Lütfen Okuyun. Lütfen İhbar Edin

Konu, 'Genel Konular' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli üyeler

Maalesef bütün hızıyla süregelen tahrip edici,dahada vahimi yok edici av yöntemlerinden,bütün duyarlı doğa severler olarak şikayetci ve bizarız.
    Çoğunuz genç insanlarsınız.Çocuklarınıza, bazılarınızda torunlarınıza,bu doğayı hiçolmazsa önemli örnekleri ile devretmek
    vazifenizdir.
    Hemen herkesin ellerini taşın altına sokma zamanı gelmiştir.

İstanbuldan evvelki gün döndüm.Planladığımdan fazla kalmamın sebebi,bu katliamcı zihniyetle aktif mücadele için,en yetkili kişilerle görüşme yapma gayretim olmuştur.

Şükürler olsunki bu girişimimde muaffak oldum.
    Bana telefon No'larını vermişlerdir.
    Benden olabildiğince geniş olarak,merkez kendim olmak üzere bir iletişim ve ihbar ağı kurmam talep edilmiştir.

Lütfen özellikle Saroz körfezi bölgesinde,başta dinamitci ve bombacılar olmak üzere,Gece zıpkınla dalanları,vurulması yasak olan türleri avlayanları bildiriniz.

Bu bölgede samimi ortam bulduğunuzda,sadece sohbet havasında,durumu mahalli insanlara anlatınızki,köy kahvelerinde kulaktan,kulağa bu durum yayılsın ve katliamcılar daha teşebbüse geçmeden dahi vazgeçme sürecine geçebilsinler.

Durum insanları taciz etmek durumu değildir.Ekmek parası ve çabası kutsaldır.
    Ancak kimsenin kendi ekmeği için başkalarına,ülkeye,doğaya zarar vermek hakkıda yoktur.
    Dünyanın hemen hiçbir ülkesinde böylesine ilkel bir durumu görmek zordur belkide imkansızdır.
    Bu böyle devam edemez,etmemelidir.

Girişimlerimin en somut ve sevindirici neticesini bugün alabildim.
    İsmi zaten tarafımdan bilinen ve bildirilen bir tekne,bomba ile av esnasında suçüstü yakalanmış,maalesef fiiliyat hali gerçekleşmesi gerektiğiinden bombasını atıp,toplarken basılmış,külliyetli miktarda levrek ölmüş,ancak müsadere edilmiş,7500 TL para cezası kesilmiştir.
    El konulan levrek balığı miktarı 400 Kg civarındadır.

Lütfen,tekrarlıyorum.Beni ciddiye alınız,gerekli, ihbarları yapınız,müsait ortamlarda bu operesyonların devam edeceğini anlatınız.

Sevgi ve saygımla kalınız

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
  2. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    Hocam, öncelikle buraya geldiğinde arayacaktın diye bekliyorduk, bu yazıyla haberim oldu gelip gittiğinden. Bir dahaki sefere inşallah. Konuyla ilgili olarak da ben ve tanıdığım en az on avdaşım için diyebilirim ki için rahat olsun. Bilinçlenmemiz artıkça ferahımız da artacaktır. Sevgiyle kal ve savaşçılarını aramaktan kaçınma:)

3. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Bugün öğlen Karaköyde kıraça katliamına tanık oldum. Parmaktan bile küçüklerdi. Bir avuca 10 tane sığar yani o derece. Bunlarla kovaları dolduran insan müsvettelerine bomba atasım geldi benim de. !

4. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Üstadımız;
    Sohbet ortamı bahanesiyle Balıkesir Altınova'ya gidince işin vehametini en yumuşak ve güleryüzlü bir şekilde arkadaşlar arasında anlatacağıma size söz veriyorum. Daha önceleri de anlatıyordum fakat şimdi daha bilinçli ve berrak bir zihne sahibim
    Antalya'dan saygılar

5. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Illa ki bu tip istenmeyen durumlarla hepimiz karsilasiyoruz.Sadece soylenmekle kalmayip faaliyete gecmek hepimizin borcudur,hepimize farzdir.Bizden baska ne kadar insan duyarsa o kadar etkili olacaktir."Rastgele balik var mi" diyen bile inceden ,sikayet gibi,sitem gibi yollarla haberdar etmek gerekir.Artik bir yerlerden herkesin baslamasi gerekmektedir.Saygilar..

6. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Vedat amca, yazında geçen her cümlenin altına imzamı atarım. Yalnız tekne ve aldığı ceza konusunu yazıdan çıkarırsan olası tehlikelere karşı duyarlı davranışlarınla doğayı koruduğun gibi kendini de korumak için önlem almış olursun. Nacizane tavsiyemi dikkate almanı diler, ellerinden öperim. Hayvanlara, doğaya merhamet etmeyenlerin insanlara da çok merhametli davranacağını düşünmüyorum.

7. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    vedat baba gerçekten bu konuyla ilgili bende çok uğraştım. sahil güvenliğe de şikayette bulunduğuımda istediğim sonucu hatta cevap bile alamadım. ama artık görüyorum ki greenpeace sayesinde bu konuda insanlar daha da bilinçlenmiş durumda. biraz geç oldu ama umarım bundan sonra kesin sonuca ulaşılır. saygılar abicim...

8. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    halibut.20kg(tahmini:D)
    Dinamitle,bombayla oldurulen baliklarin gozlerinin patlak oldugunu duymustum,eger dogruysa tuketici olarak bu alametleri gosteren baliklari almayalim,bu sitenin binlerce uyesi etraflarindakileri,akrabalarini bu konularda bilgilendirse,kiraca,cinekop satin almayin vs gibi,her site sakini bu mesajlari 6-7 kisiye ulastirsa bu bilgiler 10binlerce kisiye ulasmis olur..

9. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    Çabalarınız için çok teşekkürler, hepimiz üzerimize düşeni yaparsak biryerlere varabiliriz. selamlar.

10. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    yasak avlananların önüne belki gecebiliriz ama katliyam yapanların önüne nasıl gecebiliriz?? millet kıyıdan kırace cekiyor ve duyuyorum telde birisi rapor soruyor balık varmı diye adamda evet dio cok guzel kırace cikiyor!!! sorun o zaten bogazda az balık var onuda bilincsiz avlananlar katlediyor... onun önüne gecmemiz gerekir bana göre

11. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    Greenpeace şişme botları, Marmara’da eylemdeydi. Yasadışı av yapan trol avcıları, görüntülenmelerinin ardından yetkililere ihbar edildi. Greenpeace, yasadışı ve aşırı avlanmanın önüne geçilmesi için çağrı yapıyor
    .

Greenpeace Akdeniz üyeleri bu sabah Marmara Denizi'ndeydi... Greenpeace'den bu konuda yapılan açıklama şöyle:

Sabaha karşı iki Greenpeace şişme botu, Marmara Denizi’nde yasak olan trol teknelerinden birini balık avlarken Sarayburnu açıklarında suçüstü yakaladı. “Yasadışı ava son” yazan pankart açan eylemciler, yasadışı avı belgeledikten sonra, Deniz Polisi’ni ve Sahil Güvenliği arayarak trol teknesini ihbar ettiler.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Deniz Polisi yasadışı trol avcılığı yapan teknelere üst üste baskınlar yapmış ve pek çok teknenin malzemelerine el koymuştu. Ancak buna karşın Boğaz’da bile hala trol avına devam ettiği gözlenen trol teknelerini Greenpeace takibe aldı. Avlanan bir trol teknesini tespit ederek belgeleyen Greenpeace, malzemelerini denize bırakarak Kumkapı’ya kaçan tekneyi takip etti. Bu sırada Greenpeace eylemcileri Deniz Polisi ve Sahil Güvenliği arayarak bilgi verdi. Deniz Polisi görüntüleri inceledikten sonra tutanak tuttu. Polise, denize bırakılan trol malzemelerinin koordinatları da verildi.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı "Bugün gerçekleştirdiğimiz eylem ile Marmara Denizi'nde yasak olmasına karşın yıllardır umursamaz bir şekilde süregelen trol avcılığını afişe ettik. Trol tekneleri, Marmara'da yasadışı ve aşırı avlanıyor ve deniz ekosisteminde telafisi olmayan bir tahribata neden oluyor. Son zamanlarda yapılan denetleme ve baskınların devam edeceğini umarak biz de bunun takipçisi olacağız. Ancak burada asıl görev, yasadışı ve aşırı avlanma ile ilgili acil önlemler almak ve denetimleri sağlaması gereken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na düşüyor. Çünkü hassas olan Boğaz ekosistemi ve kıyı balıkçısı, trolden çok olumsuz şekilde etkileniyor.” dedi.

Greenpeace Akdeniz, 2007’den beri yavru balık avına ve tahrip edici balıkçılık yöntemlerine karşı kampanya yürütmektedir. Greenpeace, sürdürülebilir balıkçılık yöntemlerinin bakanlık politikası olmasını, Boğaz gibi önemli göç ve yumurtlama alanlarının derhal korumaya alınmasını talep ediyor.

Dökmecibaşı, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bir an önce sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık ilkelerini uygulamaya başlamazsa bütün balık stoklarımız tükenecek. Yavru balık avlanmasına en fazla neden olan yasadışı trol teknelerinin önlenmesi bu anlamdaki ilk ve en etkin adımlardan biri olacaktır'' dedi.“Seninki kaç santim?” kampanyasının www.kacsantim.org sitesinde 218 bine ulaşan imza sayısı ile yavru balık avına ve tüketimine karşı tepki giderek büyüyor. Greenpeace, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan bir an önce bu konudaki çalışmalarına yönelik açıklama bekliyor.

http://www.ntvmsnbc

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
  12. adem1

adem1 adem aksoy

En İyi Avı:
    Konu kalabaligi olmasin diye vedat babanin hosgorusune siginarak bu guzel haberi buraya ekledim.

13. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Vedat amca güzel ve işlevsel bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Umarım güzel sonuçlar alınır. Fakat birkaç soru aklıma takıldı. Acaba bu ihbar ağı sadece saroz içinmi geçerli, yoksa diğer bölgeleride kapsarmı ? Nasıl işliyor(Tel numarası?) Bu sistem sahil güvenlikten önce bir uygulamı ? Benim düşünceme göre bu sistemdemin en verimli olarak çalışan modeli , ihbarcı sayısının fazla olması ki ihbarcılar sizlerin gözü kulağıdır. Bu yüzden güvenilir olmalı. Nasıl seçilir. Kimler ihbarcı olur? Halka açıkmı? gibi sorular. Bunları maddeler halinde halinde cevaplarsanız sevinirim. Nekadar aktif olurum bilemem ama bende ihbarcı olamak hatta yanınızda olabilirsem ( sanmıyorum Ankaradayım) uygulamalarda gönülden çalışmak istiyorum. Son soru İhbar numarası nedir ? Jandarma ya da Sahil güvenlik mi ?

Son düzenleme: 18 Ocak 2011
  14. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    duyarlı olmalıyız kesinlikle...

15. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    O tur adi insanlar dunyanin heryerinde var :(
    Buradada suruyle var ve burada durum dahada vahim.Adamlar sehirin ortasindaki kucucuk bir su birikintisine ag dosemisler ( 2 gun once kendim gordum) Tam bir yamyamlik.Baska nasil telaffuz edilirki... :(

16. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    greenpeace

değerli arkadaşlarım anladığım kadarı ile balıkların kurtuluş noktasında son dayanak noktası greenpeace olmuş,lütfen bu kuruluşada maddi manevi yapabileceğimiz hertürlü desteği verelim zira tek destek onlardan var

17. Her ne kadar amatör balıkçı olsakta hiç olmazsa üzerimize düşen görevi yapmalıyız..Örneğin hiç olmassa tırıvırı ve çarpttırma diye tabir edilen düzenekleri kullananları uyarmalı ve gerekli işlemleri yapmalıyız...Benim düşüncem bu yönde...

18. vetheklevent

vetheklevent Levent

Favori Kamış:
    dandik 2.40 spin
    Favori Makine:
    Remixon teben SR 400
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kg
    gece zıpkın avı

vedat abi merhabalar.
    duyarlılığın ve bilgilendirici yazın için teşekkürler.
    bir sorum olacak. gece zıpkın avı yapanları nerelere şikayet etmemiz lazım.jandarmaya haber verdiğimizde ekipler gelene kadar zıpkıncılar coktan kaybolup gidiyorlar.

19. ege

ege

Favori Kamış:
    hepsi
    En İyi Avı:
    .
    abicim değerli gayretlerin için çok teşekkür ederiz.bilinçli bir yaklaşımla sorunların üstesiden gelinebilir .yasak avlanma yasadışı avlanma elleme dinamit bunlar sürdürülebilir balıkçılık için çok tehlikeli olaylar ..görünen 400 kilo levrek ya görünmeyen yavrular?
    teşekkürler

20. koxford

koxford nada

En İyi Avı:
    nada
    Çok Değerli Büyüğüm Vedat Abi,

bu girişiminiz için önünüzde bir kez daha saygı ile eğiliyor ve size teşekkürlerimi sunuyorum; sağ ve var olunuz. Önderliğinizde gerçekleşen bu tip bir harekete her fırsatta aktif olarak destek vereceğimi lütfen biliniz.

Anladığım kadarıyla merkezini sizin teşkil edeceğiniz ihbar ağı, Saroz ve çevresini kapsamakta? Eğer hal böyle ise başka yörelerde de benzer ihbar ağları kurulması için neler önerebilirsiniz?

Bir kez daha, en derin şükran ve saygılarımı lütfen kabul ediniz..