mustad 496 ince bi iğnemi?

Konu, 'İğneler' kısmında BaLıKSıZ oLMaZ tarafından paylaşıldı.

1. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Kısa pala, ince ve kaliteli bi iğne arıyorum. Farklı markaların kısa ve ince iğneleri var ancak uçları hemen köreliyor. Yada aldığımda bile yeterince ince olmuyor. elimde mustad 505 var ancak oda oldukça kalın. Mesela 1522 ler var incecik. Elime değse bile hemen deriye yapışıyor. onun kısa saplısı olsa çok iyi olurdu. 496 ince bi iğne ise 4 kutu alacağım arkadaş getirecek İzmirden. Yada başka önerileriniz varsa paylaşmanızı isterim. SAygılar...

2. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Bilmem bu işinizi görürmü...!

MUSTAD 496NPBB MAVİ OLTA İĞNESİ 25'Lİ PAKET
    İnce uçlu, yuvarlak gözlü, iğnenin dirsek kısmının biraz daha dışa doğru sıkıştırılmasıyla %25 oranında güçlendirilmiş iğne.

3. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
  4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
  5. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    Bu iğnenin 1/0 boyu ile 3 kg. levrek aldım. Belkide 4-5 kg alabilirsin. Ancak oldukça esnek bir iğnedir. İyi tarafı taktırdığında kendini açıyor. Takım kurtuluyor, ancak dezavantajıda yine zorlandığında açılması. Balığı iğneye oturttuğunda çekerken bu özelliğini unutmamalısın. Büyük balıkta zorlamaya gelmez. Yaklaşık olarak 15 yıldır bu iğne ile avlanıyorum. Mercan, karagöz, çupra, levrek, 2 kg civarı sinarit, melanur, ıskatar, kocagöz balıklarında hep bu iğneyi kullandım. Her seferinde çantamdan başka iğne çıkartmayı düşünsemde olmadı ve elim hep bu iğneye gitti. İnce ve çok keskin oluşu beni her defasında cezbediyor. Teke, mamun, kurt tarzı yemlerde çok önemli. Yani yemi bozmadan ve hasarlamadan kullanmaya fırsat veriyor.
    Gerçi son 4-5 yıldan bu yana sanki kalitesinde bir düşüş oldu bunu devamlı kullanan biri olarak bu olumsuz yöndeki belirtilerinide hissediyorum. Bu iğneye çok yakın bir üründe VMC de var. Kodunu hatırlayamayacağım ancak av marketlerinde sor mutlaka göreceksin. Yine aynı kalitede bir iğnedir, hatta bir artı özelliği bu iğne daha az esner biraz daha güven verici bir iğnedir incele ikisinide yan yana koy elinle esnet, keskinliklerini kontrol et.

Tabi sen bu iğnenin hangi boyu ile hangi balığı yakalamayı düşünüyorsun buda önemli. 4-5 no ile karagöz, 7-8 no ile ispari, yani balığın ebatına göre daha küçük iğnelerlede av yapabilirsin. İğne boyu küçüldükçe bu esneme problemide azalacaktır.

6. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Aradığım cevapları tam olarak verdiniz teşekkür ederim. Herhalde tutabileceğim en büyük balık yarım kilonun biraz üzerinde olacaktır. Çünkü öğrencilik imkanlarıyla verimli avlaklara gitmek kolay değil:D. Benim bi arabam olana kadar o iğnelerde çoktaaan eskir:D. Çupra mırmır sargoz karagöz belki levrek minekop.. gibi balıklar. Cevabınızdan bu iğnenin kısa saplı, çok ince ve kaliteli olduğunu anlıyorum bunlarda tam istediğim özellikler. Siparişini veriyorum yarın 50li kutuda 2 kutu 6numara, 1 kutu 7numara, 1 kutuda 5 numara.

7. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Mırmır ve karagöze eşkinaya, minekopa 1 Numara yada 1/0 numara kullan derim büyük iğnenin faydası küçüklarinin yakalanmasını önlediği için, derim...RASTGELE...:)

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Bence sen hangi amaç için iğne aradıgını , hangi avda kullanacagını belirtirsen çok daha iyi olur..sana gelen tavsiyeleri ona göre değerlendirirsin. :)

9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Var bu 496'nın kuvvetleştirilmişi küçük poşetlerde sanırım10'lu satılmaktadır.Kutuda satılanların bazı dezavantajları onda yoktur

10. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Gezer kurşunlu takımlarda çupra mırmır sargoz avlarında kullanacağım. Tabii bazen bu takımlara levrek minekop karagöz gibi balıklarda vuruyor. Balık ağzına aldığında yutsun istiyorum o yüzden kısa pala olması önemli. Elimde 505 var ama oda çok kalın. Balık ağzına alınca biyerine azda olsa takılsın böylece kusamasın istiyorum. Ayrıca uzun göl kamışına tek iğne bağlayıp akşamları kaya diplerinden sargoz avı yapacağım. yine balığın yemi bi hamlede almasını ve alıncada iğnenin ucunun hemen takılmasını istiyorum. O nedenle kısa pala ve ince iğne arıyorum.

11. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    OWNER : 5114 - OWNER İĞNE
    Ürün Özellikleri
    No:1-2-4-1/0-2/0 Keskin uçlu Siyah Krom renkli, Circle iğne. Çok özel ağız yapısı ile, balığın ilk vurduğu anda tasmalama yapmadan balığın bir daha çıkaramayacağı şekile yakalanmasını sağlar.

Bu iğneyi denemeni tavsiye ederim, delikli iğnedir, bağlarkende bildik düğümlerle değilde, RAPALA düğümü ile bağlamanı tavsiye ederim, daha yakalayıcı olması açısından...RASTGELE...:)

''AVmarketi.com dan ararsan inceleyebilirsin''

12. Dejavu

Dejavu volkan

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 4.50 200
    Favori Makine:
    Shimano Super Aero Surf Leader CI4+ 35

Gerçekten güzel iğneler bende deneyeceğim. Şayet Mustad almıştım fakat üstadların da dediği gibi Mustad artık eski Mustad değil. Fleto'nun kuyruğuna bile zor geçen iğne ağzı nasıl delsin ?

Bu iğneler çok hoşuma gitti.

13. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Teşekkürler erhan abi inceleyeceğim.

abi güzelde çok pahalı bunlar be yavv:eek:

14. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Evet biraz pahallı ama tasmalamayla falan uğraşmıyorsun balık kendi yakalanıyor, bu yaz ben bu iğnelerle 2 köstekli takım yaptım attım, 500 gr. lık mırmır yakalanmış millet kamışta balık var dedide fark ettim kamışın başında bile durmuyordum, balığıda dudaktan yada damaktan yakalıyor, iğneyi yutup çıkarmayla uğraşmıyorsun yani....:) Tavsiye ederim, ama alırsan mutlaka RAPALA düğümü ile bağla.... RASTGELE...:D

15. Dejavu

Dejavu volkan

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 4.50 200
    Favori Makine:
    Shimano Super Aero Surf Leader CI4+ 35
    Vallahi artık, balığın olduğu zamanlarda güzel ip misina bağlayıp kopma riskini minimum'a indirmek lazım :) yoksa bu iğneleri alıp '' yaradana sığındım '' diyip atmak biraz haksızlık olur bu kaliteye :)

16. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    :D. Önceki tavsiyede dahada pahalıydı bi iğne 70 kuruş civarı owner yine baya ekonomik sayılır:D. Onları kullansam takılınca şnorkeli falan alır suya dalarım çıkarmak için bu soğukta:D.

17. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Owner Mutu Light Circle 6 numara; karagöz, sargoz, mırmır gibi balıkların çok iri olmayanlarında, 4 numara iri olanlarında...

Gamakatsu Nautilus circle 1 no; eşkina, mırmır, levrek avında.

Bu iğneler çember iğnedir, cart diye balığın dudağına girer. Tasma atılmaz çoğu durumda. Bu iğnelerin avcılık özellikleri dışında bir tane daha önemli özelliği vardır; balığı tam dudaktan yakalar, ufak veya salmak istediğin balık olduğunda balığa hasar vermeden geri bırakabilirsin. Tüm dünya bu tip iğnelere dönüyor/döndü, biz de dönelim :)

Owner modeli daha incedir, zayıf yemlerde daha başarılıdır. Gamakatsu Nautilus ise çok çok sağlam ama biraz kalındır, sübye, sulina, midye gibi iğneyi dolduran yemlerle mükemmel sonuç verir. Gamakatsuda biraz daha zarif bir iğne ararsan o da octopus circledır.

Bunlara bir alternatif de Eagle Claw Circle Sea...

Başka bir çok markanın da çember iğneleri mevcut, araştırıp bulabilirsin. Rastgele...