SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

KMT (KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ) NASIL ALINIR? 2016 GÜNCEL SİSTEM

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında bearing tarafından paylaşıldı.

 1. bearing

  bearing erdal demir

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  295
  Şehir:
  Ilıca
  Güya amatör denizci belgemizi edinerek yeni aldığımız yatımızı kullanacağımızı sanarken, 12 kişi ve üzeri kapasiteli teknelerde Amatör Denizci Belgesi dışında, teknede VHF Telsiz Cihazı bulunması zorunluluğu olduğunu ve bu cihazın bulunduğu teknede Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesine sahip birinin seyir boyunca teknede bulunması gerektiğini öğrenmemizle bu belgeyi de almamız gerekti.

  Amatör denizci belgesi alırken yaşadığım tecrübeyi, kısa mesafe telsiz operatörü belgesi içinde yaşadığımdan, bu belgeyi almak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacıyla paylaşmak istedim.

  1. Amatör denizcilik federasyonunun yayınladığı Kısa Mesafe Telsiz El Kitabını edinin ve sınava bu kitaptan çalışın. (15 TL)

  2. Sağlık raporunu alalı 4 ayı geçmemiş olmalıdır. Amatör denizci belgesi alırken sisteme yüklediğiniz rapor aynen bu belge içinde geçerlidir. Yeniden rapor almanıza gerek yok.

  3. Vesikalık fotoğraf. (1 adet, dilekçe üzerine yapıştırılacak)

  4. http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 2016 yılı için 50TL olan kısa mesafe telsiz sınav harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın. makbuzu tarayıcıdan tarattırın. 09.05.2016 tarihinden sonra bu sistemi yalnızca E-devlet şifresi olanlar kullanabilecek.

  5. http://gss.gasm.gov.tr/ adresine şifrenizle girerek sırasıyla; Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsüne girin ve Sınav harcı dekontunuzu sisteme yükleyin.

  6. Bağlı olduğunuz Liman Başkanlığı 2 gün içinde başvurunuzu onaylayacak. Başvurunuz onaylandığında size eposta yollanıyor. Eğer başvurunuz bu sürede onaylanmaz ise bağlı olduğunuz liman başkanlığını telefonla arayarak başvurunuzun onaylanmasını talep edin. Telefon numaralarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/GSSMerkezleri.aspx

  7. Başvurunuz onaylandıktan sonra http://gss.gasm.gov.tr/ adresine tekrar girerek Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsünden "Başvuru ve Randevu Alma" kısmından KMT için SINAV'a girmek istediğiniz tarih ve saati seçin. Randevu tarihlerine şu linkten bakabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/RandevuTarihleri.aspx

  8. Seçtiğiniz gün ve saatte nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili liman başkanlığının sınav merkezine gidin. Sınavlar bilgisayar ortamında, gözetmen eşliğinde, her bilgisayarda kameralı ve çevrimiçi olarak yapılıyor.

  9. Sınavda 25 soru soruluyor. Sınavda başarılı olabilmek için en az 15 soruya doğru cevap vermeniz gerekli. Geçme notu 100 üzerinden 60. Soruları cevaplamak için 30 dakikanız var. Benim sınav 17 dakikada bitti. Sınav sırasında ekranda ne kadar sürenizin kaldığını görebiliyorsunuz. Cevapsız soru bırakmışsanız sonradan görebiliyorsunuz. Yanlış cevaplarınız doğruları götürmediği için boş soru bırakmamanız sizin yararınıza.

  10. Sınav oturumu biter bitmez sınav sonucunuzu öğreniyorsunuz. Bu yüzden sınava giderken kazanacağınızı düşünerek;

  a) yarım kapaklı pembe dosya
  b) 1 adet vesikalık fotoğraf
  c) Adli sicil belgesi (hakkınızda verilmiş bir mahkeme kararı var ise bu kararın fotokopisini eklemelisiniz)
  d) Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi
  e) sağlık raporunuz (aslını amatör denizci belgesi alırken teslim ettiyseniz, fotokopisini dosyaya koyarak mutlaka görevli memura amatör denizci belgesi alırken diğer dosyada rapor aslını teslim ettiğinizi belirtin)
  f) sınav harcı dekontunuz

  yanınızda olsun.

  Sınav sonrası, (muhtemelen aynı binada) gemi adamları işlemleri masasından dilekçe örneği temin edin. Dilekçeyi doldurarak vesikalık fotoğrafınızı ilgili yere yapıştırın.

  Kurumda ücretsiz internet masaları var. Birini kullanarak http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 2016 yılı için 16,60TL olan kısa mesafe telsiz belge harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın. 09.05.2016 tarihinden sonra bu sistemi yalnızca E-devlet şifresi olanlar kullanabilecek.

  Artık elinizdeki şu evrakları "Gemi adamı işlemleri" masasına teslim ederek, kısa mesafe telsiz belgenizin düzenlenmesini talep edebilirsiniz:

  a) yarım kapaklı pembe dosya
  b) 1 adet vesikalık fotoğraf
  c) Adli sicil belgesi (hakkınızda verilmiş bir mahkeme kararı var ise bu kararın fotokopisini eklemelisiniz)
  d) Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi
  e) sağlık raporunuz (aslını amatör denizci belgesi alırken teslim ettiyseniz, fotokopisini dosyaya koyarak mutlaka görevli memura amatör denizci belgesi alırken diğer dosyada rapor aslını teslim ettiğinizi belirtin)
  f) sınav harcı dekontunuz
  g) belge harcı dekontunuz

  hayırlı olsun.

  Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi (KMT) bana maliyeti:

  1. sınav harcı 50TL
  2. belge harcı 16,60
  3. vesikalık fotoğraf 5TL
  4. yarım kapaklı pembe dosya 0,50krş
  5. adli sicil belgesi (e-devletten ücretsiz)
  6. öğrenim belgesi (e-devletten ücretsiz)

  toplam = 72,10 TL
   
 2. Sponsor

 3. sancak114

  sancak114 Atilla KORKMAZ

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  163
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
  Favori Makine:
  Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
  En İyi Avı:
  Levrek 6350gr sene2002 :)