İstilacı Sazanlar Hakkında

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında simp tarafından paylaşıldı.

1. simp

simp Samet

Şimdi Nat Geo Wild izlerken gördüm. Tatlısu balıkları hakkında hiç bilgim yok o yüzden öğrenmek istiyorum. Bu balıklardan tatlı sularımıza salınsa olmaz mı? Müthiş bir popülasyona ulaşıyorlar. Beslenme açısından düşünürsek herkes Japonlar kadar balık yiyemez mi en azından?

Videoda 50. saniyeden sonraki görüntüler muhteşem. Acaba eti lezzetli veya besleyici mi değil yoksa bilmedim başka bir şey mi var bu balıkla ilgili.

www.youtube.com/watch?v=AcG9A2oGkrU

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Bu konuyla ilgili bir tek şey biliyorum.Bu balıklar; evet deli gibi bir popülasyona ulaşıyorlar ve evet bu balıklar diğer balıkların yumurtalarını deli gibi yiyorlar =) Deli gibi yenilen yumurtalar= Kaldı mı sana sadece sazan :D

3. baskentli1

baskentli1 İsmaiL

Favori Kamış:
    En ucuzu :)
    Favori Makine:
    Honda CBR 600F :)
    En İyi Avı:
    Turna 9,5 KG
    Sabah akşam TV de başka birşey izlemeyen biri olarak bunu izlemiştim,inan bende içimden geçirdim :(
    Balık yok bizim sularda bunlarla dolu bir Kızılırmağı hayal ettim,bir Moganı hayal ettim...... :( :( :(
    Bazı göllere en azından istilacı falan böyle yoğun olan fazla değeri olmayan balıklardan atsalar avlak olsa bol bol balık olsa :(

4. simp

simp Samet

Yalnız bu balıklardan nasıl kurtulurlar veya diğer sulara yayılmalarını nasıl engellerler bunu araştırıyorlar adamlar.

Buradan ava hasret 5 kişi götürsünler oraya yemin ediyorum kuruturlar orayı. Sazan falan kalmaz.

Bu arada etinin çok lezzetli olduğunu söylüyorlar.

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  6. simp

simp Samet

Evet bir kaç konuyu gezerken gördüm ama diğer türlerin saklanabileceği alanlar oluşturmaktan bahsediyorlardı diğer türlerin nüfusuna zarar vermemeleri için. Bir bölgeden bahsettiler burayıda farklı bir sazan türü istila etmiş. Yalnız o yörenin halkı haftada en az iki kez bu balığı yediği için o bölgede denge sağlanmış. Diğer tarafta kimse sazan yemiyormuş kılçığından dolayı o yüzden sayıları çok artmış. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede balığa hasret bir toplum olduğumuzdan dolayı burada da istila edemezler diye düşünüyorum ama tabi mantık yürütüyorum.

Teşekkür ederim sağolun bilgi için.

7. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  8. simp

simp Samet

Ülkemizde zaten bu balıklarla mücadele ediliyormuş. Allah korusun diyelim o zaman.

Teşekkürler.

9. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Onlarca yıldır benzer balıklar zaten göllerimizde derelerimizde yaşıyorlar. Onlarca farklı yerel türümüzün yokolmasına neden oldular. O türler yokolunca varoldukları ekosistemler de bozulma göstermekte. Şu an birçok su kaynağımızda bu balığın neslini tüketme çalışmaları yapılıyor. Geçmişte uygulanan bazı yanlış müdahalelerin cezasını doğamız çekiyor.