SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Kırlangıç ve Kalkan Avı nasıl yapılır?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında nihatkr tarafından paylaşıldı.

 1. nihatkr

  nihatkr Nihat

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  606
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
  Favori Makine:
  RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
  En İyi Avı:
  Bir yakalayabilsem
  Arkadaşlar,

  Ben Tuzla tarafında balık avlayan biriyim. Bu ralar büyük kırlangıç ve kalkan aldıklarını biliyorum.

  ama işin aslı ben kırlangıç hangi takımla avlanır nasıl avlanır çok bilmem. Arada oltaya atladığı olur ama en büyüğü 1 kg civarında olur. Bu konularda bilgilendirilmeye ihtiyacım var. Bilgiden zarar gelmez.

  Kalkan ve kırlangıç için biraz fikir verebilirmisiniz. Olta örnekleride olsa fena olmaz

  Teşekkürler.
   
 2. Sponsor

 3. nihatkr

  nihatkr Nihat

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  606
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
  Favori Makine:
  RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
  En İyi Avı:
  Bir yakalayabilsem
  Hiç cevap gelmemiş :(

  Demekki kırlangıç tutamayacaz.
   
 4. umooth

  umooth umut oduncular

  Mesajlar:
  177
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Silstar 300
  Favori Makine:
  Shakespeare Firebird
  En İyi Avı:
  Mahmuzlu Camgöz, 94cm
  kırlangıç ve kalkan beklemi avlardır. fazla sabır ister. ama eğer tekneniz varsa ve zemini iyi tanıyorsanız(kumluk olması avantajdır olta takılmaz).rolantide yada kürek üstü sürütme takım ile de avlayabilirsiniz.
   
 5. Aret

  Aret Aret

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  3.438
  Şehir:
  İstanbul
  En İyi Avı:
  Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
  Merhaba,

  Eğer kalkanın olduğu yeri biliyorsanız avlaması fazla zor değildir. Kalkan bilindiği gibi zemini kum olan yerlerde yaşar. Anavatanı Karadeniz'dir, Marmara'da da bulunur.

  Kuma kamufle olup yem bekleyen kalkanı avlamak için istavriti dibe yatırmak yeterli olacaktır. Bunu bir zokayla yapabileceğiniz gibi daha iyisi olarak köstekli takım da hazırlayabilirsiniz. 30 cm. uzunluğunda 0,30 kösteklerin ucuna 1 veya 2 no beyaz iğne bağlayıp elde edeceğiniz 5-6 kösteği 50'şer cm aralıklarla 0,35'lik bedene dizin. Altına akıntıya göre 150-200 gr. ağırlığında bir kurşun takın. Fırdöndünün hemen üzerine de 40-50 gramlık bir kıstırma takın.

  Av mahalline gelince mümkün olduğunca taze istavritlerden yaprak yem keserek iğneleri yemleyin. Bu yemleme iğneyi yaprak yemin kuyruk kısmında parlak olmayan kısma batırıp diğer taraftan çıkartma sonra alta doğru 2 kez daha aynı işlemi yapma şeklinde oluyor. Toplam 3 kez batırılıyor. Bu şekilde yemlediğiniz takımı dibe indirin. Kurşun dibi bulunca, kurşunu dipten havalandırmadan misineyi gergin kalacak şekilde koyvererek sandalla akışa geçin. Bir süre sonra misineyi tamamen koyvererek fırdöndünün üzerindeki kurşunun da dibi bulmasını sağlayın. Böylece bütün yemler arka arkaya dibe yatmış olsun. Sandal aktıkça takımı tutup sürükleyerek daha yakınınıza yatırın. Eğer akıntı fazlaysa gereğinden fazla sürüklenmemek için kürek kullanmak gerekebilir. Artık yapacak bir şeyiniz kalmadı, kalkan kendi kendine yakalanır. Arada bir oltayı çekin balık varsa zaten ağırlıktan anlarsınız. Bu oltaya kalkan dışında kaya balığı, vatoz, dere pisisi, kırlangıç, mezgit, dragonya, köpekbalığı gibi diğer kum balıkları da gelir.

  Rastgele
   
 6. gokhanekiz

  gokhanekiz Gökhan Ekiz

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  366
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Discovery 4.20 surf KaMIŞ
  Favori Makine:
  oKUMA
  En İyi Avı:
  yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
  Nihat abi özellikle kırlangıc tutmak için av yapmadım, fakat karadenizde klasik lüfer takımı , yaprak yemli ( filota istavrit veya zargana) , lüfer avlarım sırasında 3-4 tane kiloya yakın kırlangıc almışlığım var, tekneden rölantide, zeminden 1 karış yukarıdan sürütme yaparsanız merada kırlangıç varsa yakalarsınız bence. Aynı sekilde kalkan avıda yapabilirsiniz.
  Karadenizde kalkan avında oltayı , surf atışla uzağa atarız, yem olarak filota balık kullanıp 10 dk bir 2-3 metre kıyıya çekerek sürüterek av yaparız.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ama eminim site içerisinde bu konuda duayen arkadaslar vardır. Onlara da danışmakta fayda var.