Levrek İçin Spin Kamış ve Makine Tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar' kısmında HAMSYLOS tarafından paylaşıldı.

1. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Selam balıkçı dostlar...

Kıyıdan levrek avında kullanmak için spin kamış, makine, deneyim ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Kamış, hafif sahte kullanımı için 3-20gr yada 3-25gr atar aralığında olursa sevinirim. Kamış boyu ve makinenin kaçlık olması konusundaki deneyimlerinizden de faydalanmak istiyorum.

Önereceğiniz kamış ve makinenin kullanımında 3-5gr sahtelerin ortalama atış mesafelerini belirtmenizi rica ediyorum.

Ayrıca, yakalanabilecek iri levrekler kamış için herhangi bir problem teşkil eder mi? Belirtirseniz sevinirim.

Levrek avında kullanıp memnun kaldıkları sahteleri belirtmeleri ustalarımızdan rica ediyorum. Avlanacağım il Sinop. Sinop ve yakınlarında avlanan ustalarımızın, kullanıp memnun kaldıkları sahteler hakkında bilgi ve tavsiyelerine özellikle ihtiyacım var.

Not: İşim nedeniyle belli aralıklarla foruma katılabiliyorum. Verdiğiniz bilgilere teşekkür dönüşüm geç olabilir, bu nedenle şimdiden özür dilerim...

2. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    pelikan 15-40 gr atarlı kamışım
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    2 kilo kalkan ve 4,5 kg levrek.
    slm

slm kerem arkadaşım bende 3 parçalı kamışlardan var 2,70 m çok hafif ve çok güzel üzerinde sağlam ufak makina olduktan sonra insanı hiç yormaz.tabiki bende üzerinde büyük bir makina var.kamış bu arkadaşım sende değerlendirmesini yapabilirsin.http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-CHG06 bu adrese bakarsan göreceksin.ben tekirdağ/mürefte de yaşıyorum ve burada güzel levrekler var bendeki rapala genelde yozuri ve burada bunun moru iyi iş yapıyor ama sanırsam bölgede önemli.sen genede sizin oralarda av yapmış ustalara tanış bunu

Son düzenleme: 23 Ocak 2009
  3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=7-2836827
    Makina konusunda çok farklı marka model skalası mevcut. Biraz inceleme yapıp ihtiyacına göre karar verebilirsin.Sadece spin için kullanacaksan 40 lık kafa boyunu geçmemen performansını arttıracaktır.Makina ve kamışa alışınca bu takımla 20-30 metre arası atış yapabilirsin.Zaten bu mesafe kıyıya dar açılı çapraz atış yapman gerektiği düşünülürse fazlasıyla yeterli olacaktır. Oralarda kullanılan sahteler genellikle oldukça büyük boy oluyor sana önerim
    River2Sea Rover su üstü sahtesi
    Strike-Pro Eg-031 Serisi
    Maria Princess Chase serisi 10.5 ve 12 cm olanlar
    RIVER2SEA SEA MIN 120F(HA-10,HB-06)
    RIVER2SEA TARGET MINNOW 90SU(HC-04)
    YO-ZURI Crystal Minnow(GHPL)(Gece için ideal)
    YO-ZURI Pins Minnow(M-176-177)
    Şimdilik aklıma gelen bunlar.Bunların haricinde Ragot Raglou şeffaf içi simli olan, içine 2-3 gr lık iki tarafı fırdöndülü kurşun içinden geçirilmek suretiyle spin kamışla atılabilecek ağırlığa ulaşabiliyor.
    Unutmamalı ki büyük balığı çeken ne misinadır ne de kamış, balığı makina çeker. Kalama ayarı yapıldıktan sonra 5kg çekerli misinayla, biraz da uğraşarak 8-9 kg lık balıklar bile alınabilir.

Son düzenleme: 23 Ocak 2009
  4. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Önerilen iki kamışıda inceliyorum, ardından sahte tavsiyelerinize bakıcam.
    Bilgi ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

5. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selamlar bilgileriniz için teşekkür ederim sanırım şimdi siteye baktım heralde yalnış yazılmış GHPL göremedim GHBL var doğrumudur

6. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selam bende kıyıdan levrek avında kullandığım makina quantum kamış abu garcia sahteler[​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [[​IMG]
    [​IMG][​IMG]

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Balığı çeken en önemli şey gerçekten makinedir. Önemli bir husus da makinede sarılı misina mesafesi uzun olabilmeli. Yani tedbiren 200 m bir misina sarılabilmeli ki süprizlere karşı hazırlıklı olmalı. Sonra benim gibi misina bitti balık gitti diye evdekileri inandırmaya çalışırsın.:) Bir keresinde ayvalıkta her biri 16 şar kg 2 levreği zıpkınla vurulduktan sonra daha canlıyken görme şansına sahip bir insan olarak söyleyebilirim ki bu takımlarla o balıkları çekmek hayal gibi birşey....

8. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    slm

slm hüseyin arkadaşım rapalalarında beyaz su üstü olanı var onla balık aldın mı hiç bendede varda daha kızmet olmadı daha o yüzden sordum.tşkr

9. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    hayır henüz almadım şu sıralar gelibolu rapalası cam rapala[​IMG]
    [​IMG]yı deniyorum

10. gece_denizi

gece_denizi cüneyt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    pelikan 28 robin makinam
    En İyi Avı:
    cam rapalayı nereden bulabiliriz

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu cam rapala burada çok meth ediliyor bir tane satın ciddi bir şekilde alıp deniyeceğim. Umarım bahsedildiği gibi iş yapıyordur. Eğer iş yapmazsa bu sitede reklamının yapılmasına karşı elimden geleni yaparım. Ama İş yapıyorsa o zama bende destek vereceğim. Bakalım şu çok meth edilen takip olayı nasıl oluyormuş?

12. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    site üyelerimizden tugi64 isimli üyeye mesajlaşırsan temin edebilirsin

13. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler...

14. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    arkadaşlar konu ne güzel kaydı merkezinden deil mi lütfen konunun asıl amacını unutmayalım
    arkadaşımıza yardımcı olmamız gerekir sonraki hedefleri öncelik veripte arkadaşımızın kafasını karıştırmayaılım

15. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    konu biraz geçmiş ama bir kaç takviye de ben yapayım, kullandığım takımları yazayım, başka okuyanlara da yarar belki;

3-5 gram yemleri esnek bir kamış ile rüzgar yok ise ve atışınız iyiyse 10-20 metre civarı atarsınız. (tabi ki çok faktör var o yüzden bu tip rakamlar afaki kalıyor, o da aklınızda olsun, sadece genel skalada fikir versin diye belirttim rakamı)

2 parçalı spin kamışlar teleskopiklerden daha iyi aksiyon verir ve daha sağlam olur. bu tüm kamışlarda böyle (hatta mümkünse tek parça olsun!)

nispeten uygun fiyatı ve kalitesi sebebiyle ben uzun araştırmalardan ve denemelerden sonra shimano catana 2.10 teleskopik 15-40 gram atarlı spin kamış ve 2 parça, 2.70 boyunda 5-20 gr atarlı shimano hyperloop aldım. hyperloop u daha sık kullanmaya başladım, makine olarak üzerinde shimano stradic 4000 fı var ama onda açıkcası maddi anlamda fanteziye kaçtım, 100-150 lira civarı fiyatlarıyla d.a.m quick effzett 435 veya spro nun 30 luk spin makinaları da uygundur. (yalnız, dam kalama problemi çıkarttı biraz, ama hallettim)

ayrıca yine 150 lira civarı olacağını tahmin ettiğim tica spinfocus serisinden gt 3000h veya gt 3050 rh (arka kalamalı) isimli makinelerden de söz edilebilir. bunlar 6 üstü devire sahip güzel spin makinelerdir.

spin kamış sınıfında shimanodan başka öneri yapmak istemiyorum çünkü kullanmadım, ama valla 30 liralık pelican dahi elime oturdu onu söyleyeyim :) ama makine epeyce test ettim o yüzden kamış üzerine pek durmadım tavsiye açısından.

Son düzenleme: 6 Mart 2009
  16. belgemre

belgemre Emre