Kıyıya yakın ağ germek

Konu, 'Tebliğler' kısmında darthvader61 tarafından paylaşıldı.

1. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Dün akşam balıktayken 1 kayık geldi hemen dereağzına ağını gerdi. Pompalayıp durdu. Sonrada ağını kaldırdı gitti. O pompalarken 400m ötesindeki sahil güvenliği aradım. Gırgır değilse ağ gerebileceğini söyledi. Tebliğde bununla ilgili madde olduğuna emindim ama bulamadım. Varsa böyle bir madde yardımcı olurmusunuz?

2. Ege Demirağ

Ege Demirağ Ege Demirağ

Favori Kamış:
    Okuma Lure Mania 2.13 5-20 7''1
    Favori Makine:
    Daiwa megaforce 1000 A
    En İyi Avı:
    Önemli olan balığın büyüklüğü değil yaşadığın heyecandır.Heyecan ince misinayla tutulan balıktır-LRF
    aynı durumla eski foçada avlağımda karşılaştım .. mırmır avlarken insanların yüzdüğü yere ağ serdi 1 saat sonra topladı gitti .. Arayım dedim bir amca onların ekmeği dedi gönlüme girdi .. sonra cidden aramak istedim başka bir amca sahil güvenlik bir şey yapmaz dedi çokkk sinirlendim :( :(

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    kıyılarda,tüm yıl boyunca,voli tabir ettiğimiz,fanyalı yada fanyasız ağlarla 12 kulaç tan az yükseklikte ağlarla avcılık(profesyonel balıkçılara) serbest.Kısıtlamalar,gırgır avı ile ilgili.
    Bu uygulamanın sebebi,küçük çapta kayık ya da tekneler ile avcılık yaparak geçimini sağlayan bu vatandaşların,yıl boyunca geçinebilmelerini sağlamaktır.Küçük bir kayıkla avlanan bir balıkçının ,5 ay çalışmadan ailesini geçindirecek birikimi sağlaması mümkünmüdür.
    Avlanılan yer,genel yasak bölgesi ise ,bu yasağa uyması gerek tabi.
    bkz. tebliğ no 2012/65
    Yahu,adam yasak sezonda bile havyarlı balıkları avlama özgürlüğüne sahip,biz amatörlerin tutacağı üç beş balığa bir sürü kural konmuş denebilir. Amatör tebliğin en önemli amacı,balık neslinin korunmasından ziyade,milyonlarca amatörün,konuya dahil edilerek,profesyonel avcılık kurallarının uygulanabilmesinde,bilinçli bir kitlenin oluşması,genel tüketicilerin bilinçlenmesine verecekleri katkının önemli olmasıdır.
    Amatör,kurallara uygun av yaparsa,bunu profesyonel avcılıkta da uygulanmasının en büyük takipçisi haline gelir beklentisi var.
    Kıyı balıkçılığının uzun vadede ayakta kalma şansı kalmadı zaten,yakın zamanda bu grupta yok olup gidecek.

4. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Burda bi voleciyide şlikayet etmemi söylemişti sahilde yürüyüş yapan bi amca. Telefon yanımda değil arasana sen dedi.. Bende ilgilenmiyoırlar diye aramamıştım. Amca demiştiki fiber teknede ağ bulundurma yasak, ara söyle dedi. Böyle detaylarla şikayet etsek ilgilenirlermi acep??

5. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Kayıtlı yerel balıkcıların, kıyıdan itibaren ağ atmasına izin var bildiğim kadarıyla. Bizim buralarda (Karaburun-İzmir) 5-6 metrelik kayıklarla 3 metre yüksekliğinde 150-200 metrelik ağlar atılıyor kıyıdan açığa doğru.

6. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Yani yasak değil. :mad:

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Aslısız ihbar, yalancı çoban misali, yetkilileri de bıktırır ve ciddi ihbarlara da temkinli yaklaşmalarına sebep olu.
    Bu bakımdan, ihbar etmeden önce haklı mıyız değil miyiz, iyice düşünülmeli.

Ben Sercan kardeşime konuyu buraya açıp araştırmaya ve doğruyu bulmaya vesile olduğu için teşekkür ederim.

Biz, 3/1 ve 3/2 tebliğlerdeki hükümleri bilmeli, ona göre davranmalıyız.

Küçük balıkçılar için tebliğde zaman ve yer yasağı(genellikle ) yok. Adı üstünde zaten, küçük kıyı balıkçısı, tabii ki kıyılarda avlanacak.

Bir de o balıkçının gözünden bakalım, bir yere ağ atacak (her yere de atamaz, belli yerleri vardır) tam ağ atacağı yerde iki kişi olta atıyor, olta atan keyif için gelmiş, belki biraz soınra gidecek, balıkçı ise geçim için çalışmak zorunda.

Vs.vs.

Sahil Güvenlik de tebliğde olmayan bir yasak icat edemez, o yüzden gırgır değilse serbest demiş.

Küçük balıkçılarda misina ağ kullanmak yasak.
    Gırgırların 24 m. den daha sığ sularda çevrimesi yasak.

Amatörlerin, ağ atması, toplamda 5 kg.dan fazla balık tutması ve bunları satması yasak.

Her üçü için de, tebliğde belirtilen boy limitlerinin altında balık tutmak yasak.

Bu yasaklara uymayanları şikayet edebiliriz.

Rast gele.

8. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Mahir abi o fiber teknede ağ bulundurma yasağı olduğu doğrumu? Buralarda misina ağ atanları görüyorum onları şikayet edebiliriz öyleyse...

9. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim Mahir abi. Peki şöyle
    bir yasak varmıdır, tatlı su ağızlarının x kadar yakınına ağ germek yasaktır.