Maltepede nasıl tutulur bu istavrit?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında erimozel tarafından paylaşıldı.

1. erimozel

erimozel Erim Özel

Favori Kamış:
    Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
    En İyi Avı:
    Kefal 1 kg
    Merhabalar,
    Bugün öğleden sonra saat 3 gibi Kumcular iskelesinde hazır aldığım istavrit çaparisiyle sezonun ilk avına sarkıtma oltamla çıkmak istedim. Saat 3 ten 6 ya kadar 3 saat denememe rağmen bir tek balık bile dokunmadı oltaya. Yanımdakiler 3lü5 li çekerlerken, hiç tutamamak biraz insanın şevkini kırıyor açıkçası. Sonuçta kısmet , tutanlara afiyet olsun :) Ama bunun yolu yordamı nedir, oltası nasıl hazırlanır? Biraz bende nasiplensem keşke. Şimdiden teşekkürler :) Bir de geçen gün galata köprüsünde el oltasıyla da aynı durumu yaşadım, hangi takım kullanılır köprüde?

Benim kullandığım çapari: 7 tane beyaz iğneli (iğneler 10 numara falandır takım hazır olduğundan bilmiyorum) çaparinin iplikleri yeşil. kurşun 10 gr. Oltam dibi buluyor bir iki karış kaldırıp hafif hafif sallıyorum aşağı yukarı ritmik olarak.

2. matti

matti murat

abicim düz mantık balık tutamıyosan yanında tutanların önce el kol hareketlerini sonrada kullandıkları takımı izle aynısında yap yada yapamıyosan temin et.üstelik galata köprüsünde 10 gram kurşun aşırı derecede hafif.30-40 filan denemende fayda var çünkü nekadar durgun bi deniz olursa olsun dipteki akıntıyı unutmamak gerek.kolay ve rastgelsin..

3. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    balık yüzeyde anladığım kadarıyla o tarafta. murat beyin dediği gibi etrafınızda tutanları izleyin kamış hareketlerine bakın. tahminen aksiyon vermiyorsundur ya da çok hızlı sarıyorsan ondan olabilir. rastgele inşallah yakalarsın birşeyler sende :)

4. hayali_53

hayali_53 yusuf

kardeşim sarkıtma oltadan kastın sallama ise tutamaman normal çünkü maltepede balık biraz açıktan geliyo bildiğim kadarıyla yani 3-3,5 metrelik bir kamış bir makina ve 30-40 gramlık bir kurşun ile ileri attığın takdirde almaman için bir sebep yok şimdiden rastgele...

5. erimozel

erimozel Erim Özel

Favori Kamış:
    Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
    En İyi Avı:
    Kefal 1 kg
    İşte aradığım cevap buydu dostum, ama diğer avlananların takımları beyaz iplikli gümüş çaparisiydi sanırım. Rengi fark ediyor mu çaparinin?

6. hayali_53

hayali_53 yusuf

onlar gümüşmü istavrit mi tutuyordu istavrite göre konuştum ben istavritte ben yeşil tonlarını tercih ediyorum ama beyaz da yerine göre iyi bi seçim olabilir eskiden beyaz martı tüyü kullanılırdı genelde sen avlaktakilere bak onlarla konuş ona göre renk seçersin

7. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

2 sene önce Tuzla sahile indim istavrit avı için, kullandığım takım muhtemelen oraya göre kalın, bilmiyorum. Ben 50 gr. Kursunla atıp çekiyorum boş, yanımda 20 yaslarında bir arkadas her cekisinde 3-4 lu tutuyor. 1-2-3 derken bıraktım oltayı bir kenara ve Arkadasi seyredip sohbet etmeye başladım. Siz dedi abi, Boğaz'da balık tutar gibi avlanıyorsunuz . Ama buranın suyu farklı, dibi farklı, akıntısı farklı, balığı farklı. O artistik sörf kamislarin falan bir anlamı yok, bu suya göre avlanacaksın; ertesi gün bulabildiğim en ince takım ve 10 gr. Kursunla 2 kilo istavrit tuttum, balık tam önümde max. 10 metre uzagimdaydi. Etrafımdakiler bana önceki gün o arkadasa baktığım gibi bakıyorlardı....

8. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    o taraflarda bizim kullandımız.İnce bedenli bir çapari organze yeşil tüylü 20 25 gr kurşun çok ağır kesinlikle kullanmayın takarsınız.Ama mutlaka ince bedenli çapari kullanın.

9. m_cumur

m_cumur Mustafa

Favori Kamış:
    oyster
    En İyi Avı:
    gelincik
    orda balık kıyıda ise dipte uzakta ise üstte oluyor. geçen hafta 20 gr ile suat abimin yaptığı çapari ile biraz tutmuştum tabi o benden çok tuttu... onun özel 10-30 gr atarlı kamışı var uzağa atabiliyor :) sana tavsiyem şdo iskelesinin solundaki kayalıklara doğru bir yer ayarla ve balık akşam 7-8 arası başlıyor :)

Not: bu söylediklerim sadece 1 kez balık tutmaya gittiğim maltepe sahilindeki 1 defaya mahsus olan tecrübemdir

Diğer Not: Adam gibi cümle kuramıyorum eleştirmeyin :D

10. MeRiCH

MeRiCH Meriç Dinç

Arkadaşlar kesinlikle haklı... Maltepede balık avlamayı boğazda balık avlamayla karıştırınca böyle şeyler oluyor. Bende üsküdardan kartala taşınınca oh ne güzel buran bol bol balık alırım demiştim ama yanımdaki veletler 3 er 5 er çekerken ben baka kalınca para verip çocuklardan takımlarını almıştım :)

11. ben bu aralar pendik ve kartal tarafına takılıyorum enteresandır pendik te turuncu simli çapari iyi iş yapıyor açık yeşil simli sarı renk veya beyaz simli olanlar da verimli boğazda kullandığım yeşil çapari sadece deniz yıldızı tutuyor birde gözlemlerime dayanarak söylüyorum küçük makinalar (30 veya 40) daha verimli kamışıda çok oynatıyor hemen çekiyorlar yalnız maltepe kartal pendik civarında iyi bir malzemezi göremedim var olanlarda aşırı pahalı üsküdar cengizde kurşunun kğ fiyatına burda 6 tane 50gr kurşun satıyorlar çaparide normali 10 lu 60 krş ile 1 tl birde özel olanları varki onlarda 2 tl (çapariler 10 lu)kısaca malzemeleri üsküdar veya karaköy tarafından almak hem bütçe hem kalite açısında daha mantıklı ...bu arada pendik veterinerlik önünden güzel ve iri istavrit alıyorlar ilgilenenlere duyrulur

12. mizelli

mizelli kenan sofi

Maltepede kum iskelesinde istavrit malesef çıkmıyor. Gümüş ve sardalya çıkıyor. Oda çok seyrek olarak çıkıyor. Birde kefal alıyorlar.