Kerevit yetiştirmek istiyorum, nereden temin edebilirim

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında sapinuva tarafından paylaşıldı.

1. sapinuva

sapinuva Tamer Uygur

Favori Kamış:
    Castapult
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Sazan, 2,6 KG
    Arkadaşlar daha önce açtığım konuların birinde kendimize ait bir arazimizde yapay bir göl yapmak istediğimizi belirtmiş ve balık önerilerinde bulunmuştum.Forumda gezinirken kerevit konusuna takıldım ve hazırladığımız gölete kerevit atmak istiyorum.Ama nereden temin edebileceğimi bilemiyorum.Çorum civarında kerevit bulunan göl veya baraj var mı?Veya en yakın temin edebileceğim yer neresi?
    Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

2. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Sanırım DSİ ilgileniyor bu konularla internetten bir araştırma yapın yinede.

3. 13114

13114

Favori Kamış:
    Michell 4.20 surf
    Favori Makine:
    Daiwa bg30
    Öncelikle Bildiğim kadarı ile kerevitin 2 çeşidi var.Makasları atnı olan ve biri ufak diğeri büyük olan.İkisinden de tattım asıl makbulü ek makası ufak diğeri büyük olan.Trakya da bazı derelerde var.
    Asıl önemli olan eğer üretim yapacaksanız izin almanız gerekiyorTicari olarak kota veriliyor.Yurt dışına pazarlayacaksanız çok teferrutaı var.
    Ama yine de biryerlerden bulup yetiştirebilirsiniz.Fakat göletiniz özel değil ise çevre bakanlığı size sorun çıkarabilir.
    Kısaca ben de 1980 lerde somon ytiştiriciliğinin hesaplarını yaptım.Resihi (Kırmızı mantar) projelerine uğraştım,Kuzu göbeği mantarı,Karac ve yaban tavşanı yetiştirme konusunda oldukça araştırma yaptım.
    Hatta bir çok arkadaşa garip gelecek ama Engerek yılanı zehiri üretimi yapmayı da çok araştırdım.Amerikada sadece bir tane sülük eczanelerde tanesi 4.euro.
    Malesef bizim kanunlarımızı öyle bir bağlamışlar ki onlarca kişi için ilaç veya serum olacak engerek yılanını üretip zehrini sağıp alamıyorken yılan zehirlenmelerinde veya ilaçlardaki içeriğinde yılan zehiri de bulunan ilaçları yurt dışından ithal ediyoruz.
    Tıpkı şap aşısı,Kuduz aşısı,Zehirlenmeler karşı serumlar,Kuş gribi aşısı deli dana aşısı veya serumu gibi
    Ama o ülkeler kaçak olarak çok yıllar evvelinden bizim birçok habitatımız çalıp ülkelerinde yetiştiriyorlar.Kangal köpeğimiz bile türk değil litarütürlerde.
    Van kefalini sizvastaki tedavi eden balıkları çoktan aldılar ve sperm bankalarına bile koydular.
    Mısır,Patates,prinç vs memleketi iken bunlar bize tereyağlı ekmek yedirtmeden ilkokullarda Amerikan yağı diye margarinle süt tozuyla besletmediler mi.
    Arkadaşım Yap göletini bul kerevitini yetiştir ver dostlarına ye .
    VAKİT ÇOK GEÇ DEĞİL AMA yakında hayvancılık gibi balıkçılık ta bitecek
    Bakın mersin balığını bile üretemiyoruz.Siyah havyarı bırakın .Eti de çok değerli.
    Lafı uzatmıyayım neyse
    Sevgiyle İsfendiyar Topçu

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Nisan 2011
  4. Antrikok

Antrikok Rıza Melih ONBAŞLI

Favori Kamış:
    Okuma Sedros , Lineaeffe Spider Surf
    Favori Makine:
    Okuma Raw 55
    En İyi Avı:
    Beyşehir Gölü - Sazan - 4378 Gram
    Kerevit biraz meziyetli bir yetiştiricilik. yetişkin hale gelmesi 3 yılı bulmakta ancak 3 yıl içerisinde döngü devam ettiği için karlı sayılırsın bir dişi kerevit yumurtladığında 8.000 adet yumurta bırakmakta 21 günlük kuluçka döneminde günde milyonda 1 free vermekte bununla ilgili devlet teşfik payı veriyor eğer özelden mail adresini atabilirsen özelden kerevit hakkında bilgileri ve ufak çaplı bir çiftlik hakkında çalışma gönderebilirim. bu arada ıspartada fazlaca olan kerevitin yapacağın yapay gölde yetiştirmen için ph oranına çok dikkat etmen gerekir hayvanları mantardan korumalısınn

Son düzenleme: 5 Nisan 2011
  5. sapinuva

sapinuva Tamer Uygur

Favori Kamış:
    Castapult
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Sazan, 2,6 KG
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Profosyonel anlamda bir iş yapacak değilim.Bahsettiğim gölete bir miktar kerevit bulup bırakmak istiyorum.Kendi kendilerine çoğalsınlar.Bizim bölgede kerevit yok sanırım.

6. vessa

vessa gürel

Favori Kamış:
    Alivio CX Surf TE
    Favori Makine:
    Daiwa WindCast X5000
    En İyi Avı:
    5.7 aynalı
    noktasından virgülüne kadar katılıyorum az bile yazmışsın AZİZ NESİNİN ruhu şad olsun

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Nisan 2011
  7. elektroline

elektroline Nihat

Kerevit için doğru adrestesin...

Sevgili Kardeşim.

Anladığım kadarıyla senin tarladan kum aldırdın ve doğal gölet oluştu. :) Sende bu gölete çeşitli canlılar salmak istiyorsun. Kereviti canlı yem olarak kullanmak maksatı ile düşünüyorsan bir miktar bulabileceğin yer konusunda adres doğru Çorum Barajıdır. Bu konuda " Çorumlu Uğur" dan bilgi alabilirsin.

8. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    Göl kendine ait bi göl değilse Kesinlikle kerevit falan salma oraya.. Çorum barajında bol miktarda olduğu doğru.. Başımızın belası... iğneye ne takarsak takalım yemi yer.. Diğer balıkların yumurtalarını yer.. Hatta yakalarsa yavru balıkları bile yer. Ben illet ettim bu kerevitten.. Hiç uğraşma o göle de bulaştırma...

9. Kartal23

Kartal23 C.Kaynak

son durum nedir bilmiyorum ama Boraboy gölünde de kerevit bulunuyor.