minekop(kötek balığı) ile Granyoz(sarı ağız) arasındaki farklar

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Değerli dostlar,bu iki balık aynı ailenin mensubu olduklarından karıştırıldıkları kanısındayım.Gelen av raporlarını incelediğimde,sık sık mersin bölgesinden minekop raporları geliyor.Resimlerdeki balıklar minekop değilde granyoz (sarı ağız) gibi görünüyorlar.
    Aslında minekop marmarada az olmakla beraber karadenizde daha bol bulunan bir balığımız.Sarı ağız ise marmarada az dahaçok ege ve akdenizde bulunmakta.
    Bandırmada tutulan balıklarda sarıağızı andırıyor fakat resimlerden net bir yorum yapılamıyor.Temmuz-ağustos aylarında 3-4 kg lık minekopların bol miktarda (bandırmada)çıkması alışageldik bi şey değil.Minekop yaz aylarında marmarada kalmayı pek tercih etmez,daha çok kış aylarında iniş yapar.
    Son yıllarda çiftlik üretimi granyozlar(ki tavsiye ederim,çiftlik çupraları ve levreklerinden çok daha lezzetliler) minekop etiketiyle satılmakta.Bu durumda kafa karışıklıklarına yol açıyor.
    Sarıağız minekopa göre daha büyük ebatlara çıkabilen ve çok daha lezzetli(levrekle yarışır)ve kıymetli bir balık.Minekop ve granyoz başlıklı yaptığım internet taramalarında ,yine iki balığın birbirine karıştığı görülüyor.
    Gerçek minekopu yakalayan özellikle karadeniz bölgesi avcılarının net fotolarla konuyu aydınlatıcı bilgileri paylaşmalarının faydalı olacağı kanısındayım.
    Aslında bu iki balığı ayırmak gayet kolay,granyoz(sarıağız)balığının ağzının içi küçük boylarda turuncu,büyüdükçe ismine yakışır şekilde sarı renktedir.Minekop ise yanlarındaki sarı-yeşil-mavi harelerle kendini belli eder.(Her ikisininde kafasında eşkina gibi taş bulunur)

Bu konuda bilgi ve tecrübesi,net fotoları olan dostların,paylaşımlarını bekliyorum.Saygılar,RASTGELSİN.

(TÜM DOSTLARIN BAYRAMINI KUTLARIM)

2. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Merhaba Fatih abi. Foruma Akdeniz bölgesinden ve Bandırma'dan gelen raporlardaki balıklar Minekop. Granyöz çok nadir rastlanan bir balık olup bu forumdaki raporlarda gördüğümü hatırlamıyorum. Bence en önemli farkları Minekop'un solungaç kapağı üzerindeki belirgin siyahlık, zaten Akdeniz bölgesinde bu balığa Karakulak deniyor. Minekop'un rengi genel olarak mavimsi Granyöz'ün ise altın rengi oluyor.

3. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Fatih Bey :) sanırım ikisinin bir arada olduğu bu fotoğraf görsel olarak yardımcı olur.

Rastgelsin.

4. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    öyle tahmin ediyorumki fatih abi bu balık marmaranın yerli balığı geçen sene temmuzun 11de ilk minekop alınmıştı bu sene daha temmuzun başında av vermeye başladı ekim kasım aylarında göç balığı dediğimiz minekoplarda oltalarımıza geliyor ve bunların solungaç yanlarında ve kuyruk altında kırmızılıklar mevcut oluyor buda balığın fazla yol geldiğinden kan toplamasına sebebiyet veriyor bandırmada yakalanan balıklar minekop bildiğim kadarıyla granyoz balığının ağız yapısı olarak dişli bir balık olduğunu biliyorum inşallah meramızda bu granyozlada tanışırız:) ağız yapısı olarak yakından çektiğim bir foto olması lazım bulursam iliştiririm:)

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Mustafa bey ,gerçekten minekop sizin balıklar.Bazı resimler de hareleri görmeyince acabamı diye düşündüm.Aslında bizim bölgede(gemlik-mudanya-bandırma) sarı ağız tek tük olurdu.Keşke tekrar görünseler .Levrekten daha da büyüyorlar.Bu arada sizin yat limanının harici, karşıyakada yada erdekte de minekop tutuluyormu(büyük balığı kastediyorum),volicilerin ağlarında minekop oluyormu.Sadece sizin limanamı dadandı bu haramiler:) Bi de hep küçük iskelenin yanından atıp alınıyo galiba ,karşıdan çıkmıyomu ,yemliyormusunuz orayı nedir işin sırrı:) Bravo tuttuğunuz balıklar için,tamamen sabır ve ustalık işi...

6. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    fatih abi daha önceden bu minekop balığını erdekte edincik altında ve hıdır meralarında tutuyordum ve büyüklükleri yine bu kadardı :) bazen bu liman girişini gece voliciler çeviriyorlar sabaha karşıda ağlarını topluyorlar yinede tek tük ağlarına takılan oluyor büyük bir ihtimalle bu haramiler liman içindeki yem bolluğundan olsa gerek limana giriş yapıyorlar limanın karşı tarafıda bence eşit şansa sahip sadece iri balık geldiğinde kayalara takılma olasılığı var ama işi bilen için oda çok nadir olan bir olay insanlar kendi rahatları için arabadan malzeme taşıma kolaylığı vearabayı rüzgara karşı yağmura karşı siper etmek için ve balığı rahat çekip almak için o yer tercih ediliyor;)

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Ben yıllardır sonbaharda balığa gelirim sizin o taraflara.Genelde ilhanlar turanlar bölgelerine.Hep gece avına geldim sabaha karşı döndüm.Sizin raporlardaki minekop ve çupraları görünce şaşırdım doğrusu.
    En az 15 sene dövdüm o bölgeleri,karagöz ve eşkina dışında bir denemem olmadı.Hatta sizin limana daha taşları yeni dökülürken uğrardım dönerken,yoklardım.Bir kaç eşkina aldım ,güzel balık yapacak burası diyordum .Bitince avlanmak kısmet olmadı,transit geçiyorum bandırmadan.
    Sizin balıklar cezbetti beni açıkçası.Bundan sonra daha erken gelip minekop denemeleri yapacam ***.Raporlarınızla verdiğiniz bilgiler için gönülden teşekkürlerimi sunarım.Sağlıklı,huzurlu avlar dilerim,
    RASTGELSİN...