olta malzemesi alırken dikkat

Konu, 'Takım Çantası' kısmında suats tarafından paylaşıldı.

1. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    selamlar...hepimiz bu hobiye gönül vermiş kişiler olarak bağzı zaaflarımıza dikkat çekmek için bu konuyu açtım.Her gün ithalatçı firmalar dünyaca ünlü çeşitli malzemeleri getirip beğenimize sunuyorlar.Ancak bizler malzeme alırken bilinçli davaranabiliyormuyuz. Öncelikle genç öğrenci kardeşlerimiz bütçesi sınırlı arkadaşlarımız ın kendilerini yüksek bedelli malz alma konusunda zorlamasınlar.Balık marka seçmiyor en basit bir takım bile harikalar yaratabilir.Firmalaraın ucuz ürünleri ni veya kampanyadaki ürünleri tercih edilebilir.Ben şahsen öyle yapıyorum.Ayrıca malzemeciye giderken eksik listesi çıkarıp gereksiz şeyler almıyorum....selamlar....kısa kesiyorum....

2. slaymer_007

slaymer_007 FAHRİ DOĞAN

suat abi çok güzel ve dikkat edilmesi gereken bir konuya değinmişsiniz.özelliklede konu balık tutabilmek tutkusu olunca, insan kendini kaybedebiliyor kendimden biliyorum :) maliyet - fayda dengesini en iyiye yakın kurmak gerekir bencede, gerisi nasip zaten. saygılar hayırlı geceler..

3. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    ülkemiz suları malesef okyanus kıyısı değil iç deniz.Bu yüzden sularımızdan o videolarda gördüğümüz dev balıklar fışkırmıyor.15 yaşımdan beri avlanıyorum oltamı makinemi kıracak bir babayiğit ile karşılaşmadım....Bütün bunlar pazarlama taktikleri ...yani biliçli avlanmak gerek diye düşünüyorum...iyi akşamlar

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Yani ben hayret ediyorum astronomik fiyatlı kamışlar makineler ..iyide bunlar nerede kullanılacak ...biz eskiden bu zamanın en kötü ürünlerinden daha kötü ürünlerle çalıştık mükemmel avlar yaptık. Bulgar malzemeleriyle çalıştık vs Yani aslında avlanan biziz...Ben burdan ithalatçı satıcı firmalarada sesleniyorum lütfen ekonomik kaliteli ürün getirsinler ...selamlar

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Suat bey merhabalar.

Actıgınız konunun ozune genelde katılıyorum. Bu ise gonul vermis arkadaslarımızın, butcelerini zorlamamaları gerekir. Gerekirde, piyasalarda da oyle ucuz malzemeler var ki, bir kez bile kullanma sansı bulamadan, elde bosa donen makinalar, ilk atısta elde iki parca olmus kamıslar, 500 gr.lık balıgın, tel gibi dumduz ettigi igneler var. Sonuc ne oldu? Koskocaman bir sıfır ve hayal kırıklıgı. Bunun yanı sıra da, bu guzelim hobiden buz gibi sogumak.

Benim elimde su an 27 yıllık makina ve kamısım var. İnanın pırıl pırıl, ilk gunku kadar aktif. Gecen yılda yegenim bu ise merak sardı ve ucuz bir takım yaptı kendine. 3-5 kez ava gitti. sonra calısma hayatı nedeniyle ara vermek durumunda kaldı. 15 gun once, '' getir yegen su makinanı dedim '' ve getirdi. İnanın makinanın ve kamısın her tarafı pas icinde. Elime alamadım. tek soz soyledim. At bunları.

Ben sunu soyler ve savunurum. Kisiler kendilerine bir hedef ve o hedefe varmak icin zaman belirlemeleri gerekir.Belirlenen hedefe de emin adımlarla dusmeden ilerlemek gerekir. Bu ay bir makina alırsın, gelecek ay bir kamıs, sonra ki ay, techizat tamamlanır. Ama Kisiler butcelerini zorlamadan, alabileceginin en iyisini alarak, adam gibi bir takıma sahip olurlar.

Balık marka secmez elbet ama, o balıgı da guvenilir sekilde alan ve getiren, getirirkende risk payının sıfır olmasını saglayan sey kaliteli urunlerin kendisidir.

Nacizane gorus ve fikrim bu sekildedir.

Esenlik dileklerimle. Tevfik.

hn33 bunu beğendi.
  6. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    http://www.avmarketi.com/asp/product/13825/SHIMANO-TWIN-POWER-8000-SW-A-10S-ARB-1BB
    http://www.avmarketi.com/asp/product/10095/SHIMANO-HYPERLOOP-4000-FB-MAKINE

Size Shimano' dan iki tane ornek link veriyorum. 60 tl.yede 1500 tl.yede Shimano getirmis adamlar. Her butceye hitap edebiliyorlar sanırım.
    Benim param yok, serceye binerim, sizin coktur, Ferrariye binersiniz. Herkesin butcesi ve zevki. Kimse bir sey diyemez.
    İyi dileklerimle. Tevfik.

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun

8. Alper Çentez

Alper Çentez Alper

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spirit Surf 4,20 - Okuma Safina-X Spin 2,40
    Favori Makine:
    Spro Super Long Cast FD 460 - Ryobi Ecusima 4000Vi
    En İyi Avı:
    30cm civarı geri iade Turnalar
    Teşekkürler Suat Abi, bence de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Genelde ihtiyaçlarımı belirleyip, bunları karşılayacak ürünlerin uygun kalite ve uygun fiyatlı olanlarını almaya çalışsam da, bazen gereksiz ve balık için belirlediğim makul fiyatları aşan alışverişler de yapabiliyorum. Hatta bazıları gereksiz malzemeler için. Hoştur ki, bunlar da balığa çıkmaya vakit bulamadığım zamanlarda internet üzerinden yapmış olduğum alışverişlerdir :). Muhitimdeki esnaftan alışveriş yaptığımda gereksiz harcama söz konusu olmuyor.

Satın aldığımız malzemelerin ve fiyatlarının ihtiyacı karşılar nitelikte mi yoksa israf mı olduğunu hepimiz bilebiliriz sanıyorum, yeter ki bunu farketmek adına düşünebilelim. Bizleri bunu düşünmeye sevk ettiğiniz için tekrar teşekkürler Suat Abi.

9. 29519

29519

Valla "ben ucuz mal alacak kadar zengin" değilim. Gerçekten kalitesini inandığım ve güvendiğim markalar kullanırım ve uzun süreler kullanırım, artı olarak elimden çıkartmak istesem bile bir sorunla karşılaşmadan çıkarırım, ihtiyacım olmayan teçhizat elimde kalmaz hemde bütçesi aynı malın yenisini alamayacak olan arkadaşa yardımcı olmuş olurum. Sonuçta bu benim hobimdir ve hobimi bozacak av zevkimi yarıda bırakacak teknik sorunlar ile uğraşmak istemem. 500 gr lık levreği çekerken bile car car öten bir makineyi tercih etmem.

10. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    bende 1tl mesina 10 kuruşa aldığım iğneler bağlıyorum atıyorum suya çekiyorum balığı. kopuyormu kopuyor. ama ben onları televizyonun karşısında oturup yeniden bağlamakla balık tutmaktan daha çok dinleniyorum. zevkler ve renkler tartışılmaz. bende iyi bir takımla sorunsuz avlar yaşamak isterim.

11. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Selamlar...tevfik abi elbette bende kaliteden yanayım yani çöplük malzeme kastetmiyorum ama A markasının atıyorum 1.000.-tl lik makineside var 100 tl lik makineside var aralarında ufak nuanslar var .Ben 100 tl lik olanını alırım.Geçen sene 150 tl ya spin makine aldım bu sene bakıyorum 35-40 tl ye harika makineler gelmiş yine aynı markanın e şimdi pişman oldum hepside marka ...adı sanı duyulmamış ları kastetmiyorum.....yani büyük markaların indirim ve kampanyaları önemli.......selamlar....

12. HAKANBAHAR

HAKANBAHAR HAKAN BAHAR

5 metre misina ve sazlıklardan kestiğim bir kamış ve köpükten yaptığım bir şamandırayla 4-5 kg lık yayınlar sazanlar alan bir kişi olarak sonuna kadar katılıyorum

13. ambrosia

ambrosia bulut

Kesinlikle katılıyorum. +1

Aynı zamanda size de katılıyorum zira 30 TL lik olta takımıda İStanbul Boğazında aynı balığı tutuyor, 1000 TL lik takımda, bu bir gerçek.

Ancak ben balık tutmak, yada daha fazla büyük tutmak için malzeme seçimi yapmıyorum. Uzun yıllar sorunsuz ve yedek parça imkanı bol olan ürünleri seçiyorum.

Örneğin ; Makinenin her yeri paslanmazdan imal edilmiş ve çok hafif malzemeler kullanılmış ise (carbon, magnezium, aliminyum v.s.) fiyat abartı oluyor. Aynı boyda iki makine düşünelim, biri 750 gram gelirken diğeri 450 gram geliyor. Tabi bu durum kamışlar içinde geçerli. At çek olayında ağırlık benim için cidden problem zira sırt ağırları çeken biri olarak ne yazik ki bütçeyi zorlamak zorunda kalıyorum.

14. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:

Suat kardesim merhaba.

İlk yazımda da belirttigim gibi, kisiler butcelerini zora sokmadan alabileceklerinin en iyisini almamlılar. Bu benim icin tum ihtiyaclarımda gecerli olan hayat felsefemdir.
    Balıkcılık hobiside, yasamımın en guzel anlarını gecirdigim zamanlarımı kapsar ve de uzun surecli bir yolculuktur, benim icin. Tabii ki uzun yolculukta da kalite, guven ve estetik hepsi birarada olmalı. Kullandıgım malzemeyi elime aldıgımda, bana kendisinin nadide bir urun oldugunu, kıymet verilen bir unsur oldugunu hatırlatmalı ve bende bunun kıymetini bilerek kullanmaktan son derece zevk almalıyım. Onu bir yere koyarken, incitmemeye ozen gosterebilmeliyim. Cunku, onlar benim yasamımın degerli parcalarıdır. Dolayısıyla bu gozle bakabilecegim bu urunu de alırken, kucuk rakamların hesabını hic yapmamalıyım. Yapmamda. Ama bir urunu alırkende, teknik ozellik ve fiyat analizinide en dogru sekilde yapar, butceme uyarlarım. Cogu zaman dostlarım, alacakları urunu almadan bana danısırlar, hangisini alalım, kaca alalım, nereden alalım diye. Cunku piyasada aynı urunler degisik magazalarda cok afaki fiyat farklılıklarıyla satılıyor. Sizin 1000 tl dediginiz urunu, mubalaga etmiyorum ama ben 600 tl.yi bastırır alırım. Satan kiside beni kapıya kadar ayrıca ugurlar. Sonuc ne oldu ? Kafadan % 40. yani bir urunu ilk once alırken kazanacaksın. Sonra, uzun sureli kullanarak kazanacaksın. Kaliteden odun vermeden, hedefledigin urunun sahibi olacak ve onun kıymetini bileceksin. Bu benim icin yasam felsefesidir.

Esenlik dileklerimle sevgiler sunarım. Tevfik.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2011
  15. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Bana kalırsa bu işe ilk başlayan arkadaşlarımızın ucuz malzemelerle başlamalarından yanayım, zamanla zaten bizler bu olayı nasıl kavradıysak yeni başlayanlarda aynı süreci yaşarlarsa bu onların adına hem bir tecrübe olur hemde hedef avları ve ona bağlı olarak malzemelerininde ne olacağını daha iyi kavrar.

Mesela acemi bir arkadaşımız son derece güzel bir kamış ve makinayı almış olsa atarken kamışını kullanım hatasından kırarsa ve bunu tekrar alabilmesi zaman isterse nasıl olacak, yada Eminönü köprüsünde yemli av yaparken balığı tasmalamaya kalkarken makinanın kamışa monte edilen yerini kırarsa bu masraf neye yarar.

16. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ucuz malzemelerle bu ise baslama teorisine kesinlikle katılmıyorum İsmail bey. Ha derseniz ki, alısıp deneyim sahibi olana dek kaliteli ama orta sınıf malzeme kullanılsın, okey.
    İnsanoglu bu, eger bir seye cok bedel odemis isek, onun degeri bir o kadar fazladır yanımızda. o malzemelerimize gozumuz gibi bakar, hicbir zaman hoyrat kullanmayız. Acemilik donemlerimizde, aman birsey olacak diye yavas yavas kullanırız. Bu hep boyle olmustur. Bu hobi icinde, bu aynen gecerlidir. Sayet babamızdan cok para kalmamıs, onu alın terimizle almıssak tabii.
    En icten dileklerimle. Tevfik.

17. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Uluç kardeşim ne güzel demiş; ucuz malzeme alacak kadar zengin değilim :: diye, bende seninle ve bir çok arkadaşla aynı görüşe sahibim, lakin yukarıdaki yazımda belirtiğim kazaları bizzat gözlerimle gördüğüm için ucuzu ilk etapta kullanmalarını ve acemiliklerini bu takımlar üzerinde atmalarını tavsiye ettim, çünki herkes istediği zaman kırılan yada kaybolan malzemesini hemen yenileyemeyebiliyor , bazılarının ekonomik güçleri buna engel teşkil edebiliyor, düşünsene abi adam uzun süreli bir birikimle aldığı malzemesini bahsettiğim şekilde kaybederse morali nasıl olur?;):) Ucuzdan kastim , parasınıda çöpe atması değildi.

Son düzenleme: 22 Mayıs 2011
  18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İsmail kardesim cok dogru diyorsun, hemfikiriz tum konularda. Lakin kaideler istisnayı bozmaz. Acemi bir sofor, arabayı sureken, alısana kadar pur dikkattir.Aman bir kaza falan olmasın diye. Ama oyle birisi de cıkar, ilk kez suruyordur arabayı, sanki 40 yıllık soformus gibi son surat. Akibeti bellidir. Ona soylenecek soz yoktur. Bu da % 1 dir, % 2 dir. Elden birsey gelmez.
    Orneklememin konu ile benzetmesi ne kadar dogrudur, ne kadar yanlıstır, degerlendirmeyi takdirlerinize bırakıyorum.
    İyi dileklerimle. Tevfik.

19. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    tevfik abi katkılarına katılıyorum ....ama şuda var artık balık popilasyonu azalıyor eskiden boğazda uskumru boyunda istavrit alırdık ve elimiz hiç boş dönmezdik farkında olmadan akşamı ederdik . kıyıda bizden başka 8 veya 10 kişi ancak vardı..... şimdi tek sıra halinde belki 70- 80 kişi omuz omuza olta atıyor ve yakaladıklarıda 2 veya 3 kıraça ....düşünün büyük umutla almışsın güzelim takımları ama balıksız dönüyorsun insan ister istemez verdiği para aklına gelir gerçi hevesimiz kırılmaz ama ne bileyim tuhaf olur ....düşünün artık balık bulucuyla insanlar balık bulmaya çelışıyor....yani iste durum bu ...yani altında porche araba var ama gidecek otoban yolun yok ....keşke bizim de denizlerimiz okyanus kıyısı olsada bizde yakalasak....hakikaten bizim amatör balıkçılarımız çok zor balık avlıyorlar gece gündüz demeden ama yok dış ülkelerde öyle değil adamlar koca palamutları bütün olarak iğneye takıp avlanıyorlar......selamlar

20. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ankara cepa yanında decathlonda balık malzemeleri cok güzel ve hesaplı. bir dahaki gidişimde birkaç parça alacam. rapalalar 19 tl, carbon ratlar 240lık 30 dan başlıyor, mesinalarıda kaliteli gördüm. okuma marka bir makine 150 tl. ve daha bir çok malzemeyi gönlünüzce bakıp deneyip alabiliyorsunuz. internet alışverişlerinden iyi bence. bu arada belirtmek isterim. birçok öğrenci arkadaş da oradan temin ediyor malzemelerini.