Marinport 3.90

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında emreee tarafından paylaşıldı.

1. emreee

emreee emre

Arkadaşlar ilk botumu alıcam hata yapmak istemiyorum marinport 3.90 almayı pilanlıyorum 4-5 kişi binicez 9.9 mercury motor olucak sizce doğru bi kombinasyonmu cevaplar için teşekkürler

2. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Marinport 330 cm ahşap taban botum var, 5 hp dört zamanlı Mariner motorum iki kişi binince botu uçuruyor, üç kişi binince de dengeli ve tatminkar gidiyor. Açıkçası motoru kullandıkça gördüm ki 3,5 hp alsaydım da yeterli olurmuş.

Bot 390 cm olunca ağırlığı olsa olsa 5 - 10 kg artar, 9,9 hp motor dört kişiyle bile yeter de artar tahmin ederim. Bir, iki kişiyle ise motor fazla güçlü gelir, çeyrek yolu geçmek tehlikeli olur, devrilme riski olabilir. Zira 9,9 hp motorlar şişme bottan çok daha ağır olan ahşap ve fiber teknelerde kullanılıyor. Fakat sürekli dört kişi binilecekse 9.9 hp uygun olur, hatta 5 veya 6 hp de iş görür sanırım.

Beş kişi ise 390 cm de olsa şişme bot için fazla kalabalık olur. Malzemelerin de kaplayacağı yeri düşününce, beş kişinin çıkacağı bir av veya gezinti için şişme bot değil de dört metrelik bir fiber tekne en doğru seçim olurdu. 9.9 hp motor ile de çok uyumlu olur bence.

Şimdiden hayırlı olsun.

3. emreee

emreee emre

teşekkürler zıpkıncı ibo yorumun kafamda motor acaba küçükmü kalır sorusunu sildi 4 kişiden az olmıycamız kesin 5-6 kişi bile olabilir zaman zaman ve avdan ziyade gezi için kullanıcam tabi arada avada gideriz fiber tekne bana uygun değil bırakıcak yer bulamam bot pratik olduğu için çok uygun sence 3.90 doğru seçimmi ?

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Her halukarda şişme bot alacaksan 390 cm gayet uygundur, üç - dört kişi ile gayet keyifli olur. Ancak bota beş hele altı kişi binecekse, dediğim gibi çok sıkışık olur. Yani hem alan darlığı sorun olur hem de güvenlik açısından riskli olur. Neticede bota binen her kişi başına bir can yeleği bulunduracaksın, bu bile hacimde sıkıntı yaratır.

Şişme botta 390 cm büyük gibi düşünülse de maksimum dört kişi için uygun olur. Tüplerin kalınlığını hesaba katma, sadece iç alanı gözünde canlandır, beşinci kişi bindiği zaman keyif işkenceye dönüşür. Fakat 4 metrelik fiber teknede altı kişi de rahatça oturabilir. Şişme botun malesef böyle bir iç mekan sorunu oluyor. Onun için kalabalık binilecekse fiber tekne daha uygun olur demiştim.

5. emreee

emreee emre

Botu aldım arkadaşlar 3.90 Marinport şimdi motor için beklemedeyim 9.9 araştırıyorum

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Benim 3.40 bot ve 9.9 hp kombinasyonum var.İki hadi bide çocukla trime kalkabiliyor ama dört kişi ile yada üç iri adamla (300 kg üstü) mümkün olmuyor.Botta önü kaldıramadınmı,gazada basamazsın,çünkü suyu içeri alır.Kalabalık bindiğinde motorun 9.9 yada 3.5 olması fark ettirmiyor,aynı süratte gidersiniz,hatta yanlara oturulduğunda aynı ebattaki fiberden daha fazlasını taşır.
    3.90 ama fiber tabanlı bir bot olsa,durum farklı olur,çok daha süratli gidilebilir,hatta 25 hp bile takılsa,jet ski gibi yol yaparsınız.
    Size tavsiyem,üç kişi rahat trim yapması için 15 hp motordur.Ancak 15 hp dört zamanlı motora verilen paraya acırım,çünkü 20 hp ile aynı hacim ve ağırlıkta olup,satış fiyatları arasında cüzzi bir fark vardır.Aldımı 20 hp sini almak daha mantıklı,güç akıllı kullanılırsa her zaman avantajdır.

7. emreee

emreee emre

Night fisher abim söyledikleriniz cok doğru olduğunu düşündüm ve 20 hp araştırdım fakat ADB gerektiriyormuş ve çok belalı bir sınav olduğunu öğrendim o yüzden mecbur 9.9 mercury alıcam

8. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Botunu iyi günlerde emniyetle kullan. :)

Motoru 9,9 hp alınca umarım gücünü görüp de keşke daha az para harcayarak 5 hp bir şey alsaymışım demezsin. 15 hp ise hepten uçuk olur, benden söylemesi. Şimdiden hayırlı olsun...

9. emreee

emreee emre

Bu söylediklerinizden sonra 9.9 almam kesinleşti gönlüm hep 9.9 mercury diyodu çünki hem hafif hemde belge istemiyor tek soru işareti 5 kişi nasıl gider acaba üzermi kürek çeksem gecerim dedirtirmi ?

10. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Emre merhaba, bende çok tecrubem olmasada kısaca yazayım. Aslında Fatih arkadaşımız yazmış sana lazım olan bilgileri. Burada kişi sayısına değil bot kaç kilo ilen hareket edecek ona bakman lazım mesela benim 2 abim benim gibi 3 kişiden daha ağırlar şimdi kişi olarak nasıl hesaplamak lazım :) ? Baktın 5 kişi olmuyor 4 olursunuz 4 olmuyor 3 kişi binersiniz :). Ben 340 botta 15 hp kullanıyorum açıkcası senin botuna taksak o motoru ondan bile ben sahsıma fazla birşey beklemem(5 kişi ile). Ama şahsi kanatım 9.9 yeterli.

11. emreee

emreee emre

9.9 mercury 4500 fiyat aldım nasıl sizce ?

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg

13. emreee

emreee emre

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg

15. bluefinjack

bluefinjack hüseyin

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    48 kilo-eşim
    Eğer sürekli kurulu durumda saklayıp kullanmayacaksan; botta 3.30 un üstüne çıkmanı tavsiye etmem. saklamada, taşımada, kurmada, çok zorlanırsın. bahsi geçen botların 3.90 ve 4.20 sinden birer kez sattım. iki alıcı da sonradan daha küçük bir botla takas etmek istedi. 4 kişi balık tutmak istiyorsan emin ol 5m de ufak gelir. botta keyifli bir şekilde balık tutmak için 2 oltadan fazla atmamak lazım.

16. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    :thumb: İşte benim anlatmaya çalıştığım da buydu. Hangi boyda olursa olsun şişme botla dört - beş kişinin olta avını bırakın, gezintiye çıkması bile büyük eziyet. Bu sayıda adam için en güzeli 4 m fiber tekne. İlla ki şişme bot olacaksa da 330 cm gibi bir bot ve maksimum 9.9 hp motor ile iki bilemedin üç kişi binmek uygun olur...

Neyse, daha fazla kafa karıştırmayalım... tekrardan hayırlı uğurlu olsun... keyifle ve emniyetle binesin... :)

17. emreee

emreee emre

Beyler 3.90 aldım zaten daha ufağını istemiyorum aldığım gün salonda tek basıma 25 dk kurdum acele etmeden ilk defa bot kuran birisiyim zaten her zaman yanımda en az 2 kişi olucak benle 3 kurmada taşımada sorun yok bu arada bende 1.90 ve 110 kg birisiyim :) tek başıma botu arabadan eve getirmede zorlanmadım 2 ayrı çanta var kısmetse bu hafta sonu motoruda aldımmı fotoları koyarım tek düşündüğüm eşlik edicek botu olan başka bi arkadaş olsa ne iyi olurdu :)

18. emreee

emreee emre

Arkadaşlar 9.9 motorumuda aldım herşey hazır fakat şimdi bağlama kütüğünü öğrendim bunu yaptırmadan kullansam başıma iş acarmıyım sizce

19. mysterytrain1

mysterytrain1 Dolunay Çakmak

Hocam 3.90 marinport fiber taban bot ve 9.9 motor almayı düşünüyorum. 3 yada 4 kişi körfez içerisinde binilmek balık vs için. tecrübeleriniz nelerdir? Zorlandığınız yada beğendiğiniz detaylar nelerdir bu kombinasyon için ?

20. baki yerser

baki yerser BAKİ

arkadaşım 9.9 alacaksan kesinlikle Mercury alma silindir hacmi küçük gitmiyor,bayılıyor denizde.Tek kişi bineceksen bir derece gider.ama 2-3 kişi zorlar seni bu makina.Üzülürsün..