Marinport bot ve Mercury motor hk. bilgi lütfen

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında GorkemDavazlı tarafından paylaşıldı.

1. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Herkese merhabalar,

Bu yıl babam ile yazın İstanbul'da Zeytinburnu ve Bakırköy sahilinde kıyıdan 100 200 metre kadar açılarak aşağıdaki bot ile balık tutmayı düşünüyoruz. Fakat birkaç sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- Aşağıdaki ürün kullandıktan sonra indirip muhafaza etmem gerekiyor buna uygun mudur? Botun malzeme kalınlığı ve materyali güvenilir midir?

2- Herhangi bir belge almama gerek var mıdır ya da bir limana kaydettirmem gerekir mi? Yoksa sadece botun ve motorun faturası olması yeterli midir?

3- 3.5 hp Mercury motor almam daha mantıklı mı olur yoksa kombinasyonu bozmamalı mıyım?

4- Bot alırken dikkat etmem gereken ne vardır pek bilmediğim için farklı bir marka(lar)da önerebilirseniz bakmak isterim.

Bota ait ilan linki burada:
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasi....5-hp-4-zamanli-mercury-motor-207219265/detay

2. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    boy 2,5 metre çok küçük.deniz de asla güvenmeyin derim ben.2,5 metreden itibaren liman kaydı yapılması zorunludur.2,5 dahilmidir bilmiyorum satıcı ile görüşün.ruhsat isterse de vergiden muaf olduğu için ücret ödemezsiniz. boya tekrar değineceğim,çok küçük 3,30 ile 2 kişi konforlu oluyor 3 sıkıntı oluyor düşünün artık.ayrıca ani patlayan havalar için 200 metre bile uzun mesafedir.

3. umut01

umut01 umut

Merhaba. Bende aynı marka bot ve aynı marka motor var. Biz hiçbir yere kayıt yaptırmadık, yaptırmaya gerek yok dendi. Ama yaptırma diyemem kesin bir bilgim yok benim de. Yalnız bizim bölümü 3 metre biz 5 beygir kullanıyoruz. 3.5 ile 5 beygir arasında fazla bir fiyat farkı yoktu çünkü. 2 5 beygir olanı ise deniz için kimse tavsiye etmedi. Yetersiz oluyormuş.
    Biz indirip şişiriyorduk her seferinde anlatamayacağım kadar zahmetli oluyordu sonrasında teker taktırdı boya artık arabanın arkasına bağlayıp kıyıya götürüyor.

4. cemtrks

cemtrks cem türksever

botu asla indirip şişirmemelisiniz devamlı şişik olması gerekir vede ilandaki botu tavsiye etmem çünkü arkası ahşap olanından almalısınız yani motorun takıldığı yeri diyorum bu sonradan takılan aparatlar motorun yolu ile esneme yapacaktır bu bot göl için idealdir. yani elektrikli motor durgun su

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
  6. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Öncelikli Olarak bot bot alacaklar tarafından yanlış bilinen bir şeyi düzelterek başlamak isterim. 2,5 Metrelik botun baştan sondaki tüpün sonuna kadar 2,5 metredir. Yani iç genişliği 2 metre kalır. Benim Kolibri KM-300d botum 3 metre fakat içi 2,5 metre ve anca 2 yada 3 kişi ile av için uygun büyüklükte.

Botun boyu ne olursa olsun kesinlikle Limana kayıt ettirip. Liman bağlama kütüğü çıkarttırman şart. Eğer sahil güvenlik durdurur da liman bağlama kütüğünü sorar ve bir şey ibraz edemezsen hem ceza keser hem de en yakın yere çekip deniz aracını bağlar.

Alacağın motorun 10 Beygir altı olması durumunda Amatör denizci belgesi almana gerek yoktur. Deniz aracının boyu ne kadar olursa olsun. İsterse 30 metre olsun.

Mercury motorlar iyidir. Alınabilir ama markadan dolayı biraz yüksektir fiyat. Mercury motorları da üreten Japon malı Tohatsuya da bakabilirsin en az Mercury kadar iyidir ve kendini kanıtlamıştır. Motoru benim kanaatimce denizde kullanmak için hiç bir şekilde 5 Beygir altı alma. Ucuz diye Parsun Hidea türü Çin malı motorda alma çok başını ağrıtır.

Verdiğin linkteki bot kullanım ve güvenlik acısından bence yetersiz. Arkası tahta aynalı olan botlara yönelmen lazım.

Linkteki botla birlikte verilen can yelekleri yönetmelikte yazan güvenli can yeleklerinden değil. Yönetmelikte can yeleği suya düşen kişinin can yeleği başını her zaman su üstünde tutmalı ve yüzü her zaman gökyüzüne bakacak şekilde çevirebilmeli demektedir. Bu söyledikleri tamamen doğrudur. Yönetmeliği uyumu geçtim güvenlik için 100% uyulması gereken şeylerdir.

Alman gereken can yelekleri:
    1) TSE 100
    2)Vest-100

2 can yeleği tipinden birini alabilirsin ama ben sana 2 numaralı olanı 1. den 2 kat fiyatı da olsa öneririm.

Liman bağlama kütüğü alabilmen için botla birlikte bulunması gerekenler: Sertifikalı can yeleği 2 yada 3 adet. Başkada botta bir şey bulundurmana gerek yok. Tabi kürek ve diğer av malzemelerini saymama gerek yok. Birde seçeceğin ismi botun sağ ve sol tarafına yazıyorsun. Arka tarafına da liman ve ismi yazıyorsun. Liman başkanlığına başvuruyorsun. Alacağınız bot ve motor sıfır ise CE belgesi ve Faturası mutlaka olsun. İkinci el ise liman kayıtlı değil ise noterden mutlaka satışını üstünüze yapın. Başkası adına kesilmiş fatura ile liman başkanlığından kayıt yaptıramazsınız. Motor liman başkanlığına kayıtlı ve sadece motoru alacaksanız motoru liman başkanlığından düşürtmeyi unutmayın yoksa zorluk çıkartıyorlar. Alacağınız bot ve motor 2. el ve birlikte liman başkanlığına kayıtlı ise noter satışına gerek yok direk liman başkanlığına gidip üstünüze geçirtebilirsiniz.

Bunun yanında 2014 Yılında çıkan son yönetmeliğe göre 85 TL liman bağlama harcı ödeyeceksin. Eskiden 5 metre altı harçtan muaftı. Devletimiz bu işten de menfaat elde etme yolunu seçti. Yapacakları işi kahretsin.

Linkte verdiğin botla birlikte verilen ip 50 metre 100 metre ip almanı öneririm. Ne zaman nerde kaç metre derinlik olacağı ve neyin ne zaman gerekeceği belli olmaz. Her zaman az olmasındansa fazla olması iyidir.

Kafana takılan başka soruların olursa sorabilirsin. Yardımcı olurum.

7. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Galiba biraz daha araştırıp bilgi toplamak gerekiyor. Değerli yardımlarınız için teşekkürler.

8. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    Tam da liman bağlama kütüğü konusu açılmışken ekleyim.5 yıllık vize isteyin yada senelik yapıyorlarsa zamanı geldiğinde mutlaka vizenizi yaptırın.limanlarda farklı uygulamalar ile ceza adı altında çok para istiyorlar.Ankara gölbaşı benden 1 ay vize gecikti diye 500 TL istedi.Dikili de yaptırdım 5 yıllık ve ceza olarak da 17 tl ödedim

9. umut01

umut01 umut

Ben de yeni konu açmaktansa burada sorayım sorumu. Botu limana kayıt ettirmek için botun faturası gerekiyor mu? Gerekiyorsa faturayı ben kaybettim ne yapmalıyım?

10. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Merhaba Görkem,

Umarım gönlüne göre bir bot - motor setine sahip olursun.

Eğer düşünürsen, Tevfik ağabeyin yukarıda vermiş olduğu, benim dünkü ilanımi inceleyebilirsin.

Bot - motor olayı insanda bir heves ve müthiş bir keyif. Fakat doğru tercih yapabilmek için araştırma safhasi bunaltiyor.

Ilanimda verdiğim linke tıklarsan Izmir'den Bahadır Sarıca ustanın botlara dair zengin paylaşımından da faydalanabilirsin. Özellikle okumanı tavsiye ederim. Forumda artarak da bulabilirsin.

Şimdiden hayırlı olsun ...

11. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Botu limana kayıt ettirmek için limana kayıt edilecek kişi ismine bir fatura olmalı. Eğer limana kaydedilecek deniz aracı Faturası kayıt edilecek kişiye ait değilse mutlaka noterden deniz aracı kayıt edilecek kişiye satılmalı. Eğer deniz aracının Faturası senin adına ise ve senin adına kayıt yaptıracaksan aldığın yerden faturasının aslıdır diye kaşeli imzalı nüshasını isteyin. Yoksa kayıt yaptıramazsınız

12. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    İbrahim bey amacım satışınızı baltalamak değil ama naçizane bir önerim var. Siz siz olun noter üstünden satış yapmadan hiç bir şekilde botunuzu satmayın. Hem alan kişi botu limana kaydettiremez hem de botla yasa dışı bir şey yapar yada botu birisi çalınıp yasa dışı bir şey yaparsa direk sizin üstünüze kayıtlı olduğu için sizin başınız belaya girer.

13. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Deniz kardeş, teşekkür ederim uyarın için. Botu kullanma fırsatım olmadığı için herhangi bir limana kayıt yaptirmadim. Sanırım sen liman kaydı açısından değil de faturası benim üzerime olması açısından riskine işaret ediyorsun. Öyle mi?

14. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    İbrahim bey,

Liman kaydı da olsa faturası da üstünüze olsa aynı risk var.

15. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Anladım, teşekkür ederim.