Kriterlerim Belli.(2.40 - 10-30) Fakat Hangi Marka?

Konu, 'Kamışlar' kısmında Istangroloz tarafından paylaşıldı.

1. Istangroloz

Istangroloz .

Önceklikle herkese selamlar arkadaşlar. Forumda değerli bilgilerini/tecrübelerini paylaşarak yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Bir süredir at-çek tekniği ile avlanmak için kamış arayışına girmiştim. Gerek forumda, gerekse internette yaptığım araştırmalar sonucunda bana uygun kamışın 10-30 atarlı 2.40 boyunda bir kamış olduğuna karar verdim. Fakat markaları pek tanımadığımdan, ve bütçe sıkıntısı dolayısıyla düşük/orta düzey ama performanslı kamışları araştırmaya başladım. İlk olarak, açılan başlıklarda bir çok kez karşıma çıkan Okuma Salina Seaspin'i düşünüyordum, fakat detaylı incelemeyi yapmak için Okuma'nın resmi sitesine girdiğimde, sitede böyle bir model olmadığını görünce şok oldum. Forumda gönderilen mesaj tarihlerinden kamışın eski bir üretim olduğunu farkındaydım. Fakat online alışveriş sitelerinde halen satılıyor olması ve ürün Okuma tarafından hala üretiliyor olmasa bile, teknik detaylarına ulaşabileceğimi düşünüyordum. Resmi sitesinde Salina Seaspin diye bir modelin olmaması, (Eu uzantılı yani Avrupa için hazırlanmış internet sitesi dahil) Google da yaptığım aramalarda bu model ürünün sadece Türkiye ve Türkçe sayfalarda çıkıyor olması, bü günlerde herşeyin sahtesinin kolayca üretiliyor olması gibi şeylerden dolayı kuşkuya düşüp yeni bir marka arayışına girdim.

İkinci marka olarak Shimano'yu araştırma başladım. Her modelin teknik özelliklerini rahatça Shimano'nun resmi sitesinden kontrol edebiliyordum sevinmiştim.:) Türkiye'deki online sitelerde gezip, satılan modellerin teknik detaylarına bakıyordum. Sonunda Catana CX teleskopik modelinde (XT30/XT40 & Geofibre) karar verdim.

Tam her şey yolunda derken, forumda Catana CX hakkındaki bazı sıkıntıları okudum. Teleskopik parçaların sıkışması, fincanların yamulması gibi. Shimano markasını önceden tanıyorum, kalitesini de biliyorum. Fakat bu CX serisi yeni seri olup eski BX serisi yerine üretilmiş sanırım. BX ler kusursuz iken CX lerde problem olmuş muhtemelen. Birileri bu sıkıntıları yaşadı diye, benim aldığım kamışta da sorun olacak diye birşey yok ama, çorbaya bir kez sinek düştü :( Artık BX serisi de üretilmediğinden, yine çıkmazda kaldım. Shimano artık üst düzey kamışlarını kusuruz, orta alt seviye kamışlarını yeterli ilgiyi göstermeden üretiyor sanırım :(.

Aslında taşıma problemim olmasa Shimano Catana'nın 2 parçalı kamışı ile herşey kökünden çözülecekti. Ama alacağım kamışın teleskopik olması gerekiyor.

Lafı yeterince uzattım, kusuruma bakmayınız. Sonuç olarak 150TL civarı 10-30 2.40 güzelinden bir marka önerirseniz sevinirim.

Rastgele...reeling

2. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    Ben catana kullandım çok da memnunum. İlk kamışımdır, o kadar hatalı kullanımıma denk gelmiştir ama yine de uzun süre hizmet etti iş de gördü. Tabi ben her avdan sonra yumuşak bez ile yıkıyor kurutuyordum :)

3. Istangroloz

Istangroloz .

Catana'nin hangi modeliydi acaba? Boyu atarı, bir de teleskopik olup olmadığını söyleyebilir misiniz?

4. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    catana cx spinning 210cm 7-21gr teleskopik.

ben bunu hep derelerde kullandım. denizdeki ilk avlarımda da yüzümü güldürdü. 1kiloya yakın karagöz aldım. ilk spin denememde(ikinci veya üçüncü atışımda) sarıkanat bile aldım.