Kepçe, Kakıç, Kıskaç ???

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Yavuz AYDOĞDU tarafından paylaşıldı.

1. Kıyıdan turna avı sırasında km.lerce alanı taradığımız düşünüldüğünde yanımızda taşıyacağımız ekipmanın fazla yer tutmaması ve hafif olması önem arzediyor. Bu yüzden yanımda kepçe taşıyamıyorum. Albanın katlanır, spiral kakıçları amaca uygun gibi görünüyor. Bir de DAM'ın otomatik açılan kakıçları. Kullanan bilen arkadaşların kanaat bildirmelerini rica ediyorum.
    Yahut belki balık kıskacı yeterli mi olacaktır.

Kararsızım.

60 cm ye kadar turnalar için kepçeye gerek duymuyorum. Fakat elbet günün birinde trofeye denk geleceğim. Ne kadar da yorsan sudan kesmek için yardımcı bir ekipmana ihtiyac duyulacaktır. İşte o belki bir sefer yaşanacak an için her av dakikası yanımda olması gereken bir alet edineceğim. Kanaatim spiral kakıçtan yana. Alba dışında DAM'ın da aynı türden bir kakıcı var. Bunları kullanan yahut inceleyen oldu ise avantaj ve sakıncaları hakkında yardım rica ediyorum.

2. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Yavuz abi beni al yanına sen trofeyi yakala ben atlar sudan keserim:D :D :D

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Fish griper bu isin en ideali. Her ne kadar hassas agiz yapisi sebebi ile turnada kullanimi tavsiye edilmiyor ise de dikkatli kullanimda oldukca etkili. Kepce dedigin gibi hareketli avcilikta pratik degil Yavuz abi.
    Kakiç kiyi avciliginda yasaklanmasi gereken bir alet. Salmak isteyecegimiz bir balikta geri dönülmez hasarlara yol açabilir.

4. setko

setko sedat abay

Favori Kamış:
    Shimano Biomaster 3.00 15-50
    Favori Makine:
    Shimano Technium 2500 FG
    En İyi Avı:
    67 cm Turna
    Yaklaşık 5 yıldır kıyıdan turna avlıyorum.Yaklaşık olark 500 adet turna yakaladım ve çok büyük bir kısmını suyarıp a iade ettim.Şunu söyleyebilirim kıyıdan gripper hiç bir işe yaramaz.Kakıçın çok az katkısı olur.Çünkü bu kadar hareketli bir balıkta hem makara sarıp hemde kakıç kullanamazsın.
    Sana tavsiyem yanında kepçe kullanan bir yardımcı bulundurman :9

5. king_barracuda

king_barracuda

spin avcılığı yapan arkadaşım linkdekine benzer bir çanta kullanıyor. teleskobik kepçe sapınıda arkadan çanta kayışınamı ne skouşturuyor toru tukarı gelicek şekilde.
    http://www.spotbalik.com.tr/ROADRUNNER-GEAR-BAG,PR-35641.html

bu şekilde gayet rahat şekilde suyada girebiliyor. birdahakine sizin için marka model almaya çalışırım.

6. Balıkçı asistanı aranıyor.. :D :D :D

7. Çok makbule geçer Engin. Haberini bekliyor olacağım. Ne olur ihmal etme. :)

8. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    bu , "Tarikat kur, muridin olalım Fernandes" gibi olmuş :D :D

9. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    güzel çanta her eve lazım

10. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    Ben o aygıtın turnada verimli olmayacağını füşünüyorun.
    O bence botta balık almada verimli olur.

11. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kepçe çok mantıklı.
    Ben 4 yıldır daha 10 tane tutamadım İ.Ş. BENİMDE BİRAZ KISMETİM AÇILIR ....

12. king_barracuda

king_barracuda

abi wapiti evo kullanıyomuş marka olarak .tüfekle avcılık yaptığı için iki avdada işini görüyomuş .3 kollu modeli. arkada sapını sokacak kopcalar kayışlar var herhangi birinden sokabilir dedi. eğer uzun sap kullancaksa kepçe kısmı katlamalı olsun . sapı sokup geriye katladımı hem düşmez hem yukardan anten gibi çıkmaz üstüne yapışır rahat haraket dedi . elçiye zeval olmaz:)

13. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ben bu çanyayı çok pahalı buldum onun yerine kendim teleskopik kamışın takılacağı birşeyi kendim 5-10 liraya yaptırım.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Görünüste griper garip gelebilir ama pratikte tek elle kullanilan etkili ve hafif bir alet. Bir kullanin, akabinde tekrar irdeleriz.

15. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    turna da pratik değil ünkü hayvan çok güçlü o cihaza yaklaştıracak kadar gelse zaten sorun olmaz birde genelde turna ağzı sert olduğu için son anda sahteden kurturuyor.

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    igne ufaksa kurtulur tabi, çok sert bir kamis ile avlaniyorsak turnanin gücü evet , bir anlam ifade ediyor. misinayi patlatma riski var. orta sert bir kamista bu problem olmuyor. baligi kiyilatip çok rahat oturtuluyor agzina, ha isterseniz ensesinden de yakalayip çikartabiliriz (o bence daha riskli, kayma vs problemleri var). hem tekneden hem kiyidan bu alet çok popüler buralarda. herkezde var bir tane. senatöre tavsiye edilmiyor, baligin agirligindan çene parçalama vakkalari olmus.

ben tavsiye ediyorum, yinede herkez bildigi, aklina yattigi gibi yapsin. aldim kullandim, yayina da vurdum, turnaya da vurdum sudaga da vurdum. bu alet yüzünden balik kaçirmadim daha. tek pismanligim dijital terazili modelini almamis olmam.

17. Hayal kırıklığına uğradım Engin. Hem Yurtiçinde bulamadım, hem de 90 € civarında fiyatlar var. Ama benzer bir çanta edinip, gerekiyorsa bir-iki revizyonla maksada uygun hale getirmek kafama yattı.
    Teşekkürler.

18. Fish gripperi daha evvel de önermiştin Roy.
    Açıkçası ben de almaya karar vermiştim.
    Bir alışveriş sitesinde terazili olanında indirim olduğunu görüp tam alacakken malzemecimin önerisi üzerine spiral kakıçları incelemeye başladım.
    Şimdi ise kolay taşınabilir şekilde kepçe önerileri ile tekrar başa döndüm.
    İnsanın kafası bir kez karışmayagörsün, karar vermekte zorlanıyorum gerçekten.

19. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    resimdeki kepçenin aynısı var bende:) o kadar hafifki,tüy gibi birşey..1mt sap uzunluğu olabilir..hatırlıyamıyorum şuan.büyük göz oluşu çok iyi.ağ kalitesi oldukca iyi..ip deyil... bu listeden bu kepçeyi tavsiye ederim..

taşımasına gelince..yanıma çanta almışsam..sırtıma çapraz takıyorum..

yoksa videodaki gibi..pantolanun kemerine takıyorum..:)

kepçe her daim iyidir..ancak gripper de lazım bunun yanına..gripper in yanınada kanca çıkarıcı pense lazım..bu 3 kesin lazım:)

balığı kepçelersin abi..dışarıda ağzına gripperi takarsın..sonra diğer elinle penseyi kullanarak dan iğneyi çıkarırsın abi..

türkiyede var..bu pense ile balığın midesine el atabilirsin abi:D
    http://www.shutupandfish.co.uk/Cormoran-Predator-Fish-Disgorger/dp/B000Y9TMQU

yukarıda saydığım 3 malzemede aşağıdaki videoda mevcut..
    http://www.youtube.com/watch?v=VPJb_hLVDro

20. resimdeki kakıçlardan şu an hiçbir yerde bulamıyorum. Nereyi arasam taze bitti diyor.

Farklı bir kakıç buldum, burdan ismini vermek istemiyorum. Gidip elime aldıktan sonra karar vereceğim.

Kakıcın balığa zarar vereceği vs. gibi kaygıları olan arkadaşlara şunu demek isterim; Normal şartlarda kullanmayacağım, gerek de yok. Fakat öyle gün olur, öyle bir balık gelir ki, ne kadar yorsan, mücadeleyi kazanmış olsan da dışarı alamazsan...
    Bir gün öyle anı yaşayacağım, ve sadece o an için yanımda kakıç olacak...