Mezgit Ve Mırlan Nasil Avlanir

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında thescrewer tarafından paylaşıldı.

1. thescrewer

thescrewer emre

Bir arkadaşımla ortak 6,50 metre boyunda ahşap bir teknemiz var ve genelde Büyükçekmece taraflarında avlanıyoruz ancak balıkçılıkta henüz yeniyiz. Forum da ki tecrübeli abi ve kardeşlerimizden mezgit ve mırlan avlama konusunda bize yardımcı olmalarını rica ediyoruz.:) :)

Özellikle aşağıda ki soruları cevaplayabilirseniz memnun oluruz

1- ne tür yemler kullanabiliriz
    2- mırlan ve mezgit avlamak için en iyi mevsim hangisi
    3- Günün hangi saatinde avlanmak lazım ? Gece avlanılabilir mi ?
    4- tekne sabit mi olmalı yoksa hareket halinde mi
    5- büyükçekmece civarında nerelerde avlanılabilir ?
    6- Usta üyelerden mezgit ve özellikle mırlan için özel tavsiyeler var mıdır ?

Mesaj yazan herkese emekleri için şimdiden teşekkür:) :)

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sorlularınızın cevabını alıntı içine farklı renkte yazdım.

3. thescrewer

thescrewer emre

karayel e teşekkürler...

başka tavsiyeleri olan varsa onları da bekliyoruz

selamlar

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İstersen biraz da sen foruma katkıda bulun, ne dersin daha iyi olmaz mı? :D

5. Suatreis

Suatreis

Şu dönemde B.Çekmece açıklarında mırlan bulmanız büyük süprizdir. İri mezgit dersek karides ile avlanmanızı öneriyorum. Sevgili Karayel hocamız yeterli açıklamada bulunmuş ancak bu yıl her nedense o mera hakkında ciddi değişiklikler olduğuna dair bilgiller bire bir avlanan arkadaşlarım tarafından aktarılıyor.

Ciddi bir tecrübe ve anlık bilgileri birleştirerek avlanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Değerli açıklamaları için Karayel Abimize teşekkür ederim. :)

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bir insan için aydınlıkkavramı ile mesela bir baykuş yada puhu kuşunun aydınlık kavramı aynı olmasa gerek.
    Hele ki balıklarda göz ve görme çok daha özeldir. Çok düşük ışık yoğunlukları görme için yeterli olabiliyor. Bir de yüzey ışığının planktonların derinlere dikey göçü üzerindeki etkisi bu konuda en önemli anahtardır.
    Dolayısıyle, zifiri karanlık kavramı balıklar için sanıyorum daha derinlerde başlıyor.

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Birde "Ultra Viole ışınlar dahada derinlere iniyor" diyorlar hocam.

derinlerdeki Balıklarda bu ışıktan faydalanıyormuş.

8. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    kumluk veya daha iyisi çamurluk dip bulursanız mezgit de bulabilirsiniz ama mırlan-berlam bulmanız büyükçekmece civarında bu yıl zor görünüyor. ve kesinlikle yakup hoca'nın dediği gibi 50 metreyi bulun. o sahillerde 50 metre derinlik için epey açılmanız gerekiyor, dikkatli olun.

kabuğu alınmış parça veya bütün karides iş yapar. istavrit, izmarit eti de oltaya takılabilir.

ve kesinlikle yanınızda yedek takımlar bulundurun, 50 metre derinden gelen mezgit döne döne köstekleri perişan edecektir.

benim size tavsiyem; çapari kullanın, çaparinin alt üç iğnesine karides veya istavrit eti takın, dipte de çapari çekin. hem daha etkili oluyor hem de mezgitten iş çıkmazsa orta sularda da kısa denemeler yapıp başka balıklar alabilirsiniz. ben selimpaşa'da istavrit-mezgit, izmarit gibi balıklar için genelde böyle avlanıyorum.

önemli not: kumluk bölgede bu tip avlarda oltaya trakonya atlayabilir, iyice görmeden balığı elinize almayın. bu sene selimpaşada her avda trakonya atlıyor, sizin oralarda da olabilir, mezgite de benzer suda, aman dikkat.

sevgiler.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2008
  9. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Mezgit için ben genelde üçlü dip oltası ile sabit kalmak sureti ile yem olarak taze istavritin yaprak olarak kesilmiş bölümünü kullanıyorum ve oldukça verimli ama ben bu taktiği genelde sarayburnu ve arnavutköyde kullanıyorum alternatif bir yemde tavuk etinin göğüs kısmı olabilir

10. selybria

selybria onursal

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    tek sabah 4,9 kg istavrit:)
    merhaba

mezgit için çamurlu atık suların denize çıktığı yerleri bulursan daha iyi olur, çapariyi alıyorsun dibe yatırıyorsun bol bol mezgit tutuyorsun yem takma derdinde yok, sonra kaan'ın dedi çapari iğnelerinin bir kaçının tüyünü alıp balıkta kakabilirsin, genelde ben öyle yapıyorum istavrit yoksa oltayı bırakıyorum dibe geliyorda geliyor:)

11. kef-ken

kef-ken ertyuğrul alpkaya

mezgit avı

öncelikle sa ben kocaelide körfez sularında iyi mezgit alıyorumbusene mezgit çok verimli üstatlarımızın dediğgibi ben ençok bataklık ce kumluk yerlerde bulunuyorum herkeze rasgele