SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Kocaağızlı Levrek Türkiye'de

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

 1. Querorz

  Querorz Fatih

  Mesajlar:
  866
  Şehir:
  Gaziantep
  Kendi suni göletimi inşa etmek küçük yaştan beri en büyük hayalimdi. Üniversite yıllarında bu konuyla ilgili araştırma yapmaya başladım. Amerika’nın Pondboss forumlarında bu konuda çok yardım aldım ve profesyonel arkadaşlar edindim. Araştırdıkça, bende Amerikan tatlı su balıklarına karşı bir tutku oluştu.

  2012 yılında bu balıkları Türkiye’ye getirmenin yollarını aramaya başladım. Onlarca ithalatçıyla görüştüm. Bazıları piyasanın en iyileriydi fakat bunu yapmak mümkün görünmüyordu. Akvaryumcular ABD’den balık ithal etmekle uğraşmak istemiyorlardı. Bu çok masraflı ve sıkıntılı bir işti. Onlarca bin lirayı vermeyi kabul etseniz bile Amerika’daki göl balıklarını satın alacağınız balık çiftlikleri ithalat için ihtiyacınız olan sağlık sertifikasını alamıyorlardı.

  2015 yazında olayı yerinde çözmek için ABD’e seyahat ettim. Burada hem prosedürlerle uğraştım hem de 45 gün boyunca 10 farklı eyalette balık avladım(önümüzdeki aylarda bir belgesele dönüştüreceğim seyahatimi).
  Başarısız olmak için o kadar fazla ihtimal vardı ki, açıkçası Türkiye’deki akvaryumlarıma su bile doldurmamıştım. Fakat 2015 Temmuz’unda bunu bir şekilde başardım. Fakat gerek Amerika’da yaşadığım aksilikler, gerekse Türkiye’deki hazırlıksızlığım sebebiyle elimde çok az sayıda balık kaldı.

  Sonra 2016 yılında yine kolları sıvadım. Bu defa işimi şansa bırakmayacaktım. Gaziantep’te kapalı bir alanda 8bin litre su kapasiteli bir mini çiftlik kurdum. 2016 Haziran’ında yine başarılı bir şekilde balıkları getirdim. Bu defa hemen hemen hiç kayıp yaşamadım. Sistemim de hazırdı.

  (Balıkları İstanbul’a getirmek yetmiyor. Otomobille transferini yapmak zorunda kaldık Gaziantep’e.)
  [​IMG]  Ve artık konuya gelelim. İşte getirdiğim balık türleri:

  1) Largemouth Bass (Kocaağızlı Levrek) Kısaltması: LMB
  Amerika’nın en popüler av balığıdır. Yırtıcıdır. Her sene binlerce turnuva düzenlenir LMB avı için. Meşhur Bass Pro Shops ismini bu balıktan alır. 10 kilo büyüklüğe ulaşabilirler. Avı için sayısız yöntem mevcuttur.


  2015'de gelen levreklerden birisi. 350 gr ağırlığında. Gelecek sene üreme yaşına gelecekler.
  [​IMG]

  Amerika'da yakaladığım bir levrek. Tahminen 6 kg ağırlığında.

  [​IMG]  2) Blue Catfish ( Mavi Yayın )
  Amerika’nın en büyük 3. tatlı su balığı türüdür. Rekor yaklaşık olarak 55 kilodur. Yemli avcılığı yaygındır. Sahtelere atladığı da görülür.

  Temsili foto
  [​IMG]

  2016 yılında gelen yayınlardan bir tanesi. Henüz çok küçükler.
  [​IMG]  3) Bluegill ( “Mavi Çene” ismini uygun gördüm.)
  Amerika’nın en yaygın tatlı su balıklarındandır. LMB’nin en temel besin kaynağıdır. 2 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Boyuna göre çok mücadelecidir. Avı çok keyiflidir. Küçük sahteler ya da şamandıralı yemli oltayla avcılığı yapılır. Ayrıca fly ile avcılığı da çok popülerdir.  Fly ile yakaladığım bir Mavi Çene.
  [​IMG]


  2016'da gelenlerden bir Mavi Çene.
  [​IMG]


  4) Fathead Minnow
  Piramidin en altındaki balıktır. 7-10 cm boyuta ulaşır. Diğer balıkların besin kaynağıdır. Avcılığı yapılamayacak kadar küçüktür.
  [​IMG]  Facebook sayfamı beğenirseniz balıklarımın gelişimini ve üzerinde çalıştığım mini gölet projemi takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/kocaagizlilevrek

  Arkadaşlar bu balıkların ekosistemi tehdit edeceğini söyleyen ve yaptığım işi hoş görmeyecek arkadaşlar olacaktır. Fakat bu ülkeye akvaryumcular aracılığıyla her türlü balık giriyor. Örneğin Alligator Gar ya da Snakehead. Bu balıklar yanlış kişilerin eline geçerse benim elimdeki balıklardan çok daha ciddi tehditler oluştururlar.


  Balıkları getirmemde bana sayısız yardımları dokunmuş olan Burçin Mumcuoğlu, Kenan Ulu, Keith Mcginnis ve Scott Schillig’e ve sabır gösteren eşime çok teşekkür ederim.
   
 2. Sponsor

 3. volex21

  volex21 Volkan

  Mesajlar:
  6.731
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
  Favori Makine:
  Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
  En İyi Avı:
  Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  Öncelikle büyük bir azim ve çaba göstermişsin Fatih. Çaban için tebrik ederim.
  Lakin neden böyle bir çaba içine girdin tam olarak yazmamışsın. Amacını tam kestiremedim doğrusu. Gene de baştan tu kaka ilan etmeden bakmak lazım.

  Amacın kendi özel göletini kurup, ciddi bir ticari bir faaliyet mi? (Profesyonelce avcılığa hizmet gibi)
  Yoksa her isteyene bu balıkları verip (satıp) kısa dönemli bir getiri mi bekliyorsun.
  Tabi kimse 2.si demez :D ama bu balıkları finanse edecek gücün varmı? Yemlemek, bakım vs. gibi bunları bilmiyoruz.
  İdealistçe mi yaklaşıyorsun gene tam kestiremiyoruz.

  Umarım ciddi bir araştırma yaparak bu işe girişmişsindir. Kontrolsüz doğal bir alana rastgele salınmaları beklenmedik ciddi sonuçlar doğurabilir.

  Doğal bir ortama, rastgele tür eklenmesi veya bir türün o ortamdan çıkartılması kurutulması felaketle sonuçlanabilir.

  Bunu işkembeden sallamıyorum. İyi bir belgesel izleyicisiyim.
  Yellow Stone'dan çiftçilerin baskısıyla kurtları yok ediyorlar. Soy kırım yapıyorlar. Bunun sonucunda. Çiftlik hayvanları kısa vadede rahat ediyor, çiftçiler mutlu oluyor ama uzun vadede geyik nüfusu patlıyor. Ağaçları ve otlakları hızla yok ediyorlar. Bitki örtüsü makiliğe benzer çalılığa dönüşüyor, yok olan ağaçlar sebebiyle toprak tutunamayıp, akar suyun yönü bile değişiyor. Doğal habitat 50 yıl içinde çöküyor. En sonunda başka bölgelerden kurt getirtip, yeniden doğal habitata eklemek zorunda kalınıyor.

  Bir tür eklemek çıkarmaktan daha tehlikeli olabilir. Bu olmadı biz bunu çıkaralım diyemeyebiliriz. O açıdan biraz kuşkuyla karşılamadım değil.

  Ancak dış ülkelerde yapılan özel avcılık göletleri olduğunu izledim. Hem keyifli, hem kazançlı bir yatırım. Herkesin mutlu olacağı bir çalışma. Böyle bir çalışma ve ciddi bir kontrolle bu konuda geri kalmış ülkemize bir kıvılcım bile çakmış olabilirsin. Sonuçta, değerli bir av balığı. Neden bizim ülkemizde de olmasın.
  Umarım herşey olumlu yönde gelişir. Hem seni, hem ülkemizi memnun eder sonuçları olur.
   
 4. osmanadana

  osmanadana osman

  Yaş:
  34
  Mesajlar:
  163
  Şehir:
  adana
  Favori Kamış:
  Lineaeffe surf mill 4.20
  Favori Makine:
  Alba star leader 7000
  Fatih Kardeşim Merhaba,

  Avlarını ve balık tutkunu canıgönülden takip ediyor ve destekliyorum.Tüm raporlarını incelemişimdir,fakat seninde dedigin gibi bu balıkları yurtdışından getirmene gönlüm hiç razı olmadı.

  İyi niyetinden balık sevdandan hiçbir şüphem yok ama bu balıklardan birkaçı ekosisteme karışırsa çok yazık olur.Art niyetli birisi,meraklı birisi,hırsız bir kimse bir süre sonra sayısı artan bu balıklarından örnekler alabilir.Hiç kimse almasa bile hayat,yaşam her zaman yolunu bulur.

  Ayrıca cahil,maddiyat güden akvaryumcuların bu ülkeye balık sokması "seninde ekosistemde yer almayan balıkları getirmeni meşrulaştırmaz."

  Bırak cahil insanlar 3 kuruş kazanacağım diye böyle işlere girişsinler,biz balık sevdalıları herkesten önce bu konulara dikkat etmeli ve doğayı gözetmeliyiz iyi niyetli olsak bile....
   
 5. volex21

  volex21 Volkan

  Mesajlar:
  6.731
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
  Favori Makine:
  Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
  En İyi Avı:
  Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  Ayrıca Bluegill, güneş balığına çok benziyor diyecektim ki o ailenin bir üyesiymiş anladığım kadarıyla. Bluegill getirtmen gereksiz olmuş olabilir. Aynı aileyi ülkemizde de bulabilirdin sanırım. Gerçi canlı nakli yasak olabilir. Bildiğim kadarıyla zararlı bir tür.
   
 6. Querorz

  Querorz Fatih

  Mesajlar:
  866
  Şehir:
  Gaziantep
  Volkan Abi, Osman Abi, sizlere teşekkür ederim yapıcı yorumlarınız için.


  Öncelikle hedefim, gelecekte inşa edeceğim(emlak sektörü patladığı için biraz ertelendi) 2-3 dönümlük suni gölümde bu balıkları görmektir. Bu operasyonun da çıkış noktası budur. Gaziantep gibi suyun olmadığı bir yerde bu bir ticari faaliyete dönüşür mü? İçinde bulunduğumuz yüzyılda bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Herkes bu soruyu soruyor ve ben cevap veremiyorum. Kim neden para versin ki bu balıklara?

  Günün birinde bir özel avlak sahibinin talebi olursa değerlendiririm elbette fakat şu an böyle bir hedefim yok. Bir gün gerçekleşse bile harcadığım parayı amorti etme ihtimali bile yoktur. Ufak bir araba alabilirdim şu ana kadar harcadığım parayla.

  Bakın Amerika'da sazan istilacı türdür. Kesinlikle salmazlar yakaladıklarında. Öldürürler. Peki Türkiye'ye bakalım bir de. Bana istilacı olmayan bir kaç tür sayabilir misiniz? Atatürk barajındaki endemik türlerimiz , dağlardaki benekli alalarımız ve belki mezapotamya yayınından başka doğal tür yok bu ülkede.

  Sazan? Sudak? Perch? Ya da ekosistemlerin baş düşmanı olan turna? Hangisi bu toprakların has türlerindendir? Hiçbiri... Yani her ne kadar bu balıkları salmak gibi bir niyetim olmasa da tehlikede olan bir ekosistem olduğuna inanmıyorum.

  Osman Abi, demek istediğim şudur ki benim yaptığım işe karşı çıkmadan önce gidip 1-2 tane akvaryumcuyla kavga etseniz keşke :D . Benim yaptığım işin herhangi bir akvaryumcunun yaptığı işten daha kötü hiç bir yanı yok.

  Güneş balığı dediğimiz balık Pumpkinseed türüdür. Bluegill ve Largemouth Bass de bu balıkla aynı ailedendir. Güneş balıkları ailesi. Pumpkinseed Bluegill'den çok daha küçük bir balıktır ve yakalaması çok daha zahmetlidir. Avcılığı açısından kıyaslanamaz.
   
 7. roy

  roy roy

  Yaş:
  41
  Mesajlar:
  4.631
  Şehir:
  dünya
  Favori Kamış:
  Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
  Favori Makine:
  Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
  fazla bilgili olmadigim bir konu. sadece kit kanaat bilgilerimi aktarabilirim. bildigim kadari ile bu catfish ve bleugill oldukca istilaci ve zararli iki tür. LMB ise tanidigim tum tatlisu balikcilarinin sularda gormek istedigi bir tür.
   
 8. Huban

  Huban Gökmen

  Yaş:
  25
  Mesajlar:
  65
  Şehir:
  Sakarya
  Bir kaç yıl önce perch hakkında konuşmuştuk seninle o zaman istanbul'da yaşıyordun, böyle bir delilik yapacağın hiç aklıma gelmemişti abi.
  LMB için konuşmak gerekirse, tatlı suda spin disipliniyle avlamadığım daha bir sürü balık (alabalık,kasna vs.) olmasına rağmen en çok merak ettiğim balık bu LMB'dir. İzlediğim videolarda balığın mücadelesi ve avının bana göre çok kolay olması merak etmem için ayrı bir sebeptir.

  Azmini hırsını tebrik ediyorum abi, eğerki zamanı geldiğinde Ticari Faaliyete girmek istersen bende kendi adıma destek olmak isterim. Uçağa atlar Antebe gelir kebap yer LMB tutarım, ücreti dahilinde.

  Tekrar tebrik ederim, allah gönlüne göre versin.
   
 9. İnan01

  İnan01 İnan Köse

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  2.350
  Şehir:
  Adana
  Favori Kamış:
  Tailwalk Salty Shape 3.05 cm 100 gr
  Favori Makine:
  Daiwa Cast'izm 25 QDA
  En İyi Avı:
  Balık
  Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum Fatih :thumb:

  İsrail Sazanı gibi bir balık varken sularımızda, sudak, turna, Lmb gibi balıkları "aman salmayalım" demek de kendi adıma komik geliyor ki İsrail Sazanı'nı salanlar kimler ola ki :rolleyes: :D

  Ula en azından av keyfi var. Yiyeyim dersen İsrail Sazanı mı LMB mi sudak mı turna mı :D (Siz bana bakmayın :hungry: )

  Teklifim halen geçerli; Seyhan Gölü'ne 38.000 :cool:
   
 10. volex21

  volex21 Volkan

  Mesajlar:
  6.731
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
  Favori Makine:
  Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
  En İyi Avı:
  Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  Yorumun için teşekkürler Fatih. Bizler her ne kadar düşündüklerimizi yazsak ta çok kıt bilgilerle yazıyoruz aslında. Hiç birimiz uzmanları değiliz bu gibi konuların. Lakin benim gördüğüm, Türkiye de aşı yapılmış hiçbir tür aşı olduğu bölgeye sorun getirmemiş olsun. Hatta kimi yetkililerin elleriyle yapılmış anladığım kadarıyla. (Yanlışım varsa biri düzeltsin)

  Beni korkutansa, şu kırmızıyla işaretlediğim düşüncen oldu. Bu fikrinden korktum açıkçası. Bizler sonuçlara ulaşıp, harekete geçecek bilgi de, yeterlilikte değiliz. Öncelikle bunu kabul etmeli.

  Ekosistem 1 senede, 5 sene de falan çökmez belki. Belki 50, belki 100 yıl zamanını alacaktır çökmesi. İlk 10 sene belki çok mutlu olunacaktır avcılık açısından. Belki 20 sene. Ya sonrası...

  Aşılanan turnalar, sazanlar içinde aynısı geçerlidir. Bugün keyifle rekor turnalar yakalanan göletler ilerinin belki de çölleri olacak, belki de içinde canlı barımayacak. Kimse böyle olmayacağını garanti edemez. Aşı yapılmış göllerde yabancılar halen araştırmalar yapmaktalar. Kesin sonuçlara halen ulaşabilmiş değiller, belgesellerden gördüğüm kadarıyla. Halen yayınlar ve turnalar hakkında yapılan araştırmaları izliyorum. Kesinlik kimse veremiyor. 30 yıl sonra nasıl bir tahribat yapacağını kimse kestiremiyor. Yalnızca su altı olarak ta düşünmemek lazım. Su kuşlarından böcek türlerine, tozlaşmalara kadar yıkıcı etkileri olabilir. Bu her tür için geçerli. Her tür istilacıdır aslen. Bu yaşamın ortak paydası. Olabildiğince üre ve hayatta kal üzerine kurulu bir nevi. O açıdan kısa vadede biz avcıları çok mutlu etse de. Uzun vadede bölgeyi perişan etmiş bile olabiliriz.
  Bir çok arkadaşın fikrini de görüyorsun. İnan fırsat bulsa 38.000 :D taneyi halledecek. Şakayla yazılmış bu cümlenin ciddi bir çok savunucusu olacaktır. Bizim avlandığımız yerden yılan balıklarını kozak bölgesindeki göletlere taşıyanlar duyuyorum. Koca ağızlı levreği taşımak için ellerinden geleni yapacaklardır. Uzun vadeli yıkıcılık riski de birçoklarının umrunda olmayacaktır.

  Sonuçta senin amacın özel göletini kurmak olsa da ülke insanını, şartları ve senin düşüncelerini göz önüne getirince uzun vadede ortaya çok nezih sonuçlar çıkmayacağını tahmin etmek zor değil. Umarım herşey daha iyi olur ama bizler en kötüyü düşünüp, bişey yapmadan önce ince eleyip, sık dokumalıyız diye düşünüyoruım.

  Bir diğer açıdan şunu da yazmadan geçmeyeyim. :D
  Biz insan oğlu en yıkıcı gücüz. Ekosistem düşmanıyız. Bu balık çok zararlı bir tür bile olsa, bizde bu kontrolsüzlük olduktan sonra. Biz o balığı öyle çok tutarız, öyle çok çuvallarız ki, o balığın yıkıcı etkilerinin görülmesi belki 500 seneyi bile bulur.
   
 11. accuman

  accuman mustafa kamil coşkun

  Mesajlar:
  203
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  OKUMA..
  Favori Makine:
  OKUMA-LİNEAEFFE....
  En İyi Avı:
  LEVREK..11.7 KG..
  SEVGİLİFATİH SİTEDEKİ BİR ÇOK İNSANA GÖRE ÇOK DAHA FAZLA MADDİ İMKANINOLDUĞUNU BİLİYORUM.....İLGİNÇ VE SENDEN TANIYANLARIN BEKLEMEDİĞİ BİR ATILIM YAPMIŞSIN.....EMİNİM İYİ ARAŞTIRMIŞSINDIR O YÖNÜNDE KUVVETLİ ZİRA...AMA LMB DIŞINDAKİLER OLMASAYDI DAHA İYİYDİ GİBİME GELİYOR......HATIRLARMISIN TEKNE KONUSUNDA KONUŞMIŞTUK BEN YAZILARINI OKUDUKÇA TAMAMŞİMDİ ALACAK BİR TEKNE HANIMIYLADÜNYA TURUNA ÇIKACAKDİYORDUM SEN FARKLI BİR SAHNEDE ÇIKTIN.....LMB MAKUL ....SEN ADB Nİ AL BİR TEKNE YAP ......NE DERSİN.....?
  VOLKAN HARİKA BİR YAZI YAZMIŞ DOSTLARIN TAVSİYESİ UYARIDIR ASLINDA.... GEÇEN GÜN BİR YAZI OKUDUM DÜNYA BİZİM DEĞİL ASLINDA BİZ DÜNYAYA AİTİZ.....VE OMUHTEŞEM DENGEYİ BOZMAK İÇİNDE ELİMİZDEN GELEN HER KÖTÜLÜĞÜYAPIYORUZ.....VE GERİDÖNÜŞÜDE AFET OLUYOR FELAKET OLUYOR...SEVGİLERİMLE.....
   
 12. befalcon

  befalcon Sinan

  Mesajlar:
  1.693
  Şehir:
  Manisa
  Favori Kamış:
  Okuma V-System 2.70 10-40
  Favori Makine:
  Daiwa Megaforce 2500
  En İyi Avı:
  Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  Bu LMB yi zaten ekosistemi çökmüş olan Gediz Nehrinde üretebiliriz. Youtube den izlediğim kadarıyla bu lmb kanalizasyonda bile yaşıyabiliyor. O halde Açık foseptik durumundaki ölü gediz nehri için yeni bir canlılık olabilir.:thumb:
   
 13. fortuna

  fortuna fatih

  Mesajlar:
  63
  Şehir:
  fransa
  Favori Kamış:
  crivit
  Favori Makine:
  crivit
  En İyi Avı:
  yayin 45 kilo
  fransa icin yaziyorum
  burda sahislarin kendi adina ticari amacla acilan goletleri mevcut suan icin genelde alabalik yetistiriyor denetimleri devlet yapiyor ailenle gidip yasak av doneminde bile kilo ile oltanla tutup satin aliyorsun tuttugun baliklari kesinle olmus olarak sana veriyor ilk zamanlar israr etsemde canli olarak goturmek icin kabul etmedi golet sahibi
  konuyu acan arkadas sanirim ilerde boyle bir dusuncesi var ki sakin kafayla dusundugunde hicte mantiksiz degil dusunsenize kendinize ait hicbir dereye nehire bagli olmayan golet ve gittigi her avdan eli bos donen balik sevdalilari icin guzel bir kacamak olur
   
 14. Querorz

  Querorz Fatih

  Mesajlar:
  866
  Şehir:
  Gaziantep
  Roy Usta Avrupa'da denenmiş türler değil bunlar. Yalnızca LMB Avrupa'da bir kaç noktada var. Dolayısıyla bilemiyorum ne gibi etkileri olurdu.

  Gökmen seni şaşırttığıma nedense sevindim :) . Desteğin benim için çok değerli. Teşekkür ederim. İnşallah beraber avlarız.

  İnan Abi, toplam elimdeki balığı tartsam 6-7 kilodan fazla gelmez. 400 kadar balığım var fakat bir çoğu yavru :D . 38 kilo bile hayal şimdilik. :)

  Mustafa Abi, teknemi aldım. Çok güzel avlar yapmaya başladım. Facebook'ta beni eklersen avlarımı görebilirsin(Mustafa Fatih Özyurt) . Türkiye'de doğada denge bırakmadılar fakat yine de doğaya salma gibi bir niyetim yok.

  Sinan Abi Gediz Nehri cennet gibi nehir. Bitik durumda mıymış? Vah vah. Aslında Ege'de tatlı sular iyi korunuyor diye biliyoruz.

  Fatih Bey, Gaziantep'te yaşıyorum. Kuraklık had safhada. Koca şehrimizin yüzlerce kilometrelik sınırları içerisinde bir kaç tane ufak sazan gölünden başkası yok. Bir yapay avlak en azından 10 dönüm alanda olmalı. Bunu destekleyecek akarsu da bu şehirde yok. Kuyu suyuyla 10 dönümü devam ettirmek çok zor. Hadi yaptınız diyelim. İnsanlarda balık avı kültürü çok zayıf. Adam tuttuğu balığın fiyatını hesaplıyor. Zevkinde değil ki. Örneğin "20 lira karşılığında yakala bırak yöntemiyle tüm gün avlanabilirsiniz" desem "hem para verip hem de etsiz mi döneceğiz eve?" derler. Maalesef...
   
 15. zucchero

  zucchero Bora

  Mesajlar:
  634
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bull Fighter 2,10mt 10-40gr, Shimano Alivio CX 2,10 7-21gr
  Favori Makine:
  Shimano Exage 3000SFC, Daiwa Sweepfire 2500
  ABD/Florida'daki yılanlar buraya özgü türler değil ancak gerek evde bakamayanlar tarafından doğaya salınmaları gerekse doğal afetler sonrasında serbest kalmaları dolayısıyla yayılarak çok ciddi bir sorun haline geldiler.

  Hal böyleyken bu havuzdan kaçacak 1-2 LMB yavrusu da inanılmaz etkilere neden olabilir. Ufak bir sel ya da akla hayale gelmeyen bir olay buna neden olabilir.

  Perch gibi ülkemize özgü olmayan bir türü bile birkaç yılda tüm yurt çapında yaymayı başaran "balıkçılarımız" da bu hususu da atlamayacaktır.

  Kısacası Allah sonumuzu hayretsin.
   
 16. Sheriff

  Sheriff Burak

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  13
  Şehir:
  Ankara
  Perch'ü balıkçıların saldığını sanmıyorum, İsrail sazanını da, hatta zamanında Turna'yı da. Bilinçli şekilde bazı bölgelere binlercesi salınıyor ve diğer bütün türlerin kökünü kurutuyor, ne amaçla salınıyor bilmiyorum. Bu balıkta keşke bu perch dolu israil sazanı dolu göllere salınsa, belki onları kurutur en azından her anlamda çok daha değerli bir balık.
   
 17. omer55

  omer55 ömer faruk

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  samsun
  çok güzel ve hoş bir macera tebrik ediyorum abi..
  facebook sayfasına ulaşılmıyor diyor bir bakarsanız sevinirim benim de ilgimi çeker böyle konular
   
 18. Yagiz

  Yagiz Yağız

  Mesajlar:
  2
  Şehir:
  Bodrum
  [​IMG]

  Geçen hafta ebro da yakaladigim koca agiz. Bizim barajlar bu balik icin gercekten uygun. Ama koca ebro bu baliklarla dolmuş. Her taraf irili ufakli koca agiz dolu. Konu ,maceran gercekten ilgimi çekti. Ama, eger herhangi bir yolla sularimiza inerse bu balik, kimse önünü tutamaz.
   
 19. mhakanbasar

  mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

  Mesajlar:
  663
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
  Favori Makine:
  Spro Red Arc Tuff Bady
  En İyi Avı:
  turna 102 cm 8,5 kg
  Bence LMB de gelsin.Battı balık yan gider misasli.Diğer baskın türleri (perch vs) dengelemesi ve Spin avcılığa yeni bir boyut getirmesi açısından hiçte fena olmazdı aslında...
   
 20. mutlu1754

  mutlu1754 mutlu

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  69
  Şehir:
  sakarya
  Bu LMB yani kocaagizli levrek ekosistemi bozabilecek bir balik yani israil sazani veya yayini gibi diger baliklarin yumurtalarini yedigi gibi sorun olur mu veya cok cabuk uremeleri veya buyumuleri cok balik yemeleri sonicinda diger baliklarin neslinin tukenmesine sebeb olabilir mi?
  Bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi gunler. Rasgele!
   
 21. Montana_balikcisi

  Montana_balikcisi Ebru Erdini

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  1
  Çok üzüldüm... Yetkililerin nasıl böyle birşeye izin verdiğini de bilmiyorum. Aşağıdaki listede en işgalci balıklarda diye geçiyor, Turna bunlarda yok. Amerika'nın çeşitli bölgelerinde "büyük balık iyi olur " diye 1950'lerden beri 1-2 defa balık yavrularının göllere dökülmesiyle pek çok yerli tür kayboldu. Sudak, Turna, LMB , alabalık.... Heryerde artik boyle disaridan getirilen baliklarin siteme karistirilmasinin cezası çok ağır çünkü ekosistemi yerle bir ediyor. Göletin bağlı olduğu akarsudan ama yavrulari, ama parazitleri ama kendileri taşına taşına, hele bir de "bizim gölde de olsun" diye sağa sola boşaltılarak yerli türleri (sadece balık değil, birbirinden beslenen bir ekosistemi), kurbaga dahil tamamiyle yok ediyor...
  Benim avlandığım gölün yukarısındaki başka bir göle atılan Turna yüzünden benekli alabalık kalmadı. İç göllerde kalan tatlısu somonu da ayni şekilde. Minnow artık kesinlikle yem olarak satılmıyor, ancak kendiniz üretirseniz.
  Sözüm size değil, herkes gibi getirmeyi istemekte haklısınız. Bizim ülkeminizin bu konuda daha duyarlı davranıp, buna dair kuralları ve bu kuralları uygulayan bir mekanizması olması gerekli...
  Hayirlisi olsun, ne diyelim...

  http://www.mnn.com/earth-matters/animals/stories/10-most-invasive-fish-species-world