Kamış ve Makina Seçimimde Yardımınıza İhtiyacım Var...

Konu, 'Kamışlar' kısmında HAMSYLOS tarafından paylaşıldı.

1. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Selamlar...
    Balıkçı dostlar ve saygıdeğer ustalar, kamış ve makina seçimlerimde yardımınıza ihtiyacım var. Bilgi ve deneyimleriniz ile bana yol gösterirseniz çok sevinirim. Almayı düşündüğüm kamış ve makinalar;

http://www.avmarketi.com/asp/product/15406/OKUMA-V-SYSTEM-SPIN-KAMIS-300cm-10-40GR

http://www.avmarketi.com/asp/product/11716/Okuma-Salina-SeaSpin-10-40g-kamis-240cm

http://www.avmarketi.com/asp/product/13520/OKUMA-TRIO-30-MAKINE

http://www.avmarketi.com/asp/product/13519/OKUMA-TRIO-40-MAKINE

http://www.avmarketi.com/asp/product/11140/OKUMA-FLAME-30-MAKINE

http://www.avmarketi.com/asp/product/9794/DAIWA-CROSSFIRE-2500X-MAKINE

http://www.avmarketi.com/asp/product/3169/Ryobi-ECUSIMA-4000Vi-makine

Benim tercihim Okumalar'ı eşleştirmek, diğer iki makineyi sizlerden görüş almak amacıyla koydum. Eğer diğer makinaların daha iyi neticeler vereceğini belirtirseniz, tercihimi bu yönde kullanabilirim.
    Ayrıca, kullanmış veya bilgisi dahilinde olduğunuz makinalar var ise onlarıda değerlendirmeye alacağımdan emin olabilirsiniz.
    Kamış seçimlerimde çok büyük fark belirtmezseniz bu iki kamış yönünde olacaktır.
    Avlak bölgem Sinop şehri kıyı kesimleri, kumsal, iskele ve mendirek bölgeleri olacaktır.
    Bu bölgede kullanabileceğim sahteler ve kendi favori sahteleriniz hakkında verebileceğiniz bilgilerde ayrıca önem taşımaktadır.
    Tercihlerim hakkında yardımı olabilir düşüncesi ile birkaç bilgi vermek isterim.
    Boyum 1.75'tir.
    Çapari avlarımda yaklaşık 1 kg'lık bir ekipmanla, 4-6 saat arası kesintisiz at-çek yapabiliyorum ( Bu bilgiyi, av sırasında avlanmayı bozmayacak en yüksek ağırlıkla çalışabileceğimi belirtmek açısından verdim, mazur görün ).
    Görüş belirten tüm balıkçı dostlar ve ustalarıma şimdiden teşekkür ederim( Mesajlarınıza işim nedeni ile hemen dönüş yapamaya bilirim, o nedenle mazur görürseniz sevinirim)
    Bol trofeli avlar...

2. metinnitem1

metinnitem1

Profilimdeki Ryobi 3.25 kamış ve 4000vi makinamdan çok memnunum.

3. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler, Ryobiler oldukça revaçta, kullanan hemen herkes memnun gibi.
    Bu arada, belirtmemişim ama takımlar sadece levrek avında kullanılacaktır...

4. emrahsekin

emrahsekin Emrah S.

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina sa55, okuma Cedros 55
    En İyi Avı:
    En iyi av GERİ BIRAKILAN avdır.
    Kerem bey düşündüğünüz makinelerden hem okumayı hem ryobiyi kullanıyorum, ikiside mükemmel. Farkları ilk etapta devirleri,ryobi katlanabilir kol, ağırlık olarak çok az fark var ama açık söylemek gerekirse ikisi arasından tercih konu olduğu zaman okumayı tavsiye ederim. Bununda tek bir sebebi var yedek parça temini okumada her zaman var ama ryobide çok zor. Rastgele.....

5. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler, benim tercihimde Okuma'dan yana. Ama ustaların levrek avında yüksek devirli makina önerileriyle ters düşmüyor mu bu makinalar diye
    de düşünmüyor değilim!
    Sizler haricinde görüş bildirende olmadı, ilgilendiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Ayrıca aklımda 80'lik bir Ryobi alıp onuda beklemeli avlarda kullanmak var. Daha önce iki adet 60'lık aldım fakat arkadaşlarımın hoşlarına gittiği için makinaları kullanmak nasip olmadı. Bu yüzden içimde uhde kaldı,Espina'mla iyi bir ikili olurlar sanırım. 60'lık 8 kg drag gücüne sahip, acaba 80'lik nasıl bir performansta.

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Ryobi 60 ile 80 makinalar neredeyse aynıdır. çok küçük mm rik çap farkları vardır. Kesin emin olmamakla beraber, drag güçlerinin de aynı olduğunu sanıyorum.

Kamış boyu tercihi olarak 240 - 300 yerine, 210 - 270 boylarını öneririm. Askiyon gerektiren sahtelerde 210 sert aksiyonlu kamışlar en doğru seçimdir.

Linkte verdiğiniz makinalar kalite ve kullanım avantajları olarak birbirine çok yakın makinalardır.

Yüksek devirden kasıt bir turda kaç cm miina sarılabildiğidir. Bazı makinaların kafa çapı geniş olduğundan daha düşük devre rağmen daha çok misina sarar.
    Bir turda ortalama en az 75 80cm ve üstü miina saran bir makina işinizi görür. Bu makinaların hepsi de bu misinayı sarar.

Ben alacak olsam trio 30 u alırım. Yeni nesil bir makinadır. Hafifliği ve yüksek gücü ve dayanıklılığı ile daha düşük devre rağmen öne çıkar. Okumanın patentli sistemi EOS sistemi ve kullandığı RES2 sistemi ince ip misina kullanımında avantaj sağlıyor.

İki makina alınacaksa trio 30 ve ryobı ecu 30 evladiyelik tercihler olur.

7. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler...

Açıkçası 3.00 m kamışı istememin sebebi, kıyıdan kalkan avı yaptığım zamanlarda sahteyi sahilden uzağa düşürebilmeyi istememden kaynaklanıyor. Ayrıca avlanacağım bazı bölgelerde yüksek kayalık kesimler çoğunlukta, benim için uygun olacağını düşündüm. Sanırım 2.40 m kamış düşüncemi 2.10 la değiştirsem sizin dediğiniz gibi daha uygun olacak.
    Aslında 2.40 m ve 2.70 m iki kamışım daha var ve 2-3 kg turna ve sudak avlarımda pek zorlanmamalarına rağmen konu levrek olunca acaba yeterli olmayabilir mi diye düşünerek yeni kamışları almak istedim. Çünkü levrek avında hiç deneyimim yok.
    Daha çok, tatlısuda turna ve sudak, denizde ise çinekop ve palamut avlarıyla ilgiliydim. Avlak bölgem bundan böyle Sinop olacağı için turna ve sudak otamatik olarak elenecek.
    Levrek avına yoğunlaşmamak istememden dolayı malzemelerin üzerinde bu yüzden duruyorum. Zamanla sahteye vermem gereken aksiyonlarıda öğreneceğime inanıyorum.
    3.00 m ve 2.10 m kamışları alırsam sanırım her avlağa uygun kamışlara sahip olurum, sizcede uygun mudur?
    Bir konuda daha yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Kullanmış olduğunuz veya hakkında bilgi sahibi olduğunuz levrek sahteleri hakkındada bana tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.
    Teşekkürler...

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=31287

Levrek sahteleri konusunda linkteki bilgiler işinize yarayacaktır.

Elinizdeki kamışların modellerini bilemiyorum ama levrek avında öncelikli olarak onları kullanın derim. Kalkan için yemli avlar yapacak kamış arıyorsanız ve ağır kurşunlarla çalışabilecekeniz 3.60 3.90 surf kamış tercihleri de düşünülebilir.

Rapala için atış meafesinde 3.00 ila 2.70 (kamışın akiyonuna göre değişse de) çok fazla farketmiyor. Hatta yerine göre 210 kamışla 270 kamış atış mesafesi aynı bile olabiliyor.

Sonuç olarak o kadar geniş bir dünya ki her kamışın kullanım sahası ve havası değişiyor. 10 civarı kamışım var ama yerine göre bunlar bile yeterli gelmeyebiliyor.

Son düzenleme: 9 Şubat 2011
  9. OMMG

OMMG OKAN

Okuma V-System 2.70 mt 20-40 gr ve Okuma Trio 55 ile Berkley Whiplash Crystal 0.15 mm üçlüsünden oluşan takım en sevdiğim spin takımım.Ben biraz sağlamcı olduğum için bunları tercih ettim ama daha düşük atarlı V-System kamış daha küçük kafalı Trio ve 0.10 luk Berkley mükemmel tercih olacaktır...

10. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler...
    Verdiğiniz linkteki sahteleri inceledim,oldukça faydalı bilgiler bulunmakta. Hazırlayan ustamızın eline, emeğine sağlık, sizin vasıtanızla onada teşekkürlerimi sunuyorum.
    Kalkan avı için 4 adet kamış ve makinam mevcut, ama beklemeli avlar bana sıkıcı geldiğinden at-çek benim için biçilmez kaftan olacak.
    Teşekkürler...

11. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler...
    Açıkçası ben kullanmış olduğum takımlarda genelde ince bedenleri daha çok tercih ederim.
    Ancak Sinop'ta, gerek zıpkıncı arkadaşların vurduğu 1-6 kg arası, gerekse balıkçıların ağlarına takılan 7-11 kg arası 4 adet levreği gördükten sonra sanırım bende sizin gibi sağlamcı takılacağım.
    Zıpkıncı arkadaşlarım çok iri levrekler gördüklerini söylerdi, ama 6 kg üstüne çıkanı görmemiştim. Diğer 4 levreği gördükten sonra onlara inanmaya başladım. Kısmet olurda bunlardan biri denk gelirde ben kıyıya alamazsam üzülürüm.
    Bu nedenle Okuma Trio 40 sanırım biçilmez kaftan olacak.
    Sağlam bir örgü ile takımı desteklediğim zamanda sizin gibi sağlamcı olacağım kanaatindeyim.
    Teşekkürler...

12. masi

masi ZIYAETTIN DURAN

Favori Kamış:
    İtalcanna Vertigo 4.20 , Okuma Helios 2,40
    Favori Makine:
    Okuma Raw 65, Okuma Salina II 10.000 Shimano Exage 2500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Üstada da aynen katılıyorum kamış için okuma salina kamışda gözden geçirilebilir. Trio 55 ideal kanımca at çek ve beklemeli avlarda kullanılabilir. Tabi en önemlisi ömür boyu garanti bu çok çok önemli bir husus, her markanın kaliteli ürünü var ama hizmet ve yedek parça konusunda birçok üretici, satıcı firma oldukca zayıf yaşanmış kötü tecrübelerle kanıtlanmıştır.

13. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Teşekkürler...
    Sizinde belirttiğiniz gibi garanti ve yedek parça temini önemli ve Okuma bu konuda ayrıcalığa sahip.
    Trio 55 at-çek için biraz irice kanımca ama Trio 40 tam isabet gibi. Tabi at-çekten kastım, sahte ile yapılan avcılık. Ayrıca elimde beklemeli ve at-çek (istavrit, çinekop, palamut çaparisi) avlarda kullandığım makineler mevcut.
    Bunların içinde en güvendiğim makinam ise yine bir Okuma.
    Okuma Espina beklemeli avlarda beni hiç yarı yolda bırakmadı.
    Gerek denizde beklemeli lüfer ve kalkan avlarımda, gerekse tatlısuda yayın avlarımda hiç üzmedi beni.
    Bu yüzden beklemeli avlar için makina düşünen arkadaşlarada ben Okuma Espina'yı tavsiye edebilirim.
    Teşekkürler...