İsrail Sazanı Yakalama Teknikleri ?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında FatihKalyoncu tarafından paylaşıldı.

1. FatihKalyoncu

FatihKalyoncu Fatih

İsrail Sazanı nasıl yakalayabilirim ? Ömerliye gittim idk Bari israil sazanı reeling yok, özel bir yöntemmi var?

Yem olarak mısır, ekmek, özel hazırlanmış hamur vs kullanadım hala israil sazanı yakalayamadım mrsparkle

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Fatih bildigin gibi değil o kadar özel yöntemler varkiii nerden başlasam anlatmaya... bilemiyorum yani...çok karışık ve çok özel...

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

abisi tak iğneye yemi at suya bekle varsa gelir...:) :) :) :) sen yeterki ye.. gıdaya dönüştür tabii beğenirsen...:D

yani hiç bir özelliğide yok.. hadi afiyet olsun.. :)

3. Fatih yemlerin tamam. (Solucan da olabilir).
    Vuruş var ama tutamamışsan hata yapmışsındır. Bi daha dene.
    Vuruş dahi yok ise baştan hata yapmışsındır. Bi daha yaz aylarında dene.

Balık bu aylardan sonra dibe çekiliyor. Bir ara kıyıya yakın tur atıyor, tuttun tuttun, tutamadın geçmiş ola.

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Tutsan ne olur ki eti yenmeyecek kadar kötü:hungry: . Bu İsrail olayına fazal bulaşma bence! Enerjini başka balıkları yakalamaya ayır bence.hooked

5. KARAYEL55

KARAYEL55 Levent

Favori Kamış:
    EFFE PHANTOM KAMIŞ
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TRB 65 -Ryobi ECUSIMA 6000Vi-Ryobi ECUSIMA 8000Vi-BANAX SX 3000-BANAX SX 4000
    En İyi Avı:
    5,700Kg Alabalık-11 Kg Sazan
    Özel bir çaba harcamana gerek yokiYeterki oltan suda olsun onlar birşekilde yakalanıyor. :)

6. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    liffea carbon 4.20 spirit surf Liffea Turna Fress 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina 2 1600 Okumuma Trio 30S 12 kilo Cekerli
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    israil sazani misir vb seyle tutulabilir bu mevsimde av verirmi bilmiyorum

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Tutmak istediğinde tutulamaz.
    Bu iş böyledir. Sazana gittiğimde 2 saatte 30- 40 tane gelir, imhaya gittiğimde gün boyu 10 tane tutamam.

En iyi av metodu, 6-8 no kancalardan oluşan 0.25 mm bedenli 3lü beşli dip oltasıdır. Solucan iyi yemdir ama üretim işi kurtlar çok daha iyi iş yapar.

Mera müsaitse 5 - 6 metrelik göl kamışı, 4-5 metre 0.20 mm misina, 3 gramlık şamandıra 1 gram kurşundan oluşan tek kancalı olta mükemmel zevkli olur.

8. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    büyükçekmece gölünün yukarısında atıp çekiyorduk israilleri.eti felaket ötesi arkadaşın kedisi bile yemiyordu nazlanıyordu:)tutamamana bi anlam veremedim.inşallah nesli tükenmiştir:)

9. kocaelimerkez

kocaelimerkez Aziz

En İyi Avı:
    2 kg luk bir sazan
    bildiğim kadarıyla sazanı yakalamak için özel bir teknik yok.alanı küçük olan göllerde sazan avı daha kolay gerçekleşiyor.sadece kış aylarında sazan dibe yattığı için dibi görecek şekilde avlanmak gerekir.

ayrıca ben bu israil sazanı diye tabir edilen balıkların ekonomik değeri olmadığı fikrine katılmıyorum.bu gün bir çok ilde bu sazanlar satılıyor ve ucuz olduğu için dar gelirli vatandaşın gözdesi olmuş durumdadır.

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Fatih

İsrail sazanı denen bu istilacı balık,hemen her yeme gelsede onları tahrik eden,toplanmalarını sağlayan en basit yol şudur,

Hayvan yemi satan bir yemciden,bir miktar kuzu yemi alacaksın.Bunu bir kapta ıslatacak ve granül halden kepek haline gelmesini bekleyip,sonrasında topaklar halinde suya atacaksın.Az beklemen gerekecektir.

Daha sonra ne tip olta yaparsan yap israilleri arka,arkaya yakalarsın.

Zevkli avı vardır.

Şu şekilde pişirirsende yenebilir hale gelecektir.

Yanlarından çok derin olmayacak şekilde iki fileto çıkarırsın.
    Bunları et tarafından yarımşar cm aralıkla deriye kadar çizersin.Bir kapta az sirke ve su karışımına atıp on dakika kadar bekletmelisin.

Herhangibir marka cips alıp,ambalajında ufak bir delik açıp,ambalajının üstünden ağır bir cisimle(taş dahi olabilir)döverek granül haline getirisin.Bu karışımın içine azda mısır unu katarsan,buna bulayıp kızgın yağda kızartırsan iyice lezzet kazandırır ve kolayca ağzına kılçık dahi pek geelmeyecek şekilde afiyetle yersin.

Sevgiler

11. kocaelimerkez

kocaelimerkez Aziz

En İyi Avı:
    2 kg luk bir sazan
    Vedat Abi,

İsrail sazanı konusunda verdiğin açıklama için çok teşekkür ederim.Bir sazan meraklısı olarak çok ilgimi çekti.

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Birşey değil sevgili Aziz.

Aslında anlattıklarım aynen sazan içinde geçerlidir.Yanlız balık toplamada bu kere yemleme içine,haşlanmış veya sıcak suda şişirilmiş kuru iri mısır,bir miktar arpa ve buğdayda katarda,bunları ekşimeye birkaç gün bırakıp,böylece yemleme yaparsan,sazanların daha fazla ilgisini çekersin.

Şile Pot deresinde bu yöntemle hayli güzel sazan yakalamışlığım vardır.

Bu sezon fırsat bulamadım ama,inşallah gelecek sezon iri sazan avlarınada el atacağım.

Sevgiler

13. kocaelimerkez

kocaelimerkez Aziz

En İyi Avı:
    2 kg luk bir sazan
    Vedat Abi,

Kış aylarında derinliği fazla olan yerlerde de yemleme yapılarak sazan avı mümkünmüdür?Bahsettiğim 40 cm ve üzeri israil sazanıdır.Bu hafta sonu İzmitteki iki farklı barajı ziyaret etmek istiyorum.

14. FatihKalyoncu

FatihKalyoncu Fatih

Bilgiler için teşekkür ederim, hava soğuk kış ayı malum. Nasıl yemleme yapmak lazım?

Direk dip oltası mı atmak lazım şamandırasız ?

Balık kış ayında aktif olarak dipde gezer mi ? sabit mi kalır yoksa?

Ustalardan israil sazani için taktikler beklenmektedir.

15. Ustalardan deyince geri duracak oldum ama sonra kendimce birşeyler yazayım dedim.
    Su ısısı düşünce bu balıklar hareketsizleşiyor. Kış uykusu değil ama sanki avlanmaya, yem peşine gitmiyorlar. Bu yüzden mazmozlama da pek randıman vermiyor. Onun yerine dip oltamızı attığımz yeri 15-20 dakikada bir değiştirerek balığın bulunduğu yeri aramamız gerekiyor. Çok enerji harcamadan ulaşabileceği yere takımı denk getirmeliyiz. Şu halde kendinden mazmozlama sayabileceğimiz usul olan yaylı takımlara, kolay dağılacak hamur sıkarak şansımızı zorlayabiliriz. İğnelere mısır, balık küçük de olsa olur dersen solucan.

Bu arada İsrail sazanı tutmayı kolay sayıp küçümseyenlerle aynı fikirde değilim. KARAYEL hocanın dediği gibi olmadı mı olmaz, ne yapsan olmaz. Denemesi bedava.

Gönlünüze göre avlar dilerim.

16. kocaelimerkez

kocaelimerkez Aziz

En İyi Avı:
    2 kg luk bir sazan
    Yavuz Abi ( AZUVAY ),

baraj ve göl gibi sınırı belli olan alanlarda belirli yemler kullanıldığı zaman balık yakalamak kolay olmazmı?mesela şahsen denememe göre superfresh mısırlar sazanın ilgisini çekiyor.farklı şekilde koku yayan veya suda yağ olarak dağılan yemler işe yaramazmı?

17. Söylediğin mısırın işe yaradığını tespit ettinse, bir miktar mısır püresi (kıyma makinesinde, olmadı blender da) yaparak yukarıda anlattığım şekilde yaylı takımda kullan. İğnelere de mısır takarsın.
    Farklı koku veya aromalar denemeye gerek yok.(Denenmişi varken..)
    Bu takıma sazanla beraber kızılkanat da gelir.

18. kocaelimerkez

kocaelimerkez Aziz

En İyi Avı:
    2 kg luk bir sazan
    peki sizce israil sazanı veya sazan bu mevsimde av verirmi?bu haftasonu sonu baraja ava çıkıcağız.

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kışın tatlısu avı,alabalık hariç(zaten yasak sezondur)zordur.Olabildiğince hareketsizlenen balıklar derin yerlerde toplaşır mümkün olduğunca az yiyip az hareket edip kışı geçiirirler.

Bu durum tüm cinsler için az veya çok geçerlidir.

Ha av olmazmı olur ama randıman hayli, düşük kalacaktır.

Sevgiler

20. xxgokhanzz21

xxgokhanzz21 Gökhan

Favori Kamış:
    Albastar 4.20 krokodil
    Favori Makine:
    Banax 2000
    En İyi Avı:
    34 Cm alabalık
    Gitmeni, kesinlikle tavsiye etmiyorum son 3 haftadır elmalı olsun ömerli barajı olsun kesinlikle çok güç .Kurumuşsa ayrı mesela ancak geçen gittiğimde bataklık gibiydi .Hem balık alamadım hemde donduğumla kaldım .Yinede sen bilirsin sıkı giyin o dışı naylon kaplı inşaat eldivenlerinden al çok sıcak tutuyor.:) haydi rastgele.