Kamışın İçeri Girmeyen Ucu Nasıl Düzeltilir?

Konu, 'Kamışlar' kısmında AhmetKurt29 tarafından paylaşıldı.

1. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Herkese selamlar. Yaklaşık olarak 6-7 aydır kamışımın bölümlerinden en uçta olanını(ismini bilmediğim için telaffuzda zorlanıyorum) içeri sokamıyorum yani kamışım kapalı haldeyken uç kısmı dışarıda kalıyor. :( Araştırdım aylardır beze sıvı sabun döküp sürüyorum, sağa sola kıpırdatmaya çalışıyorum, gevşesin diye kamışın yüzüklerini ısıttım neredeyse kamış yanacaktı(birkaç defa), buza tuttum neler etmedim neler ama artık tükendim. Bugün yine kamışın ucuna yanlardan baskı gelmeyecek şekilde aşağıya doğru yüklendim, uğraştım birde baktım ki kış mevsimi terlemişim ne kadar yordu beni anlatamam.idk Bastırdıkça sinirleniyorum daha çok yükleniyorum kamışta sazan kamışı çok dayanıklı kırılmıyo mübarek. Kırılsa bu kadar üzmez beni yani. Yeni kamış almayı zaten planlıyorum ama bunu düzeltmekte istiyorum. Marka River Melandari 390 cm. Atarı 75-150 gr, 5 senedir ara ara kullanıyorum. Kısacası yazdıklarım dışında yapabileceğim başka şeyler biliyorsanız söyleyebilir misiniz. farklı bişey bulamadım. Yani sabun döktükten sonra sağa sola kıpırdatarak sokabilirsiniz diyorlar ama benimki oraya resmen monte edilmiş 1 milimetre kıpırdatmak bile mümkün değil odun parçası gibi. Yardım ederseniz sevinirim :)
    Rastgele...

2. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    Aynı olay benim başıma da gelmişti. Girmeyen noktaya yağ döktüm. Girmeyen uca küçük bir bez sararak penseyle kırılmayacak şekilde tuttum ve zorladım. Bu şekilde düzeldi. Sende bu şekilde dikkatlice yaparsan düzeleceğini sanıyorum.

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Kamışın en uç halkasını sök, uç kısma tahta gibi ağırca bir şeyle artan hızda açılana kadar vur.
    Benimde başıma gelmişti. Bana da forumdan birisi yardım etmişti. Böyle halletmiştim.

4. baraküda007

baraküda007 fatih

İnce dişli yuvarlak eğe ile o sıkışan kalın kısmı eğeleyip inceltmeyi deneseniz nasıl olur

5. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kardeşim elin ayarsız ise kamış elinde kala bilir...Sen onu al malzemeciye götür çok para almaz merak etme onlar halleder.

6. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Abi dediklerini kelimesi kelimesine yaptım ama olmadı. Denemediğim şey kalmadı. Yinede çok sağol yardım etmeye çalıştığın için :)

7. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Biraz sert bir teknik ama deneyeceğim artık teşekkürler.

8. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Yani abi zaten kamışı penseyle içeri sokmaya çalışırken ne kadar nazik davransam da dışı biraz deforme oldu. Dediğin şekilde düzeltmeye çalışırsam kamışa zarar verebilir diye düşünüyorum. Cevabın için çok sağol herşey olmazsa belki bunu denerim.

9. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Abicim bu aklıma hiç gelmedi çok mantıklı :D Çok sağol heralde öyle yapabilirim rastgele...

10. FIKRETUGUMU

FIKRETUGUMU FİKRET ÜGÜMÜ

Kamışın ucundan tutup içeri doğru hafif hafif vurun,bu işlemi uzun süre yapmanız gerekir,sabırla yaparsanız mutlaka düzelecektir.Bu işlemden önce arka vidasını açıp içerisine çubuğa zarar vermeyecek birşey yerleştirmeniz gerekir ki girmeyen bölümden bir önceki parça oraya çarpsın

11. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Sağol abi dediğini deneyeceğim :)

12. Apathetic

Apathetic Kyhn Kygl

Favori Kamış:
    Okuma V system 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger 30b
    Metin Bey'in soyledigi mantikli :) gecen hafif ucunu catlattigim tele spin oltami malzeme satan bir dukkana goturdum ve 5 dkya tamir oldu.. Sadece 2 tl odedim.. Bana kalsa ne planlarim vardi, muhtemelen kullanilmaz hale getirirdim :) ustasi varsa cok kurcalamayin derim..

13. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Dediklerini dikkate alacağım abi sanada teşekkür ederim.

14. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Benim ucuz bir kamisim vardı, ayni sorun bende de vardi , ayrica uc halkası deforme olup düşmüş ve kuflenmis yamuk yumuk olmuştu. Misinayi sıyırıyor zarar veriyordu. Ben ne mi yaptım? Kökünden yankeski ile kestim :D Hala kullanıyorum, 30 40 metreye 3 kanca dip atıyorum. Buyuk balık felan geldigi yok gerçi. .. :)

15. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Aynı şeyi bana kardeşimde diyo kes hepten orayı diye ama kamış 75-150 gr atarlı zaten ucuda kesersem bildiğimiz değnek olacak :D

16. Kamışın ucdaki iki halkasını çıkardıktan sonra sıkışmış iki parçayı dipten çıkartın. Alttaki delikten kaydırıcı sıvıyı verin. Sonra yukarıda söylendiği gibi usul usul vurarak çıkarabileceğinizi sanıyorum.

17. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Bu son söylenen çözüm eğer işi bilene götürüp de yaptıracaksan onlar tarafındaan uygulanacaak çözümdür.Arkadaşın söylediklerini destekliyorum..denersen olayı çözeceksindir.

18. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Teşekkürler abi yardım etmeye çalıştığın için. Denemeyi planlıyorum :)

19. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    Peki abi artık denerim daha doğrusu denemeye çalışırım İnşallah düzelir.

20. kilim1

kilim1 Mehmet

Bende bu problemi bu zamana kadar hep dengeli bir şekilde vurarak çözdüm. Tabiki risk var ;)