Kazıklı, Çipura Avı (2.8 kg)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sgntch tarafından paylaşıldı.

1. sgntch

sgntch

Herkese selamlar.

Uzun bir aradan sonra paylaşıma değer bir balık yakaladığımı düşünerek bu avımı hikayesi ve fotoğraflarıyla beğeninize sunuyorum. İlerleyen günlerde tek başına kayda değer olduğunu düşünmediğim bir kaç avımı tek başlık altında sizlere sunacağım. Ama önce Efe ile başlayayım.

Yer: Kazıklı
    Tarih ve Zaman Dilimi : 24 Ekim Akşamüstünden 25 Ekim Öğlesine kadar.
    Takım: 3 Köstekli Dip Oltası, Mustad 496 3 Numara iğne
    Yem:Yengeç

Çarşamba günü öğleden sonra ben ve 2 arkadaşım hazırlıklarımızı tamamlayarak daha önce hiç gitmediğimiz ve Aydın'daki Yemci Mehmet abinin vermiş olduğu gazla kafamızda hayal meyal resmettiğimiz Kazıklı'ya doğru yola çıktık. Henüz Didim ayrımına bile varmadan öyle bir yağmura tutulduk ki arabanın 5 metre ilerisi hayal meyal seçiliyordu. Neyseki kısa sürdü. Sora sora 80 km lik yolu 1.5 - 2 saat gibi kısa bir sürede katederek ılk avlak bolgemize ulaştık. Aksam üstü 5 e kadar burada avlandık ancak baktık ki ne balık var ne de vuruş belli ki yanlış yerdeyiz. Hemen takımları toplayıp ikinci avlak mekana ulaştık. Tam takımları açıyorduk ki önce yağmur çilemeye başladı, akabinden yağmura çevirdi hemen ardındanda 5 krş büyüklüğünde dolu yağmaya başladı ve bu geçiş süresi yaklaşık 30 sn idi. Neyseki buda kısa sürdü. Bu bolgede gece 11-12 ye kadar sadece 1 adet lidaki alınca uykusuzluk ve yorgunlukta beraber keyifler kaçmaya başlamıştı. Orada tanıştığımız duayen bir amcamızın bize tavsiye ettiği avlak bölgeyi inceledikden sonra ne kaybederiz diyerekten gece 3-4 sularında 3. avlak bölgemize yerleştik. Artık günün doğmasını bekliyorduk. Günün ilk ışıklarıyla oltaları suya attık. Ben orada kayaların üzerinde oturup beklerken 1 saat kadar uyuya kalmışım. Arkadaşlar 7 gibi kaldırdı. Ancak gidişat iyi değildi. Yanımda bana yardımcı olan 2 arkadaşında artık taakati kalmamıştı. Sırasıyla arabaya dinlenmeye gittiler. Ben yinede her atışta yeni bir umut diyerek yemlemeye devam ediyordum. Artık saat 9 a gelmişti. Arkadaşlarımdan biri arabada uyuyor diğeri ise yanımda veryansın ediyordu. Tam o an zil çalmaya başladı. Oltanın ucu eğiliyordu. Ama öyle ahım şahım bir eğim değil böyle 300-500 gr lık bir cupara eğişi gibiydi. Hemen atıldım oltaya boşluğu aldım. Bir iki ağır vuruş alıyorum ama tam emin değilim. Olta inanılmaz ağırlaştı. Eyvah dedim taktırdık takımı. Kalamayı hafif açtım ağır ağır asılıyorum. Olta gelmeye başladı. Ama bu seferde olta sol kıyaya kayalara doğru akıyor. Ha şimdi taktıracak ha şimdi taktıracak derken balığı iyice yaklaştırdım. Oltayı arkadaşıma verdim ve elime kepçeyi ve Misinayı aldım. Başladım hızlı hızlı çekmeye. 5-6 metre kalınca ilk parlamaya gördüm. Muazzam bir parıltıydı. Balık artık direnmiyor baygın baygın geliyordu çekişleri hızlandırdım ve bir seferde balığı kepceye aldım. İnanılmaz bir ağırlık.Bu çekme işlemi yaklaşık 4-5 dk sürdü. Ben ve arkadaşım bir kaç sevinç narası atıp robot dansı yaptıktan sonra balığın ağzından iğneyi çıkardık ve zar zor benim ufak livarıma sığdırdık (resimde de göreceksiniz) . Oltayı hemen yemleyip aynı noktaya attım ve bu sefer ilkinden cok daha sağlam bir vuruş geldi. Ancak bu seferkine iğneyi taktıramadık ve balık kurtuldu. Yaklaşık 2 saat daha avımızı sürdürdük ama ne yazık ki başka bir vuruş alamadık. Bizde nasibimiz buymuş diyerekten takımları toplayıp eve dönmek üzere yola koyulduk.

NOT: Balığı çekerken ne yazık ki fotograf cekemedik. Fotograf makinası arabaya yatmaya giden arkadaşımızın yeleğinin cebinde kalmış. Bu sebeple avlak bölgede livarlı fotografı göreceksiniz. Balığı elimde tuttugum resim ise uzun uğraşlar sonucu balığı arabanın yanında livardan çıkardıktan sonra çekilmiştir. Araba ile avlak bölge arasında yaklaşık 150 metrelik bir uzaklık vardı. Bunuda bilginize sunayım. Bu arada fotoğraf makinasının tarihi 1 gün teyirli ayarlanmış oda sizi aldatmasın. Balığı 25 Ekim perşembe sabahı saat 9 civarı yakaladık. Bu arada balık 2.8 kg geldi.

Kazıklıda yol bulmada bana yardımcı olan Özgür Abi'ye ve Mehmet Abi'ye yardımları için teşekkür ediyorum ve sizi resimlerle başbaşa birakıyorum.

Sabahın ilk ışıkları

Ve iste kuzu livarda

Gitmeden önce son bir poz

Balığı temizlemeye hazırlarken hoş bir enstantane (Bu arada balığı evde ancak leğene sığdırabildim.)

Resmi kayıtlara geçecek olan fotoğraf

E Haketti artık

Resimleri koymamda emegi gecen Cahit abiye tesekkur ediyorum.

Son düzenleme: 29 Ekim 2007
  2. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Sabrın sonu selamet...
    Müthiş bir balık, elinize kolunuza sağlık...
    Oltanızdan böyle trofeler eksik olmasın...
    Rastgele...;)

3. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Güzel av olmuş saat çok geç oldu sabahta iş var vakit erken olsaydı resimleri düzenlerdim.eline emeğine sağlık...

4. Maşallah..maşalah,,tu-tu-tuuuu
    41 kere maşallah..

tebrikler harika balık..afiyet bal şeker olsun:)

5. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Kazıklı, Çipura Avı (2.8 kg)Resimlerin düzeltildi...

Herkese selamlar.

Uzun bir aradan sonra paylaşıma değer bir balık yakaladığımı düşünerek bu avımı hikayesi ve fotoğraflarıyla beğeninize sunuyorum. İlerleyen günlerde tek başına kayda değer olduğunu düşünmediğim bir kaç avımı tek başlık altında sizlere sunacağım. Ama önce Efe ile başlayayım.

Yer: Kazıklı
    Tarih ve Zaman Dilimi : 24 Ekim Akşamüstünden 25 Ekim Öğlesine kadar.
    Takım: 3 Köstekli Dip Oltası, Mustad 496 3 Numara iğne
    Yem:Yengeç

Çarşamba günü öğleden sonra ben ve 2 arkadaşım hazırlıklarımızı tamamlayarak daha önce hiç gitmediğimiz ve Aydın'daki Yemci Mehmet abinin vermiş olduğu gazla kafamızda hayal meyal resmettiğimiz Kazıklı'ya doğru yola çıktık. Henüz Didim ayrımına bile varmadan öyle bir yağmura tutulduk ki arabanın 5 metre ilerisi hayal meyal seçiliyordu. Neyseki kısa sürdü. Sora sora 80 km lik yolu 1.5 - 2 saat gibi kısa bir sürede katederek ılk avlak bolgemize ulaştık. Aksam üstü 5 e kadar burada avlandık ancak baktık ki ne balık var ne de vuruş belli ki yanlış yerdeyiz. Hemen takımları toplayıp ikinci avlak mekana ulaştık. Tam takımları açıyorduk ki önce yağmur çilemeye başladı, akabinden yağmura çevirdi hemen ardındanda 5 krş büyüklüğünde dolu yağmaya başladı ve bu geçiş süresi yaklaşık 30 sn idi. Neyseki buda kısa sürdü. Bu bolgede gece 11-12 ye kadar sadece 1 adet lidaki alınca uykusuzluk ve yorgunlukta beraber keyifler kaçmaya başlamıştı. Orada tanıştığımız duayen bir amcamızın bize tavsiye ettiği avlak bölgeyi inceledikden sonra ne kaybederiz diyerekten gece 3-4 sularında 3. avlak bölgemize yerleştik. Artık günün doğmasını bekliyorduk. Günün ilk ışıklarıyla oltaları suya attık. Ben orada kayaların üzerinde oturup beklerken 1 saat kadar uyuya kalmışım. Arkadaşlar 7 gibi kaldırdı. Ancak gidişat iyi değildi. Yanımda bana yardımcı olan 2 arkadaşında artık taakati kalmamıştı. Sırasıyla arabaya dinlenmeye gittiler. Ben yinede her atışta yeni bir umut diyerek yemlemeye devam ediyordum. Artık saat 9 a gelmişti. Arkadaşlarımdan biri arabada uyuyor diğeri ise yanımda veryansın ediyordu. Tam o an zil çalmaya başladı. Oltanın ucu eğiliyordu. Ama öyle ahım şahım bir eğim değil böyle 300-500 gr lık bir cupara eğişi gibiydi. Hemen atıldım oltaya boşluğu aldım. Bir iki ağır vuruş alıyorum ama tam emin değilim. Olta inanılmaz ağırlaştı. Eyvah dedim taktırdık takımı. Kalamayı hafif açtım ağır ağır asılıyorum. Olta gelmeye başladı. Ama bu seferde olta sol kıyaya kayalara doğru akıyor. Ha şimdi taktıracak ha şimdi taktıracak derken balığı iyice yaklaştırdım. Oltayı arkadaşıma verdim ve elime kepçeyi ve Misinayı aldım. Başladım hızlı hızlı çekmeye. 5-6 metre kalınca ilk parlamaya gördüm. Muazzam bir parıltıydı. Balık artık direnmiyor baygın baygın geliyordu çekişleri hızlandırdım ve bir seferde balığı kepceye aldım. İnanılmaz bir ağırlık.Bu çekme işlemi yaklaşık 4-5 dk sürdü. Ben ve arkadaşım bir kaç sevinç narası atıp robot dansı yaptıktan sonra balığın ağzından iğneyi çıkardık ve zar zor benim ufak livarıma sığdırdık (resimde de göreceksiniz) . Oltayı hemen yemleyip aynı noktaya attım ve bu sefer ilkinden cok daha sağlam bir vuruş geldi. Ancak bu seferkine iğneyi taktıramadık ve balık kurtuldu. Yaklaşık 2 saat daha avımızı sürdürdük ama ne yazık ki başka bir vuruş alamadık. Bizde nasibimiz buymuş diyerekten takımları toplayıp eve dönmek üzere yola koyulduk.

NOT: Balığı çekerken ne yazık ki fotograf cekemedik. Fotograf makinası arabaya yatmaya giden arkadaşımızın yeleğinin cebinde kalmış. Bu sebeple avlak bölgede livarlı fotografı göreceksiniz. Balığı elimde tuttugum resim ise uzun uğraşlar sonucu balığı arabanın yanında livardan çıkardıktan sonra çekilmiştir. Araba ile avlak bölge arasında yaklaşık 150 metrelik bir uzaklık vardı. Bunuda bilginize sunayım. Bu arada fotoğraf makinasının tarihi 1 gün teyirli ayarlanmış oda sizi aldatmasın. Balığı 25 Ekim perşembe sabahı saat 9 civarı yakaladık. Bu arada balık 2.8 kg geldi.

Kazıklıda yol bulmada bana yardımcı olan Özgür Abi'ye ve Mehmet Abi'ye yardımları için teşekkür ediyorum ve sizi resimlerle başbaşa birakıyorum.

Sabahın ilk ışıkları

Ve iste kuzu livarda

Gitmeden önce son bir poz

Balığı temizlemeye hazırlarken hoş bir enstantane (Bu arada balığı evde ancak leğene sığdırabildim.)

Resmi kayıtlara geçecek olan fotoğraf

E Haketti artık

Resimleri ne yazık ki büyük olarak koymayı kıvıramadım bu sebeple yardımcı olursanız mesajı düzelteceğim.

Sağlıcakla kalın.

Erdem Çelik Adlı Üyeden Alıntıdır...

Gerçi saat geç oldu ama gönlüm arkadaşların bu güzel kuzuyu böyle küçük karelerde görmeye uğraşmasına razı olmadı. Gerçekten Kuzuymuş ...

6. sgntch

sgntch

Cok tesekkur ederim cahit abi. Emegine saglik. Diger dostlara da tesekkur ediyorum.

7. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Bişey diil Erdem;) , sen sağol :) bu güzel avın devamıda olsun.Merakla bekleyeceğim:D :D :D ...

8. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    erdem abi dört gözle bekledim çipuranı...Gerçekten efsane balık ...BÖle bu boyda çipura çekmenin nasıl bi duygu olduğunu bilirim...Hele o kafa darbeleri yokmu,İnsanın eli ayağı boşalıyo bi tuhaf oluyon :)
    Eline sağlık abicim ..raporda dört dörtlük

9. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    tebrikler harika balık afiyet bal şeker olsun

10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Dört dörtlük bir rapor.Mükemmel bir av.Mangalda da mükemmel durmuş.Tebrik ederim.

11. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Şahane bir av geçmiş ve beklenilen sonunda gelmiş. tebrik ederim. Bu arada masada şahane belirteyim. Afiyet olsun.

12. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Balıkta sofrada müthiş elinize sağlık sabrın sonu selamet diye buna denir. Afiyet olsun.

13. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Erdem tebrikler :) bende sana kazıklıyı demiştim hatırlarsan bir ara ;) sizin gittiğiniz yerin karşısında Yemci Mehmetin gizli bir bölgesi var ;) söz verdi bir hafta sonu bizi götürecek o zaman haberleşelim msn den beraber gideriz :)

14. sgntch

sgntch

Herkese cok tesekkur ediyorum.

Abi artik ne yazik ki balik avi defterini askerden donene kadar kapattim. Oltalarin bakimini yapip topladim ve yazlikta biraktim simdi Denizli`deyim. Cok buyuk bir ihtimalle Aralikta askerim. Ama askerden donunce mutlaka gidelim. Bu arada Mehmet abinin yanina ugrayacaktim ama firsat olmadi sen bu haberi ona bir ara iletirsen sevinirim :)

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    resimler bir harika vede trofede...:)paylasim icin tesekkurler....

16. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Mehmetin yanına uğrayıp selamını ve bu haberleri iletirim Erdem kardeşim;) sende hayırlısıyla git gel veya izinde gideriz dağıtım iznine geldiğinde haberleşiriz takımlar bende bol merak etme iyi haberlerini bekliyoruz herzaman :)

17. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Avınız güzel en iyi resim mangaldaki olmuş :)

18. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Tebrikler... Çok tatlı bir av. Ama o trofe bütün pişmeliydi:( :D

19. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    Elinize sağlık kazıklı gerçekten çok verimli bir yer

20. master1973

master1973

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg levrek,800 gr çipura
    Erdem seni tebrik ederim kardeşim..Bahtin ve şansın daima açık olsun..çok güzel bir balık..