Kamışlarım av yaptığım yere uygun mu ve türleri ne.Bi yardımcı olur musunuz

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında playbera tarafından paylaşıldı.

1. playbera

playbera Berat

Merhaba. Benim 2 tane 2.70 metrelik kamışım var.birtanesi hafif ve atarı 50-100 gr.ve tahminime göre ağır balık çekemez en son ucu çabuk kıvrılıyor .diğeri ise daha ağır 100-300 Gr atarlı bir kamış bu kamış daha dayanıklı ve sağlam ancak ben kıyıdan liman ve iskeleden av yapıyorum bu kamışlar uygun mu ve türleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.
    Bu arada paylaştığım fotoğrafta alttaki ağır olan kamış üstteki hafif

Ekli Dosyalar:

2. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Merhaba dostum...
    kıyıdan liman ve iskeleden ne tür av yapıyorsun uz... ve büyük balıktan kastınız nedir acaba ... diyeyim .

resimden gördüğüm kadarı ile 2 kamışın kalitesi de aynı gibi dolayısıyla pek fark etmez. bir de avlanma türü nüz önemli aç çek yapıyorsanız atarı yüksek olan kamış gözünüzde sağlam görünse bile sizi yorar avda... atarı hafif olan kamış avda avın hareketini, yakalanış anını, kafa atışını size daha net yaşatır. avın zevki farklılaşır... vs.

kamış kalıtesi aşağı yukarı aynı olduğundan kırılma durumu 3 aşağı 5 yukarı aynı nedenlerle ikisinde de olacaktır... genelde kullanıcıdan kaynaklıdır...
    eğer dip avı (beklemeli) yapıyorsanız ağır kamışta avantaj var diyorsanız. hafif kamışında avantaji en uc kısmı daha hassas olduğundan oltanızın ucundaki yeme gelen balığın en ufak harekeri ni daha kolay belirtir. bu ayrı bir avantaj sağlar...

rastgele...

3. playbera

playbera Berat

Cevabın için teşekkür ederim abi ben daha çok zargana kefal mırmır avı yapıyorum abi ve Atcek olarak o ince 50-100 Gr atarlı olan kamış ile zargana ipeği vb atıyorum ama daha çok dip ve şamandıralı kullaniyorum