Motorlu bot almayı düşünüyorum... (Yardım)

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Snoopist tarafından paylaşıldı.

1. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Merhaba...
    Botlar ve bot için motorlar hakkında hiçbir bilgim yok aşşağıdaki soruları yanıtlarsanız çok sevinirim...

Düşündüğüm aynen yukarıdaki Fotograf gibi.

1-) Fotograftaki gibi motorlu botu denizlerde kullanmak için ehliyet gerekirmi gerekirse o ehliyete nereden başvurabilirim ?
    2-) Deniz için 6-7 kişilik önerebileceğiniz bot ve bot motoru varmı ?
    3-) Denizde en fazla kaç km hız yapabilirim bu tür bot ve bot motorlarıyla ?
    4-) Bu botların ortalama kullanım süreleri kaç yıldır ?
    5-) Deniz için ideal olan Güçlü motoru olan bir bot kaç bin y.t.l. ye patlar :)

6-) Yardımlarınız için, şimdiden teşekkürler ederim...

Son düzenleme: 20 Ağustos 2008
  2. maltan

maltan Murat Altan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Karakulak, 47 cm, 1.25 kg
    Hocam ben geçen hafta Quicksilver 3.10 Sport Ahşap taban bot ve mercury 3.3 hp benzinli motor aldım. İzmir ve istanbul'da bulabildiğim en iyi fiyatlar

www.orkadeniz.com

adresinde.

Satış sırasında, izmir'e kargolarken, sonrasında biz marmaris'te denize indirirken telefonla her aşamada çok ilgili ve yardımcı bir tavır içindelerdi. yaptığım alışverişten çok memnunum. burayı tavsiye ederim.

sana tabii ki daha büyük bir bot ve motor gerekecek. bütçene uyarsa quicksilver bottan çok memnun kaldım.

senin için hayırlısı olsun... ;)

3. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Evet bu arada istanbulda bot ve motor satışı yapan, çok çeşitli, uygun fiyatları olan yer varmı önerebileceğiniz ?

4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Cevaplar
    1- Motorunuz 9.9 beygire kadarsa ehliyet gerekmiyor Ustündeyse
    amatör denizcilikfederasyonunun aşağıdaki linkini tıklayaran internet yoluyla sınava girrip alabillisin 200 ytl civarı masrafı var kursu da yok sadece sınavı var.

http://www.adf.org.tr/public/default.aspx

2) Hiçbir şişme botla 6-7 kişi ava çıkamazsınız Bu hem kanunen mümkün değil hemde sağlıklı değil. Birkere bunun için en az 4 metre üstü bir bot gereklidirki bu da botun liman kaydı zorunluluğu gerektirir İşiniz zorlaşır. Yüksek vergiler ödemek zorunda kalırsınız. 3 kişiden fazla kişiyle botla ava çıkarsanız gününüz işkenceye dönüşebilir. Şişme botun içinde geçen 2. saatten sonra bacaklarınız ve başınız isyan etmeye başlayacaktır. Botun delinmesi ve hasar görme ihtimali artar, asla sigara içemezsiniz. Çalkantısı cabası.

3) Hız konusunda sorun yaşamazsınız. Paraya kıyarsanız ki 5000 ytl nin üstünde bir takımla bir tekneyle çıkılamayacak hızlara ulaşabilirsiniz.

4) Kullanıma göre değişmekle beraber 3 ila 6 sene arasıdır. Her kullanımdan sonra tatlı su ile yıkanmalı ve bot asla katlanmadan açık vaziyette kaldırılmalıdır. Tatlı su motor içinde geçerlidir.

5) Dediğim gibi en az 5000. ytl. 2000 ytl ye 3.60 civarı bir bot 3000 ytl ye de 9.9 bhp bir motor alabilirsin

6) Rica ederim. Ama bu kadar masrafın sonunda hevesin ilk yaz bitmeden bitecektir. Sonra 5000 ytl ye aldığın takımı 2500 ytl ye satmak için ilanlarla uğraşır dudursun Benden söylemesi

5. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Abiii yazıların için çok teşekkürler ama sen benim bütün hevesimi kaçırdın yaaaa :))
    Zaten ben bot ve motoru için 5 ve 7 bin ytl arasını gözden çıkardım çünkü bu herhafta alınan birşey değil. Almışken iyisini alalımki işe yarasın...

Şimdi benim anladığım kadarıyla "Motor : 9.9 beygir (hp) in altındaysa,
    bot : 4 metrenin altındaysa, hiçbir yasal yükümlülürü yok. Ehliyete, herhangibi bir belgeye, izine, gerek yok" Bumudur abi ???

Bide illa 9.9 mu olacak 10 olsa 1 hp için sahil güvenlik cezamı kesecek. Veya 4 metre değilde 4.30 olsa, çünkü 10 luk motor ve 4.30 luk gözüme kestirdiğim bir takım varda ??

Son düzenleme: 21 Ağustos 2008
  6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

4.30 luk bot için liman kaydı isteyecekler ve bağlayacaklar bunun için emin olabilirsin.
    aynen öyle 9.9 il 10 arasında çok fark var Aslında ikiside aynı motor ama motorun faturasında ve seri nosunda 9.9 yazdığı için ehliet ve vergi gerekmiyor. Ama buna şaşırma Bu zaten kanundan kaçırmak için yapılan motor üreticilerinin bir taktiği. Bu sadece Türkiye'de değil dünyanın ço yerinde böyle.

Sana samimi bir tavsiyed bulunayım. 9.9 bir motor kaç kilodur biliyormusun? onu her defasında arabanın bagajına kyup denize götüremezsin. Bunlarda mutlaka kaçak vardır. Yani yan yatırınca benzin akıtırlar Siboplar zamanla çürür çünkü. Birde benzin deposunun ağırlığı var.
    Sonra 4.30 bir botu katlayıp arabann bagajına koyamazsın en az bir doblo tipi araç gerekir.O mot 65kg civarındadır. tekbaşına kurup kaldıramazsın. Şimdi etrafında çok hevesli arkadaşların de hadi gidiyok dediğinde birinin annaesi hastalanır birinin sınavları vardır birinin misafiri vs tek başına sabah erkenden gitmek çok zor. Bak bu takımı al istediin zxaman tek başına bile çıkabilirsin ağar da değiller.

bot altı katlanır hafif bende var ve 3-5 şiddetindeki rüzgara bile 4 kişi balık dğil ama ulaşım amaçlı olarak rahatça çıkıyorum arabanın bagajın sığıyor ve altı düz olduğu için 5 dahhada kuruluyor

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=16-SR03108

yada daha büyügü
    http://www.makdis.com/site/page.asp?dsy_id=18860

motor. yamaha 5 beygir iki zamanlı 2000.ytl civarı 21 kg yamaha bayilerinden almanı tavsiye ederim.

inan bana o 4.30 luk botun yapamadıklarını yapar ve seni kuşlar gibi uçurur. Satmak istediğinde de hemen alıcısı bulunur.

Son düzenleme: 21 Ağustos 2008
  7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Alperen bey oldukça doyurucu açıklamalar yapmış ben acizane bir kaç şeye parmak basmak istiyorum.
    1. Ayda bir denize gitmeyecekseniz botu inik vaziyette taşımak ölümden beterdir. Yani her hafta sonu onu taşı, şişir, vs. zamanla zor gelmeye başlar. Bir aylık ara ise denizi ve tekneyi epey özlemeye yeterli olduğu için bu zahmete katlanabilirsiniz.
    2. Oltayla balık avlamak için zodyak tarzı bu botlar uygun değildir, Ayda bir yada yaz tatilinde bir sayfiye yerinde ise işe yarar. Hedef içsularda avlanmaksa, taşımaya da şişirmeye de değer.

8. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    bizim gibi sıcak yerlerde tente problem olur sen en iyisi fiber al 6-7 kişiyide unut o kadar insanla benim ahşap 9 metrelik tekneyle bile zevkle avlanılmaz en fazla 3 iyidir birde botun fiber tabanlısını al kuma değmesin

9. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Ama fiber tek parça ve sabit değilmi yani katlanamaz. O nun içinde liman kayıtı adb gibi şeyler lazım vergi felan ben böyle biliyorum.
    Katlanabilir olması lazım benim için. Katlanabilir ahşap vs. varsa onlar daha iyi.

Birde ben botu nasıl ve nereden denize indirip çıkarıcam ???

Son düzenleme: 22 Ağustos 2008
  10. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    Enis bot almak için karar verdiysen maddi imkanında müsaitse düşünme al derim
    Hayata bazı zevkler seyretme ile yaşanmaz.
    Elimden 4 adet tekne geçti 1 ahşap 3 fiber 3 yıldır bot kullanmaktayım ve şimdi geriye dönüp baktığım vakit harcadığım vakite ve nakite acıyorum.
    Naciz fikrim alacağın bot 3.20 mt den motor ise 9.9 dan küçük olmasın 3 kişiyi avlanması için ideal..

Buda benim sloganım sakın ola hayatımız 20 ytl kadar ucuz olmasın bot alır almaz can yeleğini ihmal etme...

11. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Benim gözüme kestirdiğim 3 bot markası var 1. sea master 2. Quicksilver 3. zodiac hangi marka olursa olsun mutlaka 4 metre olacak veya 4 metre yoksa 4 metreye en yakın olanı. adb felanlada uğraşmak istemiyorum vergisi ıvırı zıvırı olmasın. şimdi bu botlardan hangisi ve hangi tabanlı olanı iyidir. bildiğime göre fiber olursa adb si gerekli.
    Birde motor 9.9 beygirlik olacak. 2 zamanlı ne işe yarar 4 zamanlı ne işe yarar aradaki fark nedir. motor markasında da mariner ve mercury arasında kaldım.

Yaaa 9.9 da az beee kardeşimm :) 9.9 luk motorla nekadar hız yapılabilirki !!! tam gaz kaç km hız yapılabilir acabaa...

12. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Çok fazla soru soruyorum farkındayım ama bu botlar ve motorlar hakkında hiçbir bilgim yok.. bu şekilde öğrenmeye çalışıyorum :) araştırıyorumda...

13. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    Gözünün gördüğünemi kulağının duyduğunamı inanırsın?
    Denize çıktığım bir gün benle irtibata kur kendin bire bir tecrübe et
    0535 934 71 68 Feridun

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) Ama botu şişrtmeyi ve denize indirmeyi, motoru da arabadan bota kadar taşıtıp tekneye monte ettirmeyi unutmayın.
    Hazır teknede göz görebilir ama hala olay anlaşılamayabilir.

15. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    Yakup abi botu şişirmekte problem yok fakat motorun taşınmasına yardımcı olmak farz oldu :D :D

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İşte olay budur. Tabii ki sen bottan memnun kalırsın. Tam techizatlı ,(römorklu, garajlı, garajda motor askılı) bir sistem oldukça pratiktir. Ne şişirme derdi olur, ne de 2 kullanım sonra kat yerlerinden ütü, içinde kalan su, ot, yosun ve balıktan koku, kumdan taştan yirilme sorunu olur.
    Motor asma aparatı tekerlekli olursa, motoru en azından garajdan arabaya taşımak dert olmaz. Arabanın ruhsatında römork çekebilir işlenmişse, tam yaşadın.
    Şişik taşınan bot, balıktan eve gelince alt üst olup hortumla bir kez yıkandı mı bir sene garajda kalsa sorun olmaz.
    Tekrar balığa giderken en yakın akaryakıt istasyonunda hava kontrolü yapılıp eksik olan tamamlanır, anında sudasın.

Kısaca; bot işi sakattır, ama techizatın tamsa, kolaylıktır.

17. Snoopist

Snoopist Enis KORKMAZ

Favori Kamış:
    3 m'lik Kamış
    En İyi Avı:
    4 kg istavrit
    Yardımlarınız için çok teşekkürler. Devamını bekliyorum :)))

18. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    gene sen bilirsin ama bence 4 mt lik bir bot başını epeyce ağrıtır..heleki fiber tabanlı almazsan yüksek süratlerde botunda hareketlenmeler meydana gelir bu da uzun vadede dikiş yerlerinden açılmasına neden olur. birde 4 mt lik bir bota 9.9 çok az gelir...tadıyla kullanmak istiyorsan fiber taban ve 35-40 bg civarı bir motor almalısın....
    botun ömrü konusunda ise rahat olabilirsin iyi bakarsan seni bile eskitir:) şaka bi yana piyasada 20-30 yaşında botlar var....
    bendede 310 mt bot ve 15 bg motor var ama o bile battal geliyo inan...
    şimdiki aklım olsaydı 260 lık bir bot ve 8bg 2 zamanlı bir motor alırdım...canavar gibi giderdi ve istediğim zaman da çıkardım...

umarım en iyisine sahip olursun...

19. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    Genç arkadaslara

Arkadasım,Sanırım almak istedğin botu Marmara Denizinde kullanacaksın???

Unutma Marmara Denizi çok tehlikelidir.Bir bakarsın lodos yıldıza çevirir.Hava güzel dersin bir anda bozar.

Tekne almak senin için erken.Marmara da tekne kullanmak için motoru bilecen,motor çalışmadığında ne yapman gerektiğini bilecen,dalgaya nerden girceğini bilecen,hele hele şişme bot aliosan bunlar çok daha önem teşgil ediyor.Beni abin gibi gör ve şimdilik bot fikrinden vazgeç....!!!

Burdan tüm forum üyelerine sesleniorum.Genç arkadaslarımıza biraz daha denizin şartlarını ve zorluklarını anlatalım!!!

20. resimdekide quicksilver :D

bir şey soracam resimdeki bot şişme değilmi sizde şişme alacaksınız

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Eylül 2008