Kamiş ve makina seçimi için yardım konusu...

Konu, 'Kamışlar' kısmında MESUT_GULAN tarafından paylaşıldı.

1. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    MERHABA ARKADAŞLAR:)
    kendimde dahil olmak üzere bir çok arkadaşımız avlanırken kamış kullanmaktayız.
    acemiligmizde bir çok yanlış takımla avlandık neyin ne oldugnu bilmeden tabiki :rolleyes:
    KAMIŞ SEÇİMİ;kıyıdan ve tekneden avlanırken farklı kamışlar kullanmak gerkiyor .tekne kamışları,160,200 cm kamışlar seçilmelidir. kıyı için ise 200,300 cm arası kamışlar seçilmelidir.
    kamışlar 2,3 parçalı yada teleskobik şekilde satılmaktadır, kamış üzerinde kaç gram atarı oldugu alt ve üst limitleri yazılıdır bu bize kamışın yerden kaldıra bilecegi yük ve olta ipi kalınlıgı içinde ip ucu verir. 50 ila 100 gr atarlı bir kamışımız var diyelim pratik olarak bunu 50 ile çarptıgımızda yani 2.5_5 kg çekerli misina bu kamışa uygundur .ayrıca bu kamış 5kg lık balıgıkırılmadan çeker.kamışın dayanıklılıgı boyu ile degil yapıldıgı madde ile ilgilidir,
    kamışlarda önem verilmesi gerekendiger bir konuda AKSİYONDUR. kamışın büküle bilmesi demektir. üç guruba ayrılır HIZ ,GEÇ, ORTA
    HIZLI,1/4 EN UÇ KISMININ BÜKÜLMESİ,ORTA,1/3 UÇ KISMI,GEÇ AKSİYON 1/2 KISMI BÜKÜLÜR.
    MAKİNE :ilk bakıldıgında birtakım ölçüler görürüz. bunlar
    GEAR RATİO ,makinanın kolunun 1 kez çevirdiginizde doladıgınız kısmın tur oranını
    WEİGHT :makinenizin agırlıgını .
    LİNE CAPACİTY : makinanızın misina kapasitesini gösterir.
    BALL BEARİNG : makinanın içindeki eklemlerde yer alan rulman sayısını gösterir . iyi bir makinadaen az 3 olması gerekir.
    evet arkadaşlar dilimin döndügü kadar anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur RASTGELSİN:)

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    kamış ve makina

Mesut Hocam... :D

olta kamışları porselenli porselensiz olmak üzere iki ana grupta toplanıyor
    porselenli tabir edilen türler ise parçalı ve teleskobik olmak üzere iki grup oluşturuyor.tüm türler fiberglas,karbon sarım karbon çelik sarım, yada kompozit malzemelerden imal ediliyorlar.
    peki av bayiine gittiğinizde nasıll bir kamış seçeceksiniz?makinanız nasıl olacak?
    bu konuda satıcı yeterli bilgiye sahip değilse yandınız.ava gittiğinizde atıp çekme yaparak avlanıyorsanız kolunuz kopacak ve sonuçta esnek olmayan gereginden uzun kamışlarla yada çok agır makinalarla yorgun ve bitkin eve döneceksiniz.
    kamış ve makina seçmede en önemli kriter bence av yaptığınız avlaklarda çıkan balık cinsleri için kullanılan avlanma teknikleri
    buna göre bi kamış ve makina seçmelisiniz.
    piyasada bir çok marka var bunların üzerinde bir sürü yabancı yazı yazıyor.
    değişik fiyatlarda bi çok ürünün arasından hangisini almalıyız?
    arkadaşlar makina ve kamışla av yapmak 3 yolla oluyor
    1 spinning
    2 casting
    3 trolling
    türkçesi ise şu
    alabalık turna levrek gibi su yüzeyine yakın avlanan balıklar için yaptığımız at çek avlanma yöntemi spining
    istavrit palamut kolyoz çaparileri gibi av şekli casting
    tekne arkasından suni yada doğal yem çekerek yaptığımız av yöntemi ise trolling(bu tekne de yapılan ağ trolü değil)

spining denilen yolla avlanacakcak
    10- 40 gr ile 20-50 gr atarı olan esnek yapılı kamışları seçmeliyiz.
    peki bazı kamışlar esnek bazıları ise odun gibi sert oluyor balık vurunca anlamıyoruz diyebiliriz.
    o zaman kamışlarda atma agırlığı yanında teknik olarak kamış esnekliğini belli eden işaretlerde bakmak lazım değilmi
    sensitive(çok hassas) esnek yarı esnek ve az esneklikte kamışlar imal ediliyor.buda av sahamızda olan balık la ilgili bir seçim olacak elbette.
    küçük boy ve vuruşu nazik balık avlıyorsak en hassas kamış olan sensitive esneklikte 10-30 gr atarlı orta uzunlukta 2.10 2.40 bir kamış seçimi en ideal i diye düşünüyorum.spining yöntemiyle avlananlara benim tavsiyem kıyıdan av için 2.40 3.00 metre esnek ve hafif malzeme olmaları dolayısıyla yormayan karbon veya karbon çelik örgü karışımı kamışlar ile 300 350 gram agırlıkta olan grafit hafif gövdeli yedek kafalı makinaları öneririm.makina inceleyenler bilir
    makina kafaları üzerinde misina kapasitesi ve makina kafasının kırılmadan çekme yapacagı agırlık libre olarak yazar
    30 lük yada 35 lik tabir edilen bu kalınılıklarda misinalar için imal edilen
    makinalar dan üzerinde spin yazanları alırsanız yorulmadan turna levrek gibi balıkları avlarsınız.
    spin makinaların kafalarının ön kısımları uzun mesafe atışı kolaylaştırmak için daha ince yapılıyor.bu av türü için ben banax brisa 35 ve brisa 30 kullanıyorum
    brisa 30 un bilya sayısı daha fazla ve daha yumuşak bir makina.8 ila 12 libre arası bir kafa mukavemeti var yani 4 ila 6 kilo dan sonra kafa kırılır yada bilyası dagılır.
    13 dolar civarında çokda uygun bir fiyatı var.
    2 casting av için orta esneklikte atarı biraz daha yüksek gramlarda olan kamışlar ile bu agırlıklara dayanacak makinalar seçmek lazım
    casting avda daha uzun boylara çıkmalıyız kafada atıp çekmeyi cok sık yapmayacagımız için casting kafa olmalı yani kafa ön kalınlıgı ile arka kalınlığı birbirine eşit daha fazla kalın misina sarabilecek derinligi olan kafalar seçilmelidir.
    40 ila 60 lık kafa tabir edilen kırılma mukavemeti 12 ila 25 lb olan makinalar ile 3.00 ila 4.00 metre orta esneklikte atarı 40 ila 100 gr olan kamışlar bu avlanma ya ideal.ben banax helicon 400g öneriyorum
    kıyıdan daha büyük boy balık hedefliyorsanız bi kere atıp yem kontrolü için hariç olmak üzere oltanızı toplamıyorsanız 3.00 ila 6.00 metre arası esnekligi az veya orta esnek 100-300 gram atarlı kamışlar ile mukavemeti cok yüksek makinalar kullanmak lazım.banax sx 2000 cok iyi orta katergori bir makina tekneden büyük balığa(sarı kuyruk vb) trol için ise dolgu 1.80 2.00 dolgu kamışlar ile çıkrık makinalar bu iş iiçin ideal.
    malzeme alırken bişeye dikkat edin ben malzeme incelerken bir iki malzeme hariç çogunun uzak doguda fason üretim oldugunu gördüm.
    üzerinde dam yazıyor ama made in taiwan yada china
    o yüzden aynı malzemenin özellikle kamışların marka olmayanları daha ucuza bulunabiliyor.çelik örgülü kamış ararken dam olanın 70 milyon aynı malzeme aynı özellikte olan alba nın ise 27 milyon oldugunu hayretle görmüştüm
    bazı öneriler için foto koymayı düşündüm ama reklamını yapmayalım diye vazgeçtim.başta belirttiğim teleskobik parçalı kamış seçini ise arabada yer kaplaması ilde daha cok ilgili.ama parcalı kamışlar spining için daha uygun.
    bide makinaların sarım oranlarını çok kısa yazayım;
    makinaların üzerinde kolu bir tam tur çevirdiğinizde kafanın kaç tur döneceği yazar 1:5 1:4.2 1:5.6 gibi
    buda av yapacağınız balık la ilgili bir kriter
    küçük balığa büyük sarım oranı olanı seçin daha cabuk cekersiniz.büyük balıklarda ise daha küçük saran makinalar daha iyidir.
    makina larda debriyaj sistemleri de denilen kolama sistemleri 3 farklı şekilde yerleştiriliyor.
    önde arkada ve üstten kolama.
    önde debriyaj ayarrı yapılan makinalar daha saglam ve güvenilir oluyorlar belkide bu yüzden digerlerine göre daha pahalı galiba

3. Morfi

Morfi halis

Albashop dan havale ile almak istedigim makara ve kamış + misina 30 küsür tutuyor. bu sene bunun gibi bir holta takımı ile idare edecegim.

görüşleriniz nedir aynından kulandıgınız varmı. ?

Özellikler
    Ürün Kodu : ABU C103
    Marka : ABU GARCIA
    ? rulmanlı, Aliminyum gövde, 5.5/1 devir, ?gr, 0.30/130m misina kapasitesi
    Önden kalama ayarı, metalik mavi renkli gövde.

Özellikler
    Ürün Kodu : AK COB 210
    Marka : ALBA STAR
    2.10mt boy, 80-270gr atar, 2 parça

Ortadan ayrılabilen 2 parçadan oluşmaktadır.
    COBRA

4. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    2154300 D.A.M GREEN CROSS 300 CM KAMIŞ 50-100 gram atarlı
    %100 karbon çelik çapraz sargılı her yere her şeye kullanabileceğin bir kamış
    36 euro fiyatı var.çok sağlam ve esnek aynı zamanda hafif.ama ithal oldugu için pahalı biraz.dam kamışların içinde 180 euroya kadar cıkan fiyatlar var
    bu açıdan dam markası içinde hesaplı sayılır.
    3.50mt, Leader serisi, 100-300gr atarlı
    7 parçalı 17 usd bu da albanın kamışı oldukça iyi sayılacak bir kamış
    aynı serinin 300 metre 20-70 gr atarlısı da var oda asagı yukarı aynı fiyatta
    her iki alba kamışta çapraz çelik sargılı ve karbon.hem hafif hem sağlam.

makina açısından 2süper makina önerim var
    banax brisa serisi 305 f ;30-35-40 bu 4 makina spining için cok elverişli yaklaşık 30 usd dolayında fiyatı var ama bakımı yapılırsa ömür boyu iş görür.
    kafa dayanma mukavemeti 6 kg aleminyum gövde
    modeline göre 230 gram agırlıktan 500 grama kadar çıkıyor. brisa 30 230 gr
    brisa 50 500 gr agırlıkta
    daha agır iş yapacak makina istersen
    banax helicon 400g
    banax sx serisini tavsiye ederim fiyatları 60 usd civarında
    makinalar biraz fiyatlı ama çok kaliteli ve gerçekten çok sağlam.
    tüm makinalar front drag yani önden debriyajlı
    ben ce 100 euro civarında bir masrafla çok kalite bir takım almak mümkün.
    daha ucuza da takım yapmak mümkün elbette
    albastarın önden kolamalı iyi makinaları var alba gama serisi ile pasha serisi iyi

5. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    kamış

bende daha yani aldığım bir kamış var çok hafif damın spazıpower100 serisi
    350 cm 50-100atarlı tuzladan 20 ytl ye aldım bence cok guzel yanlız karbon fiber bir kamış ayrıca karbon çelik sargılı kamışları yağmurlu havada önermediklerinşi duydum sebebi ise yıldırım çekiyotmuş düşük bir ihtimal olsada bence göz ardı etmemek lazım.bu konuda bilgisi olan varsa lutfen paylaşsın.

herkeze rastgele

6. SHARK

SHARK

Değerli Morfi senin fikir istediğim makina Abu marka devir bilgiside makinenin seri olduğunu gösteriyor, fakat rulman ve ağırlığı hakkında bigiler yok ama sonuçta ABU GARCIA. Nerede ve nasıl kullanacağın konusunda açıklama yaparsan yorumlarım farklılık gösterebilir. Örneğin bu C103 ile kıyıdan at-çek tarzında avlanabilirsin ama kamış kıyıdan at-çek için pek uygun değil gibi açıklamalar ve yorumlar ile yardımcı olmaya çalışırım. SAYGILARIMLA

7. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    Silvestar Kamişlar

arkadaşlar ocak ayında 2 tane karbon SİLVESTAR ELEGANCE serisi 3.90 cm kamış aldım,
    kamış kullanma konusunda ustayımdır ancak o kadar güvenle aldığım ve gözüm gibi baktığım kamışlar 1 hafta arayla başkan 2. parcadan ikisi de kırıldı bu kamışlardan kullanan arkadaşlar var mı? kamışlardan memnunlar mı

8. Fisherman

Fisherman

Favori Kamış:
    OLTA/ZIPKIN
    En İyi Avı:
    TURNA KESİKKÖPRÜ 4KG.
    Morfi kardeş ben o abu garcia c 103 model makina dan 4 tane aldım dördüde dörtdörtlük hem gölde hem denizde kullandım ancak bana kalırsa eğer göl veya barajlarda o gösterdiğin kamışı kullanacaksan biraz daha uzun (2.70-3 mt) ve karbon tercihi yapmanı tavsiye ederim.
    Sevgiler Saygılar

Son düzenleme: 17 Nisan 2006
  9. ürgüpbalıkçısı

ürgüpbalıkçısı

Favori Kamış:
    her türlü olta takımı
    En İyi Avı:
    yayın:yaklaşık 5 kilo
    makinesinden iğnesine varana kadar kaliteli olmalı avlanacağınız takımınız.iki makine öneriyim bende birincisi D.A.M QUICK ATP serisi. rulman ve kalama seçenekleri çok fazla.ihtiyacınıza uygununu mutlaka bulursunuz.bir de BANAX SI serisi var.bu makinelerin devir sayılarına ve ağırlıklarına dikkat edin.her iki makinede ömürlük.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  10. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    merhaba yararlı açıklamalar için teşekkürler, mehmetc arkadaşımızın önerdiği banax helicon 400g makinayı kullanıyorum ve tavsiye etmiyorum nedenine gelince makine güzel kullanışlı fakat misinenin makaraya sarıldığı dönen titanyum kısmın (line roller) altındaki bilya paslandı ve dönen kısım dönmez oldu hemde çok kısa sürede ama gene banax'sın si 800 modelini kullanıyorum onda böyle bir sorun yok. albastar gibi markalara gelince dünyada böle bir marka yok (varsada ben hiçbiryerde rastlamadım)sadece türkiyede var uzak durmakta fayda var bir iki modelini kullandım sizi yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız kesinlikle uzak durmanızı öneririm, saygılar.

11. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    merhaba, ben abu garcianın c106 modelini aldım henüz kullanma fırsatım olmadı ama kaliteli bir makine olduğunu söyleyebilirim. ama sanırım bu makinalar tatlısu için tasarlanmış makinalar tuzlusu ile temasında ne olur bilebiyorum bu bakımdan iyi dikkat etmek gerekir. birde c106 ile c103 arada fazla fiyat farkı yok eğer 10 en fazla 15 ytl fark olur albashop sitesinde neden bu kadar fark olduğunu anlamak mümkün değil, ilginç yani.ben tahtakale kısıktan aldım yani bu sitenin sahiplerinin dükkanından. sonuç olarak bu fiyata alınabilecek güzel bir makine, saygılar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  12. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Bende Abu Garcia C104 Cardinal aldım(İstoç Albashop) 18,5 ytl ama daha hiç kullanmadım çünkü kutusunda Çin malı yazıyor biraz işkillendim açıkcası geri vermeyi düşünüyordum kullanan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsun çin malı olması kafa patlatmasına sebep olurmu? yani 10 kg çekebilirmi benim bilmek istediğim bu

13. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    arkadaslar merhaba bendede c106 var tuzlu suda kullandım herhangi bir sorun yok ama bende tatlı suda kullanmadım gecen sene 50 ytl yr almıstım aynı makinadn almak isteyen varsa tuzlada malzeme satan bir yerde 55 ytl yr 1 tane daha var elinde kaldığından veriyo. yardımcı olmaya calışırım.c106 4 bilyeli

rastgele

14. ozgursezgin

ozgursezgin

Favori Kamış:
    shimano authorized dealer
    En İyi Avı:
    22 kg akya
    göl kamışı

slm...

malum piyasada uzakdoğu kamış dolu güya bunlar karbon ama shimano'nun göl kamışlarından var ben de iki adet oldukca sağlam ve hafif kamışlar şiddetle öneririm, D.A.M. göl kamışı serisini değiştirdi bu sene sitelerde var "2056 dam göl kamışı" 15 milyon civarı 6 mt si onları da inceleyebilirsiniz...

rastgele...

15. barred

barred

albastarın 50 ve 70 lik makaralarını kullandım zok çobuk arıza yapıyor parçası var ama bazen tamir edilemiyecek şekilde bozuluyor
    bence eniyisi banax ve dam yalnız damın yeni modelleri nasıl bilmiyorum

16. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

acilen yorumlarınızı ve tavsilerinizi bekliyorum...

dostlar alba shoptan 2 adet makine ve kamış almaya karar verdim.
    modelleri sizlere danışayım istedim.yorumlarınızı ve tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerinizi bekliyorum.(bu arada kamışların fiyatı çok uygun geldi:confused:
    bu siteden hiç alışveriş yapan oldumu?nasıl güvenilirmi?siparişleri zamanında göderiyorlarmı yoksa sallıyorlarmı elimizde o üründen kalmadı diye?
    1.makine:
    Özellikler
    Ürün Kodu : MK ALFA 50
    9 rulman+1 adet anında duruş rulmanı, alüminyum kafa

Rahat çalışan alüminyum kafa
    Grafit yedek kafa
    Sonsuz dönüş kapasitesi
    Sarsıntısız rahat çalışma
    Misinayı bükmeyen sarım özelliği
    Takım atmayı kolaylaştıran kilitleme özelliği
    Tek tuşla kapanmalı sağ - sol dönüşümlü kol sistemi
    Alüminyum kol topuzu
    Modern dizayn
    Arkadan kalama

Fiyatı : 19,57 USD
    : 25,82 YTL
    2.makine:
    Özellikler
    Ürün Kodu : MK PAS 35
    7+1 anında duruş rulmanlı, Titanyum kafa ve grafit gövdeli, gümüş-altın renginde

Grafit gövde
    Grafit yedek kafalı
    Yuvarlak tol topuzu
    Atma teli titanyum
    Altın rengi vida
    Kapanma sistemi yaylı - çarpmalı
    Üstten sıkmalı fren sistemi (Üstten Kalama)
    Tek tuşla kapanmalı, sağa - sola dönüşümlü kol

Fiyatı : 29,04 USD
    : 38,32 YTL
    3.kamış:

Özellikler
    Ürün Kodu : AK4080 420
    4.20 mt, 4080 Best Classic modeli, 50-80 gr atarlı

Fiyatı : 8,98 USD
    : 11,85 YTL

4.kamış:
    Özellikler
    Ürün Kodu : AK2770 450
    4.50 mt, Lucky modeli, 100-150 gr atarlı

Fiyatı : 8,12 USD
    : 10,71 YTL

17. erol hoca

erol hoca Erol

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :(
    Ben birkaç kez alışveriş yaptım. Bilmeden ilk seferinde ucuz diye kalitesiz bir kamış almıştım. Ancak senin seçtiklerin kalite olarak fena sayılmaz. Amasya ile karşılaştırdığım zaman oldukça hesaplı alışverişler yaptım. Hiç gecikmede olmadı. Ortalama 3 günde Amasya'ya ulaştı. Hayırlı olsun.:)

18. bordo

bordo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    YAYIN 7,5KG -SAZAN 3.5KG
    tavsiye

canım kardeşim ben iki yıldır malzemelerimi bu siteden alıyorum site oldukça güvenli seçtiğin makineler güzel bende alfa ve beta serisi makinelerden var bu siteden aldım 2 yıldır kullanıyorum kamış olarak sana tavsiyem aynı sitedeki falkon -aries-leader serilerinden herhangi birisi ben falkon aldım alırsam yine falkon alırım bu dediğim kamışları önce balık malzemesi satan yerlerde bir gör eline yatkın olanı siteden iste teşekkürler

19. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

arm59 bundan sonra her alıcağımız urun çin menşeli olucaktır işim icabi hergün istanbul gümrüklerindeyim bütüm balık malzemesi ithalatçıları çin den mal almaktalar marka ve isim vermek istemiyorum
    türkiyede alınabılecek en iyi makine bana göre BANAX markasıdır SX serisi özellikle hem deniz hem de gölde kullanılabılecek bır makına dır bir incelemenizde fayda var
    kamış olarak da önerim SEA MASTER 3M 15lb karaköy de bulunan bayilerde var

Son düzenleme: 2 Mayıs 2006
  20. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    hocam 5,5 m kamış ile gölde ne avlamayı düşünüyorsun ona göre önerim olucak