Mersin'den bir kofana raporu

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında karacicek tarafından paylaşıldı.

1. karacicek

karacicek Fatih Karaçiçek

Favori Kamış:
    Shimano Lunamis S900ML 274 6-28.gr , Shimano Speedmaster 240.cm 20-50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Twin Power C3000HG , Shimano Stradic 5000FJ , Daiwa Revros 2500 A
    En İyi Avı:
    Levrek 2.650.gr
    Merhaba , değerli hobidaşlarım , ağabeylerim , üstadlarım.

Mersin'de geçtiğimiz haftalar da çok ağır ve olumuz hava şartları nedeni ile balık avı yapmak pek mümkün olmuyordu. Belki haberler de izleyenleriniz olmuştur , sel , fırtına...
    Neyse ki sonunda havalar düzeldi.

Uzun bir ara balık avına gidemeyince , zaten ben de bir kaşıntı vardı.
    Cumartesi sabahından , tam anlamı ile kurulmuştum balık avına. Beraber gidecek arkadaş bulamasam bile tek başıma gitmeye karar vermiştim.

Cumartesi akşamı bir kaç telefon görüşmesinden sonra , 3 kişilik bir ekip oluşturabildik.
    Normalde balık avına ; sabaha karşı 03:30 civarı çıkardık. 04:00 sularında avlağımız da olurduk. Ama ekipte de biraz beklenti az olduğundan sanırım ki.. Saat 05:00 gibi çıkmaya karar verdik.

Avlağımız geldiğimizde saat yaklaşık 05:45 civarı felandı.
    Klasik av duamızı ettikten sonra ( Attım azına , takılsın boğazına :) ) birer birer , kamışlarımıza ıslık çaldırmaya başladık... Allahım... ne mutlu bize , o ne güzel bir ses... Gecenin sessizliğinde...

Aradan yarım saat kadar geçmişti , fakat tık yok...!

Derken bir süre sonra , sabah ezanının sesini duyduk... Sonra bir birimize gaz vermeye başladık.

Derken , ilk aksiyon , bacanağım İbrahim'den geldi... İbrahim sesleniyordu. Bastı.... Balık... diye...
    Sevincimiz , maalesef çok kısa sürdü. 15 - 20.sn içinde balık iğneden kurtuldu. Tabi bu arada İbrahim' in balık çok sağlam basıyordu sözleri bizi iyice gaza getirdi.

Ben Baracuda umudu ile aliexpres'den satın aldığım sırtı sarı , karnı kırmızı sahteyi atıyordum. Derken ikinci çinko bana vurdu. Balık , kıyıya yaklaşık 10-15. mt uzaklıkta bastı... Amma , feci basıyordu. Tasma atmya bile gerek yoktu. Hemen kamışı havaya kaldırıp , kalamayı kapattım. O direnç ile zaten iğne yeterince oturmuştur zaten.

Beni bir heyacan sardı hemen.... Makinemdeki misina aliexpres'den satın aldığım 0,14 kalınlığında bir misina. Tabi bu arada kendi kendime kızıyordum.. Eee.... be adam , avda oltana ne vuracağı belli olmaz... Korkacaksın madem , ne diye sardınn...? Off... offf....

Sonrasında , biraz kontrolü ele alarak , dikkatle balığı çekmeye başladım. Balığı kıyıya yaklaştırınca ,iyice sakinleştim. Balık iyice kıyıya yaklaştı... Kıyıya yaklaşık 2.mt mesafedeyken... Oltanın ucundaki delikanlı , sudan dışarı fırlayıp bir endam , boydam gösterdi bana... Benim heyecan tekrar tavan yaptı...
    Maalesef kepçe yookkkk....
    Kuvvetli rüzgar ve kayaları döven deli gibi dalgalar.... Aşağıdaki kayalar da inemiyordum. Islanmak bir yana , son derece kaygan kayaların üzerinde , kayıp düşmek içten bile değil.
    Fazla yapacak bir şeyim yoktu zaten... Direk olarak , kamış ile kaldırdırıp , balığı sudan kestim.
    Ok...! İşlem tamam. 1 numara bendeydi...

Daha ben balığı ,poşete koyup , yerime dönerken O güzel sess... cırrrrr......
    Bu sefer iyi haber Mehmet arkadaşımdan geldi. O da kazasız belasız balığı aldı.

Tuttuğumuz balıkların boyutları , vuruş aralıkları bizi uyandırdı. Haaa... sürü var dedik.
    Entersan bir olay dikkatimi çekti benim. Balık sanki Levrek gibi , hemen kıyı da basıyordu. Hatta kıyıdaki köpüğün tam altında... En fazla 5. mt.' mesafededir. En uzak aksiyonu 1. balık ile ben yaşadım. Yaklaşık 15.mt. civarı... Belki takip edip , orada basıyordu , yada sürü kıyıya paralel giderek avlanıyordu. Orayı tam anlayamadım...? :kötü:

Derken devamındaki , aksiyon benden geldi...
    Lüfer familyasını görünce , hızlı sarmaya başladım.
    Yine 5 mt. civarı..! Haytımda ilk defa sahtenin önün kesen , , Kıyı tarafından , sahteye atlayan bir balık gördüm. o_O Onu da poşetledik , devamm..

Ama balık kıyıya çok yakın yerde basınca , ne yalan söyleyeyim... biz biraz afalladık.
    Balık... , hiç abartmıyorum , neredeyse , tam sahteyi su dan çıkartacağımız yer de saldırıyordu. Daha kamışı kaldırıp , makinayı sarıncaya kadar , o kadar hızlı bir şekilde hemen kıyıdaki kayaların , taş altlarına giriyordu ki... Of ki. ne of.... Ben bir tanesini taş altından çıkartayım derken , sanıyorum balığın yanağını yırttım.
    Tasmalama felan... Yok, İğne ilk saldırıda oturdu ... oturdu , yoksa hayal kırıklığı...

Sonuç....
    Gönülsüz olarak 5 adet kofanayı suya iade ederek , toplamda 3 adet yakışıklı ile güzel bir av günün tamamladık.

Kamış : Shimano Lunamis S900ML
    Makine : Shimano Twin Power C3000 HG
    Misina : KastKing Mega8 0,14 ( Yeşil )
    Leader yok.
    Sahte : Aliexpres Ürünü Sırtı sarı , karnı kırmız olan bir model... Mehmet arkadaş da Kendo Haryu 13 ile aldı.

İnan01, KARAHANLI07, Engin79 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. bearing

bearing erdal demir

Bu soğukta içimizi ısıtan bir rapor oldu, tebrikler :) o cırr sesi geçen ekimdeki kalama kapağımın denize uçmasına sebep olan balığı hatırlattı.. balığı alabildim ama örgü misina çöp oldu :( kayalıklar da gerçekten dikkatli olmak lazım, bazen heyecana kapılabiliyoruz, geçen yaz az daha sabun gibi bir kaya yüzünden düşüyordum.. ama balığı alabilmeniz çok güzel olmuş.

aliexpresste çok güzel sahteler var, kalıplar birebir ve çok ucuz. bir de gümrük limiti 30 euroya düşmese iyiydi ama yine de avantajlıyız.. son paketim 2 ay sonra geldi ama sağlam geldi, herhalde yılbaşı birikmesi oldu. devamına rast gelsin :)

karacicek bunu beğendi.
  3. karacicek

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2.650.gr
    Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Erdal Bey

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tebrikler,güzel anlatımınız sayesinde bizde sizinle heyecanınızı yaşadık,raporlarınızın devamını merakla bekliyeceğim.

karacicek bunu beğendi.
  5. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Harika bir av olmuş, tebrikler..

karacicek bunu beğendi.
  6. karacicek

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2.650.gr
    İyi dilekleriniz teşekkür ederim.

7. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Üstat tebrik ederim harika rapor güzel macera. örgü ipe gelince.... aliexpress den baktım 0.14mm misinanın çekeri 5 kilo bile değil :D ben olsam bildiğim bütün duaları okurdum herhalde :D büyük başarı!!!artsın eksilmesin güzel insan :)

karacicek bunu beğendi.
  8. İlhan15

İlhan15 İlhan TOPCU

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    D.A.M
    En İyi Avı:
    7 Kg Sapan Balığı
    Tebrikler Fatih bey....

Bereketli av olmuş, Üstadım sakıncası yoksa nerede avlandınız? Sanırım Silifke tarafı.... Ben Mersin merkez de avlanıyorum (Kuğulu Park, Özgecan Arslan Barış Meydanı T iskele) Yaklaşık 2 aydır lüfer alamadım ve alanı da görmedim duymadım....

Rastgele

karacicek bunu beğendi.
  9. karacicek

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2.650.gr
    Teşekkürler İlhan Bey ,
    Avlandığımız yer , Mersin Tırtar.
    Lüfer , çok gezen bir balık. Tam yeri belli olmuyor. Her zaman da böyle iştahlı da saldırmıyor. Mersin Marine' de , canlı iri karides ile felan alanları duydum.

Bizim , zaman zaman avlandığımız yer değişiyor. Erdemli Limanı , Ovacık Limanı , Silifke Tozara Deresi...
    Sürekli spin ağırlıklı avlandığımdan buraları tercih ediyorum. Yemli av da yaptığımız oluyor ara sıra... O zaman' da Tisan Tarafına gidiyorum.

Teşekkürler Metin Bey ,
    Misine beni korkuttu. Ama , mahçup ertmedi. Biraz daha kalınını (0,18'i) daha bir güven verir diye düşünüyorum. Bu avdan önce bir kere daha denemiştim , bu misne'yi..! O zaman maalesef balık alamadım. Jighead'li silikon ile levrek için atıyordum. Jighead , bir kayaya takıldı. İnanın , misineyi kopartabilmek için çok uğraştım. O uğraşmaya rağmen.... o dirence rağmen , sadece , klips düğümünden koptu.
    Başka bir forumda bir arkadaş , aynı misine , tartıda 5,5.kg gördü için rahat etsin dedi ama....! Dediğim gibi , 0,18' daha bir güven verir bence. Ama gene de makineden sökmedim. :)

KARAHANLI07 bunu beğendi.
  10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler çok güzel bir av ve rapor olmuş. Nice güzel avlarınız, keyifli raporlarınız olsun.

karacicek bunu beğendi.