Karides

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında efedede tarafından paylaşıldı.

1. efedede

efedede

Favori Kamış:
    olta
    Ben yem olarak karides kullanıyorum,bir gün önceden karidesi temizleyip tuzluyorum ve dondurucuya koyuyorum.
    Ertesi günü çıkarıp kullanıyorum ama yeterli derecede sert olmuyor ve çabuk dağılıyor.
    Karidesi sert tutmanın başka yöntemlerini bilen var varmı,belki daha önce yazılmıştır ama ben bulamadım.

2. Sardalya yağı temin edin ve yağ+tuz içinde saklayın :) emin olun kösele gibi olacak;) :D

3. hurriyet

hurriyet Hürriyet

En İyi Avı:
    eşkina 1.950gr
    nedeni basit

karidesler bayttır kardeşim. bayat karidesi ne kadar tuzlarsan tuzla çözülünce dağılır taze olmasına dikkat et birde rafine tuz kullanma.
    kaya tuza bulamssan aktarlarda turşu tuzu satarlar onu öğüt onu kullan derim. haaa birde yem olarak takacağın karidesleri kancana takacağın zaman jülyen kes(uzunlamasına) öyle tak birde dondurucudan çıkardığın ve kullanacağın 3 -4 tanesinbalık tuttuğun yerede kurut sertleşecektir.sonucu göreceksin

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bu bilgiler bana da faydalı oldu.Sorum ise şu dondurucdan çıkmış karides ne derece verimlidir.

5. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Sardalya yağını nerelerden temin edebiliriz?

6. dejavus

dejavus utkun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kaçanlardı en büyüğü
    ben karidesleri hafif hafif şekerleyerek suyunu atmasını sağlıyorum daha sonra biraz elimle sıktırıp iyice suyunu aldıktan sonra hafif tuzluyorum gene biraz suyu çıkıyor. daha sonra gazete üzerine koyuyorum o da nemini biraz daha alıyor ve buzluğa değil dolabın alt kısmın da dinlendiriyorum daha sert bir yem elde ediyorum böylece.

7. Bazı balık marketlerde satılmakta.:)

8. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Özür dilerim ben sardalya yağını farketmeden direk başlık üzerinden bir yazı yazmıştım.Ama hani öylesine bir bilgi olsun diye tekrar yazayım.Marketlerde hazır satılan karidesler Klorlanmış olur.Sevgiler...

Son düzenleme: 8 Mart 2008
  9. umitsatar

umitsatar m

Favori Kamış:
    2.7m kamış-alba star 7+1 50 lık makına.)90lık nemrod zıpkın.
    En İyi Avı:
    levrek 2.700 gr
    bende zaman zaman karides kullanıyorum fakat 1 gun oncesınden temızleyıp bol tuzla kucuk bır kabın ıcıne koyunca 3-4 saat sonra suyunu bırakmıs oluyor.Sonra suyunu süzüp bıraz daha tuz ılave ettıkten sonra buzdolabın alt kısmına koyarsan ertesı gun ve takıp eden 3-4 gun yemler taş gıbı oluyor.Bence buzluğa koyduğun zaman çözülünce yemde yumuşama olacaktır.buzluğa degılde alt kısma koyarsan yemler sert olacaktır...

10. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    karides tarifi

doğada ki yemler nasılsa denize yemi o şekilde bırakmalı.karidesi tuzlamak doru değil,karidesi buzlamak doğru değil,karidesi tuzlayıp dondurucuya atmak hiç doğru değil.taze karides tedarik edin yoksa da tavuk göğsü kullanın yada ava çıkmayın.saygılar...

11. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Doğadaki yemleri ayni şekilde bırakmaktaki kastınız doğayı kirletmemek ise karidese tuz eklenmesi zaten tuzlu olan deniz suyuna zararı olmaz sanırım.Doğa konusunda had safhada titiz olan biz amatör balıkçılar bazı dengelerin farkındayız.

12. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Benim karides için yaptığım formül ...

karides taze alınır soyulur bir kabın içine boşaltılır ve tuzlanır. 2-3 saat sonra tuzlanmış karidesler bir gazete kagıdın üzerine alınarak tekrar tuzlanır ve üzeri gene gazete kagıdı ile kapatılır. buzdolabına (dondurucu deil) konur. 1 saat de bir gazete kagıtlarını degiştirin.5-6 değişimden sonra cıkarıp bir kavanoza yerleştirin ve bir miktar tuzlayın ama cok deil. kapagı kapatıp av zamanı kullanın ( 2 günü geçmemeli) :D:D

Afiyet olsun ( tuttugunuz balıklar için :D:D)

13. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Karides alınır güzelce haşlanır.

Soğuyunca üzerine Tuz,Zeytinyağı ve Limon gezdirilir.
    Bu sos içerisinde yaklaşık 1 saat bekletilip tüketilir.

14. Aramis

Aramis

Karidesler güzelce haşlanır.Haşladığın suyu bir kaba dökersin,Toprak bir tavanın en alt katmanına karidesleri yerleştirirsin üzerine küp doğranmış domates yerleştirdikten sonra bir katman daha karides koyarsın biberleri ve mantarı en üste koyduktan sonra yarım çay bardağı haşladığın karidesin suyundan ilave eder üzerine kaşar peyniri rendeleyerek 200 derece kızgın fırına atarsın.yaklaşık 15 dakka bekleyip tüketilir.:D :D

15. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Değerli balıkçı dostum;

Yazdığım msj dan ''karidesi tuzlamanın doğaya zarar verdiği '' anlamını çıkartmışsınız.Oysa gayet net açıkladım.Tekrar ediyorum;

Balıklar doğal ortamında ne ile besleniyorsa ,onlari sunmamız gerekir.Doğal ortamda tuzlanmış karides yoktur.

Not:Bu yazdıklarım avdan randuman almak isteyen ve sürpriz balık kovalayan avcılar içindir.
    saygılar...

16. erhan41

erhan41 Erhan ALKAN

Hangi balık olursa olsun,doğal ortamında canlı,canlı değişik değişik yemlerle besleniyorlar bildiğim kadarıyla, böyle kanlı canlı yemi bulup balıklara sunabilen kaç balıkçı vardır acaba?herkes eşit imkanlara sahib değildir sanıyorum,canlı yem yoksa balık tutma demek çok yanlış ve saçma.Tavuk eti bildiğim kadarıyla balıkların doğal ortamında bulunmayan yem,ama herkes kullanıyor.Geçen yaz kokmuş diyebileceğim karides,tavuk eti,tekeyle çok istavrit yakaladım.Mühim olan hayvanın istemesi,inanın yemi takmaya yetişemiyordum.Kalın sağlıcakla :)

17. erhan41

erhan41 Erhan ALKAN

Sardalya yağı 250 gr.lık şişelerde satılıyor.Fiyatı:5Ytl. Ben 2 şişe getirttim ama henüz deneme fırsatım olmadı.Aşağıya adresini yazıyorum,posta ile gönderiyorlar.
    Hisar Balıkçılık LTD ŞTİ
    895.Sokak No:15 Hisarönü/Konak-İZMİR
    Tlf:02324453737

18. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Değerli balıkçı ustadım;

Sizden bir ricam olucak; Bu konu ile ilgili yazdığım tüm msjlari tekrar okuyunuz.

saygılar...

Son düzenleme: 25 Nisan 2008
  19. lampard73

lampard73 fatih

Favori Kamış:
    makina,kamış
    En İyi Avı:
    1.8kg. lagos
    Arkadaşlar konu karidesi sert tutmanın yöntemleri olarak açılmıştı ancak konunun geldiği nokta ilginç. Ben kendi adıma karidesi olabildiğince taze almaya çalışıyorum. Avlak yerinde temizleyip iğneye takmayı tercih ediyorum. Hatta bazı arkadaşlar aynı merada aynı balık avı için kabukları ile olduğu gibi karidesi takıyorlar. Herkesin faklı yöntemleri var görüldüğü üzere:rolleyes:

20. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Balıkların dogal ortamında tavuk ve ekmek ve hatta rapala, silikon balık da yoktur.Ama sonucta bunlarla balık avlıyoruz..;)

Ornegin denizlerde tuzlanmıs sardalya da yoktur ama asagıda ki balıklar tuzlanmış sardalyayla tutulmuştur;)