İPLIK MİSINA

Konu, 'Misinalar' kısmında eşkina tarafından paylaşıldı.

1. eşkina

eşkina

Arkadaşlar ben samsundan Hasan 25 yıldır tekneyle yemli balık yakalıyorum 040 misina kullanarak maviş ve kötek yakalıyorum bu sene İP misina kullanmak istiyorum 20 metre derinlikte avlanıyorum ip misina kullanan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum mi sineyi elle atıyorum. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    El oltası kullanıyorsan, ip misinaya hiç bulaşma Hasan abim. İyisinden bir makine ve makul bir kamış olmadan, ip misina pek olası değil. Ki, makinenin yüzüğünü keser, kamışın kılavuzunu, öyle bir şeydir. En kötüsü, ufacık şeyde ta kemiğe oturur. Misina gibi yerde toplayamazsın, anında karışır, ayıklaması ölümdür.

Kısaca, ip misina el oltası için değil.

3. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Ne gariptir ya. Ben de 28-30 senedir elle misine yordamı ile balık avlamıyorum.
    Ta çocukluğumda şişelere misine sarardık ve sazan dip takımı yapardık.

Ondan sonra hep kamış.
    Şu aralar ben de tekneden el yordamı ile balık avlamak içi bir takım kuracaktım. Şöyle kalın ,okkalı bir misine , ağır kurşun ve dip dip takımı.
    Bakalım nasıl olacak.

Ne tuhaf şu meraklarımız :)
    Üstadım , elle ipin problemleri ortada , siz de acemi değilsiniz ;)

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Boğazda teknede ip kullanan arkadaşlar var. Bizim tavsiyemiz üzerine kullanıyorlar. Yalnız her ip olmuyor. Sert yapılı ve kalın olması gerekiyor. 100lb ve üzeri 120lb ideal (eli kesmemesi için) gayet kullanışlı oluyor ve balık net şekilde hissediliyor. Powerpro veya Sufix kullanabilirsiniz.

5. eşkina

eşkina

Arkadaşlar öneriniz çok teşekkür ederim iplik mi sineyi elle kullanmanın zor olduğuna ikna oldum.

6. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    çok kalın olsa bile kaygan olduğundan elinizi yine de yoruyor kevgir gibi ediyor. ama vuruşları hissetme konusunda o tad yaşanmalı bence

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    ASSO'nun Clasic diye bir misinası var. Belki o tadı vermez ama, tatminkar bir zevk sunabileceğini düşünüyorum.

Aslında olaya tersinden bakıyoruz. Daha iyi hissetmek için el oltası aramaya çalışmaktansa, teknede daha fazla zevk verecek bir kamış + makine + takım düşünmek daha doğru aslında.

8. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    serdar usta haklı fakat. o işe girdiği zaman 200+200 den başlar 500+500 (makina kamış) 1000+1000 e kadar çıkar kısa sürede. imkanı yok ise, ilk basamak bile sıkıntılı olacaktır ;)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İp misina fiyatına bakınca, bu iş için uygun, fiyatı da gayet uygun çözümler var elbette. İlk husus, makine olacaktır. Mesela, GS-9 tekne avları için, rüştünü ispatlamış bir şey, 350 - 400 TL gibi bir fiyata bulunabilir. Kamış diyorsanız, 30-40 TL'ye alınacak bir kamış bu işe gayet kifayet edebilir.

Makine için daha ucuz alternatifler de var elbet. Banax SX'ler mesela. Alba'nın çok bilyalı modelleri vs. gayet uygun olabiliyor.