Kamış önerisi istiyorum, yardım lütfen!

Konu, 'Kamışlar' kısmında huseyin80 tarafından paylaşıldı.

1. huseyin80

huseyin80 Hüseyin Gülşen

Favori Kamış:
    Okuma Vsystem Telespin 240 10-40
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 5000s
    En İyi Avı:
    Kendo 8 örgü 0.16 + Trabucco TForce 0.30
    Merhabalar.
    Haftaya salı sipariş edeceğim. 3 kamış arasında kaldım.
    60-70 gram zargana topu arkasına 2metre çapari ile at çek tarzı avlanıyorum. Atarken yükü kamışa bindiririm bu yüzden dayanıklı bir kamış lazım. En son, shimano catana 330cm ucunu dolgu ile değiştirdiğim kamışım 1 yılın sonunda makina yuvasının hemen üstünden atış esnasında kırıldı, 3 parçaya bölündü :) siz olsanız Hangisini önerirsiniz?

Okuma Carbonite 390 50-100 -FAVORİM
    (Okuma carbonite car-s ile farkı nedir bu kamışın)

Shimano alivio 360 40-80

Ryobi thunder 370 60-165

2. huseyin80

huseyin80 Hüseyin Gülşen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 5000s
    En İyi Avı:
    Yuki sukona surf 420 50-150 yi de ekleyelim. Bu arada makina ryobi ecusima 6000. Yardım ve önerileri bekliyorum

3. huseyin80

huseyin80 Hüseyin Gülşen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi Ecusima 5000s
    En İyi Avı:
    Güncel, görüş ve önerilerinizi bekliyorum

4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar Ali,,

Linkinde Lineaffe kamisin 10 ve 15 kilo agirliklarla test edilisi var ! Ama düsüncem,, kamis pozisyonu ve kaldirma sekliyle ortaya cikan görüntülere hic girmemek !
    Yanliz, söylediklerinden cikan netice, kamisinin tam parabolik yani, belli bir agirliktan sonraki atislarda, ürettigi enerjiyle kamisin büyük bir kisminin etkiliyerek kivrildigi !
    Tabiatiyla, cok kivrilma, eski haline dönerkende daha uzun zamana ihtiyac duyma , hatta BAZEN gelisigüzel titremeler, sallanmalar ortaya koyma anlamina gelir ! Buda, mesafenin etkilendigini gösterir ! Bu durumda, en konforlu atisini yaptigin agirliga göre avlanma mesafeni tayin etmen en dogrusu olacaktir !

Makinelerden, Saragosa 8000,,, Her ne kadar 5:2 rasyo ile abartili olmayan derinliklerde dikine av teknigi icin üretilmis bir ürün olsada, son metrelerde 89Cm toplamasiyla yine kisa mesafelerde (60-75M) capari teknigine hizmet verebilir ! Zira unutulmasinki, derin makara yani misina bosaltmasi uzak atislara hitap etmeyen bir yapiya sahip ! Ayrica, devri yüksek görünsede, toplarken kisa uzunluklarla misina sardigi icin, kol cevirme hizini abartmadigin müddetce baligi dökme denen problemi pek yasamazsin !

Titanos ise, tam tersi ! 5:3 rasyo 105 cm sarim ve silindirik bobin yapisiyla Surf / sazan avina cok uygun olarak üretilmis ! Bobin capi ve seklindeki avantajla, uzak mesafelerde bile topladigi miktar uzun ! Zira atislardan sonra bobinde sarili kalan misina halkalarinin capi, ilk firlayip bosalan halka caplarina göre fazla kücülmüyor ! Bu avantaj, uzak mesafelerde baligi arama anlamina gelsede, senin av sekline göre, devir yüksekligi , sarimdaki uzunluk ve sudaki sürtünmeyle „ baligi dökme problemi yasatabilir ! Yani her ikisinide kullanma seklini, ön takimina ve avlanacagin mesafeye göre ayarlaman gerekiyor ! Burada bahsettigim mesafeler konusunda, 0,28-0,30 misina ile düsündügüm mesafeledir ! Ama sen, 0,18 örgü iple avlanacagim diyorsan, mesafenin dahada artacaginida unutmamak gerekir !

Shimano Speedmaster Surf 425 BX 225 gr 3 parca bir kamis ! Bilindigi üzere CX ten önceki model !

Youtube yüklenen görüntüde,,
    3cü saniyeden itibaren 4ncü saniye dahil yavas yavas „TIKLAYA TIKLAYA“ bakildiginda, makina yatagina ceyrek kalaya kadar etkilenip aldigi sekille normal sertlikte bir kamis oldugunu gösteriyor. Ayrica atis islemi bitip kamis bloke edildikten sonraki uctaki ters yüz bükülmelerde gözden kacmiyor ! Bu istenmiyen görüntüler,, bilhassa yürüyerek yapilan atislarda (yapilmamasi gereken) son stepte kamisi bloke edebilmenin zorlasmasindan, farkli bir yöne bakip dikkatin dagilmasindan ve kamisin saat 12 istikametinde ön cepheye dikey olmasi yerine saga veya sola farkli acilarda kaymasiyla yasanirlar ! Yanliz,, kamis aksiyonunun rolünüde unutmamak gerekir ! Zira, atis bittikten sonra kamisin tekrar eski haline gelebilmesi ve gecen zaman zarfinda kamisin ucta aldigi sekiller bu konuyu en güzel belirleyen görüntülerdir !

Ayrica, atilan kursunun grami konusunda tereddütlerim var fakat,, 150 yahut 175gr. larda kamisin alacagi seklide + - tahmin edebilmekte mümkün !

Bu durumda, hangi kamisi almak istersen,, kamisini bizzat görerek ve AKSIYONUNU test ederek alman gerekiyor !

Umarim yardimci olabilmisimdir,
    Saglicakla, kal...

5. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

6. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Sevgili Hüseyin, Saygideger üyeler,

Yanlis bir yükleme sonucu verdigim rahatsizliktan dolayi sizlerden özür dilerim.

Saglicakla kalin...