Nedir bu yakala bırak işi (sonuç)

Konu, 'Makaleler' kısmında ÇaylakÇıldırlı tarafından paylaşıldı.

1. ÇaylakÇıldırlı

ÇaylakÇıldırlı kubilay

En İyi Avı:
    1,5 kg Sazan
    Sevgili arkadaşlar
    daha önce yakala bırak konusunda açmış olduğum konuda ,sanırım hakarete varan mesajlar yüzünden mesaja kilitlenmiş.Kapanmasına değil ama böyle bir konuda bile birbirimize hakaret etmemiz karşı fikirlere tahammülsüzlüğümüz gördükten sonra keşke öyle bir konu açmasaydım soru sormasaydım dedirtti bana.
    Ben eminim ki Rahmetli Ali pasinere yada uzun ömürler yaşasın orhan abi ye vedat abayoğluna bu soruyu sorsam bu kadar ters cevaplar almayacaktım.
    Ancak belirtmem gerekir ki benim bu konuyu açamam daki sebep şuydu;
    Bu forum ve benzeri forum sitelerinde genelde nasıl balık tutulduğu hangi olta makina yem yada merada avlanmam gerekitği hususunda onlarca konu açılmış ancak neredeyse kimse amatör balıkçılığın etiklerinden bahsetmemiş.
    36 yaşındayım 18 yaşımdan itibaren 10 sene çıldır gölünde sazan avladım, daha yeni yeni istanbul boğaz avcılığına başladım.bulduğum gördüğüm her kitabı her yazıyı okumaya çalışıyorum soruyorum öğreniyorum.Şunu anladım ki balık tutmayı öğrenmek kadar belkide daha öncesinde balıkçılık kültürünü öğrenmek gerekiyor.
    Bana göre bir amatör balıkçı doğayla iç içedir ve dolayısla bir balıkçı, önce etrafına ve avına saygılı kibar yardım sever etrafını kirletmeyen biri olmalıdır.

Bu münasebetle açtığım konuda kendime amatör balıkçılık hususunda bir düstur edinmek içindi..
    Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim, keşke şu dik ve hakaret için mesajlar da olmayaydı diyorum ve yine verdiğiniz cevaplar ışığında aldığım notlarımı şöyle özetliyorum.
    1.ben konuyu açarken bırakan yada bırakmayan kimseye hor görmedim, zaten acaba yanlış mı düşünüyorum diye açık kapı bıraktım
    2.limit altı balıklar %1 yaşama şansı dahi olsa bırakılmaldır.
    3. salt bir yakala bırak amacı yani sadece yakala bırakçılık özel teknikler ister her balığa uygulanmaz
    4.Dünyada ilgili federasyonların yakala bırak işini meşru görmesi bunu gerçekten meşru kılmaz, bkz boğa güreşlerindeki işkencede malum fedarasyonlar tarafında meşru görülüyor.çinlilerin köpek derilerini canlı canlı yüzmesine kimse sesini çıkarmıyor
    5.yaşayan hiç bir hayvan ve hiçbir insan zevk için avlanmamıştır, insanın doğasında avlanma içgüdüsü oldğu doğru ama bunu ihtiyaç gibi ulvi bir sebebe bağlamıştır.yontma taş devrinde de mamutu ayağından vurup sonra de hadi git ben hevesimi aldım dediklerini sanmıyorum.
    6.yakala bırakçılık , yakaladıktan sonra öldürüp telef etmekten çok daha mantıklı ve insanı bir yaklaşımdır.(ihtiyaç fazlası yakalayıp yememek çöpe atmak ezmek vs..)
    7.balığa sorsan öldüreyim mi geri mi salayım diye, balık keşke beni hiç yakalamayaydın der ama madem yakaladın ağzımı parçaladın ihtiyacın varsa ye ihtiyacın yoksa geri sal der ama asla telef etme der, diye düşünüyorum :)
    8.deniz yıldızlarını bırakan çocuk yıldızları denizden toplayıp birdaha geri bırakmıyor zaten kıyıda olan yıldızları bırakıyor, yanlış örnek yanlış hikaye ki o hikayeyi bende çok severim.
    sonuç olarak ben ; tuttuğum limitaltlarını yem yapmayacaksam bırakacağım, ihtiyacım yada çevremin ihtiyacı kadar avlanacağım, yakala bırak yapmayacağım , yakala bırakçıları kendilerine özgü bir gerekçe geliştirdikleri için ( bu gerekçelerin bir kısmına da katılıyorum) hor görmeyeceğim.
    Son olarak, balık avcunuzda çırpınırken çengel ağzını yırtarak çıkarken gığ gığ diye sesler çıkarıken siz baştan geri bırakacağınızı bilerek bu balığı yakalamışsanız ve bundan bir rahatsızlık duymuyorsanız haz alıyorsanız benim bir yorum yapmam yanlış olur sizlere de rast gele.Ben bundan haz almıyorum ve rahatsız oluyorum ve bunu yapmayacağım.
    kötü söz sahibine aittir.
    Sevgi ve saygılarımla
    kubilay

2. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    öncelikle senden özür dilerim , özrümün sebebi bellidir , hakarete ve dikliğe dayanamayıp bende aynılarını yaptım.açtığın konuyu sabote etmiş gibi oldum.
    halbuki düşünce yapımız birebir aynıdır.aldığın notlarada noktasına virgülüne kadar katılıyorum hakkını helal et arkadaşım.

Saygılarımla

3. ÇaylakÇıldırlı

ÇaylakÇıldırlı kubilay

En İyi Avı:
    1,5 kg Sazan
    Hamit arkadaşım bende senden özür dilerim , seni bu konuyu açarak öyle bir duruma soktuğum ve günlerce nete giremediğim den destek olamadığım için.Hakkım varsa helal olsun sonuna kadar sende helal et.
    Saygılarımla

4. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    ne demek arkadaşım helal olsun.

5. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Sevgili Kubilay,
    Açtığın konuyu okumuştum, hakaretleri görmedim ve böyle bir konuda herhangi birine kötü bir söz söylemek zaten yolun çoook başında olduğumuzu gösterir. Daha birbirimizin fikirlerine saygı duyamazken bir balığın hayatına saygı duymak zor be arkadaşım. Düşünceni anlıyorum, saygı da duyuyorum. Sana yanlış gelse de ben de elimden geldiğince yakala-bırak yapmaya çalışıyorum. Ve bunun yayılması için elimden geleni yapmaya (elimden gelen ne olur ki, yapmayanı eleştirmeden yapanı övmek...) devam edeceğim.
    Sana da denk gelmiştir belki, at-çek yaparken lüfer saldırır, iğneden kendini kurtarır. Hemen ardından aynı sahteye (canını acıttığı söylenen) tekrar saldırır. Bir de ağzında/sırtında rapala ğinesiyle tekrar yakalanan lüferleri, levrekleri sen de görmüşsündür yada duymuşsundur. Bence salınca yaşayan balık oranı %1'den bayaa fazladır. Ve dikkat edersen yakala-bırak yapanlar avları fazla yaralandıysa, yaşamayacağına kanaat getirirse salmazlar.
    Tavsiyem, doğru bulduğun şekilde avlanmaya devam et ama farklı avlananları çok ağır eleştirme ;)
    Birbirimize ağır sözler söylemeden önce biraz empati kursak daha iyi anlayacağız karşımızdaki insanı. o zaman da o hakaretlere hiç gerek kalmayacak.
    Saygılar, sevgiler...

6. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Merhaba Hemşehrim,
    Görüşlerine birebir katılıyorum. Bence de ta başta hiçbir balığı alma niyeti yoksa sırf zevk için balık tutup bırakmak zevk uğruna balığa acı çektirmekten başka bir şey değil. Ama hedef balık farklıysa veya yakalanan balık limit altıysa, yakalanan balığın salınması saygı duyulması gereken bir davranıştır.

7. ÇaylakÇıldırlı

ÇaylakÇıldırlı kubilay

En İyi Avı:
    1,5 kg Sazan
    Sevgili Ayhan,
    Aydınlatıcı yazın için teşekkür ederim
    Lüfer örneği gayet açıklayıcı oldu.Ama beni bazı konularda yanlış anlamışsın sanırım.
    %1 örneğini temsili verdim yazılanlardan bu oranın %90 larda olduğunu anlayabiliyorum.
    Çok ağır değil ağır eleştiri bile yapmadım, zaten ilk yazımda bir soru var ben böyle düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz diye.. peşi sıra bu başlıkta yakala bırakçılara bazı konularda katılıyorum diye de söyledim ve rast gele diye devam ettim, ağır eleştiri demek bana haksızlık olur zan altında kalmış olurum.eyer herşeye rağmen yazımda öyle bir intiba oluştuysa affola.
    hatta sana samimi bir itirafta bulunayım, keşke tam ikna olsamda ortada üzülecek bir yan olmadığına bende yapabilsem ,ama zor tabi :))
    Ben yıllarca kesin doğrularımın yıllar sonra yanlış çıktığını görüp defalarca hayal kırıklığını uğramış biriyim, oyüzden doğruların sadece popüler bir fikirden ibaret olduğunu iyi bilirim.Buna istinaden birkez daha söylüyorum ki yakalabırakçılara hakaret etmiyorum hor görmüyorum ağır eleştiride bulunmuyorum, ama elbette küçükte olsa bir eleştiri var bunu da inkar edemem
    bir şey daha,amatör balıkçılığın trol yanlış avlanma limit ihmali deniz kirliği kimyasallar,ağlar ,denize atılan çapariler,misina artıkları,denize ölü halde geri atılan kasalarca istavritler, tekne barınak sorunları, git gide hızla azalan balık sayısı ve tür azalması gibi dev ve çözülemeyen sorunları varken böylesine detay bir konuda sanırım hakaret hiçbirşeyin çözümü değildir bence.
    Saygı ve sevgilerimle
    bol avlar

8. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İlk açtığın konuyu baştan okudum da, senin herhangi bir hakaretini görmedim demiştim ya, hakaretler ben okuduktan sonra yazılmış :)
    Eleştri konusuna gelince tabii ki eleştireceksin, bu hakka sahipsin. Saygı çerçevesinden çıkmadan, karşımızdakinin düşüncesini de anlamaya çalıştıktan sonra eleştirmek kadar güzel ne olabilir ki... Bence forumun eksiklerinden biri de bu. Herkes birbirini tebrik ediyor ama kimse birbirini eleştirmiyor. Çünkü ne zaman birisi farklı bir düşüncesini belirtse eninde sonunda hakaretler havada uçuşuyor :(
    Sen bana yakalayıp bıraktığım avların yanlış olduğunu (yada tam doğru olmadığını) söyle, ben sana yakala bırak yapılmasının sebebini/faydasını söyleyeyim. Sen yada ben fikrimizi değiştirmeyiz ama belki bizim yazdıklarımızı okuyan genç bir kardeşimiz bizim sayemizde kendi doğrusunu bulur ;)
    Saygılar arkadaşım...

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gidip alınca, acı çektirmemiş mi oluyorsunuz? O balığın iki lokma etine muhtaç mısınız? Gidip pazardan alsanız, çiftlik balığı alsanız, o daha ucuza gelmeyecek mi?

Sorunun kilit noktası bu. Neden balık tutmaya gidiyorsunuz? İki lokma eti için demeyin, sonra da hakaret ediyon filan diye üzülürsünüz.

Kardeşinizi öldürüp yerseniz, bu meşru mu olmuş olur? Şimdi ama şöyle böyle demeye de çıkmayın, eğer bir şeyi yemek, onu öldürmeyi meşru kılıyorsa, bu neden olmasın?

Lütfen, önce bu sorulara elle tutulur bir cevap verin, ondan sonra bu tartışma ancak bir yere varabilir.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu husus bir detay değil. Özellikle tatlı suda, pek çok türün neslinin tükenmemesi için tek çare. Ha, ya balık tutmak temelli, kökten yasaklanacak, ya da yakaladıysan, salacaksın.

11. fredyss

fredyss FERDİ

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin, lineaeffe s-flex 15 kilos
    Favori Makine:
    daiwa crossfire, okuma travertine
    En İyi Avı:
    Turna 2,5 kg
    Serdar Bey,
    dayanamadım söylemek zorundayım "balık yemenin faydaları" diye google da aratırsanız 391.000 sayfa çıkmakta. siz eğer yemezseniz ölür müsünüz? 'e konuyu bağlarsanız ben size eti de yemeyince ölmez insanlar veya meyve yemeyince de ölmez insanlar diye sıralayabilirim.

Balık ve diğer canlılar Allah'ın bize beslenmemiz için verdiği lütuflardır. gidip pazardan veya çiftlikten alınan balığın amacı bellidir. insanın karnını doyuması..

Bu sebeple balık yemeyle kardeşini öldürüp yemeyi aynı kefeye koymak tamamen "ben dediğimi doğrulamak için gerekirse mantık dışı konuşurum" ile aynıdır.

Sizin çerçevenizden olaya bakarsak sonuçta bitkilerde canlıdır. onları da öldürmemeliyiz. öyleyse taş ve su (-ki suyun içinde birsürü mikroorganizma var taşta da öyle) yiyip içmeliyiz.

Ben kubilay arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. sadece zevk için bir balığı yakalayıp ona zarar verip geri salmak tamamen vahşice ve ego tatminidir. ancak balığı yakalayıp evlatlarına eşine dostlarına veriyorsan bunun amacı tamamen farklıdır. (burada o zman 100 kg balık tutalım, herkese dağıtalım mantığı yürütmeyin. elbette sirküler önemlidir.)

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

:thumb:

Bence dahası yok bu işin.
    OLMAMALI.

RASTGELSİN.

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Verilen bir çok cevaptan yanlış sonuçlar çıkarmışsınız bana göre.

Örnek :

3. Şık : "salt bir yakala bırak amacı yani sadece yakala bırakçılık özel teknikler ister her balığa uygulanmaz"

Dünyanın balığı diye bir program var ve orada tatlı su balıklarını, denizde biggame dedikleri stilde iri balıkları yakalayıp salıyorlar. Her balığa uygulanabilir sanırım. Kendim saldığım bir çok balık ta, her hangi bir teknik kullanmamama rağmen yüzüşte bir anormallik olmadan jet gibi topuklayıp gitmiştir.

Bu yargınız, birçok kişiye yanlış izlenim verecektir.

4. "Dünyada ilgili federasyonların yakala bırak işini meşru görmesi bunu gerçekten meşru kılmaz, bkz boğa güreşlerindeki işkencede malum fedarasyonlar tarafında meşru görülüyor.çinlilerin köpek derilerini canlı canlı yüzmesine kimse sesini çıkarmıyor"

Meşruluk mercii neresidir. Kim meşru kılabilir? Kendi kafanızda zaten bir sonuca varmışsınız. Bunu desteklemek için de uç iki örnek vermişsin. 2 örneğe de ciddi tepkiler vardı hatırladığım kadarıyla.

5. "yaşayan hiç bir hayvan ve hiçbir insan zevk için avlanmamıştır, insanın doğasında avlanma içgüdüsü oldğu doğru ama bunu ihtiyaç gibi ulvi bir sebebe bağlamıştır.yontma taş devrinde de mamutu ayağından vurup sonra de hadi git ben hevesimi aldım dediklerini sanmıyorum."

Kralların (Osmanlı ve yabancı krallar dahil) yaptıkları tilki, geyik vs. avları neydi peki? Kralın ihtiyacı mı vardı at üzerinde av yapmaya. Yahut bir sansar bir kümese girince neden tüm kümes hayvanlarını boğar sizce. Yalnızca ihtiyaca bağlanamayacak çoklu sebepleri vardır avlanmanın.

Siz ihtiyacınız için mi gidiyorsunuz balığa. Balık tutamazsanız, balık ihtiyacınızı karşılayamayacakmısınız? Mevsiminde sardalya, hamsi 5 tl'ye, çiftlik balıkları her daim belli bir seviye tutarda bulunmakta. (Şu ara çipura 15 - 16 tl levrek te aşağı yukarı aynı fiyattadır) Bugün kaç kişi bu rakamdan daha aşağı bir fiyata aynı balığı denizden tutup yemektedir. Balık tutmanın et ihtiyacına dayandırılması çok mantıklı değildir.

Mamut örneği yine sizin zaten bir fikriniz olduğundan kendinizi desteklemek için verdiğiniz örnek.

Bence siz soru sormuyorsunuz. Sizin bir fikriniz var, doğru olduğunu düşündüğünüz. Ancak içinizden de birşeyler sizi rahatsız ediyor. Hem kendinizi rahatlatmak, hem fikrinizi söylemek için bu konuları açtığınızı düşünüyorum. Hatta sizinle ilgili bu yazdığımın farkında bile olmayabilirsiniz.

Her neyse, elbet yontma taş devrinde mamut avlayan biri için mamut değerli bir avdır. Derisinden, kemiğinden, etinden faydalanacaktır. Elbet ben zevkimi aldım git, demeyecektir. Bunu derse hayatta kalamayabilir, öncelik hayatta kalma ve olabildiğince üremedir. Lakin biz günümüzde, balığı salsak ta hayatta kalabilirirz, üretim yapabiliyoruz. Çiftlikte balık yetiştirebiliyoruz.

Bunları sırf yakala sal yapalım diye yazmıyorum, bende sırf yakala sal yapmıyorum ama yapanı da eziyet ediyor diye görmemek lazım.

Böyle bir sonuca varırsanız sonuçta bu yazıları okuyanlara ne derece etkiniz olur bunu kestiremezsiniz. İhtiyacı karşıladıktan sonra her yol mübaha döner.
    Çuvalla tutana, naaptın dendiğinde, benim ailem geniş dese, ağzınızı açacak hakkaniyetiniz olmaz.

Ancak bizim inanç, örf ve adetlerimizde israf'a iyi gözle bakılmaz. Bir canlı öldürülmüşse, onu israf etmeden tüketmek uygun olur görüşü en makul görüşlerden biri olabilir ama yakala bırak yapana işkenceci gözüyle bakmak çok doğru bir yaklaşım tarzı bence değildir.

Birçok arkadaşımız balık yemeyeceğini, tuttuğunu almayacağını bilerek tatlısu avına gidiyor. Yahut yolunun üzerinde oluyor avlak, yaşadığı yerde yalnız tatlısu oluyor. Bu insanlar yalnızca yakala sal yapıyorlar. Şimdi bunları işkenceci yerine koymak doğru olur mu?

Yahut balık sevmeyen insanlar, çok tüketmeyen insanlar hergün denizdeler, hergün rapor açıyorlar sizde alkışlıyorsunuz. Onlar tuttuklarını öldürüyorlar ve yemiyorlar, sizde üstad diyorsunuz. Kendinizle çelişmiyor musunuz.

Size katılanlardan bazılarını hatırlıyorum, yakala sal yapmış bazılarını tebrik ediyorlardı, kendileriyle çelişmiyorlar mı?

Ancak belirtmem gerekir ki benim bu konuyu açamam daki sebep şuydu;
    Bu forum ve benzeri forum sitelerinde genelde nasıl balık tutulduğu hangi olta makina yem yada merada avlanmam gerekitği hususunda onlarca konu açılmış ancak neredeyse kimse amatör balıkçılığın etiklerinden bahsetmemiş.

Şu kırmızıyla işaretlediğim bölüme de katılamıyorum. Balıkçılık etiğinden en çok söz edilen ortamlardan biri burasıdır. Birçok raporda görürsün, avcıların hareket tarzları dahi birçok şey anlatır. Birçok rapor da vardır yakala sal yapılan. Diğer raporlardan çok daha fazla teşvik almıştır, beğenilmiştir.

Benim raporlarımda da vardır, tek balıktan sonra avlanmayı bırakma, vs.vs.vs...

Benim salt görüşüm de şöyledir : Birçok kişi için avlanmak en öncelikli ihtiyaçlarından biridir. (Et ihtiyacı değil, avlanma ihtiyacı)
    Bunu ister avını öldürüp yiyerek gerçekleştirsin, ister yakalayıp salarak.
    Burada uyulması gereken temel kural tebliğdir. Tebliğ içinde avlandıktan sonra kimsenin kimseye bişey deme hakkı yoktur.
    Tebliğden daha hassas sınırlar belirleyip, belli bir prensiple avlanan, kıstasları olan ve bu kıstaslara uymayan balığı azad edebilecek irade gücüne sahip kimse, her tuttuğunu yiyenden çok daha kaliteli bir insandır bana göre.

Örnek: Sinaritler palaz diye tebliğ izin verse de samimiyetle salan
    Yayın, anaç diye salan. 2 Levrek bana yeter deyip gerisini salan, 2 kofana yeterli deyip avı bırakan, tek levrekten sonra çay demleyip, servis yapan... :D:D:D

14. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Katılıyorum size.

İster yakala bırak istersen de yakala ve yemek olarak ye. Neden değişmiyor ki.
    Nedeni ise bu işten zevk alman (bu forumda da bu zevk için bulunuyorsunuz ) EVET zevkin için o hayvanın canını yakıyor veya öldürüp yiyorsunuz. Sonuç olarak bırakınca psikopat yediğinde masum olduğunu düşünmek yanlış.

Şahsi fikrim ve kesinlikle yermek ve suçlamak amaçlı değil Kubilay bey belki de size bu son yazdığım doğrultusunda dışarıdan bir gözlemin nasıl olduğunu gösterir. Bence sizde balık yakalamak ve ona acı çektirmek düşüncesi vicdan azabına neden oluyor sizde vicdanınızı rahatlatmak istiyorsunuz.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Külliyeten yanlış bakıyorsun. Soru, ihtiyacın olduğu için bir şeyi öldürüp yemek, o yaptığın öldürme işini meşru kılar mı?

Eğer sen kardeşini yediğin için, onu öldürmek meşru olmuyorsa, demekki, balığı yiyor olmanda bunu meşru kılmaz. Ortada bir çirkinlik, bir vahşet, bir şey vardır.

Balığı yakalamak, yemekte, aynı şekilde, tamamen vahşice bir ego tatminidir. Önce bunu bir anlamak gerekir. Gidip onu yiyor olmanız, bu gerçeği değiştirmez.

Bir ayı, yılan, kaplan yada timsah gibi vahşi bir hayvan ne yapar? Gider, avlanır, avını yakalar ve yer. İşte buna vahşet denir, ki vahşi hayvandan da beklenti budur.

Sende, gidiyorsun, avını yakalıyor ve yiyorsun, aynı şekilde. Ve elbette bu da aynen vahşet.

Ama o vahşi hayvan için, bu vahşet gayet meşru, yaşamak için bu vahşeti yapmaya ihtiyacı var. Ama senin yok. Bugün amatör balıkçılar dışında kalan milyarlaca insan avlanmadan, bir şeyleri öldürmeden gayet güzel balık yeme işini halledebiliyor. Seni de gidip vahşi olmaya ihtiyacın, öldürmeye ihtiyacın yok.

Seni bir vahşi hayvandan farklı kılacak olan şey, öldürüp yememek olabilir ancak. Yada hiç ava gitmemek. Yoksa, avlanıp öldürüp yiyorsan, gene aynen vahşi bir ego tatmini yapıyorsun zaten, ayı gibi, hayvan gibi.

Yani, amanda ben yiyorum ama demek, ortadaki vahşeti ortadan kaldırmıyor. Kardeşini kesip yesen, ama protein, b12, et ihtiyacı desen, ne derler? Kasap mı yoktu, markette tavuk mu, et mi yoktu demezler mi? Onu yemen seni haklı çıkarır mı? Ortada bildiğin bir cinayet vardır, bir katliam, bir vahşet vardır ve bu değişmez.

Sen ise, birebir aynı olan, balığı yakalamak ve yemek olayındaki vahşeti, yediğin için yokmuş gibi görmeye çalışıyorsun. Önce bunu bir kabul et, burada bir vahşet var.

Yakalayıp bıraksanda, evet, aynı çapta olmasa bile bir vahşet var.

Ayı veya timsahı kınayamazsın. Çünkü doğaları bu. Ve gene aynı şekilde, insanları da kınayamazsın, balık yakalayıp yedikleri veya saldıkları için. Her durumda bir vahşet var, hiç biri sütten çıkmış ak kaşık değil. Ama hepsi, ister alıp evde yemek, ister geri bırakmak olsun, senin doğanda var. Senin doğan daha ilkel güdülere sahiptir, öldürme güdüsünü, yeme güdüsünü bastıramamışsındır. Ama doğan budur. Seni bundan dolayı kınamak, aşağılamak kimsenin haddi olamaz. Ama kimisinin bu öldürme gibi ilkel güdüleri yoktur, bunları bastırmıştır yada, fakat avlamak gibi başka ilkel güdüleri vardır. Gider yakalar, öldürmez, bırakır. Bu da onun doğasıdır.

Her ikisini yapanda doğasının gereğini yapmaktadır. Herhangi bir tarafın diğer tarafa vahşice ego tatmini suçlaması yapması abestir, saçmadır, zira kendisi de aynı şekilde vahşice ego tatmini yapmaktadır.

Yok ben yediğim için vahşet olmuyor diyorsan, git yeni gine'de yamyamlar yaşıyor, birlikte insan avına çıkın, yakalar yersiniz. Onlarda öyle diyor, ama biz yakaladığımızı evde çoluk çocuk yiyoruz şeklinde savunuyor yamyamlığı. Ve burada yaptığının da aynı şey olduğunu hala farketmiyor musun?

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette..

Bu "ama yiyoruz biz.." diyenlerin, dinamitçiler hakkındaki görüşlerini öğrenmek lazım. Onlarda yiyorlar sonuçta topladıkları balıkları.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Allah bana dinamiti ihsan eyleyip, halık sıfatıyla birer nimet olarak denizdeki balıkları halkeylemiş, elhamdülillah.. O halde nerde burada yanlış?

Aynı şekilde, yamyamlar da insan etinin çok lezzetli, besleyici bir nimet olduğunu söylüyor. Hele ki, bazı kabileler ölen insanlarını yemekle, onlara bütünleştiklerini, çürüyüp gitmelerine mani olduklarını, aynı zamanda da besin ihtiyaçlarını karşıladıklarını söylerler. Ki gerçekten buna ihtiyaç duyacak kadar da fakirdirler. Ve bunu tanrılarına bir adak olarak yaparlar. Yamyamların tanrısı bunu istiyor diye, yamyamlık caiz mi?

Din, inanç, senle inandığın arasındaki bir mevzudur. Başkalarını bağlamaz. Hiç kimseyi kendi dini değerlerinle yargılayamazsın. Elbette bu, hiç kimsede seni kendi dini değerleri ile yargılayamaz demektir. O nedenle böyle bir tartışmaya, dini karıştırmak, baştan kaybetmen demektir.

Belki mantığın aradaki bağı kuracak kadar gelişmemiştir, böyle olmasın sakın?

Sizin düşünceniz aslında böyle, hiç farketmiyorsunuz. Sinekleri öldürmeyin, farelere dokunmayın, zira yemiyorsunuz. Yolda da yürümeyin, bitkileri ve böcekleri öldürüp yemiyorsunuz. Ama yukarda dedik ya, mantığınız aradaki bağı kuracak kadar gelişmemiş oluyor. Bu işin doğası bu, yaşamanın, yolda yürümenin, insan olmanın. Bunu bir anlarsanız, ötesi gelecek zaten.

18. Querorz

Querorz Fatih

ÇaylakÇıldırlı , bir başlık açıp milleti birbirine düşürüp gittiniz. Bir cevap bile yazmadınız.

Şimdi kendinizi hâla o başlığın sahibi olarak görüp , orada tek mesajınız olmamasına rağmen sonuca bağlamaya cüret ediyorsunuz. Tartışmada siz yoksunuz ki tartışmayı sonuca bağlayabilesiniz. Sizin o başlıkla bir alakanız yok.

Üstelik de güya sonucunu getirip , tatlıya bağlayacağınız konuda , aynı iddialarınızı tekrar edip tekrar ortamı alevlendiriyorsunuz.

Anlamadım ben ne yapıyorsunuz...

19. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Fatih Bey,
    Kubilay (ÇaylakÇıldırlı) arkadaşımız geçen sefer de konuyu açtığında çok fazla zaman ayıramamıştı. Amacının "ortalığı karıştırayım da kenara çekileyim" olmadığını düşünüyorum. Elbet O da fırsat buldukça tartışmaya katılır.
    Bir de böyle konuların olması, insanların farklı olan fikirleri tartışması güzel bence. Saygı çerçevesinden herkes fikrini söylerse kimseye zarar gelmez ki...
    Bu başlıklar olmazsa ne olacak forumun sonu; kamış/makine tavsiyesi isteyenler, günde yayınlanan 5-6 rapor, onu okuyan 2500 kişi ve tebrik eden 30-40 kişi, bir de raporlardaki resimlerden mera çözmeye uğraşan ziyaretçiler...
    Kubilay tartışmaya katılmasa bile birbirimizin düşüncesini, farklı fikirleri görmemiz çok güzel bence.
    Saygılar...

Serdar Abi,
    Seni de tam anlayamıyorum. Yazdıklarına bakarak (balıkçılık hakkında) birçoğumuzdan daha fazla bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum. Ama üslubun üzüm yeme niyetin yok, bağcıyı dövmek ister gibi... :)
    Saygılarımla...
    (Belirtmeden geçmeyeyim, ilk konuda tartıştığın arkadaşta sen haklısın ama keşke hoş olmayan sözleri hiç söylemeden bitirseydin konuşmayı)

20. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Bence ortamı geren başkaları...