İstavrit çaparisine gelen turuncu balık

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında kayipsehir tarafından paylaşıldı.

1. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

Arkadaşlar malesef balığın resmini çekmeyi unuttum :)

Boğazda çapari ile istavrit yakalarken istavrit boyutunda turuncu renkli, sırtında baş bölgesine yakın 3 lü diken gibi yüzgeci ve karın bölgesinde komple yüzgeci vardı. Resimlerden bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Orada balık tutan bi abi bu balığı alma tehlikeli demişti. Bu balık nedir ve ne zararı vardır?

Resimsiz olması kötü oldu ama malesef resim çekemedim.

2. ozkan79

ozkan79 özkan

Trakonya..

3. ozkan79

ozkan79 özkan

4. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

Hocam verdiğin isimle arattım şekli hemen hemen aynı fakat rengi farklı. Boğazda tuttuğumun rengi bildiğin turuncu :) görsel aramalarında turuncu rengine rastlamadım. Boyut olarak da 10-12 cm arasındaydı. İstavritle boyutları hemen hemen aynıydı.

5. Mustafa67

Mustafa67 Mustafa Kartal Yapıcı

Bazılarının rengi farklı olabılıyor ben burda zonguldakda tuttuklarım barbun rengine yakın bı rengı vardı sakın ha cıplak elle dokunmak gıbı bısı yapma

6. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

Bakrım rengi barbun'a benziyor. yanımdaki abi de zaten penseyle çakarıp aldı. Gerçi kediye verdi yesin diye kediye bişey olmadı :)

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Adabeyi olabilir mi? Bu arada Özkan verdiğin fotoğrafta trofe trakonya harikaymış. Öyle bir boy yakalarsam tadına bakacağım çok lezzetliymiş:D Bakam o zaman kim daha zehirliymiş:D

8. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    baram öncesi bende yakaladım güzelce canını yakmadan kurtarayım derken hamsi gibi başladı dans etmeye böylece tadınada bakmış oldum.enfesti, tadı damağımda kaldı. 2/3 saat harika zongluyor :)

9. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Bazen bakır rengide olabiliyor, 3 dikene dikkat jilet gibi keser neye uğradığını şaşırtır insana... geldimi direk geri gönder, hatta kurtaracam diye uğraşma direk köstekten kes at derim...

10. ozkan79

ozkan79 özkan

enaz mezgit kadar leziz olduğundan eminim :thumb:

11. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Rengi turuncu ise iskorpit de olabilir.

12. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

13. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    trakonyanın tadını merak edenler için söyleyeyim, beyaz etli balıklar için hatta özellikle mezgit için "tadı çok güzel aynı tavuk eti gibi" derler ya aslında uzaktan yakından alakası yoktur ve ben bu benzetmeye gıcığımdır, bütün tavuğun kilosu 5 lira git al pişir ye o zaman, neyse işte bu trakonyanın tadı gerçekten ama gerçekten aynı tavuğun göğüs eti gibi, haşla koy pilavın üstüne babası gelse tanıyamaz o derece yani :) ben fırında pişirmiştim ve benzerliğe çok şaşırdım..

14. DrCS

DrCS Cemil Srcgl

Eminim bilgisi olanlar vardır ya da diğer konular altında bahsedilmiştir ama ben hatırlatmakta fayda görüyorum. Olur da trakonyanın yüzgeçlerine temas ettiyseniz, derhal temas eden cilde amonyak dökün ve ağızdan bir ağrı kesici alın. Amonyak toksik etkiyi azaltır. 30 dk içerisinde avınıza devam edebilirsiniz bu şekilde. Takım çantanızda tıbbi malzemelerinizin yanına amonyak ilave etmenizi öneririm.

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sıcak (40 derece)kompresin zehiri etkisiz hale getirdiği söyleniyor, teknede eksoza değdirmek gibi, karada ne yapılır bilmem.

16. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

pazar günü tekrar yakaladım ama bu sefer turuncu değildi:)

istavrit için atmıştım oltayı ama o kadar ağırlaştırdıki takımı palamut geliyo zannettim :)

17. Hani .........

18. kayipsehir

kayipsehir Emre Gültekin

resmini çekemedim ama ilk sayfada Özkan abinin eklediği resimin aynısıydı

19. DrCS

DrCS Cemil Srcgl

Aman sakın ha! Uzak durun böyle kulaktan dolma yanlış bilgilerden. Tedavi edeceğim derken elinizde ekzoz yanığı oluşturmayın. İlla ki yazdığımdan farklı yöntem deneyecekseniz buz uygulamak işe yarayabilir çünkü kılcal damarlarda vazokonstrüksiyon (büzülme) yaparak zehrin dağılımını bozar ve yavaşlatarak reaksiyonun ilk etki bölgesinde sınırlı kalmasını sağlayabilir.

Not: doktorum :)

20. Gogıl görsellere "hani balığı" yazıp bak bakalım o mu?
    Benim çaparime birkaç kez geldi ama bu tehlikeli değildir.