SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Mordoğan'da Balık Keyfi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında turkuax tarafından paylaşıldı.

 1. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Merhabalar,

  Ne zaman bizim Turna ekibine (Mustafa, Emre, Ömer) yazları Enez'de yaptığım yemli dip avlarından bahsetsem hepsinde bu avı yapmak için bir heves uyanırdı. Enez'de imkanlarımızın kısıtlı olmasından dolayı ekiple birlikte Mordoğan'a gitmek istiyorduk. Hedef balıklar aynı idi. Mercan, Karagöz, Gopez, İzmarit olursa Melina.

  Geçen sene çok isteyip de bir türlü gidemediğimiz Mordoğan'a bu hafta sonu gitmek nasip oldu. Neredeyse 1 ay önceden sevgili Cem Liman'ı arayıp rezervasyonumuzu yaptırmıştık. Tek muamma hava durumu idi ancak havaların da çok güzel gitmesiyle ve Cem Abi'den gelen onayla birlikte Cuma günü iş yerlerimizden izin alarak saat 15.00 gibi İzmir yoluna koyulduk. Tabi yola koyulmadan önce yemleri alacağımız İzmir Narlıdere'den yeterli miktarda yemi ayırtmış ve Cem Abi ile buluşacağımız saati belirlemiştik. Bu arasını hızlı geçeceğim zira çok uzuuuun bir yolculuktan sonra :) saat 23:00 gibi Narlıdere'deki av bayisinin önündeydik. Hemen gündüzden ayırttırdığımız sülünes ve mamunları alarak Mordoğan'a doğru yola koyulduk. Saat 00:20 gibi Mordoğan'da Cem abi ile buluştuk. Sağolsun bize kalacağımız otel'e kadar eşlik etti ve sabah saat 05:20' de iskelede buluşmak üzere vedalaştik. Ekip olarak ilk şoku otelde yaşadik. Odalarin balkonlarina çıkmamızla birlikte hepimizin ağzının açık kalması bir oldu :) Gecenin sessizliğinde denize sıfır oteldeki manzara muhteşemdi. Deniz inanılmaz durgun ve huzur doluydu. Bir anda hepimizin yorgunlugu geçmiş ve sonraki gün yapacağimız avın hayalleri muhabbetimizi süslemişti. Butik otelin sahipleri Ayfer abla ile Ali abi'ye de selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum. Heyecandan olsa gerek bir süre uykuya dalamadan yatakta öyle yapacağımız avı düşündüm. Saat 2'ye geliyordu ki sızmışım.
  Saat 4:45'e kurduğum saatimin çalmasına fırsat vermeden 04:15'te gözlerim kendiliğinden açıldı :) Hemen ekibin diğer üyelerini de uyandırıp hazırlanmaya başladık. Saat 5:15 gibi Cem Abi ile iskelede buluştuk ve 5:30 gibi artık denizdeydik. Bütün ekibin beklediği an gelmişti. Güneş yeni yeni doğmaya başlamıştı ve adeta bize günün güzel geçeceginin müjdesini veriyordu. Bu huzur hepimizin beklediği ve ihtiyaci olan şeydi. Ankara'dan yanımızda getirdiğimiz bütün yorgunluğu kıyıda bırakmış ve kaptan'ın ilk merasına varmıştık. Oltaları yemleyip aşağıya indirmemizle birlikte güzelim Karagözler'in bizi karşılaması bir oldu. İlk gelenler limit altı idi. Mümkün oldugunca zarar vermeden suya iade etmeye çalıştık. Daha sonra o güzelim rengi ve gözleri ile mercanlar bizlere misafir olmaya başladı. Gelen mercanlar limit üstü ve yukari alırken kafa vuruşlari ile zevkli anlar yaşatan türdendi. Bir süre sonra vuruşlar kesilince kaptanımız yer değiştirme kararı aldı. Gittiğimiz yerde de ara ara güzel Karagözler ve Mercanlar aldık. Arada birden oltam ağırlaşti. İlk başta ne olduğunu anlayamadım ancak kafa vuruşu olmadan geliyordu. Yavaş ve karalı bir şekilde yukarı alırken suyun içinden görünmeye başladı. Hep yakalanma videolarını izlediğim kalamardı bu. Görür görmez ilk kalamarımı yakalamanın verdiği sevinçle bağırdım. KALAMAR GELİYOR :) Tekneye alıp kalamar zokasından çıkarttıktan sonra bol miktarda fotograf çekimi ve ava devam. Böyle böyle öğlen vakti geldi. Ekipten kimsenin kıyıya çıkmaya niyeti yok. Cem abi biraz dinlenmek için kamaraya geçti ve bizi izmaritlerin bol olduğu bir yere getirdi. O dinlenirken ekip sıra sıra izmaritleri alıyordu. Arada tek tük gopez de gelmeye başlamıştı. Kaptan dinlenirken Ömer’in oltası birden ağırlaştı ve makine ile yukarı çekememeye başladı. Ben aynı durumu daha önce Enez’de yaşadığım için bir ahtapot’un oltaya takıldığını anladım ve takımı elimle yukarı almaya başladım. Tabi herkes arkadan beni izliyor. Ahtapot’un su yüzeyinde görünmesiyle bir sessizlik oldu ama ben anlam veremedim. Sonra ahtapotu tekneye almamla birlikte ekipteki arkadaşların teknenin diğer ucuna koşuşması bir oldu. Neyseki ahşap tekne de dengesi hemen bozulmuyor. Kamarada dinlenen kaptana seslendik ahtapot geldi ne yapalım diye. Göz ucuyla şöyle bir baktı ve küçük o bırakın dedi. Neyseki ahtapot bize gerek kalmadan kendi yolunu bularak denize inmeyi başardı.


  Daha sonra Emre'nin yardımıyla gopez’lerin kesin yerini saptadık. Teknik çok basit takım aşagı inerken sekize kadar say sonra makineyi kapat. Orta suda gopezi bulunca ortalık bir anda şenlendi. Gopezler ardı arkası kesilmeden gelmeye başladı. Dibe inince iri boylarda İsparoz orta suda gopez şeklinde baya bir devam ettik. Sonra ekip yine mi gopez demeye başlayınca yer değiştirme kararı aldık :) İlk gittiğimiz Mercan merasına gidip biraz daha şansımızı deneyecektik. Bu arada Mustafa limit üstü Karagözleri alı koymaya başlamıştı. Ben nadir vuruşlar alıyordum. Bir anda oltam yine ağirlastı ve o an anladım ikincisi geliyordu. Yavaş yavaş yine tekneye kadar çektim ve karşımdaydı. Hayatımda yakaladiğım ikinci kalamar da ellerimdeydi. Bir süre sonra bir ahtapot daha misafirimiz oldu. Bu seferkinin boyutları iyi olduğu için alıkoyduk. Ben bol bol ellerimde gezdirdim. Saat 17:30 gibi dönüş yoluna geçtik. Ekip bir hayli yorulmuş ancak bol balıklı bir günün vermiş olduğu keyifle kıyıya çıktı.
  Cem Abi’nin oğlu Yusuf’u da aldıktan sonra hep beraber kaldığımız otele geçtik ve kendi tuttuğumuz balıklar ile harika bir ziyafet çektik. Balıkların geri kalanını ise Turna avında kısmeti bir türlü gülmeyen ve ailesinden gelen baskılara daha fazla dayanamayacak olan :) Ömer arkadaşımıza verdik. Neyse ki yanımızda araba buzdolabı getirmiştik ve balıkları bozmadan Ankara'ya getirmeyi başardık. Gerçekten ekip olarak harika vakit geçirdik. Bize bu eşsiz günü yaşatan kaptanımız Cem Liman’a sonsuz teşekkürler. En kısa zamanda yine görüşmek dileğiyle. Son fotoğraf tüm günün özeti şeklinde aslında.

  Gerisini fotoğraflar anlatsın :)

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Sponsor

 3. arkadyan

  arkadyan LEVENT ÇELİK

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  80
  Şehir:
  izmir
  En İyi Avı:
  çupra..2.4 kğ
  Okan kardeşim tebrikler..Çok güzel bir av gayet keyifli bir gün olmuş.Raporunu zevkle okudum.Daha güzel avlar dilerim.Resimlerden en çok balıkları yediğiniz masadaki toplu resminiz dikkatimi çekti.Güzelim balıkları mundar etmişiniz..Kolamı var o bardaklarda :D şaka yapıyorum güzel kardeşim afiyet olsun :D
   
 4. orhan kucukbicmen

  orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

  Yaş:
  68
  Mesajlar:
  5.555
  Şehir:
  Sivrice/Çanakkale
  Favori Kamış:
  El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
  Favori Makine:
  penn
  En İyi Avı:
  32 kilo Akdeniz kılıcı.
  Levent kardeşim seni ve ekibi kutlarım, her şey çok güzel olmuş.:) :) :)
  Afiyetler olsun sevgiler hoşça kalın.:) :) :)
   
 5. volex21

  volex21 Volkan

  Mesajlar:
  6.720
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
  Favori Makine:
  Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
  En İyi Avı:
  Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  Okan tebrik ederim. Öyle güzel yazmışsın ki organizasyonunuza bende ktılmış gibi oldum. :) Gerçekten fotograflar, manzara harika. Özenmedim desem yalan olur.
  Orta suya ulaşmak için 8'e kadar saymak ilginç bir yöntem. Benim için de tüyo oldu, böyle bir yöntem uygulamak.
  Kalamarlar ve mercanlar çok güzel boydalar.
  Ahtapot ta bir kilo civarı sanırım. Kaptana helal olsun. Küçük o salın demiş. :) (Diyalog güzeldi : Ahtapot yakaladık, napalım? :D:D:D)
  Ben salmazdım sanırım. Yeri gelmişken bilen varsa yazsın.
  Ahtapotta nasıl bir limit var? Ne zamanlar avlanabilir? Geçen sene bazen denk geliyordu, yanlış birşey yapmayayım.

  Tüm ekibi canı gönülden kutlarım, müthiş bir macera olmuş. Balık ta çıkması extra güzellik. Böyle ayrıntılı ve güzel raporlarının devamını dilerim. :)
   
 6. befalcon

  befalcon Sinan

  Mesajlar:
  1.693
  Şehir:
  Manisa
  Favori Kamış:
  Okuma V-System 2.70 10-40
  Favori Makine:
  Daiwa Megaforce 2500
  En İyi Avı:
  Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  :clap2: Herşeyden önce balık için o kadar zahmetli yolları çektiğiniz için ayaklarınıza sağlık.:clap2:

  Gerçek doğa tutkunları ve avcılar sizlersiniz. Limit altı ahtapotlar büyüsünde gelsin size:thumb: :laughing:

  Afiyet olsun:hungry:
   
 7. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Levent Bey çok teşekkür ederim :) Harika bir gündü gerçekten de. Kaptan balıkları mundar etmedi o günü kurtardı :)
   
 8. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Ustam çok teşekkür ederim. Umarım birgün Sivrice'ye gelip sizinle birlikte olta atmak da nasip olur.

  Saygılarımla
   
 9. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Teşekkür ederim Volkan :) Sizinle aynı gün biz de balıktaydık neyse ki deniz yüzümüzü güldürdü. Ahtapot 1 kg. vardı. Diğer saldığımız bundan biraz daha küçüktü. Kısmet olursa belki birgün birlikte yaparız böyle organizasyonlar :)
   
 10. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Teşekkür ederim Sinan Bey. Biaz yorulduk ama fazlasıyla değdi diyebilirim. Hayata dair güzel bir çizik daha attık deftere :) Ahtapotlar konusunda ekip arkadaşlarım sizinle aynı duyguları taşımıyorlardır sanırım :) :laughing:
   
 11. farukaan

  farukaan faruk

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  473
  Şehir:
  İzmir...
  Favori Kamış:
  Remixon wınner 360mm 80-120 gr
  Favori Makine:
  Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
  En İyi Avı:
  Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
  Ama onların gittiği yer 47-50 metre arası geziyor sürekli,sen bunu 20-25 metrede yaparsan dibi boylarsın,kurşun ağırlığını hesaba katmıyorum bile :D
   
 12. farukaan

  farukaan faruk

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  473
  Şehir:
  İzmir...
  Favori Kamış:
  Remixon wınner 360mm 80-120 gr
  Favori Makine:
  Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
  En İyi Avı:
  Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
  Tebrikler okan,Cem abi ile denize çıkıp da şov yapmayan yok gibi :)
   
 13. volex21

  volex21 Volkan

  Mesajlar:
  6.720
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
  Favori Makine:
  Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
  En İyi Avı:
  Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
  Sende beni iyice kazma bellemişin :D

  Yöntem olarak güzel tüyo. Her yerde 8'e kadar saymıcaz Ferdi :laughing:
   
 14. Şimal

  Şimal İsa Sivri

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  12.617
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe Surf Mill 4.20
  Favori Makine:
  Daiwa Emcast Plus 5000
  En İyi Avı:
  Balık Avı Dostlarım...
  Tebrikler Okan, çok güzel ve keyifli bir av yapmışsınız.Nedense resimler bende açılmadı göremedim.Limit duyarlılığınız için teşekkürler, dostlarınızla nice güzel avlarınız olsun:)
   
 15. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Teşekkürler Faruk Bey, Cem Abi'nin meraları ile boş dönmek gerçekten zor :)
   
 16. Arda BAYSAL

  Arda BAYSAL Arda BAYSAL

  Mesajlar:
  61
  Şehir:
  İZMİR
  En İyi Avı:
  LAMBUKA 1,5 kg
  Son zamanlarda gördüğüm en güzel av organizasyonlarından biriydi.

  Tebrikler.. :thumb:
   
 17. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Teşekkürler Arda Bey, umarım daha güzel avlar sizin olur.
   
 18. macir_ertan

  macir_ertan Ertan Çetin

  Yaş:
  50
  Mesajlar:
  1.550
  Şehir:
  Haskovo-Bulgaristan
  Favori Kamış:
  Trabucco
  Favori Makine:
  Daiwa Emblem-Z
  En İyi Avı:
  Yayın,Sazan,Turna
  Okan ne düzgün ne güzel ne renkli bir rapordur bu anlatım resimler baştan sona kadar bir eser zevkle okudum tebrikler
   
 19. elfbeyi

  elfbeyi mehmet kırem

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  112
  Şehir:
  aydın
  Favori Kamış:
  TRALKA-CA JIGGING 180 cm UP TO 300 g
  Favori Makine:
  OKUMA RAW II 65
  En İyi Avı:
  çipura 980 gr. - 34,5 cm. - sarıağız 2,900gr -53 cm
  harika bir av, çok güzel rapor ve muhteşem son.tebrikler.
  okumak ve izlemekten büyük keyif aldım.
   
 20. cengiz doğru

  cengiz doğru cengiz

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  6.928
  Şehir:
  istanbul küçükyalı altıntepe
  Favori Kamış:
  lineaeffe surf mill 4.20,okuma v system 2.70 10-40 spin,lineaeffe xr boat
  Favori Makine:
  Daiwa entoh 4500,okuma safina pro 40
  tebrik ederim çok güzel av olmuş başarılarınız devamını dilerim.yaşadığınız yerlerin kıymetini bilin valla:)
   
 21. turkuax

  turkuax Okan

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  249
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
  Favori Makine:
  Shimano Exage 4000 FC
  En İyi Avı:
  4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
  Teşekkür ederim Ertan Bey, elimden geldiğince bu güzel günü dostlar ile paylaşmaya çalıştım.