İstanbul Balık Avcılığına Giriş - Yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında eyeofnight tarafından paylaşıldı.

1. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
    Değerli abilerim, kardeşlerim hepinize merhabalar. Bu yıl İstanbul Üniversitesi - Su Ürünleri Mühendisliği bölümünü kazanmam dolayısı ile İstanbul'a yerleştim. Tatlı suda geçirdiğim 11 yıl boyunca çok güzel avlar yaptım. Gerek forumlardaki değerli üyelerimizden gerekse tanıdığım avcılardan birçok bilgi edindim.

Yeni bir bölgede avlanmaya başlıyorum. Deniz avcılığına pek yabancı olduğum söylenemez. Yaptığım kısa süreli avlar ve uzun araştırmalar sonucu çok şey öğrendim. Lakin bu bilgilerin çoğunluğu İstanbul veya lüfer üzerine değildi. Uzun bir süre İstanbul'da kalacağım. Takdir edersiniz ki bir an önce avlanmaya başlayarak kendimi geliştirmek ve bilgilenmek istiyorum.

Avlarımı pek istavrit üzerine yapmak istemiyorum. Genel olarak lüfer, palamut gibi büyük avların peşinde koşmak istiyorum.

Sizlere birkaç sorum olacak;
    Yemli avlarda kullanabileceğim orta kalitede makine ve kamış önerilerinizi almak istiyorum.
    Spin avcılığında yine surf kamış ve geniş hazneli bir makine mi kullanmak gerekir yoksa tatlı suda kullandığım 2.70 boyunda 10-40 gr atarlı bir kamış ve 2500lük bir makine işe yararmı?
    Fatih semti çevresinde bu dönemlerde istavrit dışında avına gidebileceğim balık türleri nelerdir ve nerelerde avlanabilirim?
    Kullanılan yemler hakkında da ufak tefek bilgiler verebilirmisiniz?
    Alışveriş yapabileceğim güvenilir bir avcılık mağazası önerebilirmisiniz?(reklam olması sorun çıkarır mı bilmiyorum ama çıkarırsa lütfen özelden yazınız.)

Biraz fazla soru sordum farkındayım ama bir an önce avlanmaya başlamak istiyorum. Boş zamanım çok fazla ve denize bu kadar yakınken bu zamanın boş işlerle geçmesini istemiyorum.

Saygılar...

2. mişel uyar

mişel uyar Mişel Uyar

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surf 420
    Favori Makine:
    ryobi appover
    En İyi Avı:
    orkinos 5 kilo üstü
    valla istanbulda istavrit dışında lüfer ve palamut alabilirsin. eşkina,izmarit gibi birkaç çeşit daha var ama ender çıktıkları için zordur. eğer paran varsa iyi bir surf kamış ve makara al (madem uzun süre burdasın.) fatih civarı haliçte, galata köprüsünde istavrit fileto ile çinekop sarıkanat alabilirsin. takımlar hırsızlı olacak. alışveriş için üsküdar da cengiz balıkçılık, karaköyde kısık çeşit açısından boldur. istanbulda pek spin kullanamazsın.

3. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    Hayırlı olsun Furkan. Başarılı bir yükseköğrenim diliyorum.

Bir kaç yıl önce benzer sorularla bir konu açmıştım ben de.

Fakültene yakın bir yerde kalıyorsan avlak bölgen Yenikapı-Sarayburnu-Eminönü hattı olacaktır çoğunlukla.

Sana tavsiyem sık sık Sarayburnu'na giderek gözlem yapmandır. Buradaki balıkçılık ve takımlar akıntı dolayısıyla diğer bölgelerden epey farklı. Mesela burda kaşığı 150 gr kurşunla atıyorlar. Kamışlar 4 metre ve üzeri.
    Böyle bir takımı kalabalıklar arasından fırlatmak da maharet istiyor. Denemeler yapmalısın boş yerlerde.

Malzemeyi de Karaköy Kısık Balıkçılık ve Spot Balık'tan alabilirsin.