Makinaların devir oranları ve bilyeleri

Konu, 'Makineler' kısmında hakan28 tarafından paylaşıldı.

1. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Sevgili üye arkadaşlarım, ve yöneticiler. Makinaların devirleri ile ilgili birkaç aklıma takılan konu vardı. MAkinalar başlığı altında açılan konuları şöyle bi araştırdım ama tam manasıyla bir bilgiye sahip olamadım. Gelelim aklımızı karıştıran soruna,

1. 1:4,6 gibi veya 1:5,0 rakamlar devri göstermesine rağman hangisi daha devirlidir. Devri yüksek olan makina daha büyük balığı çekmekde, daha rahattır demek doğru bir mantıkmıdır?

2. 9+1 bilye ile 10 bilye arasındaki fark nerededir. HAngisi tekne için daha kullanışlıdır.

3. Tekne için hızlı saran ayrıca balık takıldığında tutukluk yapmayacak makina arıyorum avsiyesi olan varmıdır.

Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

2. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Ben onu pek belirtmek istemedim. Çünkü bu konuda bilgisi olan insanlar sadece bana göre yorum yapmasınlar istedim. Benim gibi kafası karışan arkadaşlar direkt bu bilgiye sahip olup aynı zamanda kendileri seçimlerinide yapabilsinler istedim. Ben genelde Bodrum'dan antenli mercan ve çipura çekiyorum. Aynı yerden 2-3 tane izmarit oltaya bindiğinde makinalarımın iyi olmasına rağman zorluk çekiyorum.
    Benim yazımdaki 1 ve 2 yi cevaplarlarsa zaten ben ve diğer arkadaşlar 3. soruyu kendimiz çözeriz gibi geliyor N@mık kardeş.

Son düzenleme: 9 Ekim 2008
  3. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Heralde soruların cevabı kimsede yok. Daha öncede yazılmamış bu konuda. Bekliyelim bakalım biraz daha.

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    1. 1:4,6 gibi veya 1:5,0 rakamlar devri göstermesine rağman hangisi daha devirlidir. Devri yüksek olan makina daha büyük balığı çekmekde, daha rahattır demek doğru bir mantıkmıdır?
    devir makinanın kolu 1 tur çevrildiğinde kafanın dönme sayısıdır. Aynı kol uzunluğuna ve kafa bütüklüğüne sahip, devirleri farklı 2 makinada(örn.: 4 ve 5) 4 olanda daha az kuvvet harcar ama daha az misina çekeriz, 5 olanda daha fazla kuvvet daha fazla misina. Bu tamamen senin ihtiyaçlarınla ilgilidir, "daha rahat çekicem" diyorsan ve kıyıdan kullanmıyorsan çıkrık da alabilirsin.
    2. 9+1 bilye ile 10 bilye arasındaki fark nerededir. HAngisi tekne için daha kullanışlıdır.
    Pratikte bilya sayısının az veya fazla olması makinanın iç dizaynıyla ilgilidir. Benim surf makinam 4 bilyalı, ufak olan 10 bilyalı ama yapı farkı nedeniyle 4 bilyalı olan ağır yükleri daha rahat çekiyor.
    3. Tekne için hızlı saran ayrıca balık takıldığında tutukluk yapmayacak makina arıyorum avsiyesi olan varmıdır.
    İhtiyacın olan makina 60-70 kafa büyüklüğüne sahip olmalı. Tutukluk yapma meselesi bence senin makinandan kaynaklanıyor. Kafayı çıkarıp şaftın üstündeki cıvataya bak bakalım, büyük ihtimalle çok gevşediğinden yük altında ileri çıkıp dişlilerin sıkışmasına neden oluyordur.

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

1. Rakam olarak büyük olan daha devirlidir. Fakat fazla sarmakta devrin yanında kafanın büyüklüğüde önemlidir. Devri yüksek olan makinenin çekiş gücü düşük olur. Kolunuzu yorar. Büyük balık çekmek için düşük devirli makine gerekir. Mesela benim ileri atış makinemin devri 1:3.9 dur. Ve hiç yorulmazsınız.
    2. 9+1 bilyedeki +1 ; geri dönüş rulmanını belirtir. yani makinenin kolu geriye doğru hiç boşluk yaratmaz. fakat 9+1 makinede 10 rulmanlıdır sonuçta. Rulman sayısının tekneyle ilgisi yoktur. Eğer teknede spin makine kullanıcaksanız (çipura,mercan için) düşük devirli büyük kafalı bir surf makine ile hiç yorulmadan bu balıkları çekebilirsiniz.
    3. Tekne için hızlı saran ama devir sayısı düşük surf makine öneririm. surf makine olmasa da devir sayısı 4.1 i geçmesin derim. Bilinen bir marka makine kullanmanı öneririm.(shimano , daiwa)

6. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    1 (kolun tur sayısını) : 3,9 (kolun bir sarımında kafanın attığı tur sayıusını) gibi bir açıklama yapabilirmisiniz.

Sorf ve spin makina arasındaki fark nedir onuda izah ederseniz çok sevinirim.

7. balikoltasi

balikoltasi Birol

Tabiiki. Aynen dediğiniz gibi.
    Surf makine de aslında spin makinedir. Fakat büyük ve derin kafalı, ileri atış için özel olarak yapılmışlardır. Bir turda 4.1 devirle 100 cm. misina sararlar ve büyük balıkları çok rahat çekersiniz.
    Spin makina daha çok ufak (30-40 lık) at-çek makinalarını ifade eder.surf makineye örnek : shimano power aero spin power

Son düzenleme: 9 Ekim 2008
  8. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Otomobillerin vitesi gibi düşünebiliriz. Küçük viteste aracın çekiş gücü daha fazladır, büyük viteslerde devir artarken çekiş gücü azalır. Makinelerde de benzer durum vardır. Tur sayısı artarken çekiş gücü azalır. Tur sayısı azalırken de çekiş gücü artar. Neticede otomobil şanzımaznı ve balık makinelerinin dişlileri benzer prensip ile çalışıyorlar. Temel basit makine prensibi. Kuvvetten kazanmak için yoldan kaybetmek gerekiyor. Kuvvetle yol ters orantılıdır. Tur sayısını alınan yol olarak ifade edersek, tur sayısı yani yol arttıkça kuvvet azalacaktır.

9. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Cüneyt bey benzetme için çok teşekkür ederim. Ama tamda ifade etmişsiniz. Şimdi araba ve motorlar konusunda bilgim oldukça fazladır, buradan yola çıkarsak bana 3,vites bi makina lazım :) yani hem biraz yüke gelecek hemde biraz sürat yapacak. Yani tamda benim istediğim bu. Peki bu 3,vitesin makinalardaki numara karşılığı nedir. Örnek olarak 50 lik kafa 1:5,4 müdür mesela. Öğrenmek istediğimi şimdi daha iyi anlattım galiba.
    Tekrar teşekkürler.

10. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Hakan bey, önemli olan makinenin 60 lık veya 70, lik olaması değildir. Bu büyüklükler Makinelerin daha çok misina kapasiteleri ile ilgilidir. Önemli olan makinelerin dişli ve hareketli aksamlarının kalitesi ve mukavemetidir. Yabancı av kanallarında 20 lik veya 30 luk gibi küçük makinelerle büyük sayılabilecek mücadeleci balıkları kolayca çektiklerini seyrediyoruz. Bizimde 60 ve 70 lik makineler ile çaparide 6-7 İstarviti 100 gramlık kurşunla çekerken bile zorlandığımız oluyor. Teknede pro armada 8000 makina kullanıyorum. 9+1 bilyalı rahat çalışan bir makine. Aynı performansı aynı markanın 70 lik ve 65 lik makinesiyle de sağlayabilirim. Tekne kamışı olarakta Dam gren gros kullanıyorum. Kamışın ucunda iki rulman gibi bir sistem koymuşlar. Oldukça da avantaj sağlıyor. Çünkü tekneden kamış kullandığımızda aşağı yukarı 80-90 derecelik bir açıyla denizden misinayı sarıyoruz. Buda misinanın sararken kamışın ilk halkasına sürtünmeyi maksimuma çıkartıyor. Böyle olunca da hem biraz daha fazla efor sarf ediyoruz hemde misinamız sürtünmeden dolayı daha çabuk deforme oluyor. Üstelik makine dişlilerine de binen yük artıyor. Kamışın ucuna takılan rulmanlar bu durumda bayağı kolaylık sağlıyor. Tekne kullanımı için ucunda makara olan kısa kamışları tavsiye ederim. Bahsettiğim kamış türü trofe balık için kullanılan çıkrık kamışı değil. Arkadaşların tavsiye ettikleri schimano ve dawia makinalar bu konularda en iyileri. Şu anda üretilmiyor galiba ama bulabilirseniz orjinal dawia gs9,dawia bg 60 ve 90 modelleri calasgar gibi makinelerdir.

11. Şimdi..Makine ve devir fiziksel yapı ile önemlidir..arkadaşlar gayet açık ve net açıklamışlar..Devir tamamen kola uyguladığınız kuvvetin misinadaki çekiş gücü ile alakalıdır..Buda av boylarınız ile yakinen alakalı olduğu gibi av şeklinizlede doğrudan alakalıdır..
    Öncelikle makineyi nerede kullanacağınızı bilmemiz gerekir..Örneğin hafif sahteler ile yapılacak avlarda hedef balık 500gr lık lüferden 30kg lik akyaya kadar geniş bir yelpazeyi ifade eder..Bu durumda At-çek makinesi için bilinen genel tarif olan küçük makine,yüksek devir teorisinin aslında av sitili ile ilgili olduğunu ispatlar.Şahsi görüşüm bu avlarda önemli olan noktanın %99 kamış ile ilgili olduğu yöndedir..Çünkü sahteyi Kamış ile atarsınız ve uygun atarda olması şarttır..Makine olarak bir shimano power aero,okuma,yada Cormoran big ben kullanabilirsiniz ve yorgunluk ışında hiçbir dezavantajı olmayacağı gibi büyük makara sayesinde uzun mesafelere ulaşabilirsiniz..
    Bilya konusuna gelince ..Yine şahsi görüşüm bir makinede 4 bilya olması %95 yeterlidir..bundan sonraki her 3-5 bilya geri kalan %5 lik kısımla alakalıdır..Çünkü Makinelerin fiziki yapıları gereği sürtünmeden doğan kuvvet 4 noktada önemlidir..Bir vargel dişlisinde 4 bilya olması çok da ele avuca gelir bir avantaj sağlamaz..

Özetle..Makinede devir sayısından ziyade avımızın büyüklüğüne göre uygun kalibrede makine seçmeliyiz..Piyasadaki at-çek makinelerinin %90 dan fazlası bir surf makinenin kol turuna karşılık gelen misinayı sarmaz..Yani 5,5 devirli bir at-çek makinesi 4.3 devirli bir surf makineden kol turu başına daha az misina sarar..Ancak avımız lüfer yada 3-5 kg ile sınırlı süprizlere kapalı bir avlakta oluyorsa küçük fakat devirli bir makine uygun olacaktır..

Yine şahsen kullandığım at-çek makinem bir surf makinedir..Kolun her turunda 103cm misina sarmakta..Sahip olduğum pekçok Atçek makinesinden çok daha fazla keyif alarak kullanmaktayım..

Makine büyüklüğü ve devir orantılı çekiş gücü demektir..Yani makine büyüklüğü çok önemlidir..4.5 devirli 40 lık bir makine ile 4,5 devirli 90 lık bir makinenin misinadaki yaratacağı çekiş torku çok ama çok farlıdır..Bunun nedeni büyüyen kol tur çapı ve kola bağlı dişlilerin büyüklüğüdür..Araba örneğinin aksine bir kaldıraçta kolun yüke yakın yerden tutulması ile uzak mesafeden tutulması arasındaki bağa benzer..Çünkü araçlarda verilen vites örneği şanzumanı ve içindeki dişlileri dolayısıyla kola bağlı olan makine dişlilerini ifade ettiğinden vitesler farklı kalibredeki makineler anlamındadır..

Bilya sayısının çekiş torkuna etkisi gözlemlenemeyecek kadar azdır..5 bilyalı bir makine ile 1kg lik levreği çekerken uygulayacağınız güç ile 15 bilyalı olan bir makinede uygulayacağınız güç arasında fark hemen hemen yoktur..Ancak 4,5 devirli 40 lık bir makine ile aynı 1kg lik balığı çekerken uygulayacağınız güç ile 4.5 devirli 90 lık bir makinede uygulayacağınız güç arasında bariz hissedilebilir bir fark olur..

Tüm bunlara rağmen balığı kontrol eden kamıştır..uygun ve iyi bir kamışınız yok ise makineninizin önemide hayli azalır..;)

Son düzenleme: 10 Ekim 2008
  12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    o iş kolay, Erdal var.

Hangi paylaşımda atar, çeker, devir, spin, surf gibi bir kelime görsem hemen siz sevgili Erdalı hatırlarım. Benim zihin dünyamda hep bu vasfınız ile ön plana çıkıyorsunuz. Öyle ki kamış ve makine konulu paylaşımların birinde Erdal olmaksızın her şey ifade edilmiş dahi olsa, sanki sizin ayrıca yine de bir şeyleri tamamlayacağınız hissi var bende. Bu anlayış, bir ölçüde, paylaşıma katkı sağlayan üyelerimize karşı haksızlık olsa da, konuyu izah ve ifade tarzınız insanı kuşatan bir tatminlik duygusu yaşatıyor. ;)

Kamış ve makinelerden sorumlu devlet bakanımız Erdal. İyi ki varsın, seni seviyoruz… :) (Laf aramızda, ifadelerim doğum günü kutlaması gibi oldu. :D :D )

13. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Oldukça iyi bir açıklamaydı Erdal Bey. Teşekkür ederiz bizimle paylaştığınız için. Bu arada sizin görevden dönmenizi bekliyoruz. Kargolanack emanetiniz hala bizde duruyor.

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    devir

Makinalarda devir
    Düz makinalar devir sarımı ile çalışır,kol çevrilince döneç bir kaç defa makaranın etrafında döner ve misinayı sarar,bunu gerçekleştiren işletici kasnaktır çapının büyüklüğü işletme milinden daha büyük olduğu için çevirmelerde gücü aktarır.
    Devirler normal kaidede 5,1 ile 6,1 arasıdır bunun anlamı,kol her çevrilişte 40-60 cm misina sarımıdır bazı makinaların devir sarımı daha yüksektir bu makinalar daha çok spin ve match kamışlarında kulanılır.

15. prestige

prestige

Kolun bir tur dönmesinde makinaya kaç metre misina sarabileceğini söyle hesaplayabilirsin.

Makinanın kafası X Tur sayısı X Pi sayısı

Örnek:

50'lik kafa X 5.1 devir X 3.14 = 800.7 mm yapar.
    yani makinanın kolunu bir kere çevirdiğimizde 80 cm. kadar makinaya misina sarabiliriz.

16. Hesap formülü doğru ancak burada makinenin 50 lik mi yoksa 70 likmi olduğunu bilmemiz şart..Bazı makinelerde sadece isim yazar yada 4000 veya 8000 gibi rakamlar ile seri verilir ve bu hesap yapılması için gerekli olan kalibre bulunmalıdır..
    Kalibre bir makinenin 100 metre misina sarılabileceği çaptır..yani yukarıdaki hesap 0,50 misinadan 100 metre alan bir makine için yapılan doğru bir hesaptır..

Ancak her makinenin kol turu başına saracağı misina hesabı biraz karışık olsada yapılabilir..Bunun için makine devri ve bilinen bir çaptran kaç metere kapasitesi olduğunu bilmemiz yeterli..

Örnek..:Shimano Ultegra xta 12000 model makine ..bu makine 035 lik misinadan 480 metre almakta..4.3 Devir

Formül..

(100Xbilinen çap/bilinen miktar)XDevirX3.14=1 turda sarılacak misinaörneklemek gerekirse

(100X35/480)X4.3X3.14=98.4CM..;)

Son düzenleme: 10 Ekim 2008
  17. sadrimurat

sadrimurat murat

Favori Kamış:
    spro 2.10 ,çin malı 3,50 surf
    Favori Makine:
    ryobi kobe 4500, ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    4 kg sazan
    arkadaşlar bu; konu makina secimi konusu baya bi karışık ya deneme yanılma yoluyla bi sürü parayı sokaga atıcaz sanslıysak ikinci üçüncü makinada doğru secimi bulacagız yada hedef balığı söyleyip forumdakilerden öneri alacagız çünkü benzer segmenteki makinalar arasında oldukca farkvar hem bilya hem fiyat acısından ben pek bişey anlamadım acıkcası... kafam hepten karıştı..

18. edim1234xxx

edim1234xxx adem hakan şahin

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme cast 430
    Favori Makine:
    lineaeffe extreme cast 430
    En İyi Avı:
    lüfer
    sevgili üye arkadaşlarım ve yöneticiler olta makinelerinde devir oranı hesaplama formülünü öğrenmek istiyorum. örneğin; Ryobi Naxo Surf Makinesi Devir oranı : 3,9:1
    kolu 1 tur çevirdiğimizde ortalama kaç santim sarıyor
    ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Makina çapını bilmeden söylenebilecek bir şey değil ki bu. Bir iğneye 3,9 tur sarmakla bir binanın etrafına 3,9 tur sarmak arasındaki farkı düşününce anlayabilirsiniz.

Misina sarma oranı devir ve kafa çapıyla alakalı bir şey.

20. balikoltasi

balikoltasi Birol

Kafa dolu iken elinize bir misina parçası alın. Yaklaşık 120 cm boyunda...
    Onu makinenin kafasına 4 tur sarın ve sardığınız misina parçasını metre ile ölçün.
    3.9 turda kaç cm sardığını bulacaksınız.