Makinanın bir devirde kaç cm sardığını nasıl bulabilirim ?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında kerempek tarafından paylaşıldı.

1. kerempek

kerempek kerem

Merhaba arkadaşlar,

Makinenin bir devirde kaç cm sardığını nasıl bulabilirim ?

Aşağıdaki makinayı kullanıyorum....

http://www.avmarketi.com/asp/product/11705/OKUMA-ATOMIC-ATM-60-MAKINE

Bir de 4.5 devir yapıyor muş....

bu ben kolu tam bir tur çevirdiğimde 4.5 tur attığı anlamına geliyor di mi ?

Aslında tahmin ettiğim şeyler ama emin olmak için soruyorum.

2. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Misinanı ispirtolu diye tabir ettiğimiz kalemlerle işaretleyerek bulabilirsin. Tam toplama makarasının oraya bir işaret yapar kolu 1 tur döndürdüğünüzde aynı yere denk gelen yere bir işaret daha koyar ölçersiniz. İşlem tamam olur.
    Bu makara çapınız ve ne kadar misina sarılı olduğu ile de alakalıdır. Net veriye ulaşmanız biraz güçtür.

Bu veriyi kaliteli makina satan tüm firmalar bilgi olarak kitapçık veya kutularında vermektedirler.

3. yplt

yplt Yalçın POLAT

Favori Kamış:
    .....
    Favori Makine:
    .....
    Ergin beyin söylediği yöntem mantıklı olanı.
    bir turda ne kadar misina sardığını bilmeniz imkansız çünkü makinanızdaki sarılı misina oranına göre sürekli değişir bu.
    belirli miktardaki misinayı kaç turda sarıyor gibi bir hesap yaparsananız biraz daha yakın sonuçlar elde edersiniz.
    örneğin 10 yada 100 metreyi kaç turda sarıyor gibi.
    kolay gelsin...

4. greenfish

greenfish q

misinayı sardığınız sürece misinanın sarıldığı silindirin çapı değişeceği için hesaplamak makineye, sarılan misinanın çapına ve uzunluğuna göre değişir.
    gel bu sevdadan vazgeç derim :D

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Kerem kardeşim,

Arkadaşlar çok net ifade etmişler, konunun esprisini ve mantığını. Burada bizce önemli olan, kolu bir tur çevirdiğimizde, makaraya kaç tur misina sarıldığıdır. Orada 1:4.6 diyorsa, dediğiniz gibi bir turda 4.6 tur döner demektir. Makaran boşken 80 cm sararsan, makara doldukca bu oran giderek çoğalır ve 100-110 cm.ye kadar çıkar.

İyi dileklerimle.

6. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    en güzeli,
    boş kafanın tamburunun çapını mezura ile ölçersin, deviri"ratio" ile çarparsın. sonuç çıkar.
    tevfik beyin dediği gibi misina, makaradaki misina arttıkça yani tamburun çapı büyüdükçe sarım mesafesi ve gücüde azalıyor,

7. kerempek

kerempek kerem

Merhaba peki makara boşken ne kadar sardığım bir yerlerde yazıyor mu ? Yukarıda linkini verdiğim makine için mesela ?

Çok teşekkürler.

8. kerempek

kerempek kerem

Tamam anladım olayı teşekkürler. Ben onu formüle ederim excel'de :) misina arttıkça ne kadar sarıldığını sağlayan bir denklem yaparım.

Sağolun.

9. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Kerem kardeşim,

Linkini verdiğiniz makina, 0.40 lık misinada 260 m. sarar. Siz 250 m. olarak aldığınız bir misinayı, kolu kaç kere çevirerek sarıyorsanız, makaranın ortalama değerde ki, net hesabını yapabilirsiniz. Şöyle ki;

200 turda sarmışsanız, 200:250 = 0.80 m.
    300 turda sarmışsanız, 300:250 = 1.20 m. gibi

Herşey gönlünce olsun.

10. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    Merak iyidir fakat bence ne işe yararki. Aslında gerekli olan cevaplar verilmiş, en mantıklısı 100 metrede kaç kez kolu çeviriyorsun ve bir turun ortalamasıda çıkacaktır. Eğer makinen 250 metre misine alıyorsa bunu sayarak sar derim.Sonrasında bölerek bir turda kaç santimetre sardığın ortalama bir uzunlukla neticelenir.
    Ama yine dediğim gibi çok önemli bir konu olduğunu zannetmiyorum. Eğer benim kaçırdığım veya farkına varamadığım bir hesap ve bu hesabın pratikte faydası varsa bunuda bilmek isterim.

11. kerempek

kerempek kerem

Olay şu... Mesela Makinem 300 metre misina alıyor olsun. Ben ilk 180 metreye 0.35mm kalitesiz sonraki 150-200 metreye daha ince ve daha kaliteli misina sarmak istiyorum bu nedenle konu önem kazanıyor(300 metre ).

Kaç sarımda kaçıncı metrede olmam gerektiğini bilmem lazım.

12. kerempek

kerempek kerem

Çok teşekkür ederim. Son bir sorum daha var. Makinenin misinaya doyduğunu ne zaman anlayabilirim. Yani ne zamandan sonra kendime "dur" demem gerekiyor :)

13. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ne çok sıkı nede gevşek olmamak kaydıyla, makaranın dolmasına 1mm. kalana kadar sarmak en idealidir. Fazla sararsan atışlarda kendiliğinden boşalma sorunu yaşarsın.

En güzeli bence, makinan kamışa bağlı kullanılır vaziyette, misinanı kamışının porselenlerinden geçirerek sardırmaktır. Bunun için bir kişide misinayı nemli bir bezin arasından geçirerek tutacak ve istediğiniz sıkılığı ayarlayacaktır.

14. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    devir oranı x makara çapı x pi sayısı size en doğru rakamı verecektir.

Örneğin makaramızın çapı boşken 5 cm. doluyken 7 cm. olsun. Tabii en doğru rakamları ancak bir dış çap kumpası ile ölçebilirsiniz.

Devir oranımız ise 4.8 olsun.

4.8 x 5 x 3,14 = 75 cm makara boşken ilk sarımdaki uzunluktur.

4.8 x 7 x 3,14 = 105 cm ise makara dolduğunda yapacağınız en son sarımın uzunluğudur.

Görüldüğü gibi ilk sarımla son sarım arasında çok büyük fark var. Hesabınızı baştaki uzunluğa göre yaparsanız doğru bir sonuç elde etmek mümkün değil.

Şimdi sizin probleminizi ne şekilde çözebileceğimizi düşünelim. Doğru anlıyorsam sizin elinizde 0,35'lik sıradan misine ile 300 metrelik kaliteli ince misine var. 0,35'i alta yeteri kadar doldurduktan sonra kaliteli misineyi 150 metrelik tam esit iki parçaya bölerek ziyan etmeden ve düğüm yapmak zorunda kalmadan kullanmak istiyorsunuz. Daha doğrusu ince misinenin sadece 150 metresini alıp kalanını saklamak istiyorsunuz.

Bu durumda en doğrusu 0,35 lik misineyi sardıktan sonra doğru çap ölçüsünü alıp hesaplama yapmaktır. Yine yukarıdaki rakamlar üzerinden düşünürsek. Diyelim boşken 5 cm olan makara çapını 6,5'e kadar 0,35 ile sardık.

4.8 x 6,5 x 3,14 = 97

Tam 7 cm'e geldiğinde ise 105 cm olduğunu hesaplamıştık. İkisinin ortalamasını alırsak 101 edecek. 150/1.01= 148 tur yaklaşık 150 metreye karşılık gelecektir. Burada önemli olan göz kararı ile ince misinenin ne kadarının makarayı tam olarak dolduracağını hesaplayıp alttaki misineyi ona göre sarmaktır. Onu tam olarak hesaplamak çok daha karmaşık ancak örneğimizdeki boşken 5 doluyken 7 cm çapı olan makarada en az 6,5 cm'e kadar 0,35i sarmak doğru olacaktır.

Umarım yararlı olur.

15. kerempek

kerempek kerem

Merhaba,

Anlatımınız çok yararlı oldu. Ben bir "an"'ı baz almayıp excel'de iteratif hesaplama yaparak bulacağım.

Çok teşekkür ederim.

16. therasmus

therasmus fatih demirci

Favori Kamış:
    Lineaeffe spider surf 4.20 m
    Favori Makine:
    Ryobi oasys 8000
    Sanırım şöyle olur ki;
    1-makinanın kafasının boş iç çapı bilinmeli
    2-misina sardıgımız boşluk olan kısmın genişligi bilinmeli
    Kafanın boşken iç çap mesafesi dikkate alınarak içten en dolu oldugu kısmındaki yere kadar integrasyon yapılır çevirim oranına göre açısal hız hesabı yapılarak hesaplanabilir,yani makinaya biyandan misina dolanırken daha sonraki turda sarılan misina uzunlugu artmakta ve çap artmakta bunlar arasında denklem kurulup integrasyon oluşturulup açısal yol ile işlem yapılabilir.
    tam mühendislik sorusu aklıma dinamik dersi geldi:D :D

17. smhcnr

smhcnr sem

Bence makaradaki misina miktarına göre değişmez.

Bence makaradaki misina miktarına göre değişmez. Çünkü makaradaki misina toplayıcı tel her turda aynı miktar sarar.

18. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    bu nail bir soru ya, üniversite sınavı daha kolaydı!!! :confused: :confused: :rolleyes: idk

19. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    hakkatten o makinanın kaç metre sardığını bende çok marak ediyorum, hatta 2 ay evvelden benzer soru boxter için sormuştum sormuştum

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İteratif hesapla zor bulursun, baya bir integral filan kasman gerekecektir.

Excel değilde, matlab faydalı olur sana sanıyorum.