Mükemmel bir keşif - DİPSİZGÖL

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında eyeofnight tarafından paylaşıldı.

1. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
    Selamlar saygıdeğer arkadaşlarım abilerim... Bugün gerçekten çok mükemmel bir haber aldım. amcamın eşinin köyünün yakınlarında yanına yaklaşmaya pek cesaret edilemeyen dipsizgöl adında ufak bir göl var. yıllar önce bu göle bir biçerdöver düştü ve sonarlarla taranmasına rağmen bulunamadı. bunun üzerine dalgıçlar bile göle girmeye cesaret edemedi. bu göl adını bu olaydan alır. neyse fazla uzatmadan sadede geleyim.

Yengemle annem sohbet ediyormuş. Yengem anneme şu olayı anlatmış. Yengemin tanıdıklarından 2 kafadar yakın zamanda balık tutmak için dipsizgöle gitmişler ki bu çok nadir karşılaşılan bir durumdur. olayın fazla ayrıntısı yok. öyle büyük birşey çekmişler ki balık kıyıya yaklaşıp balığı gördükleri zaman korkularından oltaları bırakıp kaçmışlar. olay tamamen gerçekmiş ki böyle birşeyin olması kuvvetle muhtemel. çünkü o göl gerçekten dipsiz ve yıllardır balık avcılığı yapılmıyormuş. artık balığın cinsi sazan mı yayın mı bilemiyorum ama gerçekten o bölge ziyaret edilmesi gereken bir yer. fakat işin kötü yanı olayı dinledikten sonra ben bile cesaretimin kırıldığını farkediyorum...

Son düzenleme: 2 Ağustos 2010
  2. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Çok ilginç gerçekten keşke oraya gitme imkanım olabilse

3. sehzadem82

sehzadem82 H Barış KEDELEŞ

Favori Kamış:
    AlbaStar
    En İyi Avı:
    4 Kg Sazan
    Usta sen ver adresi ben sana balık yollarım ordan :)
    Unutmayalım ki insan kaderini yaşar , tamam tedbir bizden ama düşünsene 100 kg bir balık çıkmış şansına ne güzel olur :) bence cansimidi tarzı bişeyler giyip ! önlem alıp orda avlanman gerekir. şahsen ben yerini bilsem cansimidi yada başka bişey almam gerek olmaz ben çekerbesmeleyi giderim
    3 gün ömrüm kaldığını bilsem doya doya ibaetle yaşarım! Affetmem

4. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    şu an bende tüm korkularıma rağmen imkan oluşturmaya çalışıyorum=))

5. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    barış abi ben gidip siftahı atayım memnun kalırsam söz adresi sana vercem sadece sana:D o raporu okuduğunu bi düşünsene barış abi o bile kafi:D

6. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    yok daha neler :D :D

7. Aramis

Aramis

8. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    diyelim ki balıkçılar bir noktada yalan söyledi... tamam inanmıyo olabilirsiniz saygı duyarım tabiki ama biçerin düştüğü ve bulunamadığı konusu bir hurafe veya efsane değil tamamen bir gerçek... öylesine derin bir suda bu şekilde balıkların olması gayet normal karşılanabilecek bi durum bence. normal karşılamamın bir diğer sebebi de gölün bakir bir göl olması ve köylülerin dipsiz olmasından duydukları korkudan dolayıı balık avlamak için yaklaşamamaları...

ben kayıp uygarlıklar ve altınlardan bahsetmedim sadece derdim balık:)
    neyse inşallah Allah kısmet ederse oraya balığa gideceğiz. raporumu en ince ayrıntısına kadar burada paylaşacağım.

9. Gundogdu

Gundogdu Hasan hüseyin

Anadoluda bir sürü göl ve baraj hakkında bu tarz hikayeler anlatılır. En popüleri de, ''bilmem ne zaman birisi boğuldu, gelen dalgıçlar hemen geri çıktılar, bu gölde kocaman balıklar var diye''

10. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    peki bunlardan 1 tanesinin bile gerçek olma ihtimali yok mu? neden bu kadar olumsuz yaklaşıyosunuz anlayamıyorum sizleri gerçekten...

11. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Sevgili genç kardeşim, Bende ankarda yaşadığımdan bu dedikoduları yıllardır duyarım, ( bunlardan en komiğide kum ocakları civarında botla açılan 2 taksiciye saldıran insan boyundaki turna vb. ) hepside hurafeden öte değildir. Eğer bu tip bakir göl görmek avlanmak istersen , imkanın olursa bir gün bolu sınırları içinde fazla sayıda mahalli göl mevcut adı sanı duyulmayan.
    orda gerçekten var, dipsiz bir kaç mağara ( dibi vardır allah bilir bulan yok daha :), ağlayan kaya vb. güzel bir gezi olur.

12. Gundogdu

Gundogdu Hasan hüseyin

Sence yaş, yada tecrübe ile ilgili olabilirmi ?:)

Diyorsunki yıllar önce bir biçerdöver düşmüş bulunamamış. Pardon ama hangi yılda ne ile, nasıl aranmış? Bundan 15 yıl öncesine kadar İstanbulda bile arama kurtarma için Dalgıç, ımız yoktu. 96 yılında Türkiyede ilk Arama kurtarma dalgıç ekibi İstanbul Emniyetinde kuruldu. (Deniz Şube Müd. Bağlı Su altı grup amirliği) Daha önce yapılan arama kurtarmalar tamamen kişisel çabalarla yapılan işlerdi. Ve en çok uygulananı halata bağlanmış 20 metrelik bir ipe bağlanmış kasap kancasıydı.

Diyelimki bu gölün derinliği 15 metre, biçerdeöverin yüksekliği 5 metre . Yani yukardan dik bir açıyla dalınırsa 10 metre dipte bulunan bir makina. Bundan 20 yıl önce yada şimdi o yörede bir tatlı su gölünde 10 metre tüpsüz dalış yapacak kaç kişi vardır sence ?

Neyse ümitlerini kırma istemem. Ama çok bakir bir gölş ise dediğin gibi oldukça Trofe balık yakalama şansın oldukça yüksektir.:)

13. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:

tavsiyelerin için teşekkürler emin abi fakat ben şu an kafama gerçekten koydum bu bölgeyi kesinlikle ziyaret etcem... ilerde fırsat bulursam senin tavsiye ettiğin yerlere de uğramak isterim:)

Hasan abicim gerçekten çok güzel cevap vermişsin bi heyecanla biraz saçma konuşmuş olabilirim kusurum varsa affola... bahsettiğim olay 2002 veya 2003 senesinde gerçekleşti. tabi söylediklerinize bakılırsa o zaman da bile orada geniş çaplı bir arama yapmak zor. bizim duyduğumuz sonarla tarama işlemi falan hikaye anlaşılan:) benim asıl ümidim gölün çok bakir olması bulunduğu köy kuş uçmaz kervan geçmez diye tabir edebileceğimiz bi yerde. hadi köyden kervan geçti desek yolu yine o göle uğramaz:) köyü genelde sadece köylüler ve o köyle alakası olanlar bilir onlar da (bn de bu gruba dahilim) gölün dipsiz olması korkusu ile yanına bile yaklaşmaya cesaret edemezler. bugün babamdan detaylı bilgi edindim bu balığa giden arkadaşlar bizim akrabamız olurmuş. aslen istanbulda oturuyorlarmış 25 yaşlarında 2 genç. büyüklerin uyarısına rağmen illa gidip balık tutcaz demişler. sonrası malum balığı görünce oltaları falan oraya atıp kaçmışlar. eğer becerebilirsem bu arkadaşlarla irtibata geçip konuyu ayrıntılı bi şekilde öğrenmeye çalışcam. sonra da duruma göre av bölgemizi kesinlikle ziyaret etcez. gerçekten orda birçoğumuzun hayal bile edemeyeceği trofeler yatıyo olabilir...

14. Gundogdu

Gundogdu Hasan hüseyin

Dediğim gibi, o kadar bakir bir göl ve içerisinde balık varsa, ki büyük ihtimal Sazan familyasıdır, oldukça iri balılar alabilirsin. Ama yanında mutlaka sağlam bir kepçe götür ve yalnız gitme.

15. cogito74

cogito74 ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    9 tane istavrit
    hasan arkadasin tavsiyesi mantikli yanliz gitme.bride o göl gerçektende bir krater gölü felanda hatta altında kalkeri bir kaya zemini var ve zamanla yeraltı çökmeleri bile dahada derinleşmiş olabilir. burdurdaki salda gölü 184 metre .. neyse gittiginde takımsız bir kurşunu derinlere sal bakalım. bu şehir yada kırsal efsaneyi dogrularsın...hadi bakalım sana rasgele..ha bizimle paylaş ama yani trofe bişi tutamazsan bile..

16. LapinCash

LapinCash

Haber bekliyorum iy yada kötü.

17. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:

tavsiyeleriniz için teşekkürler abilerim yalnız gitmek gibi bi cesareti gösterebileceğime inanmıyorum zaten:)
    Büyük ihtimal gitcez ama ne olcağı belli olmaz inşallah gitmek kısmet olursa sonuç ne olursa olsun kesinlikle burda paylaşırım zaten. saygılar...

18. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    dipsiz göl denen yere bende gitmiştim. hoş manzaaralı etrafı çam ağaçlarıyla kaplı uaklaşık 200-300 metre kare ufak bi yer. Ben o gölde sazanları gördüm. hatta irileri de vardı 5-6 kg civarı ama öyle çok fazla büyük balık var mıdır orada bilemiyorum. Balık avına pek müsait değil. muhtemelen milli park alanıdır orası ama yasak değilse denemeye değer bi yer.

19. eyeofnight

eyeofnight Nihat Furkan

En İyi Avı:
    serhat abicim ülkemizde nerden baksan 5-6 adet dipsiz göl var sen hangisine gittin:) benim bahsettiğim gölün etrafı tamamen tarlalarla kaplı çam ağacı vs. hiç bişey yok:)

20. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    Benim dediğim kastamonu dipsiz göl. İstersen googlede bi resmine bak çok şirin bir yer