Lütfen Okuyun. Lütfen İhbar Edin

Konu, 'Genel Konular' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  71
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli üyeler

  Maalesef bütün hızıyla süregelen tahrip edici,dahada vahimi yok edici av yöntemlerinden,bütün duyarlı doğa severler olarak şikayetci ve bizarız.
  Çoğunuz genç insanlarsınız.Çocuklarınıza, bazılarınızda torunlarınıza,bu doğayı hiçolmazsa önemli örnekleri ile devretmek
  vazifenizdir.
  Hemen herkesin ellerini taşın altına sokma zamanı gelmiştir.

  İstanbuldan evvelki gün döndüm.Planladığımdan fazla kalmamın sebebi,bu katliamcı zihniyetle aktif mücadele için,en yetkili kişilerle görüşme yapma gayretim olmuştur.

  Şükürler olsunki bu girişimimde muaffak oldum.
  Bana telefon No'larını vermişlerdir.
  Benden olabildiğince geniş olarak,merkez kendim olmak üzere bir iletişim ve ihbar ağı kurmam talep edilmiştir.

  Lütfen özellikle Saroz körfezi bölgesinde,başta dinamitci ve bombacılar olmak üzere,Gece zıpkınla dalanları,vurulması yasak olan türleri avlayanları bildiriniz.

  Bu bölgede samimi ortam bulduğunuzda,sadece sohbet havasında,durumu mahalli insanlara anlatınızki,köy kahvelerinde kulaktan,kulağa bu durum yayılsın ve katliamcılar daha teşebbüse geçmeden dahi vazgeçme sürecine geçebilsinler.

  Durum insanları taciz etmek durumu değildir.Ekmek parası ve çabası kutsaldır.
  Ancak kimsenin kendi ekmeği için başkalarına,ülkeye,doğaya zarar vermek hakkıda yoktur.
  Dünyanın hemen hiçbir ülkesinde böylesine ilkel bir durumu görmek zordur belkide imkansızdır.
  Bu böyle devam edemez,etmemelidir.

  Girişimlerimin en somut ve sevindirici neticesini bugün alabildim.
  İsmi zaten tarafımdan bilinen ve bildirilen bir tekne,bomba ile av esnasında suçüstü yakalanmış,maalesef fiiliyat hali gerçekleşmesi gerektiğiinden bombasını atıp,toplarken basılmış,külliyetli miktarda levrek ölmüş,ancak müsadere edilmiş,7500 TL para cezası kesilmiştir.
  El konulan levrek balığı miktarı 400 Kg civarındadır.

  Lütfen,tekrarlıyorum.Beni ciddiye alınız,gerekli, ihbarları yapınız,müsait ortamlarda bu operesyonların devam edeceğini anlatınız.

  Sevgi ve saygımla kalınız
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
 2. AKİF ÖZKAN

  AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

  Mesajlar:
  518
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
  Favori Makine:
  yeteri kadarı
  En İyi Avı:
  Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
  Hocam, öncelikle buraya geldiğinde arayacaktın diye bekliyorduk, bu yazıyla haberim oldu gelip gittiğinden. Bir dahaki sefere inşallah. Konuyla ilgili olarak da ben ve tanıdığım en az on avdaşım için diyebilirim ki için rahat olsun. Bilinçlenmemiz artıkça ferahımız da artacaktır. Sevgiyle kal ve savaşçılarını aramaktan kaçınma:)
   
 3. yeknet

  yeknet Yekta

  Mesajlar:
  508
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  lineaeffe unicast420
  Favori Makine:
  mitchell avosurf700
  Bugün öğlen Karaköyde kıraça katliamına tanık oldum. Parmaktan bile küçüklerdi. Bir avuca 10 tane sığar yani o derece. Bunlarla kovaları dolduran insan müsvettelerine bomba atasım geldi benim de. !
   
 4. lodoscubarbaros

  lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

  Mesajlar:
  273
  Şehir:
  BALIKESİR-İZMİR
  Favori Kamış:
  savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
  Favori Makine:
  Okuma Ceymar 40
  En İyi Avı:
  33 cm mırmır,82 cm mıgıri
  Üstadımız;
  Sohbet ortamı bahanesiyle Balıkesir Altınova'ya gidince işin vehametini en yumuşak ve güleryüzlü bir şekilde arkadaşlar arasında anlatacağıma size söz veriyorum. Daha önceleri de anlatıyordum fakat şimdi daha bilinçli ve berrak bir zihne sahibim
  Antalya'dan saygılar
   
 5. 0utlaw

  0utlaw Bahadır köse

  Yaş:
  28
  Mesajlar:
  620
  Şehir:
  antalya-manavgat
  Favori Kamış:
  Shakespeare E Series Supraglass 10-20
  Favori Makine:
  D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
  En İyi Avı:
  Levrek, alabalık
  Illa ki bu tip istenmeyen durumlarla hepimiz karsilasiyoruz.Sadece soylenmekle kalmayip faaliyete gecmek hepimizin borcudur,hepimize farzdir.Bizden baska ne kadar insan duyarsa o kadar etkili olacaktir."Rastgele balik var mi" diyen bile inceden ,sikayet gibi,sitem gibi yollarla haberdar etmek gerekir.Artik bir yerlerden herkesin baslamasi gerekmektedir.Saygilar..
   
 6. bahti88

  bahti88 Bahtiyar Çelik

  Mesajlar:
  1.113
  Şehir:
  Balıkesir - İzmir
  En İyi Avı:
  1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
  Vedat amca, yazında geçen her cümlenin altına imzamı atarım. Yalnız tekne ve aldığı ceza konusunu yazıdan çıkarırsan olası tehlikelere karşı duyarlı davranışlarınla doğayı koruduğun gibi kendini de korumak için önlem almış olursun. Nacizane tavsiyemi dikkate almanı diler, ellerinden öperim. Hayvanlara, doğaya merhamet etmeyenlerin insanlara da çok merhametli davranacağını düşünmüyorum.
   
 7. enginson

  enginson engin

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  2.161
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  daiwa crossfire(spin) okuma salina
  Favori Makine:
  shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
  vedat baba gerçekten bu konuyla ilgili bende çok uğraştım. sahil güvenliğe de şikayette bulunduğuımda istediğim sonucu hatta cevap bile alamadım. ama artık görüyorum ki greenpeace sayesinde bu konuda insanlar daha da bilinçlenmiş durumda. biraz geç oldu ama umarım bundan sonra kesin sonuca ulaşılır. saygılar abicim...
   
 8. adem1

  adem1 adem aksoy

  Mesajlar:
  630
  Şehir:
  Calgary,AB,Canada
  En İyi Avı:
  halibut.20kg(tahmini:D)
  Dinamitle,bombayla oldurulen baliklarin gozlerinin patlak oldugunu duymustum,eger dogruysa tuketici olarak bu alametleri gosteren baliklari almayalim,bu sitenin binlerce uyesi etraflarindakileri,akrabalarini bu konularda bilgilendirse,kiraca,cinekop satin almayin vs gibi,her site sakini bu mesajlari 6-7 kisiye ulastirsa bu bilgiler 10binlerce kisiye ulasmis olur..
   
 9. karacabeyli

  karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

  Mesajlar:
  52
  Şehir:
  ADANA
  En İyi Avı:
  turna-2,5 kg.
  Çabalarınız için çok teşekkürler, hepimiz üzerimize düşeni yaparsak biryerlere varabiliriz. selamlar.
   
 10. Seydihan

  Seydihan seydihan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  665
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  lineaeffe extreme siyah 4.30
  Favori Makine:
  okuma bluehawk 765
  yasak avlananların önüne belki gecebiliriz ama katliyam yapanların önüne nasıl gecebiliriz?? millet kıyıdan kırace cekiyor ve duyuyorum telde birisi rapor soruyor balık varmı diye adamda evet dio cok guzel kırace cikiyor!!! sorun o zaten bogazda az balık var onuda bilincsiz avlananlar katlediyor... onun önüne gecmemiz gerekir bana göre
   
 11. adem1

  adem1 adem aksoy

  Mesajlar:
  630
  Şehir:
  Calgary,AB,Canada
  En İyi Avı:
  halibut.20kg(tahmini:D)
  Greenpeace şişme botları, Marmara’da eylemdeydi. Yasadışı av yapan trol avcıları, görüntülenmelerinin ardından yetkililere ihbar edildi. Greenpeace, yasadışı ve aşırı avlanmanın önüne geçilmesi için çağrı yapıyor
  .


  Greenpeace Akdeniz üyeleri bu sabah Marmara Denizi'ndeydi... Greenpeace'den bu konuda yapılan açıklama şöyle:

  Sabaha karşı iki Greenpeace şişme botu, Marmara Denizi’nde yasak olan trol teknelerinden birini balık avlarken Sarayburnu açıklarında suçüstü yakaladı. “Yasadışı ava son” yazan pankart açan eylemciler, yasadışı avı belgeledikten sonra, Deniz Polisi’ni ve Sahil Güvenliği arayarak trol teknesini ihbar ettiler.

  Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Deniz Polisi yasadışı trol avcılığı yapan teknelere üst üste baskınlar yapmış ve pek çok teknenin malzemelerine el koymuştu. Ancak buna karşın Boğaz’da bile hala trol avına devam ettiği gözlenen trol teknelerini Greenpeace takibe aldı. Avlanan bir trol teknesini tespit ederek belgeleyen Greenpeace, malzemelerini denize bırakarak Kumkapı’ya kaçan tekneyi takip etti. Bu sırada Greenpeace eylemcileri Deniz Polisi ve Sahil Güvenliği arayarak bilgi verdi. Deniz Polisi görüntüleri inceledikten sonra tutanak tuttu. Polise, denize bırakılan trol malzemelerinin koordinatları da verildi.

  Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı "Bugün gerçekleştirdiğimiz eylem ile Marmara Denizi'nde yasak olmasına karşın yıllardır umursamaz bir şekilde süregelen trol avcılığını afişe ettik. Trol tekneleri, Marmara'da yasadışı ve aşırı avlanıyor ve deniz ekosisteminde telafisi olmayan bir tahribata neden oluyor. Son zamanlarda yapılan denetleme ve baskınların devam edeceğini umarak biz de bunun takipçisi olacağız. Ancak burada asıl görev, yasadışı ve aşırı avlanma ile ilgili acil önlemler almak ve denetimleri sağlaması gereken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na düşüyor. Çünkü hassas olan Boğaz ekosistemi ve kıyı balıkçısı, trolden çok olumsuz şekilde etkileniyor.” dedi.

  Greenpeace Akdeniz, 2007’den beri yavru balık avına ve tahrip edici balıkçılık yöntemlerine karşı kampanya yürütmektedir. Greenpeace, sürdürülebilir balıkçılık yöntemlerinin bakanlık politikası olmasını, Boğaz gibi önemli göç ve yumurtlama alanlarının derhal korumaya alınmasını talep ediyor.

  Dökmecibaşı, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bir an önce sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık ilkelerini uygulamaya başlamazsa bütün balık stoklarımız tükenecek. Yavru balık avlanmasına en fazla neden olan yasadışı trol teknelerinin önlenmesi bu anlamdaki ilk ve en etkin adımlardan biri olacaktır'' dedi.“Seninki kaç santim?” kampanyasının www.kacsantim.org sitesinde 218 bine ulaşan imza sayısı ile yavru balık avına ve tüketimine karşı tepki giderek büyüyor. Greenpeace, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan bir an önce bu konudaki çalışmalarına yönelik açıklama bekliyor.

  http://www.ntvmsnbc
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
 12. adem1

  adem1 adem aksoy

  Mesajlar:
  630
  Şehir:
  Calgary,AB,Canada
  En İyi Avı:
  halibut.20kg(tahmini:D)
  Konu kalabaligi olmasin diye vedat babanin hosgorusune siginarak bu guzel haberi buraya ekledim.
   
 13. alikemal

  alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

  Mesajlar:
  1.350
  Şehir:
  Ankara
  Vedat amca güzel ve işlevsel bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Umarım güzel sonuçlar alınır. Fakat birkaç soru aklıma takıldı. Acaba bu ihbar ağı sadece saroz içinmi geçerli, yoksa diğer bölgeleride kapsarmı ? Nasıl işliyor(Tel numarası?) Bu sistem sahil güvenlikten önce bir uygulamı ? Benim düşünceme göre bu sistemdemin en verimli olarak çalışan modeli , ihbarcı sayısının fazla olması ki ihbarcılar sizlerin gözü kulağıdır. Bu yüzden güvenilir olmalı. Nasıl seçilir. Kimler ihbarcı olur? Halka açıkmı? gibi sorular. Bunları maddeler halinde halinde cevaplarsanız sevinirim. Nekadar aktif olurum bilemem ama bende ihbarcı olamak hatta yanınızda olabilirsem ( sanmıyorum Ankaradayım) uygulamalarda gönülden çalışmak istiyorum. Son soru İhbar numarası nedir ? Jandarma ya da Sahil güvenlik mi ?
   
  Son düzenleme: 18 Ocak 2011
 14. dqn

  dqn doğan

  Mesajlar:
  346
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  duyarlı olmalıyız kesinlikle...
   
 15. KULL64

  KULL64 Emrah

  Mesajlar:
  1.836
  Şehir:
  TURKIYE
  Favori Kamış:
  Guan2000gr
  Favori Makine:
  Ticagt4000
  En İyi Avı:
  ...
  O tur adi insanlar dunyanin heryerinde var :(
  Buradada suruyle var ve burada durum dahada vahim.Adamlar sehirin ortasindaki kucucuk bir su birikintisine ag dosemisler ( 2 gun once kendim gordum) Tam bir yamyamlik.Baska nasil telaffuz edilirki... :(
   
 16. lineafee

  lineafee iskender

  Yaş:
  50
  Mesajlar:
  319
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  lineaefee
  Favori Makine:
  okuma salina 65
  En İyi Avı:
  kofana
  greenpeace

  değerli arkadaşlarım anladığım kadarı ile balıkların kurtuluş noktasında son dayanak noktası greenpeace olmuş,lütfen bu kuruluşada maddi manevi yapabileceğimiz hertürlü desteği verelim zira tek destek onlardan var
   
 17. Her ne kadar amatör balıkçı olsakta hiç olmazsa üzerimize düşen görevi yapmalıyız..Örneğin hiç olmassa tırıvırı ve çarpttırma diye tabir edilen düzenekleri kullananları uyarmalı ve gerekli işlemleri yapmalıyız...Benim düşüncem bu yönde...
   
 18. vetheklevent

  vetheklevent Levent

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  179
  Şehir:
  Bodrum Turgutreis
  Favori Kamış:
  dandik 2.40 spin
  Favori Makine:
  Remixon teben SR 400
  En İyi Avı:
  levrek 2.5 kg
  gece zıpkın avı

  vedat abi merhabalar.
  duyarlılığın ve bilgilendirici yazın için teşekkürler.
  bir sorum olacak. gece zıpkın avı yapanları nerelere şikayet etmemiz lazım.jandarmaya haber verdiğimizde ekipler gelene kadar zıpkıncılar coktan kaybolup gidiyorlar.
   
 19. ege

  ege

  Mesajlar:
  68
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  hepsi
  En İyi Avı:
  .
  abicim değerli gayretlerin için çok teşekkür ederiz.bilinçli bir yaklaşımla sorunların üstesiden gelinebilir .yasak avlanma yasadışı avlanma elleme dinamit bunlar sürdürülebilir balıkçılık için çok tehlikeli olaylar ..görünen 400 kilo levrek ya görünmeyen yavrular?
  teşekkürler
   
 20. koxford

  koxford nada

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  719
  Şehir:
  nada
  En İyi Avı:
  nada
  Çok Değerli Büyüğüm Vedat Abi,

  bu girişiminiz için önünüzde bir kez daha saygı ile eğiliyor ve size teşekkürlerimi sunuyorum; sağ ve var olunuz. Önderliğinizde gerçekleşen bu tip bir harekete her fırsatta aktif olarak destek vereceğimi lütfen biliniz.

  Anladığım kadarıyla merkezini sizin teşkil edeceğiniz ihbar ağı, Saroz ve çevresini kapsamakta? Eğer hal böyle ise başka yörelerde de benzer ihbar ağları kurulması için neler önerebilirsiniz?

  Bir kez daha, en derin şükran ve saygılarımı lütfen kabul ediniz..