orkinos balığı nasıl avlanır?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında sea hunter tarafından paylaşıldı.

1. sea hunter

sea hunter eren

selamalr sitede orkinosla ilgili adam akıllı bişey bulamadm av resimleri nasıl avlanır bunlar hakkında yardmcı olurmusunuz

2. ozkan79

ozkan79 özkan

Selam,Cok ilginc bir baslik olmus.

Takip.

3. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    bu başlık ile bende güzel bir orkinos avı beklentisiyle tıkladım.
    lütfen başlıklarımızı daha net açmaya gayret edelim.sonuca daha rahat ulaşırız.

4. sea hunter

sea hunter eren

Kimse cevap yazmiyor konuyu acip geri kapatiyor o kadar bilen vaelr diye uye oldum ama tık yok 3 konu daha actm onlarda ole

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Eren orkinos artık mumla aranan bir balık olduğu için avı konusunda fazla tecrübeli olan kişi gördüğümüz kadarıyla pek yok. Eskiden bol bulunan bir balık olduğu için avı da yapılıyormuş, İstanbul ve çevresinde birkaç yüz kiloluk orkonisların oltayla avlanma hikayeleri meşhurdur. Tabii bunlar sadece hikayelerde kaldı. Bildiğim kadarıyla kuzey Ege'de ve Çanakkale'de halen orkinos yakalayanlar mevcut.

Orkinos denilen balık türüne göre 3-4 kilodan 600 kiloya kadar çıkabilir. O yüzden belli bir av şekli yok. Bu konuda en detaylı bilgileri rahmetli Ali Pasiner'in Balık ve Olta isimli kitabında görmüştüm. Orada bu konuyu küçük boy, orta boy ve büyük boy orkinosların av şekilleri olarak gruplamış ve her birini çok detaylı olarak anlatmıştı. Sen de bu kitabı edinirsen bahsettiğim bilgileri bulabilirsin. Nette kolay kolay bulabileceğini sanmıyorum.

6. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Eren, orkinoslar sürüler halinde gezen çok süratli ve uzun göçler yapan balıklar olduğundan avcılık tekniklerinden çok öncelikle balıkları bulmaya odaklanmalısın. Avlandığın bölgede orkinosların geçişinin hangi tarihlerde olacağını, hangi rotayı izleyeceklerini öğrenmen gerekiyor. Bunun için de sana en çok yardımı yerel balıkçılar yapabilir.

Avına gelirsek, orkinos avı genelde sırtı yöntemiyle yapılır. Kullanacağın sahteler bölgedeki balığın iriliğine göre seçilmeli, ortalama olarak 15-20 cm civarı olmalı. Kullanacağın ekipman, kamış, makina, ip ve diğer tüm detaylarıyla bu ava elverişli olmalı. Sırtı sürati tercihen minimum 8-10 km olmalı...

Aslında çok fazla detayı olan bir av şekli örneğin balıkların geçiş yolu üzerinde belirli bir hat öncelikle mazmozlanmalı ve balığı bu bölgeye çekerken aynı hat üzerinde sürekli gidip gelerek avlanılmalı, martı sürüleri ve balık oynakları detaylı şekilde gözlenmeli ama iddialı bir hedef av olduğunun sanırım sen de farkındasındır.

Diğer tarafta beklemeli şekilde de avı yapılabilir.
    Buradan detaylara ulaşabilirsin.
    Fakat köpekbalıkları ve yunusların da musallat olabileceğini belirtmem gerekir. Bu şekilde av en az iki tekneyle ve her şarta yönelik maksimum güvenlik önlemiyle yapılmalıdır.

Amacının yetişkin bireyler olduğunu düşünerek yazdım. Şu sıralar Akdeniz kıyılarında yemlenen yazılı orkinos palazlarının avını eline bir çapari alan herkes yapıyor zaten. :frown:

Rastgelsin.

7. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Her seyden evvel, teknenin buyuklugu ve beygir gucunu bize ifade edebilirmisin.

Orkinos derken hangisinin pesindesin...

Uzun kanat (Albacore)Orkinos
    Mavi Kanat Orkinos
    Yazili Orkinos
    Gobene

Bunlarin icersinde en buyugu mavi kanattir.Orkinos denilince de ilk akla o gelir.

Cok eski, palamutu sirti cekerek yapilan oltaciligi halen Ulkemizde devam etmektedir ancak bence artik boyle ilkel bir yonteme artik gerek kalmamistir...

Google'a marlin/tuna lures , Tuna cedar plugs, small tuna lures yaz ve sayfa acilinca imagelara tikla.

O malzeme sana 7-9 not arasinda bir hizla, 20-22 derece acik sularda orkinosu yakalar.

Acik deniz sirticiligi absli basina ve cok ayrintili bir balikciliktir.Baligi tutmak bir derttir, eger oldukca buyukse cikarmak baska bir derttir.Cok kaliteli malzemeyle yapilmasi salik verilir.

Acik denizi iyi okuyabilmek bu balikcilikta cok onemlidir.

Cam gobegi mavi sularin , yesil sularla kesistigi su kolumlarinin icersinden gidersen, cok lacivert su gorursen bunlarin icine dalarsan, Yunus gordunmu,
    yunus surulerinin ardinda akinti altina dogru sahteni cektirirsen, Kus hareketlerini takip edersen, yelkovanlarin suya alel acele yatip, yuzunu denize daldirdigi, martilarin cildirdigi yerler gorursen, hele bir de oynaklara denk gelir,
    oynak merkezinde SIKISMIS, Top olmus hamsiyi veya sardalyayi bulursan orkinosu da buldun demektir.Bunun icin guzel bir durbun edinmelisin.Bayagi para harcamalisin...;) :) 25-35 kg arasi misana kullanmali ve troling olta makinalari ve kamislari edinmelisin. Ucar kakicin olmali...Ekip olmalisin.Tek basina oldukca tehlikeli ve zordur...

Daha anlatilacak cok sey vardir...

Kucukleri haric (5-20kg arasi) cok irisine halen rast getiremedim. Pahaliligi nedeniyle pek de pesinde kostugum bir balik degildir, yemesini de sevmem.Ama sani ve amator balikcilik aski icin arada firsat bulursam takilirim.

Sana bir iki foto gostereyim...Malzeme ve ekipmen acisindan goz asinaligi olsun.Bu fotolar sahsima ait kendi seferlerimden cekilmis fotolardir.

Sahtelerinin (lure) aksiyonu ve bunlari nasil ayarliyacagini bilmek onemlidir.

Teknenin iki yakasinda outrigger olmali

Outrigger mandallarina misinanin yuklenisi

Sahtelerine extra aksiyon verebilmek icin paket lastigi kullanmayi bilmelisin

Agir makinalar kullanmalisin, yukardaki gibi...

Sahteler

Bu sahte

Ve mesela bu sahte orkinos turleri icin iyidir.

Takiminda firdondu ve ek yerleri cok ozenli baglanmali...Dugum kadar , percinlemeyi de bilmen lazim.Bimini orgusu adli dugumu ogren...(BIMINI TWIST)

Sirtida sahte degil de canli yem cekmek istersen oksijen devir daimi cok iyi olan boylesi bir livar edinmelisin.O buyuklukteki canli yemleri saklamak cok zordur.

Ayna dedigimiz cakinti yapan baligin dikkatini cekecek malzemeler oldukca yardimci olur...

http://youtu.be/g1BxKx-N8u8

Daisy Chain(Papatya Zinciri) oldukca yardimcidir.

Ve bir kez daha

Bu suyla(renge dikkat et..)

Bu suyun arasinda ki farki bilmen lazim.Baligi lacivert sularda ara...Veya bu iki suyun kesistigi yollari takip et.

Simdilik bu kadar...Bu bilgiler en modern orkinos avciligi yontemini ifade eder...

Umarim yardimci olur...:)

8. ozkan79

ozkan79 özkan

aret hatırlarsan bir kac ay önce bir orkinos faturası konusu vardı forumda...
    yıl 1943 müydü neydi :)

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yarim ton, 350 kilo :)
    O orkinoslar Hüseyin abimin anlattigi modern sistemler yerine torik sirtisi ile yakalanmistir heralde :)
    Bu arada çok ince bilgiler vermissin yine Hüseyin abi tesekkürler

10. enginköp

enginköp engin köprülü

2011 sonu idi yanlış hatırlamıyorsam.

Çeşme ıldır'da bot ile açıldık.İngiliz adasının arkasındayız , oltalar suda:) uzaktan bişey geliyo ses var görüntü yok :D pancar motor yırtılacak bağırmaktan ama ahşap tekne gelemiyor... gitmiyor tekne benimde gözüm ilişti diktim gözümü çok uzaktan taa yanımıza gelene kadar ayırmadım gözümü ( balık kesmişti o ara :D ).Baya bi yaklaştı artık bize.
    Bİşey görüyorum alla alla bu ne diyorum yaklaşık benim kolum uzunluğunda bir şey bir giriyor bir çıkıyor suya :eek: daha dikkatli bakıyorum teknenin arkasında çapa ipi ile bişey bağlanmış :eek: yüzgeci dönüp duruyor suda.
    pancar motorun sesi yırtıyor ortalığı ama tekne gitmiyor.Kaptan yanımızdan geçerken balıkmı diye el kol hareketi yapıyorum.onaylıyor oda.. çok büyük gibisinden el hareketleri yapıyorum altındaki tekne 5-6 metre var en azından... bi eliyle teknenin kıçını diğeri ile ortasına gösteriyor. yaklaşık 2.5 - 3 metre gösterdiği büyüklük banghead valla böle arkasından melül melül bakakaldım:D

o bölgede orkinos çiftlikleri var zaten açıklarda.Hatta bundan bikaç sene önce gerence körfezindeki boş ada dedikleri bir ada var. orada bir orkinos iskeleti vardı :)

hala sırtı ile tutulabiliyor demekki ;) çünkü kaptanın teknesi çok eski bi balıkçı teknesi idi ve teknolojik hiçbir takım ya da cihaz göremedim...

11. sea hunter

sea hunter eren

arkadaşlar cevaaplar için teşekkürler size tekne ve imkanlarımı belirtiyim tekne 25 metre gulet daha masraafsız elle sırtı çekilen yüöntemler var mısır nasıl bi düzenek kurmalıyım