Limit Altı Çinekop Avı ve Satışı

Konu, 'Tebliğler' kısmında dragonX tarafından paylaşıldı.

1. dragonX

dragonX selcuk

Son 8-10 gündür gene heryerde Yasal Limit 20 cm'den küçük Çinekop satılmaya başlandı.

Balık Pazarları, Semt Pazarları, Restoranlarda limit altı çinekop 'dan geçilmiyor.

Geçen sene ihbarlarımız sayesinde bayağı bir mesafe alınmıştı. Ve bu yüzden bu sene LÜFER 'de bollaştı. Ancak LÜFER'in bolluğu balık sever dostlar üzerinde bir rehavet yaratmış görünüyor ki , geçen seneler kadar ihbar olmadığından, balıkçılar gene bütün heryerde limit altı çinekop satışına başlamışlar.

LÜFER bolluğu kimseyi aldatmasın. eğer daha önceleri olduğu gibi limit altı balık avını-satışını Bakanlık ALO 174, Sahil Güvenlik ALO 158 ve Belediyelere ALO 153 şikayet etmezsek , gelecek senelerde gene LÜFER'den mahrum kalabiliriz...

Not: Her Belediyenin internet sayfasındaki şikayet-öneri sayfasını kullanarak da şikayetlerinizi yazılı olarak bildirip , takibini de yapabilirsiniz.

Su Ürünleri Kanunun 33. Maddesine göre bu kanunun yaptrımlarını uygulama da Belediyeler de Bakanlık kadar yetkili ve sorumludurlar. Belediye itiraz ederse aşağıdaki metni ısrarla kendilerine hatırlatabilirsiniz..

Madde 33 – (Değişik : 22/7/2003 – 4950/5 md.)
    Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz
    ve içsuların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman
    muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve
    korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu
    Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta
    kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile
    adlî mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idarî para cezalarını kesmekle vazifeli ve
    yetkilidirler.

2. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Gecen sene limit alti balik icin dökme lüfer diye bisey cikarmislardi ve Limit altini yasal olarak satmislardi. Bu sene de öyle bisey var mi acaba biliyormusunuz?

3. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Kendi adıma suda değilde kara da balık avı yapacağim her balıkçı tezgahına dikkatlice bakıp şikayet edeceğim artık. Bu arada yönetim çinekop avı raporunu kilitlemiş ama kaldırılsa idi daha iyi olurdu bence kendi fikrim tabi.

4. carsisamet

carsisamet samet

bandırmada kraçe kadar olmayan çinekoplar satılıyo ne yapayım

5. dragonX

dragonX selcuk

ALO 174 'ü arayıp Bakanlığa ihbar edebilirsin...Ayrıca Belediye'ye de şikayet edebilirsin..

6. dragonX

dragonX selcuk

Bilmiyorum malesef..Duymadım.

7. Newman

Newman nevzat

En İyi Avı:
    Lüfer
    evet, beylikdüzü pazarında bugün 10-12 cm çinekoplar satılıyordu, belediyeye gittim şikayet ettim, sonrası ne yaptılar takip edemedim, vicdansızlar yine piyasadalar

8. melikşah

melikşah ........................

Sevgili selçuk umutları boşa çıkartmak istemezdim ama gerçekten boşa kürek çekmeye benziyor bu durumlar.
    Onu buna şikayet etmekle,bunu şuna şikayet etmekle bu devran dönmez kanaatindeyim.
    Bizim ülkemizde herşey tersten işilyor,kıyıdan limit altı tutanlara veryansın edelim top yekün,tonlarcasını götürenlere Allah bereket versin.
    Öz eleştiri yapalım;) olta balıkçılarının % 90'ı yaptıkları limit altı balıkçılığın yanlış olduğunu ya forumlardan yada forumlara takılan dostlarından öğrenmiş olmaları muhtemel.
    Ya tonlarcasını götüren profesyöneller? bunlar bildikleri halde bindikleri dalı zaten kesiyorlar.
    Kendimden örnek vereyim forumlara takılmadan evvel bende ufak balık büyük balık
    limit altı limit üstü nedir bilmiyordum.
    Ne babam ne annem biliyordu yada okullarda ders olarak gördük.
    Çürümüş ve kokuşmuş bir sistem içinde maalesef debelleniyoruz.
    Okumayan araştırmayan bilgi sahibi olmaya tenezzül etmeyen bir yapıya sahibiz.
    Bundan elli sene evvel de aynı durumlar vardı, tarihe bakarsak herşeyi anlarız zaten.
    Eski tarihlerden bir kaç resimli konu paylaştım yeni nesiller bazı şeylerden ibret alır diye.
    Ama fazla ilgi görmez ki,eğer okkalı bir balık raporu yapıştırsam gör bak! nasıl da ilgi çeker:eek:
    Toplumsal olarak çok kültürlü ve herşeye duyarlı bir görünüm sergilesek te breysel olarak sıfırız.
    Bu ülkede bir şeylerin olması için birşeyler olması lazım.
    Örnek'' trafik işareti yada trafik lambası olmayan bir kavşakta 99 gün kaza olmasın 100. gün feci bir kaza olsa hemen oraya uyarıcı işaretler ve gerekli tedbirler alınır.
    Gelecekten pek ümidim yok hatta hiç yok:(
    Eğer bir ülkenin zenginlikleri zarar görmeye başlamışsa bunu önlemek için eğitim
    şart.
    Son olarak bir şey paylaşayım 1954 senesinde beykoz dalyanında yakalanan balıklar.
    Hadi gidelim şimdi yakalayalımreeling

9. dragonX

dragonX selcuk

Defalarca hatırlatmak, defalarca şikayet etmek... elimizden geleni yapalım da... az biraz kontroller yapılmaya başladıysa işte bu binlerce bir tek şikayetlerin birikmesi sayesinde..Biraz yol alındıysa bile kardır....demek biraz umut var..

Bakanlığın Kontrol yöntemi tamamen şikayetlerin yoğunluğuna göre...kendileri ile bir kaç yazışmamdan sonra şikayetlerin istatistiksel sonuçlarına baktıklarını ifade ettiler..

Geçen sene kendime hedef yerler seçtim..sürekli aynı yerleri Bakanlık ve Belediye'ye şikayet ederek orlarda Limit Altı satışı engelledim..

10. GoodLuck

GoodLuck uğur

Favori Makine:
    okuma avenger
    arkadaşlar merhaba
    konu çok güzel
    ben geçen sene çok şikayet ettim lakin ilgilenen olmadı ama pes etmek yok
    aslında şikayet edilen balıkçıların bilgileride paylaşılırsa daha iyi olur diğer arkadaşlarda şikayet ederse ilgilenme olayı daha fazla olur sanırım

11. melikşah

Zaten sorun burda:) defalarca hatırlatmak,defalarca şikayet etmek.
    Ben mahallemizde çöp dökülmemesi gereken yere bireysel olarak katkıda bulundum'' buraya çöp döken eş..köp..ay.. ve bazı milli küfürlerimiz yazmıştım:D
    Ama anladım ki hayvanlara hakaret edip insanımızı yücelttim.
    Mücadelem sonuç verdi artık balkondan çöplerini atıyorlar:(
    Bakanlığın kontrol yöntemi tamamen şikayetlerin yoğunluğuna göreyse herhalde bakanlıkta çalışanların alayı istifa eder:D
    Şikayetlerin istatistiksel sonuçları elli yıldır aynı zaten hangi istatistiklere bakıyorlar?
    Ama onlara da hak veriyorum çünkü bu öyle bir çıban ki patlatsan dert patlatmasan dert:)

12. dragonX

dragonX selcuk

Aydınlatim...İstatiksel sonuç balıkçıdan balıkçıya değişiyor...

A Balıkçısına 2 günde bir anda onlarca şikayet gelirse orayı kontrol etmemezlik etmiyorlar msl...diğer taraftan B Balıkçısına sadece 1 şikayet gelmişse onun kontrol edilme olasılığı yoğun şikayet edilene göre daha düşük ihtimal.

13. melikşah

Selçuk inşallah şikayetler ve değerlendirmeler sonuç verir istenilen ortam yaratılır.:)
    Açtığın bu konuya cahilliğim ile bir şeyler yazarak en azından dikkate alınmasını sağlıyorsam ayrıca benim içinde gurur verici bir olaydır.
    Benim tek umutsuzluğum suya yazılan yazı gibi bundan elli sene sonrada'' tabii balık kalırsa'' aynı şeylerin konuşuluyor yada yazılıyor olmasıdır.
    Hayırlı geceler hayırlı bayramlar şimdiden:thumb:

14. muratbzk

muratbzk murat

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Ultima G2 Surf -Awa Shima Spin
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf 5000-Spro Passion 730
    En İyi Avı:
    plankton
    Söylediklerinin çoğuna sonuna kadar katılmakla birlikte bir dip not daha düşeyim.
    Beykozda o dalyan hala var maalesef ve üreme döneminde bile giden torik, palamut, lüfer daha doğrusu ne girerse hala orda talan edilmektedir...

15. dragonX

dragonX selcuk

Yasal Limit Altı Balık Avı ve Satışı ile mücadelede, Biz Amatörlerin Elindeki Tek Etkili enstrüman Şikayet Kanallarıdır....Bir ihbar'dan ne çıkar demeyin, toplanır yüzler olur, binler olur...Farkındalık Yaratır, Gündem Yaratır....kimse kayıtsız kalamaz...Bugün bu kadar çok çeşit balıkda bolluk yaşanıyorsa mücadeleden vazgeçmeyenler sayesinde...

16. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    konu başlığı av raporu olsa binlerce kişi konuya bakar yüzlerce kişi yorum yapar..

ama bu konuya ilgi malesef ki az olacak.

site yönetiminin sayfa girişine bir pop-up tarzı birşey yapması güzel olur aslında siteye girenin direk karşısına limit boyu ve şikayet etmesi gereken numaralar vs. bilgi yayılımı için daha etkili olur..

tabi bunun tüm ülkeye yayılması için de basın ve yayın kuruluşlarının el atması şart..

bunun dışında sosyal paylaşım sitelerinde de duyarli insanların ilgisi cekilebilinir. @direnlimitaltı

aklıma gelenler bunlar..

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Beykoz ( ve diğer) dalyanlarda bu sene de çok miktarda torik yakalandı, hem de karınları havyar dolu olarak, el arabalarında tanesi 25 liraya satıldı.

Aslında onlar bir araştırma için tutuyorlarmış balıkları, (yanılmıyorsam)Prof. Bayram Öztürk, ya kendi adına ya da bağlı olduğu bir kuruluş adına araştırma yapıyormuş.
    Böyle olunca idare de bir şey yapamıyormuş.
    Zaten araştırma da (herkesin bildiği gibi) balıkların yumurtalı olduğu zamanlarda yapılır, değil mi? :(:mad: banghead

18. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tebrik ederim.

İşte yapılması gereken budur, yılmadan, usanmadan, üşenmeden.

19. dragonX

dragonX selcuk

İyi Bayramlar..

20. dragonX

dragonX selcuk