Marmara'da Su Samuru

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında dace tarafından paylaşıldı.

1. dace

dace İbrahim

Bugüne kadar siteye hiç av raporu sunmadım , tuttuğum balıkların diğer raporlar arasında sönük kalacağındanmıdır, yoksa kullandığım malzemelerin ucuz oluşundanmıdır yada balığa genelde yalnız gidişimdenmidir bilmiyorum. Sanırım bu sefer konu açacak kadar değerli birşeyle karşılaştım.
    Su samuru ; su samuru olduğunuda bugünkü internet araştırmamdan sonra anladım.
    Armutlu yakınlarında yine tek başıma bir gece avındayım, mendireğin ortalarından dış kısma doğru olta sallıyorum, gece saat 01.30 civarı yarı uykulu bugün yine balık yok ne işin var bu saatte şimdi evde olmak vardı dediğim anlar, suyun üzerinde bir şıpırtı, karabatakmı, kefalmi zıplıyor, yunusmu yanaştı derken, aha dedim suya kedi düşmüş. Kedi böyle yüzermi deyip kafa lambamı bir çaktım samur kıvrak bir hareketle cup daldı. Ben hafif tırstım kendi kendime bu ne dedim fokmu, kunduzmu derken yarım saat sonra aynı yerden yine çıktı ve müthiş seri bir yüzüşle dalıp çıkıyor dalıp çıkıyor. emin olmak için yine lambamı yaktım ve yine daldı sonrada birdaha gözükmedi.
    Sanırım bu tarz konularda şanslı biriyim , 3 sene öncede Karacabey ormanlarına yakın bir yerde, 3 kedi büyüklüğünde yabani kedi görmüştüm.

2. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Samurun olabiliterisi varda yabani kedi olayi gerçekten ilginçmiş :)
    Boğazdada var samur benim livardan lüferleri çalip istavritleri birakmişti
    Ağzinin tadini biliyor terbiyesiz :D

3. GencoGnc

GencoGnc Genco

Dereleri kurutulunca denize inen su samurları

Eskiden belgrad ormanındaki derelerde büyük gruplar halinde yaşarlarmış.

4. Ufuk26

Ufuk26 ufuk kötan

Favori Kamış:
    4.50 ceftain surf
    Favori Makine:
    Silverstar LEOPAR 60
    En İyi Avı:
    2 kücük gümüşcük
    Su samurunu en son canlı olarak 20 sene önce gördüm.O zaman bizim eskişehirin içinden geçen porsuk nehri berrak tertemiz doğaldı ahh o günler geldi aklıma sırtüstü yatar bişileri kemirirlerdi .

5. börteçine52

börteçine52 t.coşkun

Favori Kamış:
    lineeffe carıbbean 4,20- YOBOMAX BULDOG 4.20
    Favori Makine:
    OKUMA RTX65 - MISTIQUE MQ65 -MITCHELL AVOCET AV-C 2000S-Abu Garcia Cardinal 100u
    geçen hafta boğazda gördüm arkadaşlar anlatıyorlardı livarları nasıl boşaltığını inanmıyordum hemde o kadar yoğun bir sahilde gördüm

6. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance AX 4.20 170 GR. Surf Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Karamürsel, 1982 yılında tekne ile kaşık yaparak 51 cm kofana. Tekneye yardımsız alamamıştım.
    Dereler ıslah edilince, kirlenince ve avları azalınca denize adapte oldular. Karamürsel'de onlarla birlikte avlanıyoruz. Hiç çekinmeden yakaladıkları balıkları önümüzde yiyorlar. Toplam'da 10 - 12 tane kadar varlar. Sahil şeridine yayılmış durumdalar. Önemli olan da üremeleri. Demekki besleniyorlar ve deniz eskisine göre daha temiz. İlk defa karşılaşanlar korkuyor haliyle. Gecenin bir yarısı at-çek yaparken, sahtenin arkasından suyun kabarması ve size doğru yüzen fosforlu gözler görmek ürkütücü. Yada fare sesine benzeyen ve aralarında haberleşmek için kullandıkları çığlıklar gecenin sessizliğini deliyor. İzmarit, eşkina, mırmır gibi balıkların seyrekleşmesinde etkenler. Ama bizler kadar değil tabiki. Varlıkları güzel. Fakat ileriye dönük olarak popülasyonlarının kontrol altında tutulması gerektiğini düşünüyorum. Gözlerimizin önünde balık için kedilere saldırdıklarını, yaraladıklarını, öldürdüklerini görmeye başladık.