ötb

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında duayen tarafından paylaşıldı.

1. duayen

duayen mehmet

arkadaşlar ötb almak için teknenin mi ce belgesini istiyorlar yoksa motorun mu yada her ikisinin de mi?

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Teknenin hem faturasını hem de CE belgesini istiyorlar.

Motorun 1.Temmuza kadar başvurursanız CE istenmiyor sadece fatura yeterli. Ancak 1 Temmuzdan sonra faturanın yanında CE istenecek. Az bir zamanınız kaldı acele edin

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sahiplik belgesiyle ÖTB çıkartma imkanı, yıl sonuna kadar uzatılmış.

4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu iyi haber. Bekliyorduk zaten. Ancak duymadım. adf.org.tr sitesinde duyurulmamış. Kaynak olarak nerden duydunuz. Kaynağı resmileştirebilirsek ana sayfadan bunu duyuralım.

5. duayen

duayen mehmet

Ben motoru da fiber tekneyi de yeni aldım. İkisi de 0. Faturaları var. Ama yanında ce belgesi diye bir belge almadım. Teknenin yanında bir kitapçık verdiler. İçi elle doldurulmuş. Teknenin ölçüleri, modeli, fabrikanın kaçıncı imalatı olduğu, imalatının ne zaman tamamlandığı vb. bilgiler mevcut. Bu işime yarar mı acaba?

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Motor ne marka ve kaç model? Sıfır almışsanız motorun muhtemelen CE si vardır.

Ancak tekneti bilemiyorum. Sıfır olarak satılan fiber teknelerin çoğunun CE si yok. CE almak çok maaliyetli ve prosedürlü bir işlem olduğu için birçok tekne imalatçısı henüz bunu çıkartmadı.

Ancak Mahir Beyin söylediği hususu kesinleştirebilirsek o zaman sizde fatura olmadan sahiplik belgesi çıkartarak daha kolay ÖTB çıkartırsınız. Faturayı sunsanız bile liman başkanlığındaki memurlar diyorki "bu karışık siz muhtarda sahiplik belgesi çıkartın bizim içinde daha kolay". Tez elden belgenizi çıkarttırırsınız.

7. duayen

duayen mehmet

Motorum tohatsu 9,9 bg teknem safter 4,50 mt. Acaba bunların ce belgelerini satın aldığım yerden temin edebilir miyim?

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu konuyu aldığınız yerle görüşün derim. Bu konuda benim daha fazla yapabileceğim bir yorum olduğunu sanmıyorum.

9. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selam teknenin ce belgesiarka sağ kıç tarafta mondelidir plaka şeklinde sizin de teknede montelidir üzerinde kaç kişi binileceği kilosu ve dizaynı ve kategoriyi belirten levha şeklindedir resimde görüldügü gibi teknede montelidir

10. duayen

duayen mehmet

ötb çıkartmanın maliyeti na kadar acaba? Harç yatırıyor muyum almak için?

11. duayen

duayen mehmet

Evet bahsettiğiniz plakadan bende de var ama onu nasıl beyan edicem liman müdürlüğüne? Elimde yazılı bir kağıt olması gerekmez mi bunun için?

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

30 - 50TL arası belge olarak ÖTB masrafı var. Ancak teknenizin değerinin %16 sı kadar ÖTV yatırıyorsunuz. Biraz da kırtasiye masrafı.

13. duayen

duayen mehmet

Bu ÖTV kötü oldu. Yaklaşık 400 TL bulacak. Daha sonraki yıllarda ödemem gereken bir şey olacak mı vergi vb.?

14. 56562

56562 xxx xxxxx

Alperen Bey' in yazdığı gibi 50 TL ye yakın bir parayı Halk Bankasına yatırıyorsunuz. Liman başkanlığına giderken yanınızda teknenin ( tekne isimi yazılmış olarak ) sağından, solundan ve arkasından çekilmiş fotoğraflarınıda götürmeniz gerekiyor. En önemli konulardan biriside ( en masraflısı ) bulundurmak zorunda olduğunuz emniyet cihazlarını tamamlamanız. Bu konuda amatör denizcilik Federasyonu web sitesine bakınız lütfen. Bu listeyi tamamlamadan ÖTB için hiç başvurmayın, zaman kaybedersiniz.

15. duayen

duayen mehmet

O konuda gerekli özeni göstericem tabii ki. Zaten bazı gereçlerim hali hazırda mevcut. Ayrıca teknenin arkasına da liman ismi yazdırılıyor. Benim de böyle birşey yapmama gerek var mı? Fotoğraf da buna da dikkat edecekler mi?

16. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Sayın Mahir Ersin,
    Üstadım sahiplik belgesinin yıl sonuna kadar uzatıldığını hangi kanaldan öğrendiğini söylersen sevinirim. Çünkü ben bunu bekliyorum hemen cuma veya pazartesi günü ÖTB çıkarmak için müracaat ederim..
    Selamlar,
    Süheyl Başak

Son düzenleme: 10 Haziran 2009
  17. 56562

56562 xxx xxxxx

Tabiki yazılacak. " L. ??????? " şeklinde okunaklı bir şekilde bağlama limanını yazdırmak zorundasınız.

18. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

B. L. AMBARLI B. L. İSTANBUL B.L.SİLİVRİ şeklinde hangi limana kayıtlıysa (B.L. bağlı limanı anlamında) harf boyu 10 cm den küçük olmamak kaydıyla arkada tekne adının altında tekne rengine zıt bir renkte yazdırdıktan sonra çektiğiniz resimlerle Liman başkanlığına başvurmanız gerekiyor zaten.

19. duayen

duayen mehmet

Arkadaşlar kusura bakmayın sizi sorularımla çok sıktım ama; Silivri civarındaki yazlıkları bilirsiniz. Yazlıkçıların çoğu teknelerini bir limana veya barınağa bırakmıyorlar. Ya site önünde denize betondan bir tonoz yapıp ona bağlıyorlar, ya lift kullanılıyor yada plajda müsait olan bir yere çekiliyor. ÖTB alınca aynı zamanda ilgili limana kayıt da yapmış oluyormuyuz yoksa o ayrı birşey mi? Onun için de bazı prosedürlerin uygulanması mı gerekiyor teknenin arkasına L.xxxxx yazdırabilmem için?

20. 56562

56562 xxx xxxxx

Ötb yi çıkarttığınız Liman Başkanlığı sizin bağlama limanınız olacak. Tekneyi hangi liman başkanlığına kayıt ettirirseniz o limanın adını yazdırmak zorundasınız. Yani dosyanızın olduğu liman bağlama limanınız olacak.