Lüfer için derin su sırtısı hK.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında ALABORA21 tarafından paylaşıldı.

1. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Selamlar,

Konu hakkında Çok fazla bilgi sahibi değilim ama dün itibariyle gemlik körfezinde
    Lüferin Oltaya vurduğu haberi geldi. İlginçtir ki derin suda sırtı çekiyoruz lafını
    duyunca ortaya çok ilginç donatılmış takımlar çıktı. Aşağıda upload ettiğim Resimde takımın genel donanımı görünmektedir. Yem olarak Canlı Zargana ki Özellikle bunu tavsiye ettiler, farklı olarak tek göz yada bütün ölü olarak ta yemlenebileceğini belirttiler. Daha Önce Bu Donanımda Bir Takım Kullanan Oldumu ? Olduysa Verim Aldımı ? Şimdiden saygılar..

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Sevgili Doğu birinci resimdeki ilk kurşun varya buyuk olan onun kasasını 30-35 cm kadar uzat. beden misinası yani ondan sonraki kısım 0,50 mısına kullan 0,50 mt kadar ve ilk fırdonduyu bıraya tak burdaki fırdöndü fazla buyuk olmasın arkasından 1 metre 0,45 misina kullan ve tekrar bir fırdondu tak. 2 fırdondü aynı boy ve krom 1,5 cm lik yeter arkasından 4,5 kulaç 0,35 iyi çekerli bir mısına olsun kaliteli ben T-1 kullanıyorum trabucco verımlı. ve bunun ucuna 1 numara mustad gagalık tak arkasındada çift iğne 2/0 WMC iğne oldu sana benım takımımın aynısı. kuruşundan önceside 0,70 el oltası olacak. tek farkımız burda bizde el oltasından 0,45 misinaya kadar olan kısım örgü kasa

sevgiler.

3. ALABORA21

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Ali abi Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Takımda canlı yem kısmına Rapala da kullanabilirim herhalde.

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Rapala kullanacaksan bedeni uzatacaksın biraz daha 7 kulaç gibi mesela

5. ALABORA21

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    anladım abi çok teşekkür ederim. yemi takacağım kısmı çelik telden Bağlayacam buranın Lüferleri de insanları gibi Fena açlar:D

6. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    doğu lüfer için iğne aralarına 0,60 bağlamak yeterli
    tel ile bağlarım diyorsan telde 0,35 olsun yeterli iyi avlar diliyorum

7. ALABORA21

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    abi bişey sorcam iğnelerin numarası tamamda model olarak ne Önerirsin abi?
    kurşun ağırlığıda 100 gr. olarak düşündüm ama 125 te olabilir. akıntıya göre düzenleyecem tekrardan.

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    100 gr az olur en az 200 kullankı dipten surtunerek gelsın. bizde bazen 900 gr 1 kılolara kadar çıkıyor kurşun ben iğne olarak 2/0-3/0 VMC kullanıyorum beyaz iğne benım raporlarda var birinde iğne kutusunun resmi bakarız eklerım buraya.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çelik tel ve kalın misinaya lüfer çok nazlı olur, aklında bulunsun. O yüzden illa beğendiği yemi, süper tazesini, canlısını filan bulman gerekebilir.

10. ALABORA21

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Tavsiyen içiN teşekkür ederim abi. yanlız elimde 50 kadar canlı zargana mevcut ne olur ne olmaz diye yenilerini de yakalayıp livara koyacam. Beden
    seçimine gelince. Lüfer Yemlenmeğe karar verdiyse eğer İsterse Kablo olsun O
    bedenin yerinde Gene atlar demişlerdi. şimdilik tek tesellimiz Balığın hala yaylımda olduğu. Kısmetimizde Ne varsa O !! :eek: :cool:

ALi abi allah razı olsun :D bildiğim kadarıyla delikli nikel kaplama iğneler
    kullanıyorlar. En kısa zamanda resmi bekliyorum.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Lüferin gözü dönünce çıplak iğneye filanda atlar, tamam bunda bir yanlış yok.

Sorun o lüferi nerden bulacağın? Lüfer her zaman öyle "tez kemirecek bir şey, aman illa bir şey, olsunda ne olursa olsun" diyen bir balık değil. Büyük yırtıcıların kaybolmasıyla, küçük balıklar aşırı çoğalabiliyor. Aşırı demek denizden taşıyor demek değil. Aşırı demek, ortamdaki yırtıcı nüfusunun dengeleyemeyeceği bolluk demek. Bunun en büyük etkisi, yem balıkların elini kolunu sallaya sallaya yayılmaları demek oluyor. Böyle olunca da, dağınık yemin ardında, dağınık lüfer sürüleri oluyor ve yem beğendirmek güçleşiyor.

Lüfer için benim tercihim, elimdeki en iyi yemi, takımı vs. kullanmaktır. Çünkü lüfer artık eski lüfer değil ki, günde bir kere en azından altımıza aç bir sürü denk gelsin.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Doğu Lüfer avcılığında delikli iğne kullanılmaz pala sureklı su tutar o yuzden palalı iğne kullanman elzem neden surtmede takla attırmasın takıma. Serdar bilir Serdar benım kullandığım iğnelerin modeli neydi dostum arkadaşa bi yardım edelim lütfen ya

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
  14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    VMC 9142 Perma Steel diye hatırlıyorum ama..

http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=8830

PS olması çok kritik değil, 9142 olarak hepside olur sanıyorum. PS, yani PermaSteel en ucuzlarıdır. Bu sadece paslanmasın diye yapılan kaplamayı ifade eder. NI olanı nikel kaplama gibi. PS, VMC'nin en basit ve ucuz kaplamasıdır.

15. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Alico
    Eski bir boğaz uzunoltacısı olarak dediklerine katılıyorum.Ancak şöyle bir nokta var.
    Lüfer boğaz suyunda ayaklı kurşunla avlanıp randıman sağlanırken,aynı şekilde yapılmış bir takımı Boğaz dışında örneğin,Maltepe,Pendik arası beeğendiremeyebilirsin.Burada ikinci resimdeki şekilde görüldüğü gibi yapılmalıdır.Bu durumu eski tecrübelerime istinaden söylüyorum.Yöremizdede tercihan benzer yöntemle avlanmaktayım.
    Sevgiyle kal

16. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Vedat Abi, biz mesela Silivri'de kurşunu ayrı ayağa takarak avlanıyorduk, gayet verimli avcılık yapıyorduk. Ancak gezer kurşun, mavruka veya yaylı kurşun denemesi yapmadım, gerek duymadım, belki daha randımanlı av yapardık ne dersin?

ayrı ayak yapmadan sizin sırtı tekniği akıntılı suda dibe inmede sıkıntı yaşatır herhalde, o yüzden mi tercih edilmez boğazda?

17. ALABORA21

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Dibe inme sıkıntısı Bence kurşunun gramajını Oynayarak Ortadak kaldırabilirmek bence mümkün. Neden derseniz aynı mekanizmada ama iğnesiz
    olarak 1 takım suya indirilip muhtelif hızla takımın yeterliliği ölçülebilir.
    ama şahsi görüşüm hem Ali abinin Hemde 2. resimdeki gibi 2 takımıda yemleyip
    denemekte fayda olacağını düşünüyorum...

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında her ikisi içinde geçerli bir geliştirme de yapılabilir: Kurşunu 1 kulaç kadar gezer yapmak. Oltayı bir fırdöndüye. Bir küçük şeffaf boncuk. Bir kulaç beden. Üzerinde kurşunun gezebileceği uygun bir düzenek. Mesela gezer kurşun. Mesela fırdöndünün gözünden geçirmek gibi. Arkasından bir fırdöndü daha ve takiben diğer iğneler, köstek vs.

Gezer kurşunla, tasmalama daha etkili olur. Balık ağırlık hissetmez. Kurşunu dibe yatırınca, biraz boşluk verir, biraz çekerseniz vs. hareket doğrudan yeme gider, daha enteresan hareket eder.

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Vedat baba !

haklısınız zaten bizde tuzla gibi yerlerde sığ sularda dediğiniz gibi ayaklık kullanmayız. direkt bedene yatık kurşun bağlarız tamamen haklısınız.ada bölgesindede bazı avaklarda ayaklık kullanılmaz. ancak biz alışmışız ya kendı meralarımıza 18-22 kulaçlara hatta oralarda kıstırma kurşundan sonra beden boyları bile dahada uzun tutuluyor.

Sevgiler.

20. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Sevgili serdar Nikel kullanmayız genelde ağırlık açısından fazlaca ağırlaştırır takımı PS ye devam...