KAYIĞIM İÇİN UYGUN MOTOR ARIYORUM???

Konu, 'Motorlar' kısmında korkusuzmara tarafından paylaşıldı.

1. korkusuzmara

korkusuzmara korksusuzmaraz

Arkadaşlar herkese kolay gelsin yukarıda resimlerini koyduğum 4 metrelik kayığım için denizde kulanmak amacıyla bir adet arkadan dıştan takmalı motor kullanmak istiyorum. İnternetten biraz araştırma yaptım beygir gücü olsun fiyatı olsun ürün çeşitliliği çok fazla. Ve de ben de hangi motorun kayığım için uygun olduğuna karar veremiyorum. Acaba bu kayık için kaç beygir gücünde nasıl ne marka motor kullanmalıyım?

Bu motorları alırken dikkat etmemiz gereken birşeyler var mı? Bu motorların ikinci eli de piyasada mevcut acaba bunlar da alternatif olarak değerlendirilebilir mi? Bu motorlar için pek çok marka var ve de markaların fiyatları da birbirinden çok farklı. Gerçekten markalar arasında fiyat farkı kadar kalite farkı var mı? Son olarakta bu motor sanayisinde piyasada iyi ün yapmış kaliteli markalar var mı? Bunun yanında kesinlikle uzak durun dediğiniz markalar da var mı? Yurt dışından bu tür kayık motoru getirtilebilir mi? Getirtilebilirse ne derece iyi olur?

Ben kayığıma uygun bir motor arıyorum ve de önceliğim ucuz olacak şekilde kaliteli uzun yıllar kullanabileceğim motor düşünüyorum. Sizin bu konudaki her türlü tavsiye ve görüşlerinize açığım. Kayığımın resimlerini yukarıya koydum. Ebatları çok büyük olan bir model değil. Aradım motor da işin bitince söküp eve getirebileceğim tarzda birşey olmasını istiyorum. Öyle denizde de çok fazla açılacağım falan yok.

Son düzenleme: 19 Aralık 2018
  2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    6hp motor uygun olur,zaten kayık tipi itibariyle sürate uygun değil,daha büyük motorda tehlike yaratabilir. Güle güle bin,kullan,bolca balık tut:)

3. korkusuzmara

Hocam 6 hp-beygir gücünde motor biraz fazla olmaz mı? Ben hem işim bitince söküp eve getirmek istiyorum. Hem balık için limandan fazla uzağa gitmeyi de düşünmüyorum. Benim için sadece kayığı hareket ettirsin yeter. Birde piyasadaki herhangi bir markayı herhangi bir yerden internetten falan alabilir miyiz?

4. korkusuzmara

Ya millet çok zor birşey mi sordum? Yardım edecek kimse yok mu?

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Ahmedim,soru sormuşun cevabını almışsın.İkinci sorun cevabı sorgular nitelikte.Senin teknene en uygun motor 6 hp denmiş,altında bir güç olur tabi de büyüğü için olmaz denmiş. 4 hp motor ile 6 hp motorun ağırlığı ve görünüşü aynı olur,sadece silindir hacimleri ve şanzımandaki ayna dişlisi ve karbüratör memesi farklıdır(4 zamanlı popüler motor markalarında) 2,5 ile 3,5 hp motorda aynı kasadır .Dolayısıyla taşıma konusu çok farklı değil.Marka soruyosan,tohatsu-evinrude-mercury-mariner markaları bu güçte motorları ortak ürettiriyorlar,hepsi aynı motor.Denizmotoru yaz fiyat yaz fiyatları ve kimin sattığını görürsün.Bunların içinden en ucuzunu kim satıyorsa ondan sipariş verip alabilirsin.

6. korkusuzmara

Yani Fatih bey sizin dediğinize göre internetten veya başka bir yerden aldığım herhangi bir motorda markası ne olursa olsun sıkıntı yaşama ihtimalim yok. Ben sadece bu tip bir kayığı hareket ettirebilmek için en az kaç hp motor gerekir diye düşünüyordum. 2.5 hp motor işimi görür. Birde bu 2 zamanlı veya 4 zamanlı deniz motorların hepsi hava soğutmalı mı oluyor? Yoksa bunların su soğutmalı olanları var mı?

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    geneli su soğutmalıdır, hava söğutmalı motorların gürültüsü çekilmez.

8. korkusuzmara

https://urun.gittigidiyor.com/otomo...EoX7feccZysjqU9pECxoCZkYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://urun.n11.com/diger/distan-t...L6Jj1oQICoEe88LTVN0GZD-aiClhRoqBoCjrIQAvD_BwE

Hocam linklerteki çeşitte motorlar su soğutmalı mı hava soğutmalı mı? Linklerteki motorlar benim kayığa bağlayıp denize açılabilirim herhalde. Linkteki motor için ne düşünüyorsunuz. Dayanıklılığı nasıldır acaba uzun yıllar sıkıntısız kullanabilir miyim? Su soğutmalı motor internetten aradığımda karşıma şanzumanı olmadan motorlar çıkıyor.

Acaba her motora Dıştan Takma Tekne Motoru Şanzuman kullanılabilir mi? Birde elektrikli tekne motorları hakkında bilginiz var mı? Bu tip motorlar denizlerde kullanılabilir mi? Benim kayıkta bu tür bir motor ne kadar verimli olur? Acaba dayanıklı mı? Uzun yıllar sıkıntısız kullanabilir miyim?

Son düzenleme: 5 Ocak 2019
  9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    o motorlar çim biçme motoru dönmesi.Yaptığı gürültüye karşılık yaptığı iş kısıtlı olur.Kısa süreli kullanım için,varmı var demek için alınabilir.Elektrikli motor da aynı sınıfa sokulabilir,al birini vur ötekine yani.
    SANA MARKADA VERDİM,TEKNİK DETAYADA GİRDİM,sen bana çim biçme motoruyla,elektrikli oyuncaklarla geliyorsun:confused:.Site sponsoru avfoni firmasıda motor satıyor https://www.avfoni.com/kategori/tekne-yat-deniz-motorlari?oby=0 bi göz at 2.5 hp mercury motor 5700 tl.ikinci el bakarsan sahibinden .comda alternatifler mevcut.

10. korkusuzmara

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...a-motor-5-hp-yamaha-kisa-saft-639505226/detay
    Hocam ben ne biliyim bana 2.5 hp de olur dediniz bende 2.5 hp motor gösterdim size. İyi bari marka demişken sizin dediklerinize ilaveten Hıdea, Yamaha, Suzıkı, Honda, Johnson nasıldır. Özellikle bir tanıdığım Johnson ın deniz motorları için iyi bir marka olduğunu söylemişti. Hıdea da sizin verdiğiniz linkte var.

Birde linkteki motor baya eski ve hava soğutmalı. Galiba 2 zamanlı motorlar su soğutmalı pek olmuyor. Geneli hava soğutmalı oluyor. Linkteki 98 model 5 hp Yamaha motor bana sıkıntılı geliyor. Bakımlarının yapıldığını varsaysak dahi böyle bir motor alınabilir mi? Ayrıca hava soğutmalı motorlarla su soğutmalı motorları birbirinden nasıl ayırt edeceğiz.

Ve de aklıma gelmişken modifiye devşirme motorlar için ne düşünüyorsunuz. Başka bir amaç için kullanılan bir motorun çok daha az maliyetle beraber kayığa uydurulup deniz motoru olarak denizlerde kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz. Mesela çok ucuz bir fiyatla dediğiniz gibi çim biçme makinesi veya başka bir motoru bu amaçla kullansak nasıl olur? Bu konuda herhangi bir deneyiminiz var mı?

Son düzenleme: 5 Ocak 2019
  11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Linkteki motor gübre.OLSA OLSA 1969-75 arası bir model.2-3 beygir bir kaç model harici iki zamanlı gerçek kıçtan takma(outboard) motorlar su soğutmalı olur.Dört zamanlıların tamamı su soğutmalıdır.Bu sistem aynı zamanda motorun sesini azaltmaya yarar.Jonson motorlar 2004 te üretimi durdurdu,sanırım mercury motor satın aldı.Suzuki honda yamaha japon markaları piyasada tutulurlar,yamaha parça konusunda bir numaradır.Bütçe kısıtlıysa,modifiyeden çok,temiz ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim.Sabırlı olursan uygun bir motor denk gelir .Çim biçme makinesinin motoru kısa ömürlü olur,çabuk motor yer,o motorlar kullan at mantığıyla üretilirler(ucuzları) denizde bırakabilir adamı. Yinede fiyatına tav olup alırım diyosan başka.Onun yerine senin kayığa 4-5 hp bir içten takma motor uydur derim.Tabiki biraz revizyon gerekli sandalda ama mümkün.dÜŞÜK BÜTÇEYLE SANA EN UYGUN ÇÖZÜM BU,BAŞKA SORU ALMAYACAĞIM;):)