Levrek Yaşar....

Konu, 'Makaleler' kısmında gozutok tarafından paylaşıldı.

1. gozutok

gozutok

Onu hep on kilo üstü diye hayal ettim. Sırtı kapkaralardan. Nerde denizde çok demir ipi, demir zinciri o orda.

Ustam onu anlatırken " dudakları silme iğnedir onun derdi. Korkusuz yaşar. O da işi tersten çözenlerden. Yemin en iyisini seçiyor, misina 0,40 olsun istersen fütursuzca alıyor yemi ağzına ve hiç umursamadan vınnnnnn uzuyor gidiyor. Çırptırıverince kalır olduğu yerde derdi ustam, koyar kafayı kuma gel desende gelmez, yüklenecek olursam hafif kafa oynattımı gittiiiii... Sağacaksın eller kanayıncaya kadar belki kıpırdatırsın yerinden ama su üstü bile yapmaz cavurun balığı baymayayım onu deye....Ne zaman teknelerin iplerine geldi bilki gitti Yaşar. İşi çözmüş dedim ya baştan, demir ipinde 3 tur attımı sabitler misinayı yüklenivedimi çıtttttt gitti Yaşar ".

Eminimki her limanda her barınakta var bir kaç Yaşar, onların hükümranlığının tartışmasız olduğu yerler oraları. Acımasız teknolojinin çaresiz kalmaya mahkum olduğu kurtarılmış bölgeler.
    Ama büyük bir korkum var, ya Yaşar da yumurtamı dökeyim diye çıkıyorsa dışarılara.... Umudum güzel yürekli insanların her yıl aralık başından ocak ortasına kadar avı aralamalarında Yaşarlar için.

Son düzenleme: 9 Ocak 2011
  2. mr_zagg

mr_zagg zeki

Favori Kamış:
    V.s, v,s. v,s....
    En İyi Avı:
    hedefime az kaldı...
    O Yaşar artık az sayıda yaşar... Hayallerimizle Yaşar...
    Yüreğinize sağlık zevkle okudum...

3. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Güzel yazmışsınızda, aceb kıyılarımızda ve denizlerimizde bütün avcılık aktivitesini yasaklasakmı ? bilemiyorum. Bana çok mantıksız geldi. Asıl bu tip sorunlar tarım ve köy işlerinden ayrıldığımızda cevap bulacak ve sorun çözümleri yaşanacak. Limitleri düzenleyip olması gerektiği değerlere çekildiğinde bilinçli avcılar zaten bunlara uyacaktır. Bilinçsiz çuvalcılar ise yine adam başı 10 tane kasnak dizecektir yollara. Bunları sahil güvenlik elbet şikayet üzerine toplyacaktır. Ama 3-5 gün sonra yüz göz olduğu balıkçı gelip isteyecektir oltasını. Sahil güvenlik de geçmişin hatırı, birbirimizin yüzüne bakıyoruz, senin bana, benim sana işim düşer. Mantığı ile verir gerisin geriye kasnakları.

Denizlerimizdeki trolleride batırmalı. Her biri balıkların evi olmalı, dalış sporu yapanlara yeni keşifler heyecanlar sunmalı, kaçak avlanana gır gır ve trolcülerin başına musalt olmalı ki oraya tekrar ağ saramasınlar. Belki ozaman Yaşar o eski mistik ve kutsanmış levrekleri yakalar. Yoksa aralıktan 15 ocağa kadar yasaklansa etrafımız ayaklarla dolar kıpırdayacak yer bulamayız limana gitse yasak. :) yasakları beklemek den yada uygulmakatan ziyede akıllı, mantıklı, yarını düşünen, aç gözlü olmayan avcılar olmak lazım. Böyle omadıktan sonra, 12ayın 12sinide sasaklıyalım , sakları elbet birileri aşacaktır.

Son düzenleme: 9 Ocak 2011
  4. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    çok güzel anlatım olmuş yüreğinize sağlık...çok fazla da detaya inip eleştirmeye gerek yok....edebi yön harika olmuş...

5. İzmirli51

İzmirli51 Fikret ALAYLIOĞLU

Favori Kamış:
    2,59 cm Shakespeare UglyStik Lite, 2,40cm Dam EMotion 25 IM6X ,
    Favori Makine:
    Sahara 3000FD ve Sonora 2500FB - 4000FB
    En İyi Avı:
    Levrek 1,950 kg
    Anlamlı ve duygulara hitap eden yazınız için teşekkür ederim.
    Tüm avların gönlünüzce olması dileği ile.

6. levrekcan

levrekcan Kürşat

Favori Kamış:
    Savagear Troutizimo 6,3 1,90 cm 0-5 gr Spin
    Favori Makine:
    shimano technium 2500 fc
    En İyi Avı:
    levrek 2,5 kg 67 cm 3 kg+ domuz balığı
    Yaşar mı walla çok yaşamaz bu gidişle. :)

7. CAPAMARKA

CAPAMARKA sinan susuzdede

Yazinizi Begeni Ile Okudum.
    Is Guc Aile Hastalik Derken Bu Sezon Levrek Goremedim.
    Acaba Gitseydim Yasarla Tanisirmiydim O Bilinmez Ama Torunlarina
    Kesin Benim Izgarami Gosterirdim ;)