Koruma Alanları ve gırgıra 30 m. yasağı için destek mesajları

Konu, 'Tebliğler' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar

Şu konuda başlıktaki işler için desteğinizi istemiştim.

Şimdi benzer şekilde desteğimizi BİMER ve Bakanlık yetkililerine de iletmemizin onları doğru kararlar aldıkları ve halkın desteğini kazandıkları yolunda inanca sahip kılacak ve cesaretlendirecektir.

Unutmayalım ki, henüz kesinleşmiş bir karar yok ve her şey bitmedi.

Karardan olumsuz etkileneceklerini düşünen gırgırcılar, siyasi baskı kurma yolunda yoğun bir şekilde çalışıyor.

Bizim de yapmamız gereken, eğer varsa şahsen siyasi kişilere ulaşıp doğruları anlatmak ve alınan kararların tebliğe yazılması için destek istemek, siyasi yakınlarımız yok ise tek tek veya topluca ( 15 Nisan yasağının ertelenme isteklerine karşı çıkıp başardığımız gibi) BİMER ve Bakanlığı e-posta yağmuruna tutmakdır.

Bu konuda hiç gevşeklik göstermeyelim.

Bir örnek olarak ben gönderdiğim mesajın kopyasını koyuyorum, siz de buna benzer ya da istediğiniz şekilde taleplerinizi gönderebilirsiniz, göndermelisiniz.

Gelecekte de balık tutmak istiyorsanız.

Kolay gelsin

Selam ve sevgiler.
    ...

BİMER' yazdığım yazı.

Gıda Tarım Ve hayvancılık Bakanlığınca, 1 Eylül 2012 de yürürlüğe girecek , deniz ve iç sularda ticari ve amatör avcılığı düzenleyen tebliğe hazırlık olmak üzere 20 Haziranda yapılan Danışma Kurulunda alınan tavsiye niteliğindeki kararları olumlu buluyor ve hayata geçirilmesini diliyorum.
    AB standartları çerçevesinde korunması ve desteklenmesi gereken geleneksel kıyı balıkçılığını yaşatma açısından, gırgırın 30 metreden sığ sularda çevirmemesini ilk adım olarak çok anlamlı buluyor ve mutlaka yeni tebliğde yer almasını istiyorum.

Hiçbir ilmi veri sunamadan hak talep edenlere haksız oldukları, stokların yok olma noktasına gelmesinde büyük payları bulunduğu ve devletin, doğrunun ve haklının yanında olduğu, söz konusu 30 m. yasağının tavizsiz uygulanmasıyla ve denetlenmesiyle gösterilmelidir.

Bu konuda, şahsım gibi pek çok balıkçı kuruluşuyla, Greenpeace, WWF gibi sivil toplum kuruluşlarının da Balıkçılık Genel Müdürlüğünün, dolayısıyla devletin yanında olduğu açıktır.

Anılan kararların yeni tebliğde yer alması, pek çok balıkçı gibi, çok zor şartlarda varlıklarını devam ettirmeye çalışan balıkları da son derecede memnun edecektir.

SAygı ile.

BAlıkçılık Genel Müdürlüğü'ne yazdığım yazı:

Son Danışma Kurulunda alınan tavsiye niteliğindeki kararları, denetimsiz ve aşırı avcılık sonucu bitme noktasına gelen stokların korunması yönünde, bugüne kadar alınan en radikal, gerçekçi ve etkili olabilecek kararlar olarak görüyor ve destekliyorum.

Şüphesiz, atılacak daha ileri adımlar vardır, ancak bugüne kadar çok bağıranın istediğini yaptırdığı bir alanda alınan bu kararları, devrim niteliğinde görüyor ve mutlaka, taviz verilmeden hayata geçirilmesini arzu ediyorum.

İnanıyorum ki; sadece, geleneksel kıyıyı, balıkların yumurtlama ve üreme alanı sayılan sıfırdan 50 metreye kadar olan sahilleri acımasızca talan eden gırgırın (şimdilik 30 m. ile sınırlı olsa da) bu alandan uzaklaştırılması ve ilk etapta Adalar çevresinde oluşturulması planlanan koruma alanının hayata geçirilmesi bile çok kısa bir sürede inanılmaz fayda sağlayacaktır.
    Botaş çevresi, Yassıada çevresi bu konuda iyi birer örnektir.

Genel Müdürlüğün, bu düşüncelerin arkasında durmasını, kararlılıkla hayata geçirmesini diliyor, daha önce görülmemiş bu yaklaşım sebebiyle takdir ve tebriklerimi sunuyorum.

Saygılarımla

Adresler:

BİMER:
    http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

BAKANLIK:
    Müsteşar

Vedat Mirmahmutoğulları
    mirmahmutogullari@tarim.gov.tr

Genel Müdür V.

Durali Koçak
    durali.kocak@tarim.gov.tr

AVCILIK VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANI

Turgay TÜRKYILMAZ
    turgay.turkyilmaz@tarim.gov.tr

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bu konu ilgi çekmemiş galiba, 90 kişi bakmış geçmiş demek ki.

Hayırlısı olsun, ne diyelim.

3. frmerk

frmerk ERKAN

Favori Kamış:
    speedjig
    Favori Makine:
    Remixon jigmaster
    En İyi Avı:
    10 kg Orkinoz
    Abi ilgi çekmez olurmu şu şekilde bende bu türk maillerin çok işe yarayacağını devamlı taciz etmenin eninde sonunda birilerin dikkatini çekeceğini düşünmekteyim yeni çıkacak tebliğlere ve yasaklamalara çok çok etkisi olacaktır.
    Teşekkür ederim sana .