istanbul'da tekne bağlama hakkında

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında irfant tarafından paylaşıldı.

1. irfant

irfant irfan

merhaba,

arkadaşlarla 5-6 metre boyunda bir tekne edinelim diyoruz ama anladığım kadarıyla tekne almak kolay, bir yere bağlamak problem. yeniköy'de olduğum için balıkçı barınaığına baktım, teknelerden deniz görünmüyor, istinye'de benzer durumda. tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

2. fish founder

fish founder Özgür

boat show esnasında pendik marina yetkilileri ile görüştüm tekne bağlama fiyatları hakkında,
    pendik marinada 8,5 metre ye kadar olanlardan yıllık peşin 5.100 ytl istiyorlar.

3. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    tekne yeri bulmak gerçekten çok zor. bende düşünüyordum fakat yer bulamadım. ama bazı arkadaşlar tekneleri yeriyle birlikte satıyorlar. geçen üsküdar haremde teknesi olan bir arakdaşım anlattı adam 15 bin tekneye vermiş yeriyle beraber 45 bin vermiş.. kimi yerde yeri satın alıyorsunuz sonra aylık kooperatife bir ücret ödüyorsunuz...

4. fish founder

fish founder Özgür

genel bir bilgi vermek gerekirse bahsi geçen barınaklarda,kayıtlı balıkçı olmadığınız sürece yer satın almanın bazı riskleri var.
    tam olarak ne zaman yürülüğe girer belli değil,ama istanbul ve çevresi hakkında ciddi marinet,yüzen ponton ve değişik tonozlama sistemleri üzerine çalışılıyor.
    eğer bu konu aktifleşir ise kayıtlı balıkçılar dışındaki yer satın almış kişiler ciddi problemler yaşayabilirler

5. irfant

irfant irfan

anlaşılan tekne işine hiç bulaşmamakta yarar var. ispark'ın yüzen iskele projesi 7-8 ay önce gündeme gelmişti ama herhangi bir hareket görünmüyor.

6. fish founder

fish founder Özgür

bağlanma maliyetleri insanı,istanbul içinde katlanabilir zodiac tipi botlara yönlendiriyor

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Bot'da malesef çözüm değil, zira şişkin kalması gerekiyor(diye biliyorum)
    Bu durumda iken evede sokamazsın,
    römork üzerinde garajda saklayan arkadaşlarımız var.
    ( mesela : Feridun)

8. fish founder

fish founder Özgür

istanbul gibi bir şehirde denize bu kadar yakın olup bir taraftanda denize bu kadar uzak olmak gerçekten çok ama çok üzücü.....

9. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Plansız şehirleşme işte böyle sonuçları ve sorunları da beraberinde getirmekte. Yazık çok yazık...

10. murad

murad Murat

Balat Koç müzesi önünde bağlıyoruz. Tonoz, bağlama, hava parası falan 1000 TL alıyorlar. Ayda da 40 TL veriyoruz. Ama cok güvenli olduğunu söyleyemem.

Son düzenleme: 31 Ekim 2009
  11. irfant

irfant irfan

ödeme kime yapılyor, koop. filan mı?

12. Hacımurat

Hacımurat Murat

slm arkadaşlar ben de kadıköy kurbalı deredeyım balıkçı teknem var 8 metre gerçi ben yer parası ver nmiyrm senelerdir ordayım ve kopartife üyeyim gercekden büyük problem yer amaşunu söyleye bilirim kimse yer falan satamaz kimsenin babasının yeri deil devletın yeri ama kafalaerına göre satmışlar .........

13. Hacımurat

Hacımurat Murat

kooparatif olsa iyi ama çakalllar kafalarına göre para alıyrlar gerçi ayda 40 tl para değil güvenlık olarak her yer aynı allaha emanet bırakıp giidiyrzhırsızlıklar hep var .gene oranın çakalları yapıyrdur yaban cı dan zarar gelme"z iyi günler

14. murad

murad Murat

Balat Balıkçılar Koop adı altında ama makbuz gibi resmi bir uygulama söz konusu değil. Anlayacağınız Allah'a emanet.

15. serosero

serosero ŞERİF ŞENER

Klamış marina ve ataköy marina dışında hiçkimse evrak vermiyo orlardada yer bulmak çokzor olduğu gibi bulduğunuz yer fiyatlarıda 2500euro dan başlayıp 20000euro lara kadar gidiyo ama ben göksu deresine bağladım teknemi 250tl aylık veriyorum güvanliği falanı herşeyi var.

16. dionyzos

dionyzos A. Yavuz

Favori Kamış:
    arıyorum
    Favori Makine:
    arıyorum
    En İyi Avı:
    malesef :-(
    vay be...
    Memlekete bak...
    Üç tarafımız denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz...
    Küçücük teknelerimizi bağlayacak barınak bulamıyoruz...
    Geçende google earth de çeşme civarına bakarken Sakız adsına gözüm ilişti...
    sahilleri adım başı barınak..
    Bin yıldan fazladır üç denizin ortasında yaşıyoruz ama hala denizci olamadık...

17. fish founder

fish founder Özgür

Hatta ne acıdır ki hala denizcilik bakanlığımız bile yok....

Ufak bir örnek olması bakımından ufacık ve yeni bir cumhuriyet olmasına denizle en ufak alakası olmamasına rağmen Makendonya'da bile denizcilik bakanlığı var,
    hatta çok yakın zamanda sadece ülke reklamı amaçlı olarak çok ucuza bandıra vermeye bile başlıyacaklar....

18. onur1872

onur1872

allaha emanet olmayan yerlerde yer kirası 300 liradan başlar. bu sezon iyice bir araştırdım. 100 150 lira alan yerler var ama sadece resmen insan kerizliyorlar.verirsen koyarsın kardeşim işine gelirse tarzında oluşan bu yerlere tekne bağlamak sakıncalı diye düşünüyorum zira teknenin kromlarına kadar herşeyini çalıyorlar.motor da çalınıyor tekne de batıyor. en iyisi koyacak yerin varsa fiber tabanlı bir bot almak diye düşünüyorum. ikinci el 3.50 fiber tabanlı bir bot ve 25 beygir bir motorla 25 mil hızı bulmak olası ve hemde bu hızı bulurken ağırlığın az olması nedeniyle az yakıt harcamak da cabası diye düşünüyorum.(3.20 fiber taban bota da 25 beygir takabilirsiniz hem daha hızlı gidecektir hemde küçük olduğu için sorunu az olacaktır.ayrıca 3.20 botların aynalarında en fazla 15 beygir takılır dese de 25 beygiri kaldırdığını gördüm yani 3.10 3.20 fiber tabanlı bir zodiac tarzı bota 25 beygir takılabilir) fiber tabanlı bir bot ve 25 beygir motorla yarım gazda 20 25 liraya adalara gidip gelirsiniz.ayrıca bunu yaparken de yarım gazda neredeyse 12 mil hızla gideceksiniz. tekneyle bu değerleri yakalamak imkansız.

19. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    selamlar ....tekne bağlama yeri konusunu görünce ben de katkı yapma ihtiyacı hissetim..çünkü seneler evvel bu yüzden 4.70 m boyundaki teknemi sattım.Ülkelerin gelişmişlik düzeyi aslında denizi ne kadar kullandığıyla ilgilidir.Venedik limanına girerken gözlerime inanamadım.Bir anda etrafımız küçük teknelerle çevrildi.çocuk genç yaşlı herkesin altında küçük tekne dolaşıyor balık avlıyor araba kullanır gibi.Bizde malesef küçük tekne bağlama yeri yok.Belki küçük amatör balıkçılar örgütlenip 5 metreyi aşmayan tekne bağlama yerleri için yerel yönetimlerle iş birliğine girebilir.Tabii çok düşük bir ücret karşılığıda.Çünkü amatör balıkçılık sadece kıyıdan yapılamaz...saygılar sevgiler.....

20. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Tavsiyem ise şudur.Küçük fiber tekne alın arkasına dıştan takma motor takın sezon sonunda motoru evinize alın tekneyide karaya çekip ters yüz edip emniyetli bir şekilde bırakın....selamlar