[Jigging Orfoz Avı-7.5kg]

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ceyhunyildiz tarafından paylaşıldı.

1. ceyhunyildiz

ceyhunyildiz Ceyhun YILDIZ

Favori Makine:
    Mitchell Alu 7000
    En İyi Avı:
    Orkinos : 10.4kg / Orfoz : 7.5kg / Akya: 5.5kg
    Kullanılan İp : 0,40'lık Remixon,
    Makina : Mitchell Alu 7000
    Jig Kamışı : Super Jigging
    Derinlik : 80m
    Avlanma Saati : 14.00 - 17.00

Değerli balikavi.net üyeleri , tekrardan merhaba.

Bir önceki raporumda belirtmiş olduğum gibi bir diğer jigging av raporumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Avlak yerimiz yine aynı.Adrasan.12.00 sularında mavikentten fiber botumuzla abimle beraber meramıza doğru yol aldık.16 millik bir seyir mesafesi sonrasında yerimize vardıktan sonra sonarımız sayesinde uygun derinliği yakalayıp ilk atışımızı yaptık.Yaklaşık yarım saatlik süre içerisinde pek vuruş alamasakta,birden güçlü bir vuruşu alan ilk abim oldu.Ben kamerayı kayda alıp bu mutlu anı görüntülemeye çalışırken birden benim kamışda bükülmeye başladı.İkimizde heyecanla ucunda ne olduğunu merak ederken abim 3.5kg civarında bir tral yakaladı.O gün için güzel bir başlangıçtı.Sıra bendeydi.Ben çekmeye başladım bu sefer :).5 dakikalık bir mücadele sonucunda tam tekneye alırken suyun yüzeyinde son bir hamle yaparak derinliğe doğru yol aldı.Oltanın ucundaki yaklaşık aynı kg'da bir traldı...İkimizinde morali alt üst olmuştu.Gün henüz bitmemişti.Oltalarımızı tekrardan mavi sulara bıraktıktan sonra bari jig'i değiştirip şansımı deneyeyim derken bu sefer daha güçlü bir vuruş aldım.Kamış tam anlamıyla teknenin altına doğru girmişti.Zor belaya suyun yüzeyine alırken dipten bir orfozun geldiğini gördüm.Hepimizi inanılmaz bir heyecan sarmıştı.Abiminde yardımıyla tekneye aldık.Yaklaşık olarak 7.5 kg civarında bir orfozdu.Saat 17.00 civarında avımızı sona erdirip eve doğru yola koyulduk.Bu da aynı orkinos avı gibi benim için unutulmaz bir avdı...Askerliğim halen devam ettiği için videoyu şu an için ekleyemiyorum , ama resimler sanırım herşeyi anlatmaya yetiyor....

Bir sonraki avımda tekrardan görüşmek üzere...

2. Attila59

Attila59 Atilla Akgun

3. Aytech48

Aytech48 Engin Aytekin

Favori Kamış:
    Cormoran profiline spin 2.10
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 3000Vİ
    En İyi Avı:
    Kendi akvaryumumdan yakaladağım 4 cm Sarı Prenses :D
    Balıklar çok güzel,başarılı bi av olmuş iki balık ile.Tebrikler :)

Merak ettiğim bişey var jig dipten yukarı doğru çeşitli hareketlerle çekiliyo galiba bunu yaparken kamera kaydını nasıl yapmaya calıstınız :) Yanlıs anlasılmasın merakımdan soruyorum bi kac videoda gördüğüm kadarıyla kolay bisey değil teknede jigle avlanmak o yüzden merak ettim :)

4. ceyhunyildiz

Favori Makine:
    Mitchell Alu 7000
    En İyi Avı:
    Jigging avcılığına Temmuz 2010 zamanı abimle beraber başladık.Ben normalde ketezeci olduğum için jigging bana bayağı bi yorucu ve gereksiz geliyordu.Hatta o jigging yaparken ben 4 köstekli oltamı sallıyor mercan avlıyordum, onu bırakn jigging ile balık yakalanabildiğine bile inanmıyordum.Daha sonra kendi gözümle görünce denemek istedim.İlk olarak marmariste denemelerim oldu.Bir tane orfoz jig kamışını kırınca bunu yakalayamadım ama başka bir orfozu yakalamak için yemin ettim :).Birkaç denemeden sonra ilk tralımı yakaladım.Ardından orfoz ardından orkinos derken bayağı balık yakaladım.Her seferinde bir öncekinden daha büyük bir balık yakaladığım içinde hevesim git giderek arttı ve keteze & derin suya veda ettim :).Hemen abimin aracılığıyla Marmaristeki balık malzemeleri satan arkadaşından bir takım düzdüm.Jig işi biraz pahalı iş çünkü her bir jig en azından 10Euro ya mal olduğu için dibe taktırdığınız takdirde bayağı bi içinizi cız ettiriyor :).Ama bir kaç balık yakaladıktan sonra gözünüze çok da batmıyor böyle şeyler :)

Biz genelde derinlik olarak 55-110m civarlarını seçiyoruz.Dip yapısı olarak genelde yamaç ve dibi kayalık olan meralar daha verimli oluyor.Biz Garmin marka sonar kullanıyoruz.Dip yapısını bununla tespit ettikten sonra avlamak istediğimiz balığın türüne göre jig kullanıyoruz.Yorucu oluyor tabiiki.Sürekli 100m sal 100 metre çek iyi kol kası yaptırıyor :) Ama meyvelerini aldıkça ağrı falan kalmıyor .Hiç balık alamadan döndüğümüz çok olmadı.6 kere gittiysek en fazla 2 kere balık alamadan döndük.Her seferinde deniz bize çektiğimiz çilenin karşılığını fazlasıyla vermiştir :).Ama jig işi için iyi kamış makina ve ip şart.

5. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Tebrikler, avınız daim olsun, tosun gibi maşallah. Hayırlı tezkereler. :)

Son düzenleme: 23 Ocak 2011
  6. ceyhunyildiz

Favori Makine:
    Mitchell Alu 7000
    En İyi Avı:
    Biz genelde avlarımızı abimle beraber gerçekleştiriyoruz.Aynı anda ikimizinde yakaladığı anlar çok nadir olduğu için birimiz yakaladığı zaman diğerimiz hemen kamışı bırakıp kamerayı eline alıp kayıt yapıyor :).Gelmeden önce dijital fotoğraf makinasını sabitlemek için bir ayak monte etmiştik ama askere gelince yalan oldu :)

7. ceyhunyildiz

Favori Makine:
    Mitchell Alu 7000
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim.Yazın antalyaya gelecek olursanız hep beraber bir jig avı yapabiliriz ;)

8. Aytech48

Aytech48 Engin Aytekin

Favori Kamış:
    Cormoran profiline spin 2.10
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 3000Vİ
    En İyi Avı:
    Kendi akvaryumumdan yakaladağım 4 cm Sarı Prenses :D
    Anladım daha büyüklerini yakalarsınız inşallah.Hayırlı teskereler :)

9. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    tebrikler çok güzel bir av..

10. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Kısmet olursa inşallah, neden olmasın? :) Size eşlik etmekten mutluluk duyarım. :)

11. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    ceyhun hocam merhaba akraba cıkarız diye korkuyorum bak :)) benımde soy ismim yıldız ben kücüklerini yakalıyorum orfozların ama kıyıdan gerçekten hedefimdeki hayalimdeki orfozu yakalmıssınız gerçekten helal olsun maşalllah, afiyet bal şeker olsun RASTGELE

12. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Maşallah maşallah ellerinize sağlık..Şu kısır günlerde iyi geliyo böyle güzel avlar sağol ustam,saygılar...

13. 3182

3182

Balığın padişahını yakalamışsınız. Tebrikler. Orfozdan bi dilimde bana ayırın :p

14. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    tebrikler maşallah güzel bir av yapmışsınız daha güzel avlarınız da olur inşallah..

15. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    Ceyhun tebrik ediyorum. Gayet güzel bir av olmuş.Balıkçı işte böyle olmalı yenilik her zaman iyidir.Tecrübe paha biçilmez br şey. İlk yapılansa sıkıntılıdır.İlk balığı yakalayana kadardır o ana kadar bu iş olmayacak galiba hissi insanı kasıp kavurur. Ama ilk balık sonrasında ikincisi ve üçüncüsü geldmiydi tadına doyulmaz.

16. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    Tebrikler güzel balıklar..
    Şu sıralar üzerinde kafa yorduğum ve ekipman araştırmasına girdiğim jigging'e sanırım daha fazla dayanamayacak ve girişeceğim.
    Doğru kombinasyonlar çok önemli sanırım, Burada tam bu iş için öyle güzel yerler varki bi biz ve takımlarımız eksik desem yeridir.
    inşallah yakında başlar ve sizlerle paylaşımlar yapabilirim..
    Kamış ve makinayı Türkiyeden temin edebilsekte jiglerin temininde sorun olduğunu düşünüyorum.
    Acaba yanlışmıyım...?

17. OMMG

OMMG OKAN

Ceyhun,tebrik ederim çok güzel bir av gerçekleştirmişsiniz.Avlarınız daim olsun..

Sevgili Fatih kardeşim,eğer böyle güzel meraları biliyorsan geç bile kalmışsın derim.Ekipman konusunda da,gerek makina gerek kamış ve gerekse jiglerde de güzel ürünler mevcut.En basitinden heryerde bulubileceğin River2Sea Turkey Slider jigler de iyi çalışıyor diye biliyorum.Sevgilerimle...

18. Tufanyy

Tufanyy tufan

maşallahın var usta
    Şu JİG olayını benimde öğrenmem gerek

19. melanqoliq

melanqoliq FATİH KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
    Favori Makine:
    Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
    En İyi Avı:
    Sülemem nazar değer :D
    hımmm..
    Teşekkür ederim Okan abi bilgilendirici ve şevk veren sözlerinden dolayı.
    Gerçekten biliyor ve hissediyorum buralardada olmazsa hiçbir yerde olmaz bu jigging işi ama geçte olsa niyete aldım artık.
    ben şu an kamış ve makina arayışı içerisindeyim..
    bunları arastırırken gözüm raporlardaki jiglere takıldıgında ise hemen hemen biçok raporda kullanılan jiglerin yurt dışından geldiğini gördüm, o yüzden bu kanıya varmıstım..
    bana Çok abartılı fiyatı olmayan kamış ve makina önerirmisiniz bir zahmet..

20. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    maşşallah çok güzel bir av olmuş..
    tebrikler