Memlekete dönüyorum, İzmirden tavsiyeler !

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında drugstar tarafından paylaşıldı.

1. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Öncelikle tüm forum üyelerine sevgiler saygılar. Sürekli olarak kaynak olarak başvurduğum en güzel site olan Balıkavı.net e, bu hobiye ön ayak oldukları için sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

6 senelik Bulgaristan Karadeniz maceramın son günlerini yaşamaktayım. Burada oldukça güzel bir balıkçılık yaşadım. Zargana, istavrit, kefal, kalkan, lüfer, kırlangıç.. Turna,sazan türleri, fly balıkçılığı gibi bir çok deneyimler elde ettim. Bu tecrübelerimin bir çoğu sizlerin sayesinde öğrendiğim teknikler ile oldu.

Sahip olduğum takımlar, özenle seçilmiş bir çok balık avına uygun takımlardır. Özetle bir kaç tanesinden bahsetmek gerekirse;

Uzun atışlar sağlayan, özellikle zargana gibi balıklar için kullandığım
    *Shimano Nexave 4,00m 30-80 gr Kamış ve Shimano Technium 4000 Makara
    Dip oltası olarak kullandığım ;
    *Robinson 3,50m 50-100 gr Kamış ve Shimano Technium 4000 Makara (2 Adet)
    Fly Takımım ;
    *Robinson 5 ve Shimano BIOCRAFT XT FLY
    Bunların haricinde de Yayın avı için kullandığım 2 adet 100-200 gr olta takımım ve Turna avında kullandığım 2,55m Robinson Oltam var.

Malzeme kutum nerdeyse balıkçı dükkanını aratmayacak derecede arşivli ve düzenlidir.
    Kısaca malzemelerimdem bahsettikten sonra sizlere danışmak istediğim bir kaç sorum var. İzmir Özbek limanında babamın bir teknesi var. 11 metre Kamaralı, oldukça bakımlı ve konforlu.. Babamdan aldığım havadislere göre, Çipura, karagöz ve mercan yakalıyormuş. (İsparoz,kopez,izmarit bunları saymıyorum).

Orada yakalamak istediğim bazı balık türleri ise, başta levrek, zargana, mırmır kefal vs..

Teorik olarak takım ve kullanılacak malzemeleri biliyorum. Peki ;
    1) Tekneden rapala veya twister kullanarak levrek aramak istiyorsam, ortalama kaç metrede ve hangi zeminde aramalıyım ?
    2) Yine rapala ve jig ile İzmir özbek taraflarında ne tür balıklara denk gelebilirim?
    3) Bu mevsimde zargana kalmamıştır büyük ihtimalle.. Limandan sonraki kıyı bölümünde tekneden ipek veya zargana eti çekilerek zargana yakalanabilirmi ?
    4) Turna ve alabalık bulabileceğim izmire en yakın yer neresidir? Bilen veya duyan varsa paylaşırsa sevinirim.

Sorularım biraz fazla oldu kusura bakmayın. Umarım sizleri sıkmamışımdır. Ama hak verirsiniz ki hem memelekete dönüş sevinci hemde ait olduğum sulardaki heyecanlar aklıma geldikçe mesajıma son veremiyorum :)
    Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
    SAYGILAR

Son düzenleme: 11 Ocak 2011
  2. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    merhaba

Ben özbek limanını bilmiyorum ama bu bahar taşınacağım için MORDOĞAN'ı epey gözlemledim belki faydası olur diye yazıyorum. Öncelikle bu mıntıkada kimse rapala falan kullanmıyor,Kalamar haricinde.Genelde,kumsallara dip takımı atıyorlar.Bir özelliği yok,bildiğimiz 3'lü takıma 30-40 gr iskahdil kurşunun ön deliğine 4 ncü bir iğne takarak 4'lü dip. Volkanik kısımlarda ise aynı takımı şamandıralı olarak atıyorlar. Birde kıbrıs oltayı sardalya ya sarıyorlar. Her takıma illa bir kalamar rapalası bağlıyorlar. Mercan,çupra,karagöz,melanur,mırmır ve tabii ki kalamar avlıyorlar. Mercanları açıklarda tekneyle alıyorlar.

3. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Üstadım öncelikle selamlar. Mesajın için teşekkür ederim. Şöyle bir şey var, senelerce izmir de balıkçılık yaptım ama nedense klasik 3 lü takımın dışına çıkıp farklı takımlar deneme şansım olmadı. Akıllara kazınan bir takım olduğu için, kolay değişmiyorda. Ama farklı takımla ile farklı balıkların yakalandığını hepimiz biliyoruz. Örnek olarak izmir levrek bakımından uygun bir şehir olmasına karşı tekneden rapala ile yakalanmıyor mu ? Veya mesela tekne ile açıldık 20 metredeyiz. Dipte tepeyamacı var. Çıkan balıklar, çipura mercan vs.. Biz böyle bir meraya canlı ilarya takıp dip salsak levrek yakalama imkanımız yok mu ? Veya bulunğumuz alanda at çek yapıp balık alma imkanımız olamaz mı ? İşte bu tarz şeyleride merak etmiyor değilim hani...

4. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    Tekrar merhaba diyeyim. Ben bir sene evvel bir ev aldım oradan ama henüz taşınmış değilim. Arada gidip geliyorum Nisan-Mayıs gibi taşınacağım. Bu gidişlerimde gözlemlediklerimi yazdım, bütün takımlarım orada olmasına rağmen bir avım olmadı henüz. Tabii ki yapılmayan yapılmaz diye bir şey yok. Gidince bende deneyeceğim rapalayı veya farklı takımları.

Son düzenleme: 11 Ocak 2011
  5. EUPHRATES

EUPHRATES erdem

her ikinşizde umarım cok guzel avlar yaparsınız ben de ızmır urlada yasıyorum mordogan harıka bır yer ancak ozbek kımı zaman kısır olabılıyor balık ıcın ama yınede her cesıt balık yakalama sansınız var hele tekne varsa sansınız cok daha fazla olur ancak burda rapala kullanılmaması konusunda sıze katılmıyorum ,cunlu benım bıldıgım yaklasık 8 senedır rapala ıle levrek alan ınsanlar var bu bolgede ve gıttıkce artan oranda sahteler ıle balıkcılık yaygınlasıyor
    buralra yolunuz duser herhangı bır yarıdmım olursa seve seve elımden gelenı yapmaya hazırım
    saygılarımla

6. drugstar

drugstar Hasan YILDIZ

Favori Kamış:
    Shimano Nexave BX
    Favori Makine:
    Shimano Technium
    En İyi Avı:
    Turna 2.5 kg
    Ben bir çok defa babam ile birlikte tekneden avlandık. İstavritten tutunda kalamar ve çipura dahil yakaladık. Ama avlamak istediğim balıkları yukardı saymıştım. Sonuçta özbek limanı tespitlerime göre levrek ve zargana için uygun limanlar. Yanılmıyorum sanırım... Değişik fikirlere sahip olan arkadaşlarında yorumlarını almak isterim.