Kızılırmak Raporu 2

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında -selim- tarafından paylaşıldı.

1. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Yer:Kızılırmak'ta bir yer
    Tarih:24.08.2014
    Saat:9.00-15.30
    Tutulan balık:1
    Alıkonulan balık:0
    Kullanılan sahteler ve takımlar:Mepps Aglia Gold,Condor 5181, Remixon Killer Aero Spinner, Mepps Comet(kırmızı).3 iğneli dip oltası,2 küçük iğneli dip oltası

Herkese merhaba,1 ay önce gidip ilk kefallerimi tutugum yere tekrar gittim.İlk gordüğüm şey avlakta çoğu yerin çamur olduğuydu.Başta herhalde barajı açmışlar su taşmış buraları da su başmış diye düşündüm ama oradaki bekçiye sorduğumda çevreki derelerin taştıgını söyledi(1 hafta önce olmuş ama daha kurumamıştı).Hemen yanımızda 2 dozer ve 2 kamyon dereye çamur boşlatıyordu ve dere çok bulanıktı.Hemen önümdeki bölgeye 2 dip oltası attım(Yem olarak ciğer) ve daha ileriye çamurun olmadıgı bir yere dogru gittim ve at-çek yapmaya başladım.Geçen ay neredeyse her atışımda yavru balık olsun orta boy balık olsun takip almıştım ama bu sefer hiç takip yoktu.At-çek yapa yapa giderken ilerde ırmagın daraldıgı yerde 2 kişinin boydan boya ağ gerdiğini gördüm ve moralim daha da bozuldu.Öğlene kadar en fazla 2-3 takip amışımdır ve yemli oltalara da herhangi bir vuruş olmadı.Sürekli yosunlara takılıp akıntıyla kıyıya geliyorlardı.Öğleden sonra avlak kalabalık olmaya başladı ve ne yazikki gelen herkesin elinde tırıvırı vardı.Saat 1.30 gibi yemli dip oltama 15cm bir balık takıldı hemen çıkartıp suya geri bıraktım.at-çeke devam ettim ama su dozerlerin çamur getirmesinden dolayı çok bulanıktı,kendi meppsim bile yakından gözükmüyordu.Saat 3.00 gibi ırmaga tekerlekten bozma botla giren birini gördüm adam benim avlandıgım yerin hemen sağ tarafında sudan ağını çıkardı ve içindeki balıkları toplamaya başladı(neredeyse 4-5 balık vardı).Bekçi de kıyıdan adamla sohbet ediyordu.Adam sudan çıktıntan sonra hiç balık yok ''KISMET'' değilmiş dedi.O lafı duyduktan,bu tabloyu gördükten sonra iyice sinirlendim.Bu saate kadar boşuna uğraşmışım dedim.Bu ağcılar tırıvırıcılar olduktan sonra avlanmanın hiçbir zevki yok.Ben orada balık vuracak diye bekliyorum ama boşa.Bana gelecek balık 10 metre önce zaten ağa veya tırıvırya takılmış bile.Bekçi de çok normal birşeymiş gibi bu adamlara yardım ediyor.Bu olay şehrin içinde oluyor, şehir dışı ücra köşelerde neler oluyordur kim bilir.Bu olaylardan sonra balıktan iyice soğudum.

Avlaktan bi kaç resim.

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

2. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    O bölge de hep aynı manzaralar maalesef :) Bereketli geçmemiş avınız ama olsun. Bir daha ki sefere. Baraj kapakları açıkmıydı orada.. Su sert mi akıyordu?

3. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Karşı kıyıdan sert akıyordu ama benim oldugum kıyı sert değildi.Hem su bulanktı hem de benim tecrübesizliğimden dolayı yakalayamadım herhalde.

4. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Piknik alanının olduğu kıyıdanmı attınız oltanızı.. Oralarda su sert akarken balık tutmak çok zor. Piknik alanı değilde karşı kıyısında evlerin olduğu kıyıdan denerseniz daha çok şansınız artar.. Biraz otluktur ama balıkta otların arasında duruyor.

5. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    piknik alanından attım,karşı evlerin oldugu yerler özel mülk değil mi ? Nasıl geçebilirim?

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Ne denir bilemedim !!!

Daha güzel, daha huzurlu, gelişmiş insanların olduğu avlaklar bulasın. :)

7. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Evlerin bahçelerine girmeden kıyıyı tara.. kıyıya yakın yerlerde otluk alanlar göreceksin. Orada daha fazla tutma şansın olur. Ayrıca suyun az olduğu zaman denk gelirsen rekor balık yakalarsın :) Biraz üst kısımdaki köprüden karşı kıyıya geçebilirsin. Sonrasında da aşağıya doğru yürürsün..

8. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Daha aşağılarda yerler keşfedip daha huzurlu avlar yapabilirsiniz.

Avlandığınız bölgede anlattıklarınız, oralar için alışılmış olaylar. Biz genelde zıpkıncılara denk geldik bu zamana kadar. Size ağcılar gelmiş.

Daha kötü sıkıntılarda yaşayabilirsiniz tek avlanmanızı tavsiye etmem, sarhoş, kopukta çok oluyor bölgede...

9. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Peki teşekkürler.

10. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Bu otlularda avlanmanın tekniği,taktiği var mıdır?Otluklar kıyıda oldugundan attıktan 3-4sn sonra zaten meppsimi çekmiş oluyorum,bu süre içinde balık fark edip atlar mı?Bi de akıntının etkisiyle yemin otlara takılma riski fazla oluyor bunun bi çaresi var mı?Atışı tam nereye yapmalıyım?Teşkkürler.

11. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    maalesef Kırıkkale civarının kaderi... ağ tırıvırı... adamlar güvenlikle ağ temizliyorlar o kadar normal onlar için ...

su bulanıksa şamandıralı/yemli takımla avlanmak daha doğru olacaktır.zanlımca...benim favorim her zaman ki gibi tek igneli, hassas şamandıra. yem ciğer. (yakınlarda dut ağacı var ise ve dut zamanı ise duttan şaşma (berrak suda))

at çekte kıyıya paralel at mak iyidir. arkadaşların tavsıyesınden ziyade avlandığın kıyıdan avlanacaksan eğer alanının sonuna doğru akıntının döndüğü kıyının derinleştigi bölge dene...

rastgele...

12. asenol

asenol ahmet şenol

Favori Kamış:
    fly
    Favori Makine:
    fly
    Mepsi yada rapalayı akıntıya ters istikamette at.. Balığın nerede olacağını kestirmen lazım öncesinde. Akıntıda yemlenir balık ama otların neresinde. Atış yapmadan once az-çok çözmen lazım. Bu bölgede otlar öbek öbek yoğun şekilde olur genelde. İşte o otların aralıklarında boşluklar var. oralara atman lazım. Derinliğe gore çekmek lazım. Sığ yerlerde atar atmaz çekersin ama derinlerde beklemek lazım bir kaç sn. Anlatmayla anca bu kadar kardeş. Deneyerek çözmen lazım. Ama o bölge kefalde çok verimlidir bilgine.

13. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Samandirali takimi ilk gidisimde denemistim ama 3-4sn sonra kiyiya vuruyor.o alanin sonuna dogru gittim orasi evet daha derin ama akinti daha cok,meppsin inmesini bekliyorum ama akintidan dolayi su yuzune cikiyor ama dediginiz gibi orasi daha verimli olmalı.bi de oranin biraz daha ilerisinde taslarin oldugu şırıl şırıl ses cikaran bi yer var,acaba kefaller durgun yerlerde mi daha cok olur yoksa hareketli yerlerde mi?ayrica verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler.

14. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Bilgiler icin tesekkurler,insallah bir gun birlikte avlaniriz ve tecrubelrinizden faydalanirim :)

15. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Rica ederim...
    Kefal sizin deyiminizle hareketli suyun bitimindeki hareketsiz suyun musait yerinde olur. (musait alan: havzanın şeklıne göre değişir.)

şaman dıra 3-4- sn de kıyıya vuruyorsa yanlış noktaya atıyorsun demektir (bence) benim söylediğim nokta suyun/akıntının ters döndüğü yer...

Kefalde verimlilik : nekadar sessiz olur ve suya görüntü vermessen avın verimi artar ve balığın boyutları büyür, ses yapar veya görüntü verirsen balık azalır boyutları küçülür.

zamanın olurda akşam suyuna köptünün hemen diyer tarafına söğütlerin altıdakı kamışların hemen önüne , şamandıranın bir kenarı kamışlara değecek şekilde 30 40 cm derinlik verip sessiz ce bir dene civarda turna balığı yoksa ilk 10 20 dk sabret kendini gizliyerek, sessizce (yem Çiğer) balığı ve boyutları bize yazarsın...

rastgele...

16. -selim-

-selim- selim şeker

En İyi Avı:
    50cm Turna
    Bilgiler için teşekkürler.İnşallah okullar açılmadan bir daha gitmek istiyorum,dediklerinizi deneyeceğim.

17. dvrzener

dvrzener merve kaya

Kızılırmak gibi nehirlere renklerini veren aslında kırmızı renk pigmentli alglermiş diye okumultum bir yerde. Doğruluğundan kesin emin değilim. Bu olaydan yola çıkarak çeşitli renk pigmentlerine sahip olan alglerden bal köpüğü saç rengi gibi saç boyaları dahi üretilebiliyormuş hatta. Oldukça ilginç gerçekten.