Kıbrıs takımı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında LüfTur tarafından paylaşıldı.

1. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Merhaba, kıbrıs takımı aldım, nasıl kullanılacağı hakkında biraz bilgi edindim ve bugün marina'ya takımı denemek için gittim.Mantarın üzerine ekmeğin içi dışa gelecek şekilde sardım, iğneleri de ekmeğin üzerine doladım ve son iğneyi ekmeğe sapladım.Gönderdim suya 8-10mt. ileride su yüzeyinde kefalleri bekliyorum, yandaki bir balıkçı arkadaş "ona ağırlık ekle, suya batması lazım" demesiyle bende 20 gr. gezer kurşunu takıma ekledim ve tekrar attım suya, takım su yüzeyinin 1-2 mt. altında bekliyor, herhangi bir vuruş bile hissetmedim.Başka biri "ekmeği mantara sar, ilk iğneyi ekmeğe geçir, diğer iğneler sarkık kalsın uçlarına top şeklinde ekmek içi tak" dedi.Bunun üzerine bu yöntemi deneyip iskeleden sarkıttım.10-15 dk. sonra küçük vuruşlar gelmeye başladı ama balık alamadım.Takımları toplayıp evin yolunu tuttum.Bu tekniklerin hangisi kefal için uygundur ? Tamamen başka bir teknik mi denemeliyim ?

RASTGELE...

2. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Benim tecrübeme göre şöyledir: ekmeği sarıp, ilk iğneyi ekmek ve mantara saplayıp son iğneye kadar ekmek etrafında sarıp, son iğneyi de saplamak. Önemli olan ekmeğin dağılmaması için oynatmamak.

3. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    Yüzeyden de avlarsın, dipten de.

İkisinin de zevki ayrı. Ama dipten gelen balıklar genellikle daha büyük olur. Yüzeyden hep küçük yakalarsın demiyorum, aynı şekilde dipten orta boy da gelebilir.

Ağırlık olarak gezer değil, 50-80gr armut kurşun tak. Fırlat uzağa dibe çöksün. Büyük kefaller yüzeye nadiren çıkar. Aynı şekilde ufaklıklar da hep yüzeyde takılır.

Yüzeyin zevki ayrı, gelen balıkları gözünle görürsün. Yüzeye genelde ufaklıklar saldırır en başta ama oradan geçen bir büyüğün de dikkatini çekebilir. Kafayı attımı zaten şapırtıyı duymaman imkansız. Çırpınıp durur, sana da çekmek kalır.

Dip oltası yaptıysan da oltanın ucunda olması lazım bir gözün sürekli. Aksi halde balık yakalanır yıllar geçer. Süreç ekmeğin dağılmasıyla da son bulabilir tabi. (genelde öyle olur)

Bahsettiğim olay kıbrıs sarması için geçerli bu arada.

İğne ucuna top şeklinde takılan ekmekle yakalayanı da gördüm ama ben hiç beceremedim. O daha zor olanı. Kıbrıs biraz vahşice ama daha kesin sonuca götürür. Denize dikenli tel atmak gibi düşünün kıbrıs oltasını :)

4. yk71

yk71 Yüksel

Sırbistan başka mandıralı sistemi de deneyebilirsiniz. 40_50 grlık plastik sert şamandıra, bu kazandırmaya bağlı 2 metre misina, bunun ucuna küçük bir fırdöndü,bu fırdöndüye bağlı 2 ayrı misina - biri 25 cm diğeri 18-20 cm cm uzunluğu - uçlarına iğne. Ekmekle yemliyorsunuz. İnternetten bu takımı ve ekmeğin takılışını izleyebilirsiniz.Rast gelsin...

5. yk71

yk71 Yüksel

Cep telefonunun azizliğine uğramışım. Kıbrıstan diye başlıyor. Yere göre değişebilir ancak şahsen bu sistemi_şamandıralı_ daha başarılı buluyorum.

6. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Teşekkür ederim, av yaparken genelde 2 olta kullandığımdan (1.çapari 2.kıbrıs takımı) Dip kıbrıs takımına sürekli bakmam biraz zor.Bu yüzden yüzey deneyeceğim.

7. ygmrsnn

ygmrsnn Sinan Kurtcu

Kıbrıs Oltası Nedir?

Kıbrıs oltası, genellikle kefal balığı yakalamak için yapılan bir olta türüdür. Üzerinde 10-15 adet iğne bulunan bu olta takımına kurşun bağlanmaz. Herhangi balıkçı malzemeleri satan bir mağazaya gittiğinizde ve Kıbrıs Oltası istediğinizde size bu oltayı vereceklerdir.
    Deniz kıyılarında kurnaz gezinen kefalleri avlamak için kullanılan Kıbrıs Olta...

Kaynak: Kıbrıs oltası,olta takımı