Oscar İnvisline Misina

Konu, 'Misinalar' kısmında 56561 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    http://www.erginbalikcilik.com/urun_detay.asp?pid=12130
    Arkadaşlar bu misinayı kullanan varsa yorumlarınızı alabilir miyim. Ben geçen sene almıştım çok sağlam bir köstek misinası, ben 0.22 kullanıyordum yeni bitti.
    eminönü de bir yerden almıştım her yerde de bulunmuyor.

2. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    ben iri mercan için 050 lik 300 m aldım ama 15 ytl verdim

3. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam :)
    Bu misinanın 0,22 liğini surf makinede kullanıyorum, esneme oranı minimum düzeylerde, düğüm mukavemeti birhayli iyi, köstek ve beden için aldıklarımı kullanmak kısmet olmadı henüz ( rapala, berkley, trabucco fluorocarbon varken ), yine de oldukça kaliteli diyebilirim. Marka, balat ta Çağrı Balıkçılığın ( yanlış hatırlamıyorsam köpeğinin ismi, Oskar ), Çin de yaptırıyor ( Çin malı olması kötü bir intiba uyandırmasın, bence her türlü ihtiyaca cevap verebilecek oldukça iyi bir misina ) ve Türkiye de, ambalajlanıp pazarlanıyor. Bu Çağrı balıkçılık İstoç ta da bu hafta şube açtı, oradan veya Balat tan temin edilebilir. Rasgelsin:)

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Elimde 1 yıldır kullandığım Oscar vardı yeni bitirdim, geçen İstoç da bulamayınca markaya güvenip 0.21 Trilene aldım. Ya yok böyle iğrenç bir misina, habire gam yapıyor, azcık esnetince yamuk yumuk oluyor. O oscar misina olsa kayaya 10 kere takıp midyeleri söke söke alırım takımı gam bile yapmaz. İlk işim birkaç makara oscar almak olucak gerçekten köstek misinası olarak 10 numara bir misina.

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yücel selamlar kardeş:)
    ersan abimizinde dediği gibi oskar marka misinalar çağrı balıkçılıkta var bende genelde oradan alışveriş yapıyorum:)

6. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Slm:)
    Bu misinaların üretilmeden önce numunelerinden bir miktarını kullanıp denemem için vermişti, makaralarında az birşey kalmasına rağmen hala çantada bir miktar var, makaraların üzerindeki marka -daiwa- ve ambalaj orijinal. 0,6-0,8-,10 u çaparide denedim, çok ta iyi sonuç aldım, aynı incelikte ve marka olan birçok misinadan, gerçekten çok daha iyi. Ayrıca ekonomik, yanılmıyorsam 100 m si ortalama 2 ytl civarlarında. Makine için de düşünülecek ideal misinalardan. Çekeri, hafızasının düşük olması, sürtünmeye karşı dayanıklılığı. Bir senedir makinede ve yoğun kullanıldığı halde herhangi bir deformasyon henüz yok, Yücel' in dediği gibi gerçekten iyi mal. Sadece düğüm konusunda seçici bir misina ( 0,20 ve altı için ), en uygun düğümü deneyerek bulmanız gerekiyor.Reklam gibi oldu ama, sadece paylaşım olduğunu belirtmek isterim. Rasgelsin:)

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Düğüm konusunda sana kesinlikle hak veriyorum, adalar organizasyonunda kullandığım 6 numara uzun pala çelik iğneleri her zaman kullandığım düğümle bağlayamamıştım, yöntemi değiştirince sorun kalmadı, özellikle ufak iğneleri bağlarken misinanın sert olması biraz sorun çıkarabiliyor, ama dediğin gibi çekeri ve gam yapmaması, sürtünmeye dayanıklı olması düğüm atmanın zorluğunu sorun olmaktan çıkarıyor.

8. Suatreis

Suatreis

Bu bahsettiğiniz misina tamamı ile albastar ın nature modelini tarif ediyor. Asso dahil ben böyle sağlam bir misina görmedim. Ancak misinanın makinede kısa zamanda gam yapması onun sert oluşunun ifadesindendir. Oscar misinayı bu gün aradım ancak bulamadım. Hakkında ise iki yorum aldım. Birincisi bu misinanın merdivenaltı üretim olduğu, çok sert olduğu, çabuk gam yaptığı ancak çeker konusunda ciddi şekilde iddalı olduğu, ikincisi ise bu misinanın çekerinin iyi ancak esnekliğinin olmadığı bu durumdada düğüm sorunları ile düğüm kesmelerinin hat safhada olduğu yönündeydi.

Ben açıkçası bir misinadan sağlamlık değil, esneklik ve hareketlilik beklerim. bir mt. misinayı yavaşça yere indirdiğimde kütük gibi değil, yumuşakça yere serilmesini tercih ederim. Misinadaki sertlik ve esneme payı olmaması balığın ağzının yırtılarak iğneden kurtulmasına sebep olması ise ayrı bir noktadır. Esnek misinalar ise düğüm kurtulması sorununa neden olurlar. Doğru bir yöntemle ve tükürüklenerek yapılan düğümde bu sorun yaşanmamaktadır. Düğüm noktalarına oje, japon vs. sürülmesi ise koku faktörü olduğundan balıkta yeme çekingenliğe neden olabilmektedir. Hatta elinize sürdüğünüz bir kremin, kullanlan ıslak mendilin, bulaşan bir parfümün dahi çekinceye neden olabileceğini unutmayın. Balıkçının eli balık kokmalıdır.

9. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Slm,:)
    Misinalardan veya kullandığınız herhangi bir malzemeden farklı beklentilerinizin olması kadar doğal bir durum yok bence, o sebeptendir ki her zaman şu iyidir den ziyade, teknik verileri, kullanım süreci ve tercih sebepleri doğrultusunda malzemeyi değerlendirmenin daha aydınlatıcı ve paylaşımcı olduğunu düşünmüşümdür her zaman.
    Bu durumda avlanılan bölge ve av şekliniz ihtiyaçlarınızı belirliyor, iş böyle olunca doğal olarak bir çok ürün ve marka da ortalıkta cirit atmaya başlıyor, bunlara bir şekilde iyi veya kötü demek oldukça zor, ayrıca belirli ve bilinen markalar her zaman ihtiyacınız olanın en iyisini size sunarlar diye bir kural da yok, zira birçok markanın bana göre ürün olarak bir çok çöpü standlarda mevcut, haliyle merdiven altı tanımlamasında biraz önyargı var( olumsuz - neye göre? ), bilinen markaların işe yaramaz ürünlerine de merdiven altı üretim mi diyeceğiz ( eyer bilinen bir markayı çok tutulduğu için taklit anlamına gelen bir tanımlama ise tamam ). Sonuçta birileri bunu üretiyor, üzerine marka basıyor ve arz ediyor, aslında herkezin yaptığı da bundan farklı birşey değil.
    Benim avlandığım bölge kumsal, sahilden 100 metre uzaklıkta bile suyun derinliği 1,5-2 metre, boyum 182 cm, kilom 90, kamışların boyu 440-460 cm, makinelerde en ufak 65 lik ve konik kafalara sahip, kullandığım en kalın monoflament misina 0,25 oscar ki bu en kalını, diğerleri fireline crystal ve whiplash pro dynema, 0,8-0,10-0,17-0,20. Sığ sularda takımı mümkün olan en uzak noktaya atmak ve bunun için gereken donanımı oluşturmanın yanı sıra en önemli handikap, oltanızı attıktan sonra yemlerinizle kamışınızın ucundaki duyarlılık sorunu, onlarca metre esnek bir misina kumun üzerinde boylu boyunca uzandığında, o uzaklıktan vuruşları hissetmeniz olanaksız hale geliyor, ancak birisi yemi kursağına kadar yutupta isyan etmeye başladığında avınızı farkediyorsunuz, bu esnada birhayli yem afiyet oluyor, örneğin gerçekten iyi birer makine misinası olan pelican veya sufix benim için çok kullanışsız oluyor. Bu durumda benim ihtiyacım olan misina esneme kabiliyeti en az olan oluyor, haliyle dynema kullanıyorum, oscar da bu konuda doğru bir tercih oluyor. Sertlik ve gam yapma sorunu misinanın özelliğinden çok misina kalınlığı ve makinenin kafa çapı uyumu ile ilgili bence, 65-70 lik bir kafada 0,25 sert bir misina sorun olmuyor, ama genelde kullanılan 40 ve 50 lik kafalarda sarılı 35-40 lık misinalar bir de oskar olursa baş belası olmaktan öteye gitmez, doğrudur. Balığın ağzını yırtılmasında misinanın rolü çok tartışılır bir durumdur derim. Düğüm konusundaki seçicilik bir handikap değildir aksine çok doğal bir durumdur, her malzemenin kendine has bir doğru kullanım tarzı yokmudur? örneğin dynema ipe herhangi bir düğüm attığınızda ve çözüldüğünde yaramaz mı diyeceğiz? neden florocarbon lara düğüm atarken ayrı bir özen gösteririz..vs..vs..
    Bu beklentiler içinde esneklikte minumum reflex benim için en önemli tercih, çeker önemli çünki misina ince....Deneyin derim....
    Bu yazdıklarımın kesinlikle muhalif olarak algılanmamasını aksine tamamlayıcı ve paylaşım amaçlı olduğunu belirtmek isterim. Rasgelsin...:)

Son düzenleme: 16 Haziran 2008
  10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ersan abi o kadar değerli bir paylaşım muhalefet bile olsa değerlidir ki tamamen bilgilendirme amacı taşıdığını anlamamak mümkün değil.Misinalar konusunda kafamdaki tüm sorulara cevap niteliğindeki değerli paylaşımına teşekkür ederim.

11. daytone1

daytone1 abdullah

Oscar misina İstoç'ta Kısık balıkçılığın karlısındadır firma ismi "çağrıbalıkçılık"tır

Sahibi Murat beydir ayrıcana yanlışım yoksa merkez Balat'ta.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.