kırklareli çevresi tartişma sohbet platformu

Konu, 'Bölgesel Amatör Balıkçılar' kısmında karam66 tarafından paylaşıldı.

1. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    selam arkadaşlar kırklareli ve çevresinden olan arkadaşlar sohbet edelim herkezi beklerim o bölgede balik avina gideçek arkadaşlarada yardimçi olurum :) hangi bölgede hangi balik var bilmek isteyenlere bilgilerimi paylaşirim olurya tatile gelir misafir olarak,,, burda üye olan bütün arkadaşlari büyüklerimi ve küçüklerimi sohbete bekliyorum :) saygilar bülent karakaya ..... KIRKLARELİ ben burdan sizlere bölgemizin gezileçek yerlerinide sunmak istiyorum beğenirsiniz umarım :)

Trakya'nın Turizme açılan ilk ve tek mağarası: Dupnisa Mağarası

İkinci Jeolojik zamanın Jura (günümüzden yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş) mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur.Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız mağaraları oluşturur. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir. Son noktası ise, girişten 61 metre daha yukarıda yer alır.

Istıranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. Kırklareli’nin 58 kilometre kuzeydoğusunda Demirköy İlçesi Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı 230 kilometredir. kesin gezilecek bi yer :) bu bölgeyi görmenizi isterim çok ve yol boyunca alabalikta var derelerde ..dinlenmek için durunca bi kaç kaşik ta meps yani atin derim sizlere :)kısmet balık işi

Son düzenleme: 30 Eylül 2009
  2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Oooo hayırlı ve uğurlu olsun.

İlk mesaj Benden Bereket Allahtan.

Tüm Kırklareli Ahalisine hayırlı sohbetler diliyorum.

Esenlikle kalınız...

.

3. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    hoş geldin arkadaşim :) ilk sen geldin bakalim varmi hemşomuz burda :) tabi bütün balık avı.net sitemizi beklerim sohbete :)

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Hoşbulduk :)

Ben hep buralardayım :)

Kırklarelili hemşerilerim "h" leri söylemez diye bilirdim.

:)

5. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    bende öyleyim söyleyemiyorum yeminle :(üç bej dermişik birde :D

6. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    En İyi Avı: 6Kg Mığrı- Not: Canlı olarak tekrar geri salınmıştır. tarkan bizde yakaldik gecen hafta aslinda zipkinla vuruldu miğri sen nie saldin merak ettim :)enişte bizim bu vuran [​IMG] resmide bu :)

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Levreğe canlı bırakma yaparken geldi.

Öldürülemeyecek kadar Asil bir canlıydı.

Kaldıki bu tür balıklarda artık "Yakala & Bırak" yapacağım.

Salındıktan sonra paşa paşa gidiyor.

Son düzenleme: 30 Eylül 2009
  8. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    tarcan iyi yapmişin tebrikler bende bi ara bilmiyordum limitleri ve büyük küçük derler ya denizden ne çiksa yenir alrdim mesela karagöz artik geri saliyorum takimi bozuyolar küçükler biliyon bende yakaladiğimi koyardim kenara ve yerdim şimdi kurallari bildiğim kadar uyguluyorum :)cetvel yok yanimda ama elim tam açinca 25 santim ve ona göre bakiyorum uygunsa aliyorum ::):)

9. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Merhaba Bülent bey.:) Ben de Babaeski'liyim. Şeytandere kenarında büyüdüm. Yani aslıda tatlı sucuyum. İstavrit, çineköp derken biryandan da denizi öğreniyorum. Sağolsunlar sitedeki ustalarımız bildiklerini esirgemiyorlar.:)
    Şeytandere'de en son 32 sene önce olta atmıştım. Derenin Babaeski den akan kısmı bozulunca gölklere yöneldim. En son yaladığım balıkta oldukça iri bir miryana idi. Yılanbalığı yakaladığım da olmuştu. Şimdi ne alemde olduğunu bilmiyorum. Bilgilendirirsen sevinirim.

10. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    selam abi şimdi şeytandere temiz yani balikta var kefal sazan baliği gümüş çikiyor :)bende ana tarafim babaeskiden dere güzel akiyor ama gerçeği söyleyim karamesutlu ve üst köyler laham bağladilar ve güzelim dere bu şekilde akiyor tabi balik tutan var babaeski dersinde ama ben bildiğim için bunu balik yakalmiyorum artik çocukken bizde girer yüzer ve balik yakalrdik yeğenlerle :) bende bunu bu sene öğrendim zaten yeni bağlanmiş köy lahamlari dereye yani anla işte temiz yer kalmadi :(en güzeli deniz avi bende saroz körfezine gidiyorum devamli

11. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    [​IMG]Vize Antik Tiyatrosu

KAntik Bizye Tiyatrosu’nda caveanın bir bölümü ve orkestranın önemli oranda açığa çıkarılmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında tiyatronun hayli geniş bir orkestraya sahip olduğu görülmüştür. Tiyatronun bakış açısı güney istikametini göstermektedir. Geniş bir orkestrayı ışınsal açılarla mermer cavea kuşatmaktadır. Caveayı 6 kerkides oluşturmakta ve bunların arasında ise üç tanesi orkestraya ulaşan 7 klimaks bulunmaktadır. On basamak halinde yükseldiği anlaşılan mermer cavea grubunun hemen üstünde bir diazomanın bulunduğu, bundan da caveanın iki ayrı oturma sistemine sahiptir. Bu durumda, Antik Bizye Tiyatrosu’nun daha önce tahmin edildiği gibi küçük değil, orta büyüklükte bir tiyatro olduğu düşünülmektedir.

12. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    Kanlıgeçit Antik Kenti

Kanlıgeçit yerleşimi Kırklareli il merkezinin hemen güneyinde, Aşağıpınar’ın 500 metre kadar batısında, Haydardere’nin iki yakasında yeralmaktadır. 1994 yılında Aşağı Pınar projesi kapsamında başlayan Kanlıgeçit kazıları halen sürmektedir.

Kanlıgeçit’in ilk olarak Son Kalkolitik Çağ’da (İ.Ö. 3600), Aşağıpınar’ın terk edilmesinden sonra yerleşildiği anlaşılmaktadır. Kanlıgeçit’teki esas yerleşim İlk Tunç Çağı’na aittir. Burada yaklaşık olarak M.Ö. 3000 yıllarında, yerel özellikler gösteren, dal ve ahşap kulübelerden oluşan büyükce bir yerleşme kurulmuş, ancak İlk Tunç Çağı’nın sonlarına doğru giderek Anadolu etkileri artmıştır.[​IMG]

13. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    kültür .... Kaleler

Merkez

Yoğuntaş (Polos) Kalesi: Kırklareli’nin Yoğuntaş Köyü’nde bulunmaktadır. Oldukça harap durumdaki kalenin Helenistik dönemden önce, yani II. Philip(Flip) zamanında, M.Ö. 4. yy. ortalarında yapıldığı ileri sürülmektedir.

Koyva Kalesi: Merkez İlçe’ye bağlı Kuzulu Köyü yakınlarında olup, M.S. 3-4. yy. (?)’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Oldukça harap durumdadır. Çok az temel kalıntısına ve galerilere tesadüf edilmektedir. Bu yapının kale olmaktan ziyade, bir gözetleme kulesi olma ihtimali yüksektir. Kalıntıların 500 m. güney istikametinde, yaklaşık olarak aynı dönemlere tarihlenen mağara manastırları bulunmaktadır.

Diğer Kaleler: Yukarıda belirtilen kaleler dışında tahrip edilmiş veya kısmen korunabilmiş kale ve kule kalıntılarının sayısı bir hayli fazladır. Bunlardan bir bölümü; Eriklice Kalesi, Demircihalil Kalesi (2 adet), Karakoç Keçi Kale, Erikler Has Kale, Düzorman Köyü Kalesi, Koruköy Kalesi, Dereköy Kale Kaynakları Kalesi, Yündolan Kalesi (2 adet), Üsküp Asarcık Kalesi, Çukurpınar (Sazara) Kalesi, Armağan Kalesi, Armutveren Kalesi, Beypınar Kalebayırı Kalesi’dir.

Demirköy

Yapılan az sayıdaki yüzey araştırmalarında, Demirköy civarında bir takım kale ve gözetleme kulelerinin bulunduğu görülmüştür. Bunlardan bir kısmı; Hamdibey Köyü Tepebaşı Kalesi, Gökyaka Köyü Kılıçtepe Kalesi, Sislioba Kaletepe Kalesi ve Sivriler Kalesi’dir.

Kofçaz

Kofçaz yakınlarında önemli oranda tahrip edilmiş olmakla birlikte, çok sayıda kale kalıntısı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; Kocayazı Kalebayırı Kalesi, Ahmetler Kalesi, Aşağı ve Yukarı Kanara Kaleleridir.

Lüleburgaz

Lüleburgaz Kale Surları: Edirne-Lüleburgaz karayolu üzerinde, şehrin girişinde yer almaktadır. Çoğunlukla tahrip edilmiş olmakla birlikte, ayakta bulunan kısmı üç metreye varan yükseklikte ve 50 metreyi aşan iki ayrı blok halinde günümüze ulaşabilmiştir. Roma temelleri üzerine inşa edilmiş, Erken Bizans dönemi yapısı olan bu kalıntılar taş, tuğla örgülü duvar sistemine sahiptir.

Pınarhisar

Pınarhisar Kalesi: Bizans dönemine ait kalenin, İlçe’nin muhtelif yerlerindeki kalıntıları hala ayaktadır. Kasaba içinde üç burç temeli ve birçok duvar izlerine ulaşmak mümkündür. Yuvarlak burçlar birer metre ara ile tuğla hatıl takviyelidir. Bazen kesme taş da göze çarpmaktadır. Genel olarak dondurulmuş moloz taşlarla kaplama yapılmıştır.

Ayrıca Pınarhisar İlçesi’ne bağlı bazı köylerde de kale kalıntıları görülmektedir. Bunlardan bazıları, Çayırdere Köyü Çayırköy Kalesi, Evciler Köyü Manastır Tepe ve Mahya Tepe Kaleleri, Yeniceköy Kalesi ve Erenler Hisarcık Tepe Kaleleridir.

Vize

Vize Kalesi: Kale Mahallesi’nde şehrin Kuzey ve Batısını kuşatmaktadır. İlk inşasının M.Ö. 72-76 yıllarında olduğu tahmin edilmektedir. Daha sonra Bizans Döneminde (527-565 yıllarında) Jüstinyen tarafından tekrar ihya edilmiştir. Muntazam kesme iri taşların üst üste yerleştirilmesi ve aralarının sağlam bir harçla bağlanması suretiyle yapılmıştır. Bu eski surlar yumuşak sarımtrak (köfeki) taş bloklardan yapılmıştır. Kaplama taşlar gerisinde dolma inşaat vardır. Temeldeki iri kitleler 50x80 ile 100x150 cm arasındadır. Şehrin kuzeyindeki sur bedenlerinde muntazam kesilmiş mavimtrak taşlar da kullanılmıştır. Bu yapının, Geç Bizans Döneminde (Paleologlar Devri) yeniden yapıldığı anlaşılmaktadır. Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir. Yüksek burç ile güneybatısındaki dere kenarında bulunan hakim burcun yapımına 12. yüzyıl sonu Commenler devrinde başlanmış, Paleologlar zamanında tamamlanmıştır. Halen eski Vize şehri surlarının batı ve güney kısımları ayaktadır. Batı tarafındaki surlar üzerinde birkaç burç, bunların önünde su yollarını korumak üzere yapılan bir burç daha vardır. Güney surları 3-4 metre yüksekliğine kadar korunabilmiş büyük taş bloklarla yapılmıştır. Surlar bazı yerlerde kaybolmakta ve bazı yerlerde binaların altında görülmektedir. Güneyde beşgen, kuzeyde dörtgen iki burç daha vardır ki yüksekliği altı metreyi bulmaktadır. Yapı şekilleri birbirinin aynı olup, kapı uzunluğu dört metredir.

Kıyıköy Kalesi: Kıyıköy Kasabası’nı önemli oranda kuşatan, Bizans Dönemine (6. yy.) ait, Jüstinyen devrinde yapılmış bir kaledir. 9 ve 10. yüzyıllarda tamir gördüğü üzerindeki harçtan anlaşılmaktadır. Kale, güneyde Kazandere, kuzeyde ise Pabuçdere arasında denize doğru uzanan bir yamaçta kurulmuştur. Kalenin batı cephesi düz araziye inmektedir. Doğu cephesi ise zemine kadar tahrip edilmiştir. Yıkılmayan yerlerinden surların kesme muntazam taşlarla kaplı, içinin moloz dolgu olduğu anlaşılmaktadır. Bu bölümde duvar kalınlığı 2.20 m, yükseklik ise 2.50 metre dolayında korunmuştur. İkinci kapının yanındaki surların yüksekliği 5 metreyi bulur. İkinci burç bugün mevcut değildir. Buradaki surlar 6 metreye kadar yükselmektedir. Güney surlarının güneyinde gizli kapısı olup, kaleden bu kapıya 180 basamak merdivenle inilir. Saray kapısı bugüne kadar iyi korunmuştur. Tuğla üzerine kesme blok taş kaplamadır. Üçüncü burçtan altıncı burca kadar 13 metre genişliğinde bir müdafaa hendeği vardır. Vize kapısı, taş ve tuğla hatıllarla örülmüş, Kültür Bakanlığı İstanbul Rölöve Müdürlüğü tarafından 1991 yılında restore edilmiştir. Bunların yanında Vize’ye bağlı bazı köylerde de birtakım kale ve kule kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntılardan şimdilik tespit edilebilenler Akpınar Köyü’nde dört kule kalıntısı, Hamidiye Köyü’nde kale kalıntısı, Kızılağaç Çingene Kalesi ve Pazarlı yakınlarında kale-kule kalıntılarıdır.

14. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    geçen hafta yine kırklarelindeydim güzel bi av geçidik bu hafta sonu yine düşünüyouz. hedefimiz kefal, sudak ve levrek olucak turnadan ümidi kestik :)

15. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    bence turnadan iyidir o baliklar en güzeli :) süloğlu baraji nasil sudaklar azaliyor galba :)çok duyan oldu o bölgeyii:)

16. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Selam Bülent
    iyi akşamlar.

.

17. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    selam tarcan nasilsin bu gün :)

18. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    yemek hazir çağiriyolar az sonra gelirim :)

19. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    aşkı memnu var dizim izliyorum :D:D

20. karam66

karam66 bulent

Favori Kamış:
    surf 4200 carbon
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    zargana
    günaydin arkadasşlar herkeze hayirli işler dilerim :) baliğa gidene rastgele :D